Partiler Eide'nin beşli uluslararası konferans önerisine karşı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin garantiler için beşli konferans açıklamasına yanıt veren AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis, Kıbrıs sorununda uluslararası konferansın çok taraflı olması gerektiği görüşünü ileri dürdü.

 

Lukaidis uluslararası konferansın Kıbrıs sorununun uluslararası yanlarını ele alması gerektiğini ve bunun iki tarafın sorunun iç yanlarında anlaşma menziline girmeleriyle gerçekleşmesi gerektiğini de söyledi. Lukaidis garantör güçlerin ve iki toplum temsilcilerinin yanı sıra bu konferansa Kıbrıs Cumhuriyeti’nin katılımının güvence altına alınması gerektiğine de dikkat çekti. Kıbrıs sorunuyla ilgili uluslararası konferansa Güvenlik Konseyi Daimi üyeleriyle Avrupa Birliği’nin katılması üzerinde de durdu.


DİKO EIDA
DİKO, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin garantiler için beşli konferans açıklamasını özel olarak endişe verici olarak niteledi. DİKO, Eide’nin, Türk tarafının böylesi bir konferans toplanması talebini tekrardan gündeme getirip buna destek verdiğine dikkat çekti. DİKO tarafından yapılan açıklamada Türk tarafının iki tarafı eşitlemek için sahte devletin statüsünü yükseltmeye çalışırken sürekli olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin statüsünün aşağı çekilmesi yönünde uğraş verdiği ve olası beşli bir konferansın da bu amaca hizmet ettiğinin altı çizildi. Buna ilaveten DİKO, garantilerin ortadan kaldırılması hedefi olduğu bir anda beşli konferansın niçin toplanacağı sorusunu sordu ve garantilerin beşli konferans olmadan da ortadan kaldırılabileceğine vurgu yaptı. “Beşli konferans garantiler kaldırılmasın diye toplanacak” görüşünü savundu.

Editör: M. Hasan

Kaynak:KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 23:00

Son Haberler

22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
21 Ekim
Ankara Doğu Akdeniz'de ipleri germeye devam ediyor
13:43
Nautical Geo araştırmalarına bugün devam ediyor
13:42
Mısır'da trafik kazası: 19 kişi hayatını kaybetti
13:41
Atina'da Kıbrıslı öğrencilerin oturduğu kafeteryaya yapılan saldırıda bir Kıbrıslı öğrenci yaralandı
13:40
Tüm haberler

Video on Demand