10/12/15

FİLLEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi dün Atina’da gerçekleştirilen üçlü zirve sonuçları. Gazeteye göre dün Atina’da gerçekleştirilen üçlü zirvesi sırasında Kıbrıs- Mısır ve Yunanistan’ın ilişkilerinin derinleştirilmesi ve yükseltilmesi konusunda önemli adımlar atıldı. Tsipras, Sisi ve Anastasiadis yaptıkları açıklamalarda açıklamalardan pratik adımlara geçilmesi ve faaliyetler ortaya konması konusunda kararlı olduklarını ortaya koydular. Üç lider diğer olguların yanı sıra şu kararları da aldılar: 1: Ortak bir anlayış ve işbirliği kalıcı mekanizmasının oluşturulması. Bu mekanizma üç ülkenin Dışişleri Bakanlıkları’nın denetiminde olacak. 2: Deniz bölgelerinin belirlenmesine ilişkin askıda olan konuların müzakere süreci hızlandırılacak. Üç lider Mısır’ın Zohr havzasında büyük miktarlardaki doğal gaz bulunması ışığında enerji ağı ve enerji haritasındaki gelişmeler ile Kıbrıs doğal gaz rezervlerinin daha ileri boyutta değerlendirilmesini de ele aldı. Hedef Yunanistan alanı üzerinden büyük bir olasılıkla yeni nakil hattı ile güneydoğu Akdeniz rezervlerini değerlendirmek. 3: “Mavi ekonomi” konusunda ortak bir “Kalkınma Komisyonu” kurmak. Bu öneriyi gündeme Kıbrıs getirdi ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in verdiği izahata göre bu deniz taşımacılığını, araştırmayı, teknolojiyi ve yeni buluşları, deniz ve kıyı turizmini, eğitimi ve denizlerce çevreciliği içerecek. 4: Tarım, balıkçılık ve çevre alanında ortak faaliyetleri ileri götürecekler. Üçlü zirvede Kıbrıs sorunu ve bölgesel sorunalra ilişkin de mesajlar verildi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide Ankara’da Kıbrıs sorunuyla ilgili temaslarda bulunuyor. Eide Ankara’da Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya gelerek güvenlik ve bu çerçevede garantiler konusunu ele aldı. Eide Twitir hesabından “ zengin” ve yararlı temaslar yaptığını duyurdu. Aynı anda Türkiye Dışişleri Bakanlığı hayaletlerle savaşıyor. Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tansu Bilgiç Rusya ile Kıbrıs Cumhuriyeti arasında görüşmeler yapıldığı haberlerini yorumlarken “Rusya’ya güney Kıbrıs’ta askeri tesisler verilmesi görüşülür ancak 1960 garanti antlaşmaları temelinde adada sadece garantör güçler var olabilir” dedi. Bilgiç Kıbrıs’ın garantör olmayan bazı ülkelerle yaptığı askeri antlaşmalara da değindi ve “Kıbrısrum Yönetimi ve anlaşma imzalayan diğer ülkeler ve Rusya bu konudaki tavrımızı biliyorlar” dedi. Tansu Bilgiç bu arada Kıbrıs’ta mülkiyet konusunda ortak bir fon oluşturulması konusunda Türkiye’nin herhangi bir uğraşısı olup olmadığı sorusuna karşı da mülkiyet konusunun önemli konulardan biri olduğunu belirtip ancak bu yönde herhangi bir düşünce olup olmadığını bilmediği yanıtını verdi. Kıbrıs’ta yurttaşlık konusunda taraflar arasında anlaşma sağlandığı haberlerinin gündeme getirilmesi üzerine de Bilgiç Türkiye’nin garantör bir ülke olarak Kıbrıs’ta müzakere sürecini desteklediğini ve önceliğinin Kıbrıs sorununa en kısa sürede çözüm bulunması olduğunu söyledi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Baş Denetçi’nin 2014 yılı raporu sonrası İçişleri Bakanı’nın rapora ve Baş Denetçi’ye yönelik tavrı. Gazeteye göre yıllık raporunun yayınlanmasından hemen sonra İçişleri Bakanı bağımsız bir kurum olarak Baş Denetçilik hakkında anında şüphe belirtti. Cumhurbaşkanı ve DİSİ bu sürece herhangi bir tepki göstermedi. Baş Denetçi ise İçişleri Bakanı’nın kendi alanına doğrundan ve anlaşılmaz bir biçimde müdahale ettiğini söyledi.


Gazetenin diğer haberlerinden bazıalrı
-Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu çalışanları Kurumun özelleştirilmesine karşı Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde eylem hazırlığı içinde. Eylem 14 Aralık Pazartesi günü Bakanlar Kurulu’nun toplandığı ve Kurumun özelleştirilmesi yasa tasarısını ele alacağı saatlerde gerçekleştirilecek. Çalışanların temel talebi Kurumun özelleştirilmesi olgusunun Kıbrıs Elektrik Kurumu örneğinde olduğu gibi Memorandum’un ilgili başlığından çıkarılması. Kurum çalışanları söz konusu yasa tasarısının Meclis’e gönderilmesi durumunda konu Meclis’te ele alınırken de benzer eylemler düzenleyecek. Bu arada Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu’nda örgütlü sendikalar Cumhurbaşkanı’na Kurumun özelleştirilmesiyle ilgili bir mektup gönderdiler. Sendikalar bu mektupta iş yaşamında yaşanacak olası çalkantılarla ilgili Cumhurbaşkanına sorumluluklarını hatırlattılar. Kendilerinin iş barışının bozulmaması için son aylarda ortaya koydukları sorumlu tavra dikkat çektiler. Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu’nun çağdaşlaştırılması için var olan yasal statüsü değişmeksizin somut önerilerde bulunmaya hazır olduklarını ifade ettiler. Elde edilen bilgilere göre sendikaların bu yöndeki önerileri de hazır. Bu arada sendikalar Kurumun özelleştirilmesine karşı siyasi partilerle de temaslarda bulunacaklar.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Milli Muhafız Ordusu’nun da teröre karşı mücadeleye katılması. Gazeteye göre teröre karşı önleyici önlemler çerçevesinde Milli Muhafız Ordusu’nun 120-130 mensubu polis güçlerine katılacak ve Acil Müdahale Birliği ve Terör Karşıtı Grup tarafından özel olarak eğitilecek. Savunma ve Adalet Bakanları konuya ilişkin siyasi kararı hazırladılar. Gizli olarak hazırlanan bu karar derhal yürürlüğe konuyor. Emniyet güçlerine geçecek askeri yetkililerin isim listeleri de hazırlandı. Elde edilen bilgilere göre Milli Muhafız Ordusu Komutanı bu karara mesafeli yaklaşıyor ve bu kaydırmaların ordusunun işleyişine olumsuz etki yapacağını düşünüyor. Meclis Savunma Komisyonu üyeleri de bu karara şiddetli tepki gösterdiler ve konunun detayları hakkında Savunma Bakanı Fokaidis ve Adalet Bakanı Yuannidis’ten bilgi istemek için olağan üstü toplantı kararı aldılar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİKO Başkanı Nkolas Papadopulos dün akşam Kıbrıs Telekomünkasyon Kurumu çalışanlarının yoğun olarak katıldıkları toplantıda konuşurken bu Kurum’un özelleştirilmesini öngören yasa tasarısına olumlu oy vermelerinin söz konusu olmadığını söyledi. Papadopulos’un bu açıklaması Hükümet’in Kıbrıs Elektrik Kurumu’nun özelleştirilmesinden vazgeçmesi sonrası geldi. Ortaya çıkan şu anki duruma göre Meclis’te hiçbir muhalefet partisi Telekomünikasyon Kurumu’nun özelleştirilmesine onay vermeyecek ve bu durumda da Kurum özelleştirilemeyecek. Bilindiği üzeri bu kurumun özelleştirilmesini öngören yasa tasarısını Hükümet 14 Ocak tarihine kadar Meclis’e sunma zorunda. Kıbrıs’ın Troyka’dan alacağı yeni kredi diliminin serbest bırakılması için bu konu ön talepler listesinde bulunuyor. Ancak Hükümet yetkilileri yaptıkları çeşitli açıklamalarda bu paranın tümüne ihtiyaç duyulmadığını ifade ettiler ve bu durumda da Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu’nun özelleştirilmesi kararı geçersiz olacak.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi İçişleri Bakanı ile Baş Denetçi arasında ortaya çıkan karşıtlık.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Kıbrıs sorununa Mart ayına kadar çözüm bulunacağı ve bunun sonucu olarak da milletvekili seçimlerinin erteleneceği değerlendirmelerini aşırı iyimser olarak değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Yunanistan Devlet Televizyonu’na verdiği röportajında Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerde takvim konusunda hiçbir kimseyle bir ön anlaşma olmadığını söyledi ve kendisini ilgilendiren olgunun Annan Planı’nı reddeden %76’lık kesimin evete nasıl kazandırılacağı olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dağılması konusu yoktur, dönüşmesi konusu vardır. 41 yıl sonra Kıbrıs sorununun çözümü mutlak olarak adil olamaz. Bazı noktalarda alacaksın bazı noktalarda vereceksin” dedi. Cumhurbaşkanı müzakere süreciyle ilgili konuşurken temkinli bir iyimserlik olduğunu, ilerlemeler de sağlandığını ifade etti. Bununla birlikte detayların ve zorlukların var olmaya da devam ettiğini belirtti. “İlerleme sağlandı fakat aynı anda zorluklar ve ciddi konularda ciddi görüş ayrılıkları olduğunu da itiraf etmek zorundayım” dedi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi “Ya ben ya o” başlığı altında İçişleri bakanı ile Baş Denetçi arasında yaşanan karşıtlık. Gazeteye göre bu iki yetkili birçok cephede karşı karşıya gelmiş durumda. İlk saldırı İçişleri Bakanı Hasikos’tan geldi ve Baş Denetçi’yi argümanları olmayan araştırmalar yapmakla suçladı. Bakan diğer başka bakanların da kendisiyle sorunları olduğu görüşünü de dile getirdi. Baş Denetçi de Bakan yanıt verdi Bakan ile kendisini ayıran olguları nokta nokta içeren uzun bir basın açıklaması yaptı. Gazeteye göre bu iki yetkili arasındaki kavganın devamı gelecek ve kısa sürede sona ermesi de beklenmiyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:16

Son Haberler

02 Ekim
Cumhurbaşkanı gelecek hafta Avrupa Konseyi’nin gayrı resmi zirve toplantısına katılmak için Prag’a gidecek.
16:06
Amerika Savunma Bakanlığı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin "State Partnership" programına dahil edilmesine karar verdi.
16:01
Endonezya'da oynanan bir futbol maçının sona ermesinin ardından trajedi yaşandı.
15:59
01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Tüm haberler

Video on Demand