22/12/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi "Dokuz kez uzatma istediler" başlığı altında elektrik üretiminde doğal gaz kullanılması süreci. Gazeteye göre Kamu Doğal Gaz İşletmesi'nin yaptığı açıklamalarda kısa sürede "ara çözüm" temelinde daha ucuz elektrik enerjisi için 1 Ocak 2016 tarihi itibarıyla önümüzdeki hafta Kıbrıs'ta doğal gazla elektrik üretiminin başlaması gerekiyordu. Ancak bunun gerçekleşmesi yerine Kamu Doğal Gaz İşletmesi son aylarda yaşanan sallantılar sonrası dokuzuncu kez Vitol şirketine geçerli teminatın 12 Şubat 2016 tarihine kadar ertelenmesi talebinde bulundu. Doğal gaz kararı 2006 yılında alınmış olunmasına karşı bu konuda ilk ihaleye 2014 yılının Ocak ayında çıkılmıştı. Kamu Doğal Gaz İşletmesi ikinci bir seçenek kozu olmaksızın sekiz aydan beridir Vitol şirketiyle müzakere halinde. 2014 Temmuzundan beridir ihaleye katılanlardan üç kez ekonomik açıdan iyileştirilmiş öneri talebinde bulunuldu.


Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Özgür bölge ile işgal bölgelerinin cep telefonlarının birleşmesi konusu yasal engellerle karşı karşıya. Bu nedenle de bu sorunun çözümü üst düzey siyasete bırakıldı. Kıbrıs Haber Ajansına göre bu konu geçen hafta gerçekleştirilen iş dünyası, ekonomi ve ticari konular İki Toplumlu Teknik Komite toplantısında ele alındı. Gelinen noktada konunun Anastasiadis ve Akıncı'nın gündemine getirilmesi kararı alındı. Cep telefon ağlarının birleştirilmesi konusu iki liderin geçen Mayıs ayında belirledikleri Güven Artırıcı Önlemler paketinde yer alıyordu. Konuyu bilen bir yetkiliye göre yasal engel Avrupa Birliği'nin uyum yasalarından kaynaklanıyor. Bu yasalara göre Kıbrıs Cumhuriyeti, işgal bölgesindeki cep telefon hizmetleri gibi denetim altında olmayan şirketlerle işbirliği yapamaz. Bu bölgedeki telefon şirketleri özgür bölgedeki Elektronik İletişim ve Posta Düzenleme Kurumu gibi tanınmış bir kurum tarafından denetlenmiyor. Aynı kaynağa göre bu konu artık Teknik Komite'nin konusu olmaktan çıktı ve yasal bir soruna dönüştü. Bu sorunda gelinen noktada başka çözümler bulunmasına gerek var ve bugünkü verilerle konu artık Teknik Komite'de ele alınmayacak. Kıbrısrum tarafı buna alternatif olarak özgür bölgede bir şirket tarafından kullanılan özel bir teknolojiyi içeren sim kartlarının kullanımını önerdi. Türk tarafı bu öneriyi reddetti ve bunun güven artırıcı önlemler çerçevesinde olmayacağı görüşünü ileri sürdü. .

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi eski Laiki Bankası'nın dört yöneticisinin yargı önüne çıkarılma kararı verilmiş olunması . Gazeteye göre eski Laiki Bankası'nın dört yöneticisi hile yapma yönünde komplo kurmak ve sahte hesaplar açmak da aralarında olmak üzere bir dizi ciddi suçlama ile ceza mahkemesinde yargılanacak. Suçlananlar arasında Andreas Vgenopulos'un yakın çalışma arkadaşı Eftimios Bulutas da var ve Bulutas hakkında Avrupa tutuklama kararı çıkarılması bekleniyor. Başsavcı Kostas Kliridis bu dava için yeşil ışık yaktı. ve iddianame dün Mahkemeye sunuldu. Mahkeme, çıkarılan zanlıları doğrudan Ceza Mahkemesine sevk etti ve ilk oturum için de tarih olarak 15 Şubat olarak belirlendi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Hükümetin önünde Troyka'ya karşı üstlendiği, Kıbrıs Elektrik Kurumu'nu mülkiyet açısından ayırma konusunda iki seçenek var. Ya yükümlülük almayı reddedecek ve işlevsel muhasebe ayrımında ısrar edip bu süreci tamamlayacak ya da bunun kamu ve enerji alanı yararına olmayacağını kanıtlayabileceği umuduyla Troyka'nın talebi doğrultusunda daha köklü ayrıma gitme konusunda Bakanlar Kurulu kararını alacak. İlk durumda Kıbrıs Troyka ile imzaladığı kredi sözleşmesi temelinde son kredi dilimi olan 350 milyon Euroyu alamayacak. İkinci durumda ise sendikalarla tam cepheden bir mücadeleye girecek ve bunun da ekonomiye ağır etkileri olma olasılığı var. Enerji Bakanı'nın dün Kıbrıs Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu ile gerçekleştirdiği toplantıda ve Kurum Yönetim Kurulu'nun daha sonra kendi toplantısında durum netleştirilemedi. Dün gerçekleştirilen temas sonuçları karanlıkta tutulmaya çalışılsa da elde edilen bilgilere göre Enerji Bakanı, Bakanlar Kurulu'nun Aralık ayı içinde alacağı kararın Kurumun yasal bölünmesini içermesi gerektiği konusunda ısrarlı.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun özelleştirilmesi süreci. Gazeteye göre Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun özelleştirilmesi yasa tasarısını Meclis'in onaylamaması durumunda süreci yönetebilmek için Hükümet özelleştirilme sürecinde "B Planı" hazırlığı içinde. Göstergeler Meclis'in bu tasarıya onay vermeyeceğini gösteriyor. Siyasi güçlerin çoğunluğunun Meclis'te "Hayır" kararı verme eğilimi ışığında Troyka'nın Kıbrıs'a vereceği yeni kredi dilimini serbest bırakması da şüpheli. Euro Grup konuya ilişkin tavrını Ocak ayı toplantısında belirleyecek. Bu durumda Hükümet kreditörlere karşı üstlendiği yükümlülüğü yerine getirememe olasılığı karşısında olası gelişmeleri ele alabilme pozisyonunda olabilmeli. Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun özel şirket statüsüne geçirileceği olgusu sekizinci değerlendirmede bir ön talep olarak kayda geçirilmişti. 2016 yılı içinde uygulanmaya konması beklenen plan yeni yılda ek sermaye gerektirecek gereksinimlere göre uygulanmaya konacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Bankası'na büyük borçları olanların bu borçlarını ardı ardına yeniden yapılandırdıkları görüldü. Elde edilen bilgilere göre geçen hafta turizm sektöründe faaliyet gösteren büyük borç sahibi bir kişinin borçları yapılandırıldı. Bu ay sonuna kadar yeniden yapılandırılacak borç miktarının 1 milyar Euroya ulaşması bekleniyor. Bu ay sonuna kadar büyük miktarda borcu olanların en az yarısının borçlarının yeniden yapılandırılması hedefleniyor. Kıbrıs Bankası Borçları Yeniden Yapılandırma Bölüm Müdürü Mihalis Perisyanis bugüne kadar yapılan yeniden yapılandırmaların %80 başarılı olduğunu söyledi. Toplam 6 milyar geri dönmeyen krediden bugüne kadar 3 milyarının yeniden yapılandırıldığını ifade etti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Kıbrıs Elektrik Kurumu konusunda yanıltıyorlar" başlığı altında veriliyor. Gazeteye göre Hükümet yabancı uzmanlara yaptırdığı araştırma temelinde Kıbrıs Elektrik Kurumu'nun kalıcı olarak ikiye bölünmesinde ısrarlı. Söz konusu kararın gelecek hafta Bakanlar Kurulu toplantısına götürülmesi bekleniyor. Ondan sonra bu kararın yaşama geçirilmesi için bir yol haritasının hazırlanmasında Troyka ile yeni tur müzakerelere geçilecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Wang Yi ülkesinin Kıbrıs sorunundaki müzakerelere ilişkin gelişmeleri yakından izlediğini ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenliğini, toprak bütünlüğünü destelediğini belirtti. Wang Yi Kıbrıslı mevkidaşı Yuannis Kasulidis ile dün gerçekleştirdiği görüşmede bir dizi konuyu ele aldı ve ağırlığı Kıbrıs ile Çin'in işbirliğinin derinleştirilmesine verdi. Wang Yi görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında iki ülke arasında işbirliğinin özel olarak geliştirilmesinde limanlara, alt yapı çalışmalarına, hidro karbona, turizme ve tarım ürünlerine vurgu yaptı. Kıbrıs'ın stratejik coğrafi konumunu not etti ve bunun Kıbrıs'a bir avantaj sağladığını belirtti. Kıbrıs'ın, Tek Bölge- Bir Yol" " girişimine bütünsel katılımını selamladı. İki ülkenin ilişkilerini sıklaştırmada yeni anlaşmalara ilişkin bir soruyu yanıtlarken de İpek Yolu girişiminin ortak inşasında taraflar arasında yapılan anlaşmayı çok önemli olarak niteledi. Bu anlaşmanın iki ülkenin ilişkilerinin tüm alanlarda gelişimine ciddi bir katkı sağlayacağı görüşünü savundu. Yuannis kasulidis de Kıbrıs'ın Çin İpek Yolu girişimini desteklediğini ve işbirliğinde somut bir gelecek gördüğünü belirtti. Kasulidis Çin'in Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri büyük bir ilgiyle izlediğini ve Çin'in Kıbrıs'ın toprak bütünlüğü ve egemenliği konusundaki ilkeli duruşundan dolayı kendisine teşekkür etti. Bu çerçevede Kıbrıs'ın da " Bir Çin" politikasına bağlılığını bir kez daha teyit etti. Kıbrıs'ın bu tezi hem Avrupa Birliği bünyesinde hem de uluslararası alanda savunduğunu söyledi. Çin'in Kıbrıs sorununda yeni bir rol oynayıp oynayamayacağına ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Kasulidis Wang'ın Cumhurbaşkanı Anastasiadis'i Güvenlik Konseyi'nin çözümü izleme, uygulama ve kabul etmedeki rolüyle ilgili görüşlerinde büyük bir dikkatle dinlediğini belirtti ve “Çin'in bu konuda bir anlayışa sahip olduğunu, ancak nihai sonucunun Güvenlik Konseyi'nin daimi Üyeleri arasındaki görüşmelerinin konusu olduğuna inanıyorum” dedi.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:16

Son Haberler

29 Eylül
Küçükbaş hayvan üreticileri Ekim ayı içerisinde eylem yapacak
15:56
İçişleri Bakanlığı: Limasol'daki ev inşaatı duyurulduğu gibi devam edecek
15:55
MED-9: Cumhurbaşkanı mevkidaşlarını Kıbrıs sorunundaki gelişmeler hakkında bilgilendiriyor
15:53
Stewart'a göre elçi atanması Kıbrıs sorununda değişim unsuru olacak
15:49
Dimitriou, Dublin'de mevkidaşlarıyla ayrı ayrı görüşmeler yaptı
15:46
basın özetleri 29.09.23
13:48
28 Eylül
Keravnos, hükümetin bütçe onaylandıktan sonra pahalılıkla mücadele etmek için yeni önlemler alacağını söyledi.
16:22
Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü: işgal bölgelerdeki Rus vatandaşlarına mobil konsolosluk hizmeti sunulmaya başladı
16:04
Cumhurbaşkanı Hristodulidis, Yannis Antoniu'yu Hükümet Sözcü Vekili görevine atadı.
15:42
Kuvvetli rüzgarlar ve şiddetli yağmurla birlikte Agnes Fırtınası dün öğleden sonradan beri İrlanda'yı kasıp kavuruyor.
15:41
Meclis Başkanı, AB Üyesi Devletlerin Parlamento Başkanlarının Konferansına katılmak üzere Dublin'de bulunuyor.
15:39
27 Eylül
APOEL ve Baf FC GSP'de karşı karşıya geliyor
17:10
Tüm haberler

Video on Demand