4/12/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry'in dünkü temasları. Gazeteye göre John Kerry Lefkoşa'ya, Hükümeti'nin Kıbrıs sorununun çözümü uğraşılarına ve anlaşma sonrası döneme yönelik yardım etmeye hazır olduğu mesajını getirdi. Amerikalı Bakan Cumhurbaşkanlığında, dışişleri bakanlığında ve işgal bölgesinde görüştüğü kişilere çözümün bedeline ilişkin yapılmakta olan incelemeyi beklediğini ifade ederek Waşington'un Avrupa Birliği gibi sorunun çözümünün ekonomik yanlarına yardım edeceğini söyledi. Buna paralel olarak Kıbrıs Hükümeti ile temaslarında Erdoğan ile Davutoğlu'nun Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin "taahhütlerini" de ifade etti. John Kerry görüşmeleri sırasında daha çok görüşmecilerini dinlemeyi tercih etti. Kıbrıs sorununda varılacak anlaşmanın yapıcı belirsizlikler içermemesi gerektiği görüşüyle hem fikir oldu. Kendi görüş ortaya koyarken de genel ifadeler kullanmayı tercih etti. Görüşmeleri sırasında Cumhurbaşkanı Anastasiadis ise garantilerin kaldırılması ve askerlerin ayrılması ile ilgili güvenlik konusunu, çözümün ekonomik yanını ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bölgesel işbirliklerini gündeme getirdi. Bu son konu Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis tarafından da gündeme getirildi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry Kıbrıs sorununda çözüm fırsatının değerlendirilmesi öğüdü verdi. Gazetecilere yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununun çözüm perspektifi konusunda iyimser bir görünüm verdi. Yeşil Hatta Fulbrait vakfında konuşurken süreçte elle tutulur ilerlemeler sağlandığına dikkat çekti. "Son aylarda zeminin gerçekten ilerlediği netleşti ve orada elle tutulur ilerleme var. uzun süreden beridir bölünmüş Kıbrıs'ta bir çözümün mümkün olduğuna hiç bir zaman olmadığı kadar çok inanıyorum ve adanın tüm halkı birleşmeden yarar sağlayacaktır" dedi. Kerry bunun otomatik olarak olmayacağını, zor olacağını ancak olabileceğini söyledi. Bu yöndeki inancının Lefkoşa'da gerçekleştirdiği görüşmelerde daha da güçlendiğini ifade etti. "Barış için çok çalışan ve anın talep ettiği sert ve yaratıcı uzlaşmaları sağlayan Niko'dan ve Mustafa'dan çok etkilendim" dedi. İki liderin herkesin desteğini hak ettiği görüşünü de savundu. Yaşayabilir bir çözümün adanın tümünde ekonomik kalkınma için fırsatlar yaratacağını, Kıbrıs'ın bölgesel bir enerji merkezine ve ticari kavşağa dönüşebileceğini de söyledi. Birleşik bir Kıbrıs'ın çok çalkantılı bir bölgede umut feneri olabileceğine vurgu yaptı. Kıbrıs sorununa bulunacak yaşayabilir bir çözümden de en çok gençlerin yarar sağlayacağının da altını çizdi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry'in Kıbrıs ziyareti. Gazetenin haber başlığı ise şöyle: " Kıbrıs sorununu çözme anı geldi. Kıbrıs barış feneri olacak."

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs Hükümeti zaman kaybetmeksizin dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında Fransız petrol şirketi TOTAL'ın Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde 11. parselde hidro karbon arama izninin iki yıl uzatılması talebini onayladı. Şirket geçen Pazartesi günü Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ile görüşmesi sırasında bu talebini resmi olarak gündeme getirmişti. Yeni sözleşme 2016 Şubat- 2018 Şubat dönemi için geçerli olacak. TOTAL'in bu anlaşmayı iki yıl daha uzatma talebinde bulunma hakkı da var. Şirket bu izin süresince en az bir sondaj çalışması yapma yükümlülüğü üstlendi. Elde edilen bilgilere göre TOTAL bu sondaj çalışmasını 2016 yılının sonbahar aylarında Mısır'ın Zohr bölgesindekine benzer jeolojik bir yapıya sahip bir alanda yapmayı planlıyor. Bu arada Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısında Noble ve British Gaz şirketlerinin vardıkları anlaşma ele alınmadı. Amerikan Noble şirketi bazı haklarını Britanyalı şirkete satma kararı almıştı. Konunun dün ele alınmaması nedeni de bu anlaşmanın henüz yasanın öngördüğü şekliyle Hidro karbon Danışma Komitesi tarafından onaylanmaması. İki şirket arasında varılan anlaşma temelinde British Gaz %35 bir hakka sahip olacak.

