14/12/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Türkiye'nin Avrupa Birliği süreci. Gazeteye göre "ekonomi ve para politikalarını" içeren 17. başlığın çözülmesiyle Türkiye'nin tam üyelik müzakerelerinin yeniden aktifleştirilmesi yönünde 28'lerin almış olduğu karar bu akşam Brüksel'de ete kemiğe bürünecek. Elde edilen bilgilere göre bugün gerçekleştirilecek hükümetler arası konferans ışığında Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bloke ettiği beş müzakere başlığının açılması için Komisyon ve Ankara derin sulara girdiler. Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johanes Han ile Türkiye'nin Avrupa İşlerinden sorumlu Bakanı Volkan Bozkır bu konuları derinliğine ele aldılar. Bugünkü Hükümetler arası konferansta da Türkiye'yi Bozkır'la birlikte Ekonomi Bakanı Mehmet Çiçek ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil edecek. Çavuşoğlu bu arada Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları yemeğine de katılacak. Bu konferansa Türk Hükümeti adına üç bakanın katılması bugün açılacak 17. başlığın Türkiye'nin tam üyelik müzakerelerinde yeniden hareketlenmenin başlamasına vesile olacağı yönünde Komisyon tarafından verilen taahhüde önemin bir ifadesi olarak görülüyor. Komisyon Başkanı Jan Klot Junger Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu'na gönderdiği mektubu çerçevesinde bu yönde görüş ortaya koymuştu. Bu arada Lefkoşa daha önce tek yanlı olarak Fransa tarafından bloke edilen ekonomi ve para politikaları başlığının açılmasına onay verdi. Bununla birlikte Lefkoşa aynı anda kendi bloke ettiği beş başlığın açılmasına onay vermesinin söz konusu olmadığı mesajını da verdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs sorununda müzakereler bugüne kadar somut bir sonuç vermezken bir dizi farklı değerlendirmeye de neden oldu. Hükümet bünyesinde dahi gelişmeler farklı değerlendiriliyor. Cumhurbaşkanı ile Dışişleri Bakanı'nın dün ortaya koydukları tavırlar buna bir örnek. Cumhurbaşkanı ile Dışişleri Bakanı'nın değerlendirmeleri siyasi güçlerin bir kesiminin tepkisine neden oldu. Cumhurbaşkanı Atina'da yayınlanan "Kathimerini" gazetesine verdiği röportajında Türk tarafının tavır değiştirmemesi durumunda 2016 yılında da çözüm olamayacağını söyledi. Ancak Türk tarafının gerekli tavizleri vermesi durumunda önümüzdeki yıl çözüm olabileceğini de belirtti. Buna karşı Dışişleri Bakanı'nı Kasulidis "Politis" gazetesinde yayınlanan röportajında daha iyimser bir görünüm verdi ve müzakerelerin 2016 yılı içinde bir sonuca ulaşabileceğini söyledi. DİSİ Başkanı Averof Neofitu ise Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri geniş bölgedeki sürecin içinde ele alıp değerlendirdi. Neofitu'ya göre bölgedeki jeostratejik gelişmeler nedeniyle Kıbrıs sorununda önemli bir döneme girildi ve uluslararası faktör de Kıbrıs sorununun çözümüne ilgi göstermeye başladı.
POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi geri dönmeyen krediler. Gazeteye göre geri dönmeyen kredilerde bir dönemece girildi. Kıbrıs Bankası Kredileri Yeniden Yapılandırma ve Geri Alma Dairesi Müdürü Nik Smith önümüzdeki dört hafta içerisinde kredilerin yeniden yapılandırılmasında anlaşma sağlanmasıyla geri dönmeyen krediler sorununun ele alınışında ilerleme sağlanmasının elle tutulur bir hale geleceğini söyledi. Smith'e göre Kıbrıs Bankası'nın geri dönmeyen kredilerinde 2015 yılının ilk dokuz aylık bölümünde 700 milyon euluk bir düşüş oldu. Smith bu arada işbirliği yapanlar ve işbirliği yapmayıp soruna çözüm bulmaktan kaçanlar diye bir ayrım yapmakla birlikte kredi kullanıcılarının birinci konutlarını satmanın bankanın stratejisi olmadığını da söyledi. İşbirliği yapan borçluların sorunlarının çözülmekte olduğunu da ifade etti. Smith bu arada satılacak krediler sepetini de küçük tutmaya çalışıyor ve Banka'nın kredileri satmak yerine geri almak için yeniden yapılandırmayı hedeflediğine vurgu yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs'ta taşınmaz mal satımında 2015'in ilk kokuz ayında %9'luk bir artış gözlemlendi. Bununla birlikte sektörde faaliyet gösterenler var olan bir dizi sorun nedeniyle daha fazla ilerleme sağlanamayacağı görüşünde. Taşınmaz mal alım satımı Kıbrıs ekonomisinde büyümenin eti kemiği durumunda

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun satışı Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda" başlığı altında. Gazeteye göre Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun özelleştirilmesi konusu bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleştirilecek Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınacak. Aynı anda Kurum çalışanları da Saray önünde özelleştirmeye karşı eylem düzenleyecek. Kurum çalışanlarına karşı bir ilklim yaratmak amacıyla özelleştirme yasa tasarısı ile ilgili bazı verilerin basına sızdırılması sonrası çalışanlar açısından bardak taştı. Maliye Bakanı haris Yeorgiyadis ile DİSİ Başkanı Averof Neofitu çalışanlar için bir öfke kaynağı. Çalışanlar bu ikiliyi özelleştirme politikalarını ileri götüren kişiler olarak görüyor. Hatırlanacağı üzere çalışanlar geçen pazartesi günü Hükümet'in önerisi hakkında bilgilendirildikten sonra Maliye Bakanı'na bir mektup göndererek gerekli incelemeyi yapmaları için zaman talebinde bulunarak bu yasa tasarısını bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısına sunmamasını istemişlerdi. Aynı zamanda Cumhurbaşkanından da görüşme talebinde bulunmuşlardı. Çalışanlar taleplerine yanıt yerine tasarının bazı maddelerinin basına sızdırıldığını gördüler. SİDİKEK-PEO Genel Sekreteri Doros Theodoru konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada tasarının işçi haklarıyla ilgili bölümü sendikalarla tartışılmadan ve görüşleri alınmadan basına sızdırıldığını söyledi. Bu sızdırmanın amacının kurum çalışanlarına yönelik yurttaşlar nezdinde olumsuz bir görüş yaratmak olduğuna dikkat çekti. Theodoru bu arada sendikasının bu tasarının özüne ilişkin bir tartışmaya girmeyeceğini çünkü kurumun özelleştirilmesine karşı olduğunu ve kurumun özelleştirilmemesi durumunda da bu sorunların yaşanmayacağını belirtti. "Çalışanların haklarının en iyi güvence altına alınma biçimi kurumun özelleştirilmemesidir" dedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Polit Büro üyesi Hristos Hristofidis Kıbrıs sorunundaki gelişmelerin doğru bir çözüm için dengeli ve ciddi bir yaklaşımı zorunlu kıldığını söyledi. Kıbrıs halkı olarak birleşik bir Kıbrıs'ta özgürce yaşamak istenmesi durumunda doğru bir çözüme gerek olduğunun altını çizdi. Kıbrıs sorununun kamuoyuna yapılan açıklamalarla ve kamuoyu önünde gerçekleştirilen tartışmalarla çözülemeyeceğine dikkat çekerek bu sorunun müzakere masasında tarafların masaya koyacakları tezler ve siyasi iradeyle çözüleceği görüşünü savundu.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi İçişleri Bakanı ile Baş Denetçi arasında devam eden karşıtlık. Gazeteye göre İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos, Başsavcı'dan Baş Denetçi'nin yetkilerinin netleştirilmesini ve Baş Denetçi Odisseas Mihalidis'in görevini yerine getirme biçiminin yetkilerini aştığı anlamına gelip gelmediğinin ortaya koymasını istedi. Bakan , Başsavcı Kostas Kliridis'ten Baş Denetçi'nin bazı imalarını ve çağrışımlarını netleştirmesini de talep etti. Bakan dün yaptığı bir açıklamada Başsavcıya bazı veriler sunduğunu ve bazı verileri de bugün sunacağını ifade etti. " Bundan sonra kurumlar var ve kimin haklı olduğuna onlar karar verecektir" dedi. DİSİ Başkanı Averof Neofitu da dün yaptığı bir açıklamada bağımsız yetkililerin Papa'nın yanılmazlığına sahip olmadıklarını söyledi. Bu kurumlara saygının bu kurumların her söylediğinin "kutsal" olarak görüleceği anlamına gelmediği görüşünü de savundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun özelleştirilme sürecinde kilit DİKO'da. DİKO konuya ilişkin alacağı tavırla bu kurumun özelleştirilmesinin yolunu ya açacak ya da kapayacak. DİKO konuya ilişkin kesin tavrını henüz belirlemedi. Bu arada kurum çalışanlarına özelleştirme durumunda dört seçenek sunuldu. Bunlardan ilki yeni kurulacak ve özel olacak Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nda istihdam edilmeleri ve kendilerine karşılıksız olarak bu şirketin hisse senedi paketi verilmesi. İkinci seçenek yine yeni şirkette çalışmaları ve kamu çalışanı statülerini sürdürmeleri. Üçüncü seçenekleri daha önce kendilerine sunulan plan temelinde işten gönüllü olarak ayrılmaları ve son olarak da kamuda bir başka alana nakledilmeleri.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:16

Son Haberler

02 Ekim
Cumhurbaşkanı gelecek hafta Avrupa Konseyi’nin gayrı resmi zirve toplantısına katılmak için Prag’a gidecek.
16:06
Amerika Savunma Bakanlığı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin "State Partnership" programına dahil edilmesine karar verdi.
16:01
Endonezya'da oynanan bir futbol maçının sona ermesinin ardından trajedi yaşandı.
15:59
01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Tüm haberler

Video on Demand