21/6/15

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "önce evi toplayın sonra borçta hafifleme" başlığı altında dün Yunanistan meselesiyle ilgili olarak yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre Yunanistan'ın ortakları şu anda hiçbir sorumluluk üstlenmiyor. Dün akşamki Avrupa Konseyi zirvesi sonrası öne çıkan olgu Yunanistan'ın finansmanı için Yunanistan'ın yapmış olduğu ve ilk adımda olumlu olarak değerlendirilen öneriler üzerinde daha da fazla çalışılması, bunların Yunan Meclisi tarafından onaylanması oldu. Avrupa Komisyonu Başkanı Jan Klot Yunger Yunanistan'ın borçlarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili konuşurken " bu konu şu anın konusu değildir" dedi. Almanya Şansölyesi Angela Merkel ise Yunanistan'ın borçlarının şu an için sürdürülebilir olduğunu ve tıraşlanmaları olasılığının tartışılmadığını belirtti. İki tarafın bürokratları gelinen noktada Yunanistan'ın önerileri üzerinde çalışmalar yapılacak önümüzdeki 24 saati kritik olarak niteldiler. Teknik çalışmaların tamamlanmasıyla varılan sonucu onaylamak için Yurogrup yarın tekrardan toplanacak. Bu arada Komisyon Başkanı Yunger dün Yunanistan önerilerini üç kurumun beklentileri yönünde önemli bir adım olarak niteledi. Aynı anda yarınki Yurogrup toplantısından olumlu sonuç alınacağı umudunu da dile getirdi. Gruptan çıkacak olası olumlu bir sonuç da Perşembe günü Avrupa Konseyi Zirvesi'ne sunulacak. Yunger ihtiyaç olduğu için önümüzdeki günlerde bu anlaşmanın sağlanacağına inandığını da ifade etti. Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk da Yunan önerilerini ileriye atılmış bir adım olarak niteledi. Yarın toplanacak olan Yurogrup toplantısında bir anlaşmaya varmak için tarafların tümünün de kararlı olduklarına vurgu yaptı. Uluslararası Para Fonu Başkanı Kristin Lagard ise önümüzdeki 48 saatte çok iş yapılması gereğine dikkat çekti. Yunanistan'ın önerilerinin detaylı olduğunu ancak kurumların tüm taleplerini karşılamadığını söyledi. Yurogrup Başkanı Gerun Daiselblum da benzer bir tavır aldı. Bu arada Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da toplantı çıkışı yaptığı açıklamada ülkesinin bütünsel olmayan bir anlaşma istemediğini, ekonomiyi yaşayabilir kılacak bir anlaşma istediğini söyledi. Bu çözümün Yunanistan'ı yeniden ayakları üstünde durabilecek bir konuma getirecek güçlü bir büyüme paketi tarafından desteklenmesi gereğine vurgu yaptı. Çipras, Yunanistan'ın hedefinin önümüzdeki yakın dönem için finansman gereksinimlerini karşılamak olduğuna vurgu yaptı. Kriterlerinin sosyal adalet, ekonomiyi yaşayabilir kılacak kurumlar tarafından da kabul edilir önlemler, sürdürülebilir bir borç ve güçlü bir büyüme paketi olduğunun altını çizdi. Tüm bunlardan sonra da topun Avrupalı liderler sahasında olduğunu belirtti. BU gelişmeler yaşanırken Avrupa Merkez Bankası Başkanı Marios Dragi d Yunanistan bankacılık sistemindeki istikrarın güven altında olduğunu açıkladı.

