Basin Özetleri 20/06/15

 

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs'ta yakıt fiyatlarındaki artış. Gazeteye göre Kıbrıs'ta son altı yılda yakıt fiyatlarındaki artış kontrol dışı ve bunun uluslararası alanda petrol fiyatlarının iniş ve çıkışı ile bir bağlantısı da yok. Uluslararası alanda petrol fiyatları ciddi bir düşüş göstermiş olmasına rağmen bu Kıbrıslı tüketiciye yansımadı. Filelefterosun derlediği verilere göre 95 oktan benzinin fiyatı 2009-2015 yılları arasında vergiler hariç litre başı on sent artmış olmasına rağmen perakentte fiyatı 40 sent arttı. Arabalar için kullanılan petrolde ise durum daha da vahim. Buradaki artış45 sent oldu. Oysa en çok kullanılan Brent petrolünün uluslararası alanda fiyatı aynı dönemde varili 80 dolardan 60 dolara geriledi. Bu arada yakıta uygulanan tüketici vergisi de litrede 29 sentten 40 sente yükseltildi. Katma Değer Vergisi de %15 oranından %19 oranına çıkartıldı. Benzin istasyonları da yeterli denetim olmadığı için fiyatı gereksiz bir biçimde yükseltiyorlar

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Müzakereciler Andreas Mavroyannis ile Özdil Nami yavaş yavaş çapraz müzakerelere girmeye başladı ancak tartışmalarda henüz dikenli konulara girilmedi. İki müzakereci dün de Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel danışanı Espen Barth Aida'nın huzurunda uzun süren bir görüşme gerçekleştirdi.

-İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos "devlet kasap değildir" dedi maliyeti devlete milyonlarca avroya mal olan Köfünye kesimhanesinin kapısına kilit vurdu. Aynı mantıkla yaklaşıldığında devlet kumarhaneci veya piyango satıcısı da değil ve devlet piyangoları da özelleştirme listesine girdi. Devlet Piyangoları'nın özelleştirilmesi konusu aslında geçen mayıs ayında gündeme gelmiş ve ilk adımlar atılmıştı. Mayıs ayında Bakanlar Kurulu tarafından yayınlanan bir kararname ile Piyangolar İdaresinin tüm faaliyetleri özelleştirme nesnesi olarak düzenlenmişti Bunun içinde ticari logosu vardı. Meclis ve Baş Denetçi bu yöndeki çalışmalarla ilgili bilgilendirilmişti. Özelleştirme İdaresi şimdi bu özelleştirme için özel uzmanların alımı için ihaleye çıkacak. Bu ihaleyi alanlar özelleştirmenin ekonomik açıdan devletin yararına olması için Piyangolar İdaresinin özelleştirilmesine yönelik bir rapor hazırlayacaklar. Resmi verilere göre 2013 yılında Piyangolar İdaresine 22,3 milyon avro girdi. Bu rakam 2012 yılında 26,2 milyon avroydu. Bu düşüşün nedeni de "kazı kazan" diye adlandırılan piyango biletlerinin satışında yaşanan düşüş.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Yunanistan'ın Yuro bölgesinde varlığını sürdürmesi amaçlı devam eden müzakereler. Gazeteye göre Avrupa yetkilileri Yunanistan Hükümetinin Pazartesi günü yeni bir teklif sunmaması durumunda Yunanistan'ın iflası olasılığı da gündeme geleceğinden bahsetmeye başladı. Pazartesi günü için olağanüstü Avrupa Konseyi zirvesi çağrısı yapan Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk "Yunanistan Hükümetinin ya bize göre kendisine sunduğumuz desteğin devamını ya da iflası seçme noktasına yaklaşıyoruz. Günün sonunda kararı verecek ve sorumluğu da üstlenecek olan Yunan Hükümetidir. " dedi. Bu açıklamasıyla da Tusk Avrupa'nın egemen görüşünü de ortaya koydu. Zirve öncesi Yurogrup da bir kez daha toplanacak ve Yunanistan'ın masaya koyması olasılığı bulunan önerilerini inceleyecek. Bu arada Atina taraflar arasında bir anlaşmaya varılacağı konusunda iyimserliğini korumaya devam ediyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ziyaret etmekte olduğu Rusya'dan mesajlar verdi. Rusya başkanı Validimir Putin yanındayken yaptığı bir açıklamada "Bir n içindeyiz, ancak biz bir denizci halkız ve güvenilir limanlara varmak için açık denizlere çıkmaktan korkmayız" dedi. Bu arada Putin de yaptığı açıklamada Atina'ya ifade düzeyinde destek belirtti ve " Sorunu olanlar kreditörlerdir Yunanistan değil" dedi.

-Yurogrup sonrası Uluslararası Para Fonu da Kıbrıs'ın beşinci, altıncı ve yedinci ekonomik değerlendirmelerinin olumlu olduğunu açıkladı. Bu açıklama ile ipotekli malların satılmasını düzenleyen yasa tasarısı ile gündem gelen sorun da aşılmış olundu.

