12/12/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun özelleştirilmesi süreci. Gazeteye göre Hükümet kaynakları Pazartesi günü Meclis'e sunulacak yasa tasarısı aracılığıyla Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun özelleştirilmesi öncesi çalışanlarının tümünün güvence altına alınacağını belirtiyorlar. özelleştirme konusunda çalışanların tepkilerinin önüne geçebilmek ve böylece Kurumun özelleştirilmesini öngören yasa tasarısını Meclis'ten geçirebilmek için Hükümet yerden göğe her şeyi vermeye hazır görünümünde. Hükümet şimdi bazı ek düzenlemelerle Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu özel şirketine nakli yapılacak memurların haklarını tam olarak koruma eğiliminde. Hükümet kaynaklarının basına yaptıkları sızdırmalara göre var olan tasarıya iki ek ilave yapılacak. Bunlardan ilki özel Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nda çalışmayı seçecek olanlara şu anda Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nda geçerli olan toplu sözleşmedeki hakların tümü verilecek. İkinci düzenleme ise işverenin personel fazlası kararı alması durumunda bu kişilerin haklarıyla ilgili. Gayri resmi bilgilendirmeye göre böylesi bir durumda işten çıkarılacak kişi tazminat dahil tüm öngörülen haklara sahip olacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Türkiye Kıbrıs'ta garantilerin devamından yana ve konudaki yaklaşımını geçtiğimiz günlerde Ankara'yı ziyaret eden Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'ya da iletti. Eide Ankara'da gerçekleştirdiği temaslarda tüm ilgili tarafların konuya ilişkin tavrını kayda geçirdi. Buna göre " Türkiye garantilerin devamını , Yunanistan ise sonlandırılmasını istiyor. İki tarafın tezleri tamamı ile biliniyor. Garantiler konusu müzakerelerin en sonunda garantör güçler Yunanistan, Türkiye ve Britanya tarafından ele alınacak." Ankara'nın garantiler konusundaki yaklaşımı yeni değil ancak garantilerin değişebileceği izlenimiyle bu konuyu tartışmaya hazır olduğu mesajı verdiği bir zamanda yeniden gündeme getirilmesi dikkat çekici.

-Savunma Bakanı'nın Milli Muhafız Ordusunda mümkün olduğunca çok terfi yapılmasını sağlama uğraşıları boşlukta kaldı. Bakanlar Kurulu'nun onayı sonrasında Savunma Bakanı 17 albay kadrosu için Meclis'e gitti ancak Meclis Maliye Komisyonu'nda yapılan tartışmalar sonrası bu kadrolar onaylanmadı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi ikinci DİKO'nun DİSİ'den istifa edip Dayanışma Hareketini kuran Avrupa Parlamento üyesi Eleni Theoharu'ya işbirliği için hayır yanıtı vermiş olması. Gazeteye göre DİKO Yürütme Kurulu Eleni Theoharu ile seçim işbirliği konusunda ilk özlü adımı attı. Kurul bazı tepkilere rağmen Theoharu ve Hareketi ile işbirliği perspektifinin araştırılması için yeşil ışık yaktı. Yürütme Kurulu'nun bu toplantısına bu işbirliğine karşı oldukları bilinen parti için muhalefetin üst düzey kadrolarının hiç biri katılmadı. Marios Garoyan ve Markos Kipriyanu toplantıya yurt dışında oldukları için katılmadılar. Atina Kiryakidu ise bu işbirliğine karşı olduğunu daha önceden kamuoyuna duyurmuştu. O da bu toplantıya katılmazken pozisyonunu bir mektupla iletti. Angelos Votsis de toplantıya katılmadı. Yürütme Kurulu toplantısında bu işbirliğine çekinceli yaklaşanları parti başkan yardımcısı Hristos Patsalidis temsil etti. Bu çevre Theoharu'un Dayanışma Hareketi'nin Kıbrıs konusundaki tezlerinin ve DİKO'nun iki bölgeli iki toplumlu federasyon yaklaşımına ilişkin yaklaşımını ne olduğunu bilmek istiyor. Bu arada Parti Başkanı Nikolas Papadopulos Eleni Theoharu ile partiler koalisyonunu değil sadece seçim işbirliğini tartıştıklarını söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Emek Enstitüsü -PEO'nun hazırladığı 2105 yılı ekonomi ve istihdam raporunda 2015 yılında ekonomide görülen iyileşmenin izlenen politikalarla herhangi bir ilgisi olmadığına ve uygulanan ekonomi politikalarının gelir dağılımının çalışanların aleyhine yeniden düzenlediğine dikkat çekti. Bu raporun sunum konuşmasını yapan PEO Genel Sekreteri Pambis Kiritsis " raporun verilerinin ve rakamlarının analizi uygulanan reçetenin halk karşıtı sert bir politika olduğunu net bir biçimde ortaya koyuyor. Pratikte yaşananın, ekonomide ve sosyal modelde neo liberal yeniden yapılanmanın bir yandan kapitalist krizin ve ekonomik durgunluğun sonuçlarının tek taraflı ve tek yanlı olarak çalışanların omuzlarına yıkılması olduğunu, diğer yandan da istikrar ve büyümenin sadece maşların düşürülmesine, sosyal eşitsizliğin derinleştirilmesine ve sosyal ve diğer hakların ortadan kaldırılmasına dayandırıldığını belirtti. Kiritsis bu arada raporun bazı sonuçlarına da değindi ve son 40 yıl içinde ilk kez 2014-2015 döneminde Kıbrıs ekonomisinde net yatırımların negatif olduğuna vurgu yaptı ve 2016 yılı için de aynı şeyin beklendiğini ifade etti.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu çalışanları çılgına dönmüş durumda" başlığı altında . Gazeteye göre Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun geleceğini belirleyecek yasa tasarısının basına sızdırılmasıyla birlikte Kurum çalışanları çileden çıktı. Kurum çalışanları Maliye Bakanı'nın bu konuda önce kendilerine bilgi vermesini bekliyordu. Alekos Trifonidis bu olgusu bir provokasyon olarak niteledi ve Bakan'ın sızıntının kaynağını bulmak için bu konuda bir araştırma direktifi vermesi gerektiğine dikkat çekti. Yasa tasarısında çalışanların haklarının güvence altına alınıp alınmadığı ilişkin basına bilgiyi başkalarının değil kendilerinin vermesi gerektiği görüşünü de savundu. Maliye Bakanı'na istifa çağrısında bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Mağazaların açık kalma saatlerini düzenleyen Hükümet önerisinin Meclis tarafından reddedilmesi sonrası Çalışma Bakanı Zeta Emilyanidu mağaza sahiplerine işten insan çıkarmama çağrısı yaptı. Çalışma Bakanı Zeta Emilyanidu mağazaların çalışma saatleriyle ilgili bundan sonra atılacak konusunda Başsavcı ile temas içinde olduğunu söyledi. Hükümet’in mağazaların açık kalma saatleriyle ilgili kanun önerisinin Meclis tarafından reddedilmesi sonrası Emilyanidu, bu koşullarda Pazar günleri sadece özel bazı mağazaların açık kalabileceğine dikkat çekti. Meclis’in kararının büyük sorunlar yaratacağını da belirterek Pazar günleri kapalı kalacak mağaza çalışanlarının gelecekleriyle ilgili endişe ifade etti. Bu arada Perakenteciler Birliği hukuk danışmanları Yüksek Mahkeme’nin var olan kararı nedeniyle mağazaların Pazar günleri de açık kalmasının yasadışı olmayacağı görüşünü incelemeye aldılar. Birlik Sekreteri Marios Antoniyu kurumumuz yaptığı açıklamada Meclis’in dün aldığı karar sonrası bu konunun kapanmadığını, tam tersine şimdi açıldığını söyledi. Konuyla ilgili ciddi hukuki sorunlar olduğunu ve bundan sonra atılacak adımlar konusunda müzakerelerde bulunduklarını ifade etti. Çarşamba günleri öğleden sonra ve Pazar günleri mağazaların kapalı kalmasını öngören 2006 rejimine geri dönülmesiyle mağazaların bu günlerde de açık kalması için alınan personelin, gelirlerinin %50’sini kaybedecekleri uyarısında da bulundu.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun özelleştirilmesi süreci.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Elektrik Kurumu'nun özelleştirilmeyeceğine yönelik net tavır ortaya konmasına rağmen SİDİKEK-PEO rahatlamadı ve kurumun kamu niteliğini tehlikeye atacak ve elden çıkarılmasının koşullarını yaratacak adımların atılması durumunda buna dinamik bir karşı koyuş yapacağı uyarısında bulundu. Sendika bu arada Cumhurbaşkanı'nın kurumun özelleştirilmeyeceği güvencesi vermesinin çalışanların, siyasi güçlerin bazı kesimlerinin ve toplumun tepkilerinin bir sonucu olduğunu da dikkat çekti.

-Kıbrıs -Ukrayna ilişkileri güçlendiriliyor. Ukrayna'daki resmi görüşmelerin ardından açıklamada bulunan Anastasiadis, Kıbrıs ve Ukrayna arasındaki ikili ilişkilerinin güçlenmesine karar verildiğini belirtti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroshenko yaptığı açıklamada, ikili resmi görüşmelerin “dostça ve samimi bir atmosferde” yapıldığını ve Anastasiadis`e Kıbrıs`ın Ukrayna`nın Avrupa entegrasyonunu desteklediği için teşekkürlerini iletti. Poroshenko, Kıbrıs`ın Ukrayna`nın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü konusundaki politikasına değinerek Anastasiadis`e teşekkür etti. “Kıbrıs, Kırım`daki Rus saldırganlığı sırasında Ukrayna`nın bağımsızlığının korunmasına olumlu katkıda bulundu” diyen Ukrayna Cumhurbaşkanı, hem Kıbrıs hem de Avrupa`nın Ukrayna`nın yaşadığı zor zamanlarda gösterdikleri destek için teşekkürlerini iletti. Nikos Anastasiadis`in Poroshenko`ya Kıbrıs`a resmi ziyarette bulunması amacıyla sunduğu davet hakkında Ukrayna Cumhurbaşkanı, teşekkürlerini ifade ederek ziyaretin 2016 yılının ilk altı ayında gerçekleşeceğini açıkladı.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:16

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand