Lavrof Kıbrıs'ta dayatma çözümlere karşı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof  dün Lefkoşa’da, Kıbrıs’a dayatma çözümler  verme yönünde herhangi bir uğraşı içine girilmemesi gerektiği mesajı verdi.

 

Lavrof Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Kıbrıslı mevkidaşı Kasulidis ile temasları sırasında  Kıbrıs sorununun çözümünde Moskova’nın ilkelere bağlılığının devam ettiğini belirtti ve sürece yapay takvimler ve hakemlikler koyma uğraşılarının  üretken olmayacağına vurgu yaptı. Rusya Dışişleri Bakanı  Kıbrıs’ta bugün var olan garantilerle ilgili kararın herkesten önce Kıbrıs Cumhuriyeti yetkilileri tarafından verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Sorunun çözümü sürecinde güvenlikle ilgili garantilerin, tamamı ile yeni ilkeler temelinde Kıbrıs’ın her iki toplumunca da kabul edilir olmasına olanak sağlayacak bir biçimde belirlenmesi gerektiği görüşünü savundu.  Çözüme ulaşılınca temel rolü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin oynaması gerekliliği üzerinde durdu. Sergey Lavrof Kıbrıs Hükümet yetkilileriyle temaslarında ikili ilişkileri ve Putin ile Anastasaidis arasında Moskova’da varılan anlaşmaların uygulanması konularını da görüştü. Rusya- Avrupa Birliği ilişkileri, Ukrayna ve Rus savaş uçağının düşürülmesi sonrası Türkiye ile kriz, teröre karşı mücadele, Suriye’de İslam Devleti’ne yönelik hava saldırıları gibi uluslararası toplumu meşgul eden  konuları da ele aldı. Görüşmeler sırasında ticari ilişkiler ve Kıbrıs- Rusya yatırım ilişkilerinin de bir değerlendirilmesi yapıldı.

Editör: M. Hasan

Kaynak:KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 23:05

Son Haberler

22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
21 Ekim
Ankara Doğu Akdeniz'de ipleri germeye devam ediyor
13:43
Nautical Geo araştırmalarına bugün devam ediyor
13:42
Mısır'da trafik kazası: 19 kişi hayatını kaybetti
13:41
Atina'da Kıbrıslı öğrencilerin oturduğu kafeteryaya yapılan saldırıda bir Kıbrıslı öğrenci yaralandı
13:40
Tüm haberler

Video on Demand