Siyasi partiler Lavrof ve Kerry'nin ziyaretlerini değerlendiriyor

Syasi partiler Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanalrı'nın Kıbrıs ziyaretlerini değerlendirdiler.

 

DİSİ

DİSİ, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri dışişleri bakanlarının Kıbrıs’a ziyaretlerinin, Hükümetin politikasının sonuç alıcılığının bir örneğini teşkil ettiği görüşünde. DİSİ Basın Sözcüzü Prodromos Prodromu Kıbrıs’ın çok çalkantılı bir bölgede güvenlik ve istikrar kaynağı rolünü oynamaya hazır olduğunu söyledi. Prodromu “Şu anda ülkemizin içinde var olmaya devam eden anomalinin sona ermesi zamanıdır” diyerek siyasi güçlerin tümüne Cumhurbaşkanını bu yöndek uğraşılarında desteklemeleri çağrısında bulundu.


AKEL
AKEL, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof’un Kıbrıs ziyaretini mutlak bir başarı olarak niteledi. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Sergey Lavrof’un ortaya koyduğu ilkesel tezlerin Rusya’nın son derece açık bir biçimde ortaya koyduğu ve Kıbrıs’ı memnun eden görüşler olduğunu söyledi. Kipriyanu Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry’nin adayı ziyareti sırasında Lavrof gibi davranması ve ilkeler temelinde görüşler ifade etmesi ve bugün Lavrof’un ortaya koyduğu görüşlere yönelik olumlu değerlendirmelerde bulunan Hükümet çevrelerinin bunu gelecekte de hatırlamaları dileğinde de bulundu.

EDEK
EDEK, Lavrof ve Kerry’nin ve diğer üst düzey yetkililerin Kıbrıs’ı ziyaretlerinin Kıbrıs’ın bölgedeki jeopolitik rolünün arttığı olgusunu teyit ettiği açıklamasında bulundu. EDEK Birinci Başkan Yardımcısı Maria Vasiliyadu yaptığı açıklamada Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry’nin de adayı ziyareti sırasında Rus mevkidaşının gösterdiği ilkelere dayalı tavrı göstereceği umudu taşıdıklarını söyledi. Vasiliyadu, Kıbrıs sorununa demokratik bir çözüm bulma uğraşılarında Kıbrıs halkının çıkarlarına hizmet etmek için Orta Doğu bölgesinde ortaya çıkmakta olan karmaşık çıkarları ve yeni verileri değerlendirmek zorunda olduklarına da vurgu yaptı.

EKOLOJİ HAREKETİ
Ekoloji Hareketi, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof’un Kıbrıs’a ziyaretinin sonuçlarını değerlendirmesi için Hükümet’e çağrıda bulundu. Ekoloji Hareketi Sözcüsü Eleni Hrisostomu, Lavrof’un Kıbrıs sorununun çözümü uğraşılarına takvim ve hakemlik dayatma yönünde herhangi bir uğraşıyı reddeceklerine yönelik net ifadesinin büyük bir siyasi öneme sahip olduğunu söyledi. Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı John Kerry’nin ziyaretine de atıfta bulunarak bu iki önemli ziyaretin sonuçlarının Hükümet edenler tarafından doğru bir biçimde değerlendirlmesi gerektiğine işaret etti.

Editör: M. Hasan

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 23:04

Son Haberler

22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
21 Ekim
Ankara Doğu Akdeniz'de ipleri germeye devam ediyor
13:43
Nautical Geo araştırmalarına bugün devam ediyor
13:42
Mısır'da trafik kazası: 19 kişi hayatını kaybetti
13:41
Atina'da Kıbrıslı öğrencilerin oturduğu kafeteryaya yapılan saldırıda bir Kıbrıslı öğrenci yaralandı
13:40
Tüm haberler

Video on Demand