15/12/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Bakanlar Kurulu'nun dün Baş Denetçi ile ilgili olarak yaptığı açıklama. Gazeteye göre Bakanlar Kurulu dün ek sorular gündeme getiren bir açıklamasıyla İçişleri bakanı Hasikos ile Baş Denetçi Odiseas Mihailidis arasındaki karşıtlığa taraf oldu. Odiseas Mihailidis'i zorda bıraktı. Cumhurbaşkanı'nın Baş Denetçi'ye görevine aynı bağlılıkla devam etmesi ve amansız olmasını olması çağrısından bir hafta sonra Bakanlar Kurulu yaptığı yazılı açıklamada "Baş Denetçi'nin bir dizi faaliyetinde anayasal yetkilerini aştığı, diğer bağımsız kuruluşların rollerine ve çalışmalarına ve yürütme erkinin rolüne müdahalede bulunduğuna" vurgu yaptı. Baş Denetçilik Makamı ise Bakanlar Kurulu'nun bu açıklamasını yorumlarken yürütme erkine müdahalede bulunmak istenmesinin veya bu yönde hareket etmenin söz konusu olmadığını vurgu yaptı ve Bakanlar Kurulu'dan bu konuda bir tek bile olsa örnek göstermesini istedi. Bu arada sürece Başsavcının da dahil oldu. Başsavcı Kostas Kliridis de yaptığı açıklamada Bakanlar Kurulunun tespitlerinin İçişleri Bakanı'nın tespitleriyle benzer olduğuna dikkat çekti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Türkiye Hükümetler arası konferansta "Ekonomi ve Para Politikaları" başlığının açılmasını sağladıktan hemen sonra Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bloke ettiği beş başlığın hızlı bir biçimde açılması talebini ileri sürdü. Türkiye'nin Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Volkan Bozkır bu beş başlığın açılması gerektiğine vurgu yaptı. Ancak bu beş başlığın açılması için Kıbrıs Cumhuriyeti'nin vetosunu kaldırması gerekiyor. Bu arada Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir sultan edasında konuştu ve beş başlığın bloke edilmesinde yapay olarak nitelediği engellerin kaldırılması gerektiğine dikkat çekti. Filelefterosun elde ettiği bilgilere göre Ankara bu talebini Hükümetler arası konferansın kapalı kapıları ardında da gündeme getirdi. Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johansen Han da ön hazırlık çalışmalarının hızlandırılmasına atıfta bulundu. Türkiye ve Avrupa Birliği yetkililerinin dünkü ortak basın toplantısında " yeni başlangıç" ifadesi bir mesaj oldu. "Müzakerelerin yeniden canlandırılması" da temel mottoya dönüştü. Kıbrıs sorunu Avusturyalı Komiserin gündeminde yer alamdı. Bu arada Konsey başkanlığını yürüten Lüksemburg Dışişleri Bakanı JanAselbron Ankara'ya Kıbrıs kaynaklı yükümlülüklerinin yaşama geçirmesi gerektiği mesajını gönderdi ve Protokole ve Kıbrıs Cumhuriyeti ile ilişkilerin normalleşmesine özel bir yer verdi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Hükümet ile Baş Denetçi arasında keskin bir çatışma" başlığı altında. Gazeteye göre Hükümet dün özünde Baş Denetçi'ye kapıyı gösterdi ve bir dizi çalışmasında anayasal yetkilerini aştığını, yürütme erkinin alanına girdiğini ileri sürdü. Baş Denetçi ise buna yanıt verirken kendisinden "Bakanların yasadışlıklarına karşı suskun mu kalmasını istedikleri" sorusunu sordu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Merkez Komitesi Plenumu partinin 2016 yılı bütçesine olumsuz oy vermesi kararı aldı. Plenum konuyu parti ekonomi bürosunun hazırladığı rapor temelinde tartıştıktan sonra oy birliğiyle bütçeye hayır denilmesi kararı aldı.

