Mağazaların açık kalma saatleri sorununa çözüm arayışları devam ediyor

Çalışma Bakanı Zeta Emilyanidu mağazaların çalışma saatleriyle ilgili bundan sonra atılacak konusunda Başsavcı ile temas içinde olduğunu söyledi.

Hükümet’in mağazaların açık kalma saatleriyle ilgili kanun önerisinin Meclis tarafından reddedilmesi sonrası kurumumuz açıklamalarda bulunan Emilyanidu, bu koşullarda Pazar günleri sadece özel bazı mağazaların açık kalabileceğine dikkat çekti. Meclis’in kararının büyük sorunlar yaratacağını da belirterek Pazar günleri kapalı kalacak mağaza çalışanlarının gelecekleriyle ilgili endişe ifade etti.

ANTONİYU KATASTIMATA 

Perakenteciler Birliği hukuk danışmanları Yüksek Mahkeme’nin var olan kararı nedeniyle mağazaların Pazar günleri de açık kalmasının yasıdışı olmayacağı görüşünü incelemeye aldılar. Birlik Sekreteri Marios Antoniyu kurumumuz yaptığı açıklamada Meclis’in dün aldığı karar sonrası bu konunun kapanmadığını, tam tersine şimdi açıldığını söyledi. Konuyla ilgili ciddi hukuki sorunlar olduğunu ve bundan sonra atılacak adımlar konusunda müzakerelerde bulunduklarını ifade etti. Çarşamba günleri öğleden sonra ve Pazar günleri mağazaların kapalı kalmasını öngören 2006 rejimine geri dönülmesiyle mağazaların bu günlerde de açık kalması için alınan personelin, gelirlerinin %50’sini kaybedecekleri uyarısında da bulundu.

KUSARİS KATASTİMATA 

Küçük Esnaf ve Zanaatkarlar Örgütü POVEK Genel Sekreteri Stefanos Kursaris mağazaların açık kalma saatleriyle ilgili Hükümet’in teklifine olumsuz oy veren muhalefet partilerine teşekkür etti. Meclis’in söz konusu kararının olaya dahil olan çevrelerin çoğunluğunu memnun ettğini belirtti. Kursaris Çalışma Bakanı’nın çıkarlar mantığı temelindeki genelgesiyle belirlenen çalışma saatleri uygulaması sonrası perakente ticarette önemli sayıda mağazanın kapandığını bu alan işletmelerin ve ticaretin büyük mağazaların eline geçtiğine vurgu yaptı. Mağazaların açık kalma saatlerinde Ocak ayından Mart ayına kadar 2006 rejiminin uygulanmasının herhangi bir sorun yaratmayacağını ve bu sürede daha iyi çözümler bulmak için ilgili taraflara olanak sağlanacağı görüşünü de savundu.

Eitör: M. Hasan

Kaynak:KRYK

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 23:04

Son Haberler

22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
21 Ekim
Ankara Doğu Akdeniz'de ipleri germeye devam ediyor
13:43
Nautical Geo araştırmalarına bugün devam ediyor
13:42
Mısır'da trafik kazası: 19 kişi hayatını kaybetti
13:41
Atina'da Kıbrıslı öğrencilerin oturduğu kafeteryaya yapılan saldırıda bir Kıbrıslı öğrenci yaralandı
13:40
Tüm haberler

Video on Demand