30/12/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi tek konutun korunması olgusuna Avrupa Komisyonu'nun da yeşil ışık yakması. Gazeteye göre Hükümet'in tek konutu koruma planını uygulamaya koymak için Brüksel'den yeşil ışık alması bekleniyor. Elde edilen bilgilere göre Bakanlar Kurulu'nun geçen günkü toplantısında diğer olguların yanı sıra kredi taksitlerini ödeyemeyen nüfusun ekonomik açıdan zayıf kesimlerinin konutlarının açık artırma ile satışa çıkarılmadan muaf tutulmasını da öngören bu planın uygulanmaya konması ertelendi. Devlet Desteği Denetim Mukayiti Theofani Theofanus'un müdahalesi bu kararın alınmasına neden oldu. Theofanus İçişleri Bakanlığına gönderdiği bir mektupla, Plan'ın uygulanması öncesi Avrupa Komisyonu'nun onayının alınması gerektiği görüşünü ortaya koydu. Planın uygulanacak olmasından bankaların ekonomik açıdan yarar sağlayacak olması nedeniyle bunun devlet desteği olarak görülebileceği görüşünü ileri sürdü. Bu gelişme sonrası Hükümet birinci konutların korunması için Planın uygulanması gerekçelerini içeren bir rapor hazırladı. Elde edilen bilgilere göre Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında herhangi bir sorunla karşı karşıya kalmaksızın Komisyonun onayını sağlayacağı güvencesi verdi. Bilindiği üzere bu Plan'ın uygulanmasını Kıbrıs Toprak Geliştirme Kurumu üstlendi ve 2016 yılı bütçesine bunun için 2 milyon Euro kondu.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Devlet istatistik Dairesi verilerine göre Memurların 2015 yılının üçüncü çeyreğinde ortalama brüt maaşları 1.738 Euro oldu. Bu rakam erkeklerde 1.880 ve kadınlarda da 1578 Euro. Bu rakamlar 2014 yılının aynı dönemiyle karşılaştırıldığında %0,9 oranında bir düşüşü gösteriyor. Düşüşü erkeklerde %1,1 ve kadınlarda da %0,0 oranında oldu. 2014 yılının aynı döneminde de 2013 yılı ile kıyaslandığında da %3,2 oranında bir düşüş olmuştu. Özel sektörde ve kamu sektöründe olağan üstü kesintiler ve devlette çalışanların maşlarındaki düşüş, brüt maaşları etkilemiyor. Bu kesintiler net maaşlar üzerinde etki yapıyor. Bu nedenle de Devlet İstatistik Dairesi bu kesintilerin verilerine yansımadığını da vurguladı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Az sayıda Kıbrıslırum dönecek" başlığı altında Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı'nın dün düzenlediği basın toplantısında ifade ettiği bazı görüşler. Gazeteye göre Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı dün düzenlediği basın toplantısında Kıbrıslıtürkleri özel olarak ilgilendirdiğini belirttiği mülkiyet konusuna ağırlık verdi. Akıncı, Kıbrıs'ın kuzeyine dönecek olan Kıbrıslırum sayısının az olacağını belirterek Kıbrıslıtürkleri rahatlatmaya çalıştı. Her eyalette ayrı nüfus ve mülkiyet çoğunluğu olacağı görüşünü tekrarladı. Mülkiyette geri vermeler olacağını ancak bunun çok olmasını kimsenin beklemediğini ifade etti. Özgür bölgede gerçekleştirilen araştırmalara atıfta bulunarak kuzeye dönüp yaşamak isteyenlerin çok olmadığına dikkat çekti. Akıncı halkın ne olacağını bilmesi için müzakerelerde mülkiyet konusunun kısa bir süre içerisinde kapanması gerektiği görüşünü savundu. "Mülkiyet konusunda hedefimiz mümkün olduğu kadar az insanımızın yerinden olmasıdır." dedi. Bu arada Mayıs ayına kadar bir sonuca ulaşmayı arzuladıklarını ancak bunun gerçekleşmemesinin de dünyanın sonu olmadığını söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Mağazaların Pazar günleri ve Çarşamba günleri öğleden sonra kapalı kalmasını öngören 2016 yılı yasası diye adlandırılan yasaya Süper Market Sahipleri Birliği, Parekente Ticaret ve Parekente Ticaret İş İnsanları Birliği karşı. Bu kuruluşlar dün gerçekleştirdikleri ortak toplantıda 2 Ocak günü yürürlüğe girmesi gereken 2016 yılı yasasını değil Hükümet'in 2006 yılında onayladığı ve mağazaların Çarşamba öğleden sonra ve Pazar günleri de açık kalmasını öngören kanunu uygulama kararı aldılar. Tüketicilere yedi gün boyunca geç saatlere kadar hizmet edeceklerini duyurdular. Parekente ticaret örgütleri Hükümetin önerisine karşı oy kullanılmasına kontra gitme kararı alırken buna gerekçe olarak da hukuk danışmanlarının kendilerine Meclis'in almış olduğu kararın büyük bir olasılıkla anayasaya aykırı ilan edileceği yönünde görüş vermiş olmasını gösterdiler. Eğer bu gerçekleşmezse ve 2006 yasasını ihlal ettikleri yönünde suçlanırlarsa öngörülen ceza 30 bin Euro'ya kadar para cezası ve/veya bir yıla kadar hapislik.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi " Garantiler ve dönüşümlü başkanlık talep ediyor ." başlığı altında Mustafa Akıncı'nın dünkü basın toplantısı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yael Ravia Zadok İsrail'in Türkiye ile ilişkilerini yeniden canlandırma uğraşılarının güçlü olan Tel-Aviv ile Lefkoşa ilişkileriyle herhangi bir ilişkisi olmadığını söyledi. Yurttaş İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas ile görüşen İsrail Büyükelçisi bir gazetecinin konuya ilişkin sorusunu yanıtlarken " İsrail ve Kıbrıs arasındaki ilişkiler güçlüdür ve dayanıklıdır. iyi bir koordinasyon ve tartışma, birçok ikili ziyaret ve hem liderler hem de halk düzeyinde yakın ilişkiler vardır" dedi. Kıbrıs ile İsrail'in ilişkilerinin bir başka ülke ilişkilerine bağlı olmadığını da vurgulayarak " Türkiye ile ilişkileri canlandırmayı umuyoruz. Ancak söylediğim gibi bunun İsrail ve Kıbrıs arasındaki ilişkilerle hiçbir ilişkisi yoktur. Enerji konusu dahil tüm konular bir araya geldiklerinde İsrail ve Kıbrıs liderlikleri arasında konuşuluyor." dedi. İsrailli Büyükelçi devamla da 2015 yılının bir dizi ikili ziyareti ve iki ülke arasında işbirliğinin geliştirilmesini gündeme getirdiğine ve bu yılın geçen iki yıla göre üç kat fazla, 100 bin İsrailli'nin Kıbrıs'ı ziyaretiyle kapanacağına işaret etti. "Bu işbirliğinin ve ilişkilerin, Kıbrıs, Yunanistan, İsrail üçlü işbirliğinin genişletilmesi için Kıbrıslı dostlarımızla birlikte çalışıyoruz." diyen Büyükelçi Ocak ayı sonunda Lefkoşa'da gerçekleştirilecek üçlü zirveye dikkat çekti. Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorhos Lillikas da görüşme sonrası yaptığı açıklamada üçlü işbirliğine vurgu yaptı ve bu görüşmelerde somut hedeflerin ve eylem planlarının belirlenmesi gerektiğine dikkat çekti. Zirvelerde artık genel deklarasyonlarda bulunma aşamasının aşılmasını istedi. Lillikas bu arada Kıbrıs sorununa da atıfta bulundu İsrailli Büyükelçiye Türkiye'nin uzlaşmaz tavrıyla ilgili bilgi verdiğini söyledi. Kıbrıs sorununda bir çözüme ulaşmada en büyük engelin Türkiye olduğuna vurgu yaptı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi parekente ticarette mağazaların açık kalma saatleriyle ilgili olarak yaşanan karmaşa. Gazeteye göre Hükümet'in mağazaların açık kalma saatlerini ele alış ve yönetiş biçimi gergin bir ortamda anarşi yaratıyor. Büyük mağazalar Meclis'in konuya ilişkin kararını dikkate almayıp yasadışılığa yönelme kararı aldılar. Bunu yaparken de arkalarında Hükümet'in desteğini hissediyorlar. Buna karşı Meclis de onay verdiği yasaya uyulmaması durumunda eli kolu bağlı kalmayacağı uyarısında bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yaklaşık 60 Kıbrıslırum öğretmen Kıbrıslıtürk öğretmen sendikaları yetkilileriyle birlikte dün işgal bölgesine geçerek barış, dostluk ve işbirliği mesajı verdiler. Kıbrıslı Türk öğretmenlerin eşliğindeki ziyaretleri sırasında Kıbrıslı Rum öğretmenler, iki toplum arasındaki barışı simgeleyen bir jest olarak, okul bahçelerinde dikilmek üzere zeytin fidanları hediye ettiler. Söz konusu ziyaret, son iki yılda yer alan bu tür ziyaretlerden ilki olduğu belirtildi. Önümüzdeki Şubat ayında ise Kıbrıslıtürk öğretmenlerin Kıbrısrum okullarına benzer bir ziyaret yapacakları kaydedildi. Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk öğretmenler tarafından 2004 yılında kurulan "Birleşik Kıbrıs" platformunun eş başkanı, Maria Mavrada, yeni yıl vesilesiyle, Kıbrıslıtürk öğretmen dostlarına barış ve dostluk mesajını iletmek istediklerini vurguladı. Maria Mavrada ayrıca, "Biz politikacılar değiliz, biz öğretmeniz. Öğretmenler olarak, nefret ve fanatizm olmadan, birleşik ve herkes için tek, özgür bir Kıbrıs için harekete geçmek ve üzerimize düşeni yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Elektrik kurumu ile ilgili Kıbrıs Hükümeti'nin önerisine Troyka'nın verdiği yanıt. Gazeteye göre Troyka'nın Enerji, bakanı ile Kıbrıs Elektrik Kurumu Yönetim kurulu arasında geçen hafta varılan ve Kurum'un yasal ve yönetsel açılardan bölünmesini öngören uzlaşmaya ilişkin yanıtı Hükümet'in ve somut olarak Enerji Bakanı'nın elinde. Troyka bu uzlaşmayı, memorandumun Kıbrıs Hükümeti'ne yüklediği yükümlülüklere uyumunu değerlendirdi. Troyka'nın Kıbrıs Hükümeti'ne yanıtı çok gizli tutuluyor ve Kurumda örgütlü sendikalar ve çalışanlar diken üzerinde oturuyorlar. Bu arada konuya ilişkin karşıtlıklar da devam ediyor. Kıbrıs Hükümeti'nin Troyka'ya gönderdiği öneri kurumun kamu hukuku temelinde iki şirkete ayrılmasını ve birinin taşıma ve dağıtım ağını diğerinin ise üretim ve tedarik etme görevini üstlenmesini öngörüyordu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:16

Son Haberler

07 Ekim
basın özetleri 07.10.22
14:47
1 haftada koronavirüs nedeniyle 5 kişi hayatını kaybetti
13:48
Nouris: Ege'de göçmenlerin ölümüyle yaşanan trajedi Türkiye'nin göçü araçsallaştırdığını gösteriyor
13:47
Kavo Greko'ya 21 yasadışı göçmen daha geldi
13:46
Biden: Nükleer savaş tehlikesi var
13:45
Kıbrıs Türk tarafından ΒΜ Barış Gücü ile ilgili bir mektup geldiğini doğrulandı
13:44
Zelensky: Avrupalı liderlerden ek silahlanma talebinde bulundu
07:00
Moskova: Zelensky'nin açıklamaları bir dünya savaşı çağrısı
06:58
Erdoğan liderler yemeğinin ardından saldırgan söylemlerini sürdürdü
06:57
Macron: Türkiye'nin uluslararası hukuka saygı göstermesi gerekiyor
06:57
Prag'da Mitsotakis ile Erdoğan arasında sözlü olay yaşandı
06:56
Prag'da Anastasiadis ve Erdoğan kısa bir görüşme gerçekleştirdi
06:55
Tüm haberler

Video on Demand