Lavrof ve Kerry'in ziyaretleri önemli ve özlü

Kıbrıs Hükümeti, Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı John Keri’in bugün adaya yapacağı ziyareti önemli ve özlü olarak nitelerken Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof’un dünkü ziyaretini de çok olumlu ve yapıcı olarak değerlendirdi.

Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis  kurumumuza yaptığı açıklamada Anastasiadis- Lavrof görüşmesinde Kıbrıs sorununa ilişkin çok özlü tartışmaların yapıldığına vurgu yaptı. Sergey Lavrof’u Kıbrıs sorununu iyi bilen bir şahsiyet olarak nitelerken bu görüşme  sırasında Lavrof’un başta garantiler konusu olmak üzere Moskova’nın Kıbrıs sorununa ilişkin tezlerini  net olarak ortaya koyduğunu söyledi ve   Lavrof’un net tezler ifade etmesini selamladı. Sözcü bugün Kıbrıs’ta garantiler için konuşulamayacağını ifade etti. Garantiler konusunun Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı John Kerry ile de tartışılacağını duyurdu.   Birleşik Devletler’in bugün özellikle de Avrupalı bir devlette askeri garantiler olamayacağı yönünde net tezini hatırlatarak Cumhurbaşkanı’nın Amerikalı Bakan ile görüşmesinde Kıbrıs sorununun çok somut yanlarını ele alacağını duyurdu. Liza Batenhaym’ın Cumhurbaşkanı Anastasaidis, Mustafa Akıncı ve Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı Kerry’nin katılacağı yemeğinde de sadece  Kıbrıs sorununun ele alınacağını söyledi.

Editör: M. Hasan

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 23:04

Son Haberler

22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
21 Ekim
Ankara Doğu Akdeniz'de ipleri germeye devam ediyor
13:43
Nautical Geo araştırmalarına bugün devam ediyor
13:42
Mısır'da trafik kazası: 19 kişi hayatını kaybetti
13:41
Atina'da Kıbrıslı öğrencilerin oturduğu kafeteryaya yapılan saldırıda bir Kıbrıslı öğrenci yaralandı
13:40
Tüm haberler

Video on Demand