-EVROKO ilçe kongrelerini tamamladı ve parti başkanı Dimitris Şilluris'in Kıbrıs Haber Ajansına yaptığı açıklamaya göre parti gelecek hafta bir yeniden yapılanma ve örgütlenme süreci başlatacak. Burada temel hedef parti tabanı ile temas olacak. Yeni seçim barajı zorluklar yaratsa da EVROKO Meclis'te temsiliyetini devam ettirmeye çalışacak. Şilliris büyük partilerin EVROKO'nun Meclis içinde ve dışında yaptığı çalışmalardan rahatsız oldukları söyledi

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi "Amerika Birleşik Devletleri net çözüm istiyor " başlığı altında John Kerry'in dünkü temasları.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Britanya da Amerika Birleşik Devletleri gibi Kıbrıs sorununda bir çözüm fırsatı olduğu görüşünde. Britanya'nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Devid Lidington Hükümetinin Kıbrıs sorununa gerçekten bir çözüm bulunma fırsatı olduğu değerlendirmesi yaptığını söyledi. Muhazakar Partiden bir milletvekilinin konuya ilişkin srusunu yanıtlayan Bakan Britanya Hükümetinin bu süreçte Birleşmiş Milletler gözetimi altındaki sürecin güçlü bir destekçisi olduğunu da belirtti " bu sürece yardımcı olabilmek için yapabileceğimiz her şeyi yapacağız" dedi.

-Hükümet ve partiler Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof'un Lefkoşa ziyareti sırasında Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak ifade ettiği görüşlerden memnun. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis dün RİK'e yaptığı açıklamada Anastasiadis- Lavrof görüşmesinde Kıbrıs sorununa ilişkin çok özlü tartışmaların yapıldığına vurgu yaptı. Sergey Lavrof’u Kıbrıs sorununu iyi bilen bir şahsiyet olarak nitelerken bu görüşme sırasında Lavrof’un başta garantiler konusu olmak üzere Moskova’nın Kıbrıs sorununa ilişkin tezlerini net olarak ortaya koyduğunu söyledi ve Lavrof’un net tezler ifade etmesini selamladı. Sözcü bugün Kıbrıs’ta garantiler için konuşulamayacağını ifade etti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Maliye Bakanı haris Yeorgiyadis'in bir konuşması . Gazeteye göre Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis dün 27 sayfalık bir konuşmasında Hükümetin gelecek vizyonu yerine geçmişi suçlamakla yetindi. Kendi vizyonlarını anlatma yerine bir önceki Hükümete muhalefet etme görevi üstlendi. Eski Hükümeti özelleştirme konusunda dogmatiklikle suçlarken ekmer sıkma politikalarında ısrarlı olacaklarını ortaya koydu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Rusya Dışişleri bakanı Sergey Lavrof'un Kıbrıs ziyaretini değerlendirirken Kıbrıs olarak Kıbrıs sorununa bazı batılı müttefiklerin gösterdiği gibi değil ilkesel bir yaklaşım ortaya koymaları gerektiğini söyledi. Kipriyanu Sergey Lavrof’un ortaya koyduğu ilkesel tezlerin Rusya’nın son derece açık bir biçimde ortaya Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry’nin adayı ziyareti sırasında Lavrof gibi davranması ve ilkeler temelinde görüşler ifade etmesi ve bugün Lavrof’un ortaya koyduğu görüşlere yönelik olumlu değerlendirmelerde bulunan Hükümet çevrelerinin bunu gelecekte de hatırlamaları dileğinde de bulundu.

- Kooperatif Merkez Bankası çalışanları bugün 24 saatlik bir greve gidecekler. Grev nedeni 30 Kasım'da Merkez Bankası ile gerçekleştirilen toplantıda kurumda üzerinde anlaşmaya varılan 3 yıllık toplu sözleşme metnin alaşağı edilmesi. Sendika bu konuda Maliye Bakanı'nı suçladı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "John Kerry: Çözüm şimdi daha yakın. Amerikalı Bakan çözümün uygulanmasında teknik ve ekonomik yardım sözü verdi" başlığı altında.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Maliye Bakanı haris Yeorgiyadis geri dönmeyen krediler konusunu yönetmek için bir şirketin kurulmasının olasılık dışı olmadığını söyledi. Yeorgiyadis dün Meclis'te konuşurken bu olasılığın da incelendiğini duyurdu. Yeni yasal düzenlemeler sonarsı bu şirketin bankalardan kredileri satın alabileceğine de dikkat çekti.

-Kıbrıs Elektrik Kurumu'nda örgütlü sendikalar dün Cumhurbaşkanlığı'ndan görüşmek için davet aldılar. Bu görüşmeye Enerji Bakanı'nın da katılması bekleniyor. Bakan görüşme sırasında masaya Kurumu özelleştirilmesi için şimdiye dek yapılan araştırmaları koyacak. Sendikalar ile Bakanın ilişkileri her n kopacak bir ip gibi gerilmiş durumda. Bu arada Elektrik Kurumu Kasım ayın iki aylık elektrik faturalarında indirim olduğunu açıkladı. Kurumdan yapılan açıklamaya göre son 12 ay içerisinde elektrik fiyatlarında %22 oranında bir düşüş oldu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:16

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand