1/12/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi "Arka kapıdan da hediye" başlığı altında Türkiye'nin Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakereleri. Gazeteye göre Avrupa Komisyonu Başkanı Jan Klot Yunger Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu'na dondurulmuş müzakere başlıklarından beşinin çözüleceğine ilişkin bir taahhüt mektubu gönderdi. Filelefteros'un ele geçirdiği mektubunda Yunger Türk Hükümeti'ne Komisyon'un, Avrupa Birliği- Türkiye zirvesinde alınan kararların devamı olarak Kıbrıs'ın tek taraflı olarak dondurduğu beş müzakere başlığının 2016 yılının ilk üç ayı içinde çözülmesi için ilerlediğini teyit etti. Yunger "üye devletlerin tezlerine önceden rezev koymadan ilerlediğini not ederek ön hazırlıkların başladığını ifade etti. Avrupa Birliği- Türkiye ortak açıklamasında müzakere başlıklarına atıfta bulunulmamasına rağmen Avrupa Komisyon Başkanı arka kapıdan bunları yaptı. Yunger'in bu hareketi veto haklarını koruyan üye devletleri bağlamasa da Lefkoşa için bir "baş ağrısı". Komisyon Başkanı Avrupa Birliğine üye devletlerin ilkelerini, değerlerini ve egemenliklerini ihlale ederek Türkiye'ye hediye ve bir karşılık verme mantığı içerisinde hareket ediyor. Aynı anda Davutoğlu Türkiye'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tanımadığını kast ederek , 28 Avrupa Birliği üyesi önünde "Kıbrıs adası ile ilgili tezimizi biliyorsunuz" ifadesini kullandı. Türkiye'nin bu tavrı da Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in tepkisini çekti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Elefteria Meydanı'nın yeniden düzenlenmesi çalışmalarında zemin betonunun bugünler içerisinde dökülmesi bekleniyor. Bu işlemin bu hafta sonu gerçekleşmesi için yoğun bir uğraşı veriliyor. Krismas kutlamaları için zaman açısından bu hafta sonunun uygun olduğu görüşü var. Belediyenin amacı bundan gerek mağaza sahiplerinin gerekse tüketicilerin olabildiğinde az etkilenmelerini sağlamak. Beton dökülmesinin 24 saat süreceği belirtiliyor. Buraya toplam 2.500 metre küp beton dökülecek.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi EVROKO'dan Tarım Bakanlığı'na atanan Kuyalis ile ilgili gelişmeler. Gazeteye göre DİSİ Başkanı Averof Neofitu son dönemlerde Kuyalis ile ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na birçok mesaj gönderdi ancak bunlara yanıt alamadı. EVROKO'nun Meclis'teki tavırlarından duyduğu rahatsızlığı dün kamuoyuna açık bir biçimde dile getirdi. Hükümet partisinin lideri partisinin Meclis'te Hükümete katılan bir parti olarak davranmadığını ifade ederek özünde Tarım Bakanı'na kapıyı gösterdi. Ancak Cumhurbaşkanı Anastasiadis, DİSİ Başkanı Averof Neofitu'nun tavrını anlamakla birlikte Tarım Bakanı Kuyalis'in çalışmalarından memnun olduğu görünümü veriyor ve EVROKO'nun Meclis'teki tavrının Bakanına kapıyı gösterme nedeni olamayacağını düşünüyor. Kuyalis ie Politis'in kendisine yönelttiği bir soruyu yanıtlarken kendisinin Bