Mağazaların açık kalma saatleri sorununa çözüm arayışları devam ediyor

Çalışma Bakanı Zeta Emilyanidu mağazaların çalışma saatleriyle ilgili bundan sonra atılacak konusunda Başsavcı ile temas içinde olduğunu söyledi.

 

Hükümet’in mağazaların açık kalma saatleriyle ilgili kanun önerisinin Meclis tarafından reddedilmesi sonrası kurumumuz açıklamalarda bulunan Emilyanidu, bu koşullarda Pazar günleri sadece özel bazı mağazaların açık kalabileceğine dikkat çekti. Meclis’in kararının büyük sorunlar yaratacağını da belirterek Pazar günleri kapalı kalacak mağaza çalışanlarının gelecekleriyle ilgili endişe ifade etti.

ANTONİYU KATASTIMATA 

Perakenteciler Birliği hukuk danışmanları Yüksek Mahkeme’nin var olan kararı nedeniyle mağazaların Pazar günleri de açık kalmasının yasıdışı olmayacağı görüşünü incelemeye aldılar. Birlik Sekreteri Marios Antoniyu kurumumuz yaptığı açıklamada Meclis’in dün aldığı karar sonrası bu konunun kapanmadığını, tam tersine şimdi açıldığını söyledi. Konuyla ilgili ciddi hukuki sorunlar olduğunu ve bundan sonra atılacak adımlar konusunda müzakerelerde bulunduklarını ifade etti. Çarşamba günleri öğleden sonra ve Pazar günleri mağazaların kapalı kalmasını öngören 2006 rejimine geri dönülmesiyle mağazaların bu günlerde de açık kalması için alınan personelin, gelirlerinin %50’sini kaybedecekleri uyarısında da bulundu.

KUSARİS KATASTİMATA 

Küçük Esnaf ve Zanaatkarlar Örgütü POVEK Genel Sekreteri Stefanos Kursaris mağazaların açık kalma saatleriyle ilgili Hükümet’in teklifine olumsuz oy veren muhalefet partilerine teşekkür etti. Meclis’in söz konusu kararının olaya dahil olan çevrelerin çoğunluğunu memnun ettğini belirtti. Kursaris Çalışma Bakanı’nın çıkarlar mantığı temelindeki genelgesiyle belirlenen çalışma saatleri uygulaması sonrası perakente ticarette önemli sayıda mağazanın kapandığını bu alan işletmelerin ve ticaretin büyük mağazaların eline geçtiğine vurgu yaptı. Mağazaların açık kalma saatlerinde Ocak ayından Mart ayına kadar 2006 rejiminin uygulanmasının herhangi bir sorun yaratmayacağını ve bu sürede daha iyi çözümler bulmak için ilgili taraflara olanak sağlanacağı görüşünü de savundu.

Eitör: M. Hasan

Kaynak:KRYK

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 23:03

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand