19/12/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi İsrail'in Türkiye ile ilişkilerinde normalleşme ve bunun Kıbrıs'a etkileri. Gazeteye göre İsrail Türkiye ile yeniden yakınlaşma uğraşılarının ortak planlamalarını etkilemeyeceği konusunda Kıbrıs Cumhuriyeti'ne güvence verdi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve İsrail Başbakanı Benyamin Nehenyahu dün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiler ve diğer konuların yanı sıra Tel-Aviv - Ankara yalınlaşmasını da ele aldılar. Avrupaa Zirvesi için Brüksel'e bulunan Cumhurbaşkanının bu görüşmesi daha önceden planlanmıştı ancak son gelişmeler sonrası Türkiye ile İsrail arasında varılan ön anlaşma üzerinde duruldu. Elde edilen bilgilere göre İsrail Başbakanı bu görüşme sırasında rahatlatıcı bir tavır içinde oldu, Türkiye ile ne tür bir yakınlaşma sağlanırsa sağlansın bunun Kıbrıs'ı, Lefkoşa ile ortak planlamalarını etkilemeyeceğini söyledi. Ülkesi ile Türkiye arasında bu aşamada henüz bir anlaşma olmadığını, tartışmalarında ağırlıklı olarak Mavi Marmara'da meydana gelen çatışmada ölenler için tazminat ödenmesi konusuna odaklandıklarını söyledi. Bu görüşmelerin bir konusu da İsrail'in, Türk topraklarındaki faaliyetlerini sınırlamak istediği Hamas örgütü var. Elde edilen bilgilere göre İsrail-Türkiye görüşmelerinde enerji konusu ele alınmadı ancak iki ülkenin ilişkilerinin ilerlemesi durumunda bunun daha sonra ele alınması olasılık dışı değil. Eğer enerji konusu daha sonra gündeme gelirse doğal gazın Türkiye üzerinde taşınması konusu da gelecek. Ancak bunun gerçekleşmesi için hattın Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nden de geçmesi ve her halükarda Lefkoşa'nın da onayı gerekecek. Kıbrıs sorununa çözüm bulunamaması durumunda bu perspektifi bozmaması için Lefkoşa'nın baskı altında kalacağı açık ve bu baskılar da Kıbrıs'ın ortaklarından gelecek. İyi haber alan kaynaklara göre İsrail'in Türkiye ile yakınlaşmasının Kıbrıs ve Yunanistan'a yarar sağlamayacağı net. Bu kaynaklara göre Netenyahu istese bile Erdoğan ile yaşadığı kriz sonrası geliştirilen üçlü işbirliği yeniden yakınlaşmada ileri gidemez. Bir deyimle "köpek tok ekmek bütün olamaz". Bu arada Anastasiadis ile Neteyahu dün akşamki telefon görüşmelerinde 28 Ocak'ta Lefkoşa'da toplanacak Kıbrıs-Yunanistan- İsrail üçlü zirve konusunu da ele aldılar. İsrailliler Yunanistan ve Kıbrıs ile işbirliğini terk etmelerinin söz konusu olmadığı mesajını verdiler. Diğer yandan Rusya ile bir karşıtlık içinde bulunan Ankara İsrail gibi güçlü ülkelere yakınlaşma arzusunda. Bu arada Türkiye'nin İsrail ile yakınlaşması fanatik İslamcı kesimlerle sorun yaşamasını da beraberinde getirecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- DİSİ ve Cumhuriyetçi Türk Partisi Kıbrıs sorunun çözümünde ortak vizyona sahip olduklarını ve müzakerelerin başarı ile sonuçlanması durumunda çözümü desteklemek için eylem birliğine gerek olduğu konusunda ortak vizyona sahip oldukları tespiti yaptılar. Dün DİSİ merkezinde bir araya gelen Averof Neofitu ile Mehmet Ali Talat bu tespitin sözde kalmaması için karşılıklı olarak yetkili parti organları toplantılarına katılıp görüşlerini açıklama konusunda anlaşmaya vardılar. İki parti toplumları çözüme hazırlamak amacıyla öneriler hazırlayacak ortak bir komite kurma kararı da aldı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda toprak konusu da masaya geliyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı yarın 2015 yılının son görüşmesini gerçekleştirecekler. Bu görüşme öncesi de birlikte Kayıplar Komitesi Antropoloji atölyesini ziyaret edecekler ve kayıplarla ilgili ortak mesaj verecekler. Altia'nın elde ettiği bilgilere göre iki liderin müzakere masasında toprak konusu da yerini alacak. Liderlerin ocak ayında gerçekleştirecekleri ilk görüşmelerde konu toprak olacak. Birleşmiş Milletler mülkiyet konusunda taraflar arasında önemli ilerlemeler sağlandığını ve tarafların bu konuda anlaşmaya yakın olduklarını düşündüklerinden bir başka konuya geçilecek. Diplomatik kaynakların değerlendirmelerine göre bu gelişme müzakerelerin ileri bir aşamada olduğunun bir göstergesidir. Bu arada liderler yarın gerçekleştirecekleri görüşmede Ocak ayı toplantılarını da takvimleyecekler ve bunun yanı sıra şimdiye kadar kat edilen mesafenin bir değerlendirmesini de yapacaklar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Türkler yeniden tahrik edici bir tavır içine girdiler ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde 1. ve 7. parsellerin sınırında araştırma yapan Kıbrıs bandıralı bir araştırma gemisini rahatsız ettiler. Cumhurbaşkanlığı görevini de yürüten Meclis Başkanı Yannakis Omiru Türklerin bu tavrını korsanlık olarak niteledi ve Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği nezdinde girişimlerde bulunulması gerektiğine dikkat çekti. Elde edilen bilgilere göre Türk firkateyni, Kıbrıs bayrağı taşıyan ve Kıbrıs’ın olan araştırma gemisi “Flying Enterpsises” gemisini Baf’ın 30 deniz mili güneyinde Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi içinde rahatsız etti. Firkateyninin kaptanı Kıbrıs bandıralı gemiden bölgeyi derhal terk etmesini istedi ve bu bölgeye tekrardan gelmek için Türk yetkililerden izin istemesi gerektiğini bildirdi. “Flying Enterpsises” gemisinin çoğu mürettebatı Amerikan uyruklu ve bölgede derinlik ve harita çalışması yapıyordu. Gemi bu çalışma için gerekli tüm izinleri Kıbrıs yetkililerinden almış durumda. “Flying Enterpsises” kaptanı yaşananlarla ilgili yetkililere gerekli bilgileri verdikten sonra bağlı olduğu şirketten çalışmalarına normal biçimde devam etme direktifi aldı.
HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "yeniden yapılandırma örtüsü altında satış" başlığı altında Hükümetin Kooperatiflere yönelik politikası. Gazeteye göre Avrupa Komisyonu dün Kıbrıs Hükümeti'nin kooperatifleri büyük yatırımcılara satma konusunda taahhüt üstlendiğini açıkladı. Komisyonun açıklamasına göre Kıbrıs kooperatiflerin hisselerini ya Borsa'da satışa çıkarma ya da yatırımcılara satma konusunda yükümlülük üstlendi. Rekabet'ten sorumlu komiser Magrite Vesteger Kıbrıs Kooperatif Merkez Bankası'nın gelecekteki sermaye gereksinimlerini karşılayabilmesi için özel yatırımcılardan par alabilmek amacıyla yeniden yapılanmaya gideceğini söyledi. Bu yatırımcılar ifadesi özünde kooperatiflerin eski üyelerini dışarıda tutuyor ve Hükümet'in kooperatifi yabancı yatırımcılara satma niyetini de açığa çıkarıyor. Bu arada Maliye Bakanı da devletin kooperatiflerdeki hisselerinin %75'ni üç aşamada satacağını netleştirdi. Bakanlık tarafından yayınlanan genelgede son iki evreye şimdiki üyelerin katılmayacağı net bir biçimde ortaya kondu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Limanlarının enerji şirketleri tarafından kullanılması için Hükümet Larnaka'nın şakağına tabanca dayadı. Hükümet TOTAL şirketini, elinde liman alanı verme yetkisi olmayan Larnaka Belediye'ne yönlendirdi ve böylece Fransız şirketinin doğal gaz arama programında herhangi bir gecikme yaşanması durumunda bunun sorumluluğunu ta baştan yerel yönetimin omuzlarına yıkmış oldu. TOTAL şirketi 11. parselde araştırm sondajı çalışmalarına destek amacıyla İtalyan ENİ şirketinin yüklenici firması olan Medserv şirketinin limanda var olan tesislerini kullanma arzusunu dün Larnaka Belediye Meclis'ne bildirdi. Bu durumda da Hükümet'in Larnaka Limanı'nda var olan tesisleri 2016 yılı Ağustos'una kadar kaldırma taahhüdü ortadan kalkacak.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs'ta kumarhane açma çalışmaları. Gazeteye göre Kıbrıs'ta bütün sayfiye-kumarhane açmak için uluslararası alanda tanınmış sekiz şirket öneri sundu. Başvuru defteri dün öğleyin kapatılırken Ticaret Bakanlığı bu ilgiden memnun. Böylece bu alanda yatırımcı seçme sürecinde üç adımdan biri atıldı. Şimdi 45 gün içerisinde koordinasyon komitesinin başvuruları değerlendirmesi ve en iyi üç teklifi seçmesi gerekiyor. Seçilecek üç şirket de bağlayıcı tekliflerini sunacak. başvuranlar ekonomik kaplama alanları, sektördeki deneyimleri ve Kıbrıs pazarını hangi oranda anladıkları temelinde değerlendirilecekler. Her şeyin normal seyrinde gelişmesi durumunda izin 2016 yılı içinde verilecek ve kumarhane de 2019 yılında hazır olacak. Kumarhanenin alanı ise seçilecek şirket tarafından belirlenecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-2016 yılı bütçesi az bir farkla geçmesine rağmen Meclis'in önemli sayıda fonu özel izne bağlaması Hükümeti zorlayacak. Hükümet bu fonları kullanabilmek için yetkili komisyonlardan yazılı onay alma zorunda.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:16

Son Haberler

26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Pelekanos: Rosemary Di Carlo sonbaharda Kıbrıs'ı ziyaret edecek
13:57
basın özetleri 26.09.22
12:56
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
Tüm haberler

Video on Demand