FİLELEFTEROS gazetesinin de bugünkü ana haberi "Perşembeye kadar stres" başlığı altında Yunanistan meselesi. Gazeteye göre Yunanistan'ın bu yıl 2i69 ve önümüzdeki yıl da 5.2 milyar avroluk kesinti önerisi kurumlarla anlaşma yolunu açtı. Bu öneri ilk aşamada olumlu olarak değerlendirildi ve müzakere edilmesi kararı alındı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in hafta sonu yaptığı bir konuşmada "anavatanların-" Kıbrıs'ta oynadıkları rollerle ilgili suçlaması siyasi partiler arasında yeni bir karşıtlığı getirdi. DİSİ Başkanı Averof Neofitu Cumhurbaşkanının bu konuşmasını yorumlarken ifade edilenlerden işgalci Türkiye'nin sorumluluklarıyla Yunanistan'ın eşitlendiği sonucunun çıkarılamayacağına dikkat çekti. Averof diğer yandan Yunan halkından değil ancak Yunanistan hükümetlerinin bazı tavırlarının ulusal ve ekonomik düzeylerde Kıbrıs'a olumsuz yansımaları olduğunun da bir gerçeklik olduğuna dikkat çekti. DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos ise Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in kendinden önceki Cumhurbaşkanı Hristofyas'tan kopya aldığını söyledi ve şansız olarak nitelediği bu değerlendirmesi için özür dilemesi çağrısında bulundu. Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas da aynı dalgada hareket etti ve "Cumhurbaşkanı özür dileyecek cesareti ve gücü bulsun ve bu değerlendirmesini geri çeksin" dedi. EVROKO ise "anavatanların rollerine" ilişkin olarak Cumhurbaşkanın atfının Türkiye ile Yunanistan'ın sorumluluk düzeylerinin farklı olduğunu ortaya koymaya çalışmasına rağmen Yunanistan'ın Kıbrıs'ta oynadığı role maalesef bir gölge düşürdüğü değerlendirmesinde bulundu. Ekoloji Hareketi ise bu tür yaklaşımların Kıbrıs sorununun çözüm sürecine olumsuz etki yaptığı uyarısında bulundu. Tüm bu eleştirileri yanıtlayan Hükümet ise söz konusu ifadede Yunanistan ile Türkiye'nin Kıbrıs'taki sorumluluklarının hiçbir biçimde eşitlenmediğine dikkat çekti. Bu ifade ile insan haklarını ihlal eden işgalci Türkiye'nin suçlarından arındırılması gibi bir amaç da olmadığı belirtildi.

-Avrupa Birliği Dış ilişkiler konseyi toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis bu toplantı çerçevesinde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile bir yemeğe katıldı. Dış İlişkiler Konseyi toplantısının ana gündemi enerji diplomasisiydi.

HARAVİ gazetesinin bugünkü ana haberi Garanti Edilmiş Asgari Gelir Fonu'na başvuran işsizlerin durumu. Gazeteye göre Garanti Edilmiş Asgari Gelir Fonu'na başvuran 10 işsizden ancak 6'sı yardım alma hakkı kazandı. Bunun temel nedeni de Hükümetin koyduğu sert kriterler. Bu arada daha önce sosyal yardım ve şimdi Garanti Edilmiş Asgari Gelir Fonu'na başvuran 20 bin kişinin başvurusu da reddedildi. Bu rakamların Meclis Çalışma Komisyonu iletilmesiyle birlikte Hükümetin Garanti Edilmiş Asgari Gelir Fonu'yla ilgili propagandası da çökmüş oldu. Avrupa İstatistik Dairesi'nin son verilerine göre de sosyal yatırımlar Kıbrıs'ta önemli oranda azaldı. Avrupa Birliği'nde bu yatırımlar gayri safi hasılanın %19,6 oranında bir ortalamadayken Kıbrıs'ta %11,9'a geriledi. Gelinen bu noktada AKEL, milletvekili Andreas Fakontis aracılığıyla 15 iyileştirici öneri sundu. Bu önerilerden bazıları şöyle: Taşınmaz mal sahibi olmada değerin 100 binden 250 bine çıkartılması, Uzun süreli işsizler için mal varlığı kriterinin hesaba katılmaması, 250 bin avronun üzerindeki mal varlığı ipotek altındaysa bunun dikkate alınmaması.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi "Kreditörlerin Yunanistan'a bir nefes alma olanağı sunacağı görünümü var. Anlaşma umudu var ancak kement boynunda asılı kalacak" başlığı altında Yunanistan meselesi. Gazeteye göre Yunanistan meselesiyle birlikte Avrupa'da son ana gelinceye dek hiçbir şey olmaz doktrini bir kez daha doğrulandı. Taraflar arasında tam çıkmaza girilirken uzlaşma konusunda "beyaz duman" çıktı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Yunanistan 2016 Martına kadar programı kabul etti. Önümüzdeki 48 saat içerisinde taraflar arasında anlaşmaya varılacağı konusunda Yurogrup toplantısı sonrası bir iyimserlik var. Önemli gün yarın " başlığı altında.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİSİ ile DİKO'nun geniş kamu alanından memurların siyasi partilerin sorumlu makamlarına seçilmesine olanak sağlayan yasa tasarısı Perşembe günü Meclis genel kuruluna götürülecek. Meclis Hukuk Komisyonu Başkanı Sotiris Samson dün yaptığı açıklamada DİSİ ile DİKO'nun bu tasarıdan yana olduklarını geri kalan partilerin ise tavırlarını genel kurul çalışmaları sırasında açıklayacaklarını söyledi.

- Kıbrıs Merkez Bankası, kredilerin satılmasını öngören bir yasa tasarısının mantıki bir zaman dilimi içinde hazırlanacağı ve onaya sunulacağı görüşünde. Bu tasarının bu ay sonuna kadar Bakanlar Kurulunda onaylanması bekleniyor. Merkez Bankası temsilcisi Meri Kiryakidu Meclis'in ilgili komisyonunda konuşurken söz konusu yasa tasarısını kendilerinin tamamladığını ve denetim için Hukuk Dairesi gönderdiklerini söyledi. Troyka ile Kıbrıs arasında varılan uyumlaştırılmış memorandum bu tasarının Haziran ayı sonuna kadar onaylanmasını öngörüyor. Kiryakidu bu tasarının 20 sayfalık olduğunu, karmaşık olmadığını ve daha önce yapılan tartışmalar çerçevesinde düzenlediğini de belirtti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:00

Son Haberler

01 Temmuz
Hükümet, tüketicilerin yararına olacak şekilde elektrik fiyatlarının azaltılmasının yollarını arıyor.
13:46
Sağlık Bakanlığı, 3 kişinin koronavirüs kaynaklı kompikasyonlardan dolayı hayatını kaybettiğini açıkladı.
13:43
Uyuşturucuyla Mücadele Ekipleri, Tersefanu’daki evlerde uyuşturucu, silah ve patlayıcı madde tespit etti.
13:42
Tatbikatta kaza sonucu yaşamını yitiren 27 yaşındaki sözleşmeli erin organları, başka kişilere hayat verecek.
13:40
Larnaka Ceza Mahkemesi, 11 yaşındaki torununa cinsel istismar uygulayan şahsa 20 yıllık hapis cezası verdi.
13:37
Kimliği belirsiz kişiler, elektronik dolandırıcılık yoluyla bir şirketten 156 bin euro’dan fazla para çaldı.
13:35
Sağlık Sigortası Kurumu: Doktorların sigorta kurumu tarafından değerlendirilmesi inceleniyor.
13:35
Dün ‘Hriso Psari’ bölgesinde yüzen erkek şahıs, Larnaka’nın Oroklini bölgesinde ölü bulundu.
13:33
basın özetleri 01.07.22
13:09
Ukrayna’da savaş uğruna dökülen kan bitmek bilmiyor.
09:08
Hükümet, tüketicilerin yararına olacak şekilde elektrik fiyatlarının azaltılmasının yollarını arıyor.
09:03
Dün öğleden sonra Poli Hrisofu’nun girişinde ve Hrisofu köyünün kuzeyinde bulunan bölgede yangın çıktı.
08:33
Tüm haberler

Video on Demand