-Dün yüzlerce Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu çalışanı " Ucuz satışa hayır- kurumlar halkındır", " süt almak için süt ineğini satıyorlar" gibi pankartlarla Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde toplanarak kurumlarının özelleştirilmesine karşı çıktılar. Kurumda örgütlü beş sendika Cumhurbaşkanına bir metin sundular. Bu metinde Notada çalışanlar temel talep olarak Kurumun özelleştirilmemesini ileri sürdüler ve Telekomünikasyon Kurumu’nun çağdaşlaştırılmasıyla rekabet gücünü daha da artıracağına vurgu yaptılar. Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu’nun kâr eden ve sürdürülebilir bir kurum olduğuna, kamu denetiminde devlet bütçesine destek veren ve Kıbrıslı vergi mükelleflerine herhangi bir yük getirmediğine vurgu yaptılar. Kurumun verimliliğini ve karlılığını daha da artıracak potansiyele sahip olduğunu da ifade ettiler. SİDİKEK-PEO Genel Sekreteri Andonis Neofitu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada çalışanların sadece iş haklarını savunmak için tepki ortaya koymadıklarını aynı zamanda bu Kurum'un özelleştirilmesini öngören yasa tasarısının geri çekilmesi için de sokaklara indiklerini söyledi. Çalışanların, kurumlarının,kamuya ait zenginliklerin savunulması için de mücadele verdiklerini belirtti. "Eğer Hükümet Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun özelleştirilmesini öngören yasa tasarısını geri çekmezse bunu başarana kadar dinamik bir biçimde mücadeleye devam edeceklerdir" dedi.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Bakanlar Kurulu'nun dün Baş Denetçi ile ilgili olarak yaptığı açıklama. Gazeteye göre Hükümet sonuçları öngörülemeyen bir iç savaşa girdi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan Başsavcı ile Merkez Bankası Başkanı'na yönelik saldırlar sonrası bu kez hedefte Baş Denetçi vardı. Cumhurbaşkanı Baş Denetçiye daha birkaç gün önce görevine aynı hevesle devam et derken dün 180 derece dönüş yaptı ve namlunun ucunu ona çevirdi. Baş Denetçinin kamuya yönelik tavırlarının Baş Denetçilik Kurumunun ciddiyetini sabote ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı bu 180 derecelik dönüş nedenini açıklamazken Bakanlar Kurulu Baş Denetçi'ye yönelik ağır suçlamalarda bulundu. Baş Denetçi de bu açıklama karşısında sessiz kalmadı ve yanıt verdi. Simerini gazetesinin bu gelişmeler karşısında istifayı düşünüp düşünmediği sorusuna da net bir biçimde "hayır" yanıtını verdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-EDEK Başkanı Marinos Şizopulos seçim yasasında değişliğe gidilip barajın %3,6'ya yükseltilmesi olgusunu Yüksek Mahkemeye götürebileceklerini söyledi. Şizopulos bu yen oranla partisinin yeni Meclis'te yer almayacağı korkusu olmadığını belirtti.Kamuoyu yoklamalarında partisine düşük oranda destek çıktığının belirtilmesi üzerine de son dönemlerde bundan bir iyileşme olduğuna dikkat çekti. Şizopulos merkez siyasi alanın birleşmesi olasılığının gündeme getirilmesi üzerine de bunun olamayacağı görüşünü savundu. Bunun gerçekleşmesi için partisinin belirlediği üç ön koşulun var olmadığına vurgu yaptı. Şizopulos'a göre bu üç ön koşul da minimumda ideolojik birlik, önemli konularda siyasi birlik ve bu amacı yaşma geçirmek için onurlu tavır. Şizopulos'a göre bu koşullar var olmadığı için bu yönde girişi,m üstlenemeye de gerek yok. Şizopulos Kıbrıs soruna atıfta bulunurken de kendilerine yapılan bilgilendirme sonrası devam eden müzakerelerden ortaya çıkabilecek çözümün federasyon değil konfederasyon olacağı sonucuna vardıklarını söyledi. Bunun temel unsurunun egemenliğin bölünmesi ve artık yetkilerin oluşturucu devletlere gidecek olması olduğunu ifade etti. Şizopulos yurttaşlıkta da içte bölünme olacağına dikkat çekti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi " Baş denetçi ateş altında. Ancak Odiseas İçişleri Bakanı ile karşıtlığı koruyor" başlığı altında Bakanlar Kurulu'nun Baş Denetçi ile ilgili olarak dün yaptığı açıklama.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Krismasa az bir süre kala donmuş ithal et konusu yeniden gündemde. Bu etler çözülerek piyasada taze et olarak satılıyor. EVROKO Tarım Bakanlığı'na bir mektup göndererek bu konuyu tekrardan gündeme taşıdı. EVROKO Bakan'a gönderdiği mektupta bu konuda Bakan'ın kişisel olarak devreye girip sonuç alıcı denetim yapmasını talep etti. Haftada 400 ton donmuş domuz etinin çözülerek piyasaya sürüldüğü tahmin ediliyor.

-Yasadışı devlete bu yıl 1506 yurttaşlık verildi. Bunlardan çoğu Kıbrıslıtürklerle evlenenler yada onların çocuğu. Bu dönemde yurttaşlık için başvuruda bulunanların toplam sayısı 1.745'ti

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:16

Son Haberler

23 Ekim
Hristodulidis: Zirve Toplantısının sonuç metninde yer alan Türkiye’nin yükümlülükleriyle ilgili ifadeler son derece olumlu.
14:39
Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektupla, Türkiye’ni eylemlerini şikayet etti.
14:36
Epidemiyoloji Uzmanı Vonyatis: Yeni mutasyonunun Kıbrıs’ta görülmesi an meselesi
14:35
POED: Okullardaki bulaş zincirlerinin sona ermesi için, veliler semptom gösteren çocuklarını evde izole etmeli
14:34
22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
Tüm haberler

Video on Demand