18/12/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi bir Türk firkateyninin Kıbrıs'a ait bir araştırma gemisini rahatsız etmesi. Gazeteye göre dün saat 3.30'da Kıbrıs bandıralı ve Kıbrıs'a ait araştırma gemisi Flaying Enterprises gemisi Baf'ın 30 deniz mili güneyinde bulunduğu bir anda Türk firkateyni tarafından rahatsız edildi ve bölgeyi terk etmesi istendi. Firkateynden gemi kaptanına bölgeye girmesi için Türk yetkililerden izin alması gerektiği bildirildi. Elde edilen bilgilere göre araştırma gemisinin personeli ağırlıklı olarak Amerikalıydı ve derinlik ölçüsü ve harita çalışması yapıyordu. Gemi bu çalışmaları yapmak için de Kıbrıs Cumhuriyeti'nden gerekli olan izinlerin tümünü almıştı. Türk korsanlığının gerçekleştiği bölgenin tamamı ile Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi içinde olduğu da ifade ediliyor. Müdahalenin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde 1. ve 7. parsel sınırında yaşandığı da alınan bilgiler arasında. Rahatsız edilen gemi de Limasol Limanı'na kayıtlı EDT Offshre şirketine aitti. Gemi kaptanın yaşanları şirkete bildirmesi sonrası kendisine çalışmalarına normal seyrinde devam etmesi direktifi verildi ve ve kaptan da buna uydu.Türk firkateyni de gemiyi yakından izlemeye devam etti Olayla ilgili olarak Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı'nın da bilgilendirildiği ve Bakanlığın da diğer girişimlerinin yanı sıra diplomatik yollardan Amerika Birleşik devletleri Dışişleri Bakanlığına bilgi verdiği öğrenildi.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Görüşmeciler Andreas Mavroyannis ve Özdil Nami geçen Cuma ve Pazartesi günleri Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası heyetleriyle ile bir araya geldiler. Bu görüşmeler sırasında heyetler müzakerecilerden yapacakları çalışmalarla ilgili genel hattı ve koşulları aldılar ve Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün bedelini ortaya koyabilmek için çalışmaya başladılar. Çözümün bedelinin yanı sıra mali kredi sistemi gibi alanları da araştırıyorlar. Bu heyetler 10 Aralık'tan beridir Kıbrıs'ta bulunuyorlar ve dün de Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel danışmanı Espen Barth Eide ile görüştüler. Eide kişisel twitir hesabından bu görüşmenin koordine amaçlı gerçekleştirildiğini belirtti. Bu arada dün iki müzakere heyeti de bir görüşme gerçekleştirdi ve mülkiyet konusunu tartışmaya devam etti. Heyetler kriterlerin üzerinde anlaştıkları kategorilerle ilişkisini tartışıyor. Elde edilen bilgilere göre bu konuda özlü bir ilerleme yok ve tartışmalara farklı düzeylerde devam edilecek. Önümüzdeki Pazar günü de Anastasaidis ve Akıncı bu yılın son görüşmesini gerçekleştirecekler. İki lider aynı gün Kayıpları Araştırma Komitesinin antropoloji merkezini de ziyaret edecek

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kooperatif Merkez Bankası'nda yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre Maliye Bakanlığının Kıbrıs Kooperatif Merkez Bankasına yeni sermaye desteği vermesi hiç de tipik bir olgu değildi. Yeni oluşturulan Yeniden Sermayelendirme Fonu'ndan 175 milyon Euronun nakit olarak verilmesi Banka'nın yeniden yapılandırılmasıyla bağlantılı. 18 Kredi Kooperatifi personeli Kooperatif Merkez Bankası'na aktarılacak ve bu yapılırken de Hayat Pahalılığı Ödeneği ve barem içi artışlar iptal edilecek. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Kooperatif Merkez Bankası'nın hisselerini de gerek Kıbrıs Borsası gerekse özelde çıkacağı ihaleyle elden çıkarması ve maksimum %25 hisse senedine sahip olması için de bir takvim önerisi ortaya kondu. Kooperatiflerin eski üyeleri de öncelik haklarını kaybedecekler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Elektrik Kurumu'nun en iyi işleyiş biçimiyle ilgili inceleme yapması için Kıbrıs Hükümetinde iş verilen danışma şirketi Kıbrıs Elektrik Kurumu'nun temel faaliyetleri alanında iki hukuki varlığın oluşturulmasın maliyetinin çıkarılmasının olası olmadığı görüşünde. Daha farklı bir ifadeyle bu aşamada Kurumun ikiye ayrılmasının yarar mı, zarar mı getireceği güvenli bir biçimde belirlenemez.

-İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu muhalefetin ve dahası eski çalışma arkadaşlarının şiddetli tepkisine rağmen İsrail'in enerji ve ekonomik geleceğini güçlendirecek bir anlaşma konusunda büyük bir adım attı. Maliye Bakanlığı görevini de uhdesinde bulunduran Netenyahu Noble Enerji ve Delek Grup Konsorsiyumu ile Levityan havzasında dev rezervleri değerlendirme anlaşması imzaladı. Netehyahu bu konudaki popülizme sırtını dönme kararı aldığını belirtti ve ülkesinin bu rezervlerden kârının %60 ile 70 arasında olacağını söyledi. 50 milyon yurttaşı ve kişi başı ulusal gelirin 50 bin dolar olacağı İsrail'i görmeyi arzuladığını ifade etti.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi 2016 yılı devlet bütçesinin dün meclis tarafından küçük bir farkla onaylanması. Gazeteye göre 2016 yılı devlet bütçesi dün akşam 26'ya karşı 29 oyla geçti. DİSİ, DİKO ve EVROKO bütçeye olumlu oy verdi. Onaylanan bütçede 27'si Hükümet 35'i de partiler tarafından önerilen değişiklik yapıldı. Onaylanan değişiklikler arasında devletin işletme giderlerinde %6'lık kesintiye gidilmesi de var. Sadece bu %6'lık kesinti su, ilaç ve tedavi hizmeti alımında geçerli olmayacak. Milletvekilleri devlete araba alımı için 600 bin Euroyu da bağladılar ve bu para sosyal yardımlar için İçişleri Bakanlığı'nın denetimine verilecek. Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanın ve Cumhurbaşkanı müsteşarının özel danışmanları için 450 bin Euro'ya da engel olundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Dün Meclis'te bütçe görüşmeleri sırasında ekonominin yanı sıra Kıbrıs sorunu da tartışıldı. DİSİ milletvekili Sotiris Samson büyük vizyonların bölünmüş vatanlara sığmadığını belirtti ve var olan fırsatın kaybolmasına izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Samson çözüm uğraşılarına destek verilmesini istedi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in kabul edilmeyecek bir çözümü getireceğine inanmadığını belirtti. AKEL milletvekili Nikos Katsuridis ise Hristofyas-Talat görüş birliklerinin Kıbrıtürk tarafı ve Türkiye tarafından ortadan kaldırıldığını söyledi. Süreçle ilgili halkın bilgilendirilmesi gerektiğini çünkü sonuçta kararı verecek olanın halk olduğuna dikkat çekti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberim " Ciddi eleştiri ancak DİSİ ve DİKO'dan can yeleği" başlığı altında 2016 yılı devlet bütçesinin onaylanması . Gazeteye göre Anastasiadis-DİSİ Hükümeti'nin memorandum politikası muhalefet partileri tarafından yaylım ateşine tutulmuş olmasına, ve "başarı hikayesi" AKEL tarafından argümanlarla ciddi bir biçimde eleştirilmiş olmasına rağmen 2016 bütçesi DİSİ-DİKO ve EVROKO milletvekillerinin oylarıyla geçti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Meclis Grup Sözcü yardımcısı Stavros Evagoras 2016 yılı bütçesini anti büyüme ve anti sosyal bir bütçe olarak niteledi. Hükümetin "başarı hikayesini" 65 bin işsizin ve 234 bin yoksulun paylaşmasını istediklerine dikkat çekti. Bu başarı hikayesinde bunların yanı sıra hala daha ödenmeyen 500 Kıbrıs Hava Yolları çalışanı olduğunu hatırlattı. Kriz koşullarında zenginliğin az sayıda varlıklı lehine yeniden paylaşımına gidildiği değerlendirmesi de yaptı.

-Maliye Bakanı kooperatifleri özelleştirme için somut takvim ortaya koydu. Kooperatife verilecek 175 milyon Euroluk sermaye desteğiyle birlikte devletin kooperatifteki hisse çoğunluğu satma planı da resmi gazetede yayınlandı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi " Kooperatiflerde daha az devlet "başlığı altında . Gazeteye göre kooperatifin hisse senetleri 2017 yılında borsada alınıp satılmaya başlanacak. Devlet buradaki hisse senetlerini %25 oranına çekecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- tüm olguların Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı arasında yoğun müzakerelerin Aralık ayı sonra da devem edeceğini gösteriyor. Anastasiadis ve Akıncı pazar günü planlanmış son görüşmelerini gerçekleştirecekler ve bu görüşmede Ocak ayı görüşmelerini de planlayacaklar. İki liderin Pazar günü süreçte gelinen noktanın bir bilançosunu çıkarmaları da bekleniyor. Bu arada Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis dün yaptığı bir açıklamada müzakerelerin 2016 yılı içinde ya olumlu ya da olumsuz bir sonuca ulaşacağını söyledi. Süreçle ilgili bir takvimin olmadığını, Kıbrısrum tarafını ilgilendiren olgunun çözümün niteliği olduğunu ifade etti. Şu anda beşli konferans olgusunun tartışılmadığını da duyurdu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:16

Son Haberler

22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
21 Ekim
Ankara Doğu Akdeniz'de ipleri germeye devam ediyor
13:43
Nautical Geo araştırmalarına bugün devam ediyor
13:42
Mısır'da trafik kazası: 19 kişi hayatını kaybetti
13:41
Atina'da Kıbrıslı öğrencilerin oturduğu kafeteryaya yapılan saldırıda bir Kıbrıslı öğrenci yaralandı
13:40
Tüm haberler

Video on Demand