Çalışanlar CYTA'nın özelleştirilmesine karşı çıktılar

Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumunun yüzlerce çalışanı ve emekli bugün sabah saat 9 ile 11 arasında Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde protesto eylemi gerçekleştirdi.

 

Telekomünikasyon Kurumu çalışanları temelde kurumun özelleştirilmesine karşı çıktılar. Çalışanların protesto eylemi devam ederken Bakanlar Kurulu da saat 10’da toplandı ve özelleştirme sonrası Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu çalışanlarının haklarıyla ilgili yasa tasarısını görüşmeye başladı. Toplantı öncesi çalışanlardan bir heyet Bakanlar Kurulu’na bir nota sundu. Bu notayı Cumhurbaşkanlığı Müdürü Kipros Kipriyanu aldı. Notada çalışanlar temel talep olarak Kurumun özelleştirilmemesini ileri sürdüler ve Telekomünikasyon Kurumu’nun çağdaşlaştırlmasıyla rekabet gücünü daha da artıracağına vurgu yaptılar. Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu’nun kâr eden ve sürdürülebilir bir kurum olduğuna, kamu denetiminde devlet bütçesine destek veren ve Kıbrıslı vergi mükelleflerine herhangi bir yük getirmediğine vurgu yaptılar. Kurumun verimliliğini ve karlılığını daha da artıracak potansiyele sahip olduğunu da ifade ettiler. Cumhurbaşkanlığı Müdürü Kipros Kipriyanu da çalışanların temsilcilerine Cumhurbaşkanı’nın önümüzdeki günlerde kendilerini kabul edeceği mesajı verdi.
Bu arada DİKO Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu’nun özelleştirilmesine karşı. DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos kurumuza yaptığı açıklamada devletin Telekomünikasyon Kurumu’nun denetimini elinde tutması gerektiğine vurgu yaptı. Bu alanda ulusal güvenliğe dikkat çekti. Bunun yanı sıra ekonomik kriz koşullarında devletin elindeki mülkleri satması için en iyi zaman olmadığı görüşünü de savundu. Nikolas Papadopulos bu arada yıllardan beridir Kuruma yapılan siyasi müdahaleleri de gündeme getirdi.

Editör: M. Hasan

Kaynak:KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 23:01

Son Haberler

23 Ekim
Hristodulidis: Zirve Toplantısının sonuç metninde yer alan Türkiye’nin yükümlülükleriyle ilgili ifadeler son derece olumlu.
14:39
Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektupla, Türkiye’ni eylemlerini şikayet etti.
14:36
Epidemiyoloji Uzmanı Vonyatis: Yeni mutasyonunun Kıbrıs’ta görülmesi an meselesi
14:35
POED: Okullardaki bulaş zincirlerinin sona ermesi için, veliler semptom gösteren çocuklarını evde izole etmeli
14:34
22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
Tüm haberler

Video on Demand