ALİTİYA gazetesinin de bugünkü ana haberi "Ya anlaşma ya iflas" başlığı altında. Gazeteye göre Avrupa Konseyi Başkanı Tusk Yunan Hükümetine kurumların önerisini ya kabul ya da iflas ilan etmesi çağrısında bulundu. Pazartesi günü toplanacak olan Avrupa Birliği zirvesine başkanlık edecek olan Tusk'un bu uyarısı Almanya ile Fransa'nın yaklaşımlarının yansıması olarak değerlendirildi. Elde edilen bilgilere göre Konsey toplantısı öncesi gerçekleştirilecek Yurogrup toplantısında da eğer Yunanistan yeni bir öneri getirmediği takdirde iflasının yönetimi konusu ele alınacak. Bu arada Yunan bankalarının nakit sorunu yaşamaya başladıkları ifade ediliyor. Yunanistan Merkez Bankası'nın dün Avrupa Merkez bankası Acil Nakit Fonu'ndan ek kaynak istediği belirtildi.


Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Otelciler Birliği'nin genel kurulunda konuşurken Kıbrıstürk toplumunun bugünkü liderliğinin insan haklarının sağlanması gerektiğini anladığını ve bunun Kıbrıslıtürklerin beklentilerini bir kenara koymaksızın Kıbrıslırumların beklentilerini karşılayacak barış ve kesin bir çözüm için bir perspektif yarattığını söyledi. Cumhurbaşkanı bugünkü statükoyu besleyip korumanın hiçbir kimsenin yararına olmayacağını da ifade etti ve " farklı bir durum tersine oldu bittileri kalıcılaştırır ve güçlendirir. İşgali kalıcılaştırır, işgal bölgelerini daha da fazla Türkleştirir. En nihayetinde şu anda var olan fırsatı değerlendirmeliyiz ve Kıbrıslıların tümünün insan haklarını güvence altına almamıza olanak sağlayacak ve ortak işbirliği ile vatanımıza yeni bir perspektif vermemize müsaade edecek koşulları yaratmalıyız " dedi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis konuşmasında var olan anlayışların değiştirilmesi ve iyi bir işbirliği ile karlıklı saygının güvenin temellerini oluşturacağının anlaşılması gerekliliğine de vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı kendilerinin uğraşısının ilerleme sağlanması olduğunu ve bu ilerlemenin var olduğunu da ifade eti. İnsan haklarının güvence altına alınmasından bahsettiğinde temel özgürlükleri, Avrupa Birliği müktesebatını ve çağdaş bir Avrupa devletinin yaratılmasını kast ettiğini belirtti. Gelecek için umudun sadece bu yoldan sağlanabileceğinin altını çizdi. Ulusal Konseyin belirlediği çerçevede ve özellikle de 2009'da oy birliği ile alınan karar, Doruk Antlaşmaları Papadopulos-Talat ve 11 Şubat ortak deklerasyonu temelinde ilerleme kararlılığında olduğunu da dile getirdi. Korkuların, önyargıların aşılması için büyük bir çaba harcayacağını ve Mustafa Akıncı ile bu uğraşısının sadece iyi bir hava yaratmak değil en nihayetinde bir gereklilik olan karşılıklı saygı yaratacak perspektifi oluşturmak olduğunun altını çizdi. Türkiye'nin de bu sürece katkı sağlayacağı umudunu dile getirdi.


HARAVİ gazetesinin bugünkü ana haberi Hükümetin kreditörlerden yana uyguladığını ifade ettiği politikaları. Gazeteye göre AKEL ile PEO Hükümeti matematiksel bir kesinlikte çalışanları ve toplumu yoksullaşmaya götüren bir politikayı belli bir amaç güderek bilinçli bir biçimde uygulamakla suçladılar. Avrupa Birliği istatistik Dairesi Eurostatın verilerinin bunu net bir biçimde ortaya koyduğunu belirttiler.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:00

Son Haberler

01 Temmuz
Hükümet, tüketicilerin yararına olacak şekilde elektrik fiyatlarının azaltılmasının yollarını arıyor.
13:46
Sağlık Bakanlığı, 3 kişinin koronavirüs kaynaklı kompikasyonlardan dolayı hayatını kaybettiğini açıkladı.
13:43
Uyuşturucuyla Mücadele Ekipleri, Tersefanu’daki evlerde uyuşturucu, silah ve patlayıcı madde tespit etti.
13:42
Tatbikatta kaza sonucu yaşamını yitiren 27 yaşındaki sözleşmeli erin organları, başka kişilere hayat verecek.
13:40
Larnaka Ceza Mahkemesi, 11 yaşındaki torununa cinsel istismar uygulayan şahsa 20 yıllık hapis cezası verdi.
13:37
Kimliği belirsiz kişiler, elektronik dolandırıcılık yoluyla bir şirketten 156 bin euro’dan fazla para çaldı.
13:35
Sağlık Sigortası Kurumu: Doktorların sigorta kurumu tarafından değerlendirilmesi inceleniyor.
13:35
Dün ‘Hriso Psari’ bölgesinde yüzen erkek şahıs, Larnaka’nın Oroklini bölgesinde ölü bulundu.
13:33
basın özetleri 01.07.22
13:09
Ukrayna’da savaş uğruna dökülen kan bitmek bilmiyor.
09:08
Hükümet, tüketicilerin yararına olacak şekilde elektrik fiyatlarının azaltılmasının yollarını arıyor.
09:03
Dün öğleden sonra Poli Hrisofu’nun girişinde ve Hrisofu köyünün kuzeyinde bulunan bölgede yangın çıktı.
08:33
Tüm haberler

Video on Demand