Mağazaların açık kalma saatleri sorununa çözüm arayışları devam ediyor

Çalışma Bakanı Zeta Emilyanidu mağazaların çalışma saatleriyle ilgili bundan sonra atılacak konusunda Başsavcı ile temas içinde olduğunu söyledi.

 

Hükümet’in mağazaların açık kalma saatleriyle ilgili kanun önerisinin Meclis tarafından reddedilmesi sonrası kurumumuz açıklamalarda bulunan Emilyanidu, bu koşullarda Pazar günleri sadece özel bazı mağazaların açık kalabileceğine dikkat çekti. Meclis’in kararının büyük sorunlar yaratacağını da belirterek Pazar günleri kapalı kalacak mağaza çalışanlarının gelecekleriyle ilgili endişe ifade etti.

ANTONİYU KATASTIMATA 

Perakenteciler Birliği hukuk danışmanları Yüksek Mahkeme’nin var olan kararı nedeniyle mağazaların Pazar günleri de açık kalmasının yasıdışı olmayacağı görüşünü incelemeye aldılar. Birlik Sekreteri Marios Antoniyu kurumumuz yaptığı açıklamada Meclis’in dün aldığı karar sonrası bu konunun kapanmadığını, tam tersine şimdi açıldığını söyledi. Konuyla ilgili ciddi hukuki sorunlar olduğunu ve bundan sonra atılacak adımlar konusunda müzakerelerde bulunduklarını ifade etti. Çarşamba günleri öğleden sonra ve Pazar günleri mağazaların kapalı kalmasını öngören 2006 rejimine geri dönülmesiyle mağazaların bu günlerde de açık kalması için alınan personelin, gelirlerinin %50’sini kaybedecekleri uyarısında da bulundu.

KUSARİS KATASTİMATA 

Küçük Esnaf ve Zanaatkarlar Örgütü POVEK Genel Sekreteri Stefanos Kursaris mağazaların açık kalma saatleriyle ilgili Hükümet’in teklifine olumsuz oy veren muhalefet partilerine teşekkür etti. Meclis’in söz konusu kararının olaya dahil olan çevrelerin çoğunluğunu memnun ettğini belirtti. Kursaris Çalışma Bakanı’nın çıkarlar mantığı temelindeki genelgesiyle belirlenen çalışma saatleri uygulaması sonrası perakente ticarette önemli sayıda mağazanın kapandığını bu alan işletmelerin ve ticaretin büyük mağazaların eline geçtiğine vurgu yaptı. Mağazaların açık kalma saatlerinde Ocak ayından Mart ayına kadar 2006 rejiminin uygulanmasının herhangi bir sorun yaratmayacağını ve bu sürede daha iyi çözümler bulmak için ilgili taraflara olanak sağlanacağı görüşünü de savundu.

Eitör: M. Hasan

Kaynak:KRYK

 

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 23:03

Son Haberler

22 Nisan
Kiprianu: Türk tarafına baskı uygulanması için bahanelerin ortadan kaldırılması gerek
17:03
Peter Stano: Şu anda AB'nin zirveye davet edildiğini teyit edemem
17:00
Aşılanmış kişilerin Avrupa'da karantina ve maske zorunluluğu olmadan yolculuk yapabilme olasılığı inceleniyor.
16:58
Bakanlar Kurulu’nun bugünkü toplantısı, kısıtlayıcı tedbirlere dair nihai karar alınmadan tamamlandı.
15:25
Birleşmiş Milletler, tarafların Cenevre’deki zirveye yaratıcılıkla gelmelerini umut ediyor.
15:22
Dr. Loizidis: Devlet hastaneleri, sayısı artan koronavirüs hastalarına hizmet vermek için hazır
15:16
Aşılama portalı 47 ve 48 yaşındaki kişilerin randevu alabilmesi için bu sabah açıldı.
15:09
Vaka sayısındaki patlamanın ardından Kıbrıs’taki epidemiyolojik tablo kırmızı seviyede kalmaya devam ediyor.
15:00
makale 22.04.21
13:41
basın özetleri 22.04.21
13:29
21 Nisan
Papadopulos: Cumhurbaşkanı Çavuşoğlu ile olan ses kaydını yayınlamalı.
17:00
AKEL Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e yönelik eleştirilerde bulundu.
16:59
Tüm haberler

Video on Demand