16/12/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi "Ankara'dan boş elle döndü" başlığı altında Kıbrıs sonuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide Ankara'dan Kıbrıs'a heyecanlı bir biçimde "cesaret verici " mesajlarla döndü. Eide, Ankara'daki temaslarıyla ilgili olarak dün Cumhurbaşkanına bilgi verdi ve görüştüğü Türk yetkililerin "çözümden yana olduklarını ve Kıbrıs sorununda bulunacak bir anlaşmadan ülkelerinin sağlayacağı yararı bildiklerini" söyledi. Ancak elde edilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Eide'ye bu söylediklerini Ankara'nın çok kez söylediğini ve gerekli olanın pratik olduğunu belirtti. Türkiye'nin Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak lafta ifade ettiklerini pratikte ortaya koyması için birçok alanın varlığına dikkat çekti. Bu arada Anastasaidis-Eide görüşmesinde gündeme gelmemekle birlikte Eide garantiler konusunda var olan şimdiki sürecin sonunda garantilerle ilgili beşli konferansa atıfta bulundu. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ise bu konuda çoklu konferanstan yana. Türkiye ise konunun özne ilişkin garantilerde ısrarlı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Dün akşamki Anastasiadis- Akıncı görüşmesi üç saatten fazla sürdü ve elde edilen bilgilere göre mülkiyet konusu görüşülen ana konu oldu. İki görüşmeciye dün akşam ifade edilen görüşler temelinde müzakerelere devam etmeleri direktifi verildi. Elde edilen bilgilere göre dün akşam da mülkiyet konusunda farklı bir tablo, yeni bir unsur ortaya çıkmadı. Tarafların tezlerinde karşılıklı olarak bir farklılaşma yoktu. Liderler arasında 2015 yılının son görüşmesi gelecek Pazar günü yani 20 Aralık'ta gerçekleştirilecek. Anastasiadis ve Akıncı aynı gün Kayıplar Komitesi insani araştırmalar merkezini de ziyaret edecekler.

-Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada Avrupa Konseyi'nin bu yılki sonuç bildirgesinde yeni ve önemli bir olgu bulunduğunu ve Avrupa Birliği-Türkiye toplantısı sonrası Türk yetkililerin yaptıkları açıklamada göçmenlerde çıkış ülkesine geri gönderme anlaşmasının tek yanlı olarak Kıbrıs'la ilgili olarak uygulanmayacağını belirtmelerine güçlü bir cevap verildiği belirtildi. Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis dün Avrupa Birliği genel İşler Konseyi'nde benimsenen Türkiye ile ilgili sonuç bildirisinin Kıbrıs için tatmin edici olduğunu da ifade etti. Kasulidis'e göre bildiride bu tür tek taraflı atıfların hiçbir hukuki geçerliliği olmadığına vurgu yapıldı. Bunun yanı sıra bu anlaşmanın Türkiye tarafından tam ve sonuç alıcı bir biçimde uygulanmasının önemine de dikkat çekildi. Tam üyelik müzakereleriyle ilgili olarak da Avrupa Birliği'ne karşı üylenilen yükümlülüklerin yerine getirilmesinin önemi vurguladı ve bu sürecin hükümetler arası niteliğine atıfta bulunuldu.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Radar alımı Baş Denetçi tarafından bloke edildi." başlığı altında. Gazeteye göre İhale Komisyonu'nun onayına rağmen Savunma Bakanlığı'nın hava denetimi için radar alınmasında Baş Denetçilik makamının bazı çekinceleri nedeniyle ihaleye çıkmada gecikmeler yaşanıyor. Geçen gün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında Baş Denetçi'nin yürütmenin işlerine karışmasıyla ilgili bu konu örnek olarak gündeme getirildi ve Orta Doğu'da patlayıcı bir ortamda askeri güçler bölgeye akın ederken bir programının nasıl geciktiğine vurgu yapıldı. Bu sistemin Kıbrıs hava kontrolü için gerekli olduğu ifade ediliyor. Beş sene önce sahip olunması için harekete geçilen bu somut sistem olmaksızın Kıbrıs'ın var olan hava savunma sistemi kendisine yönlendirilecek füzeleri veya daha başka tehditleri yok edemez.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Muhalefet partilerinin eleştirileri, kamuoyunun bir kısmının olumsuz yorumları ve Odiseas Mihayilidis'in kendi kişisel tepkisi Cumhurbaşkanı Anastasiadis'i dün Baş Denetçi ile ortaya çıkan krize kişisel müdahalede bulunma zorunda bıraktı. Cumhurbaşkanı konuyla ilgili olarak yaptığı kısa açıklamada Bakanlar Kurulu'nun geçen günkü sert açıklamasını dengelemeye çalıştı. Bakanlar Kurulunu geçen günkü açıklaması Baş Denetçi'nin kamuoyu önünde azarlanması ve boşa düşürme olarak değerlendirilmişti. Cumhurbaşkanı dünkü Baş Denetçinin konuları daha bütünsel ve detayına araştırması gerektiğine dikkat çekti. Mihaylidis'in bazı durumlarda yetkilerini aştığı görüşünü de savundu ancak somut örnek vermedi. Cumhurbaşkanı bu arada Baş Denetçi'ye güvendiğini de ifade etti.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Merkez Bankası'nın bankalardan her üç ayda bir en az minimum sayıda yapılandırma talebinde bulunmuş olması. Gazeteye göre Merkez Bankası Başkanı Hristalla Yorgacis Meclis Maliye Komisyonu'na bir mektup gönderdi ve bu mektubunda bankalardan her üç ayda bir minimum bir sayıda yeniden yapılandırma istediğini belirtti. Bu genelde Kıbrıs Merkez Bankası'nın Avrupa Merkez Bankası, Komisyon ve Uluslararası para Fonu ile anlaşması sonrası gönderildi. Bankaların buna uymaması durumunda alınacak önlemlerde bir boşluk var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas Hükümet'in Kıbrıs müzakere süreciyle ilgili çelişkili mesajlar verdiği görüşünde. Lillikas dn düzenledği basın toplantısında sürece ilişkin net bir görüntüye sahip olmak için Cumhurbaşkanı'ndan görüşme belgelerinin kendilerine vermesini istedi. İttifak'ın Kıbrıs sorununun çözüm yolunu açma ve aynı zamanda çözümün içeriği konusunda Cumhurbaşkanı'nın izlediği stratejiden farklı bir stratejiye sahip olduğunu da ifade etti. Kıbrıs sorununda birlikte biçimlendirilmiş ve sorunu kolektif olarak ele alacak bir stratejinin yokluğuna dikkat çekti. Bunun temel nedeninin de soruna yaklaşımda farklı felsefelere sahip olunmasını ve Ulusal Konsey'in de üretken olmayan işleyiş biçimi olduğunu ifade etti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi geri dönmeyen kredilerle ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Merkez Bankası geri dönmeyen kredileri üstlenecek bir devlet şirketinin kurulmasını desteklemeye hazır olduğunu duyurdu ve bu konuda topu Hükümet'e attı. Hükümet ise bu konuda olumsuz bir tavır içinde. Merkez Bankası Başkanı Meclis maliye Komisyonuna gönderdiği mektubunda geriş dönmeyen kredilerin satın alımının finansmanın kurulacak bir devlet şirketinin çıkaracağı ve devletin de garanti vereceği bonolarla olabileceği görüşünde.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-2016 yılı bütçesinin Meclis'te çok sert tartışmalar sonrası onaylanması bekleniyor. Bu bütçe büyüme karşıtı bir kemer sıkma bütçesi niteliği taşıyor. Hükümet üçüncü kez büyümeyi ve yeni istihdam alanları açılmasını öngören bir bütçe önermiyor. Bu bütçe Hükümetin ve Troyka ile memorandumun politikalarının bir yansıması. Bütçe yeniden paylaşımda az sayıda varlıklının gelirlerinin yoksullar lehine artmasını getirecek. Kamu zenginliklerinin satılması, yardımların azaltılması ve sosyal devletin çökertilmesi bu bütçenin ana felsefesi. Önerilen bütçe iyimserlik duygusu yaratmıyor. Bu arada 2015 yılı bütçesinden yatırım giderlerinin 31 Ekim tarihi itibarıyla sadece %42'sinin kullanıldığı görüldü.

-Kıbrıs'ta istihdam artışı Avrupa Birliği otlaması ile karşılaştırıldığın kaplumbağa hızında. Avrupa istatistik Dairesi'nin dün yayınladığı veriler bunu net bir biçimde gösteriyor. Bu verilere göre Kıbrıs'ta bu yılın üçüncü çeyreğinde istihdam artışı bir yıl öncenin aynı dönemine göre %0,8 oldu. Avrupa Birliği ve Euro Bölgesinde ise bu oran %1,1 oldu. En büyük artış %2,1 ile Estonya'da görüldü. Hırvatistan2da ise %0,3 oranında düşüş yaşandı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:16

Son Haberler

23 Ekim
Hristodulidis: Zirve Toplantısının sonuç metninde yer alan Türkiye’nin yükümlülükleriyle ilgili ifadeler son derece olumlu.
14:39
Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektupla, Türkiye’ni eylemlerini şikayet etti.
14:36
Epidemiyoloji Uzmanı Vonyatis: Yeni mutasyonunun Kıbrıs’ta görülmesi an meselesi
14:35
POED: Okullardaki bulaş zincirlerinin sona ermesi için, veliler semptom gösteren çocuklarını evde izole etmeli
14:34
22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
Tüm haberler

Video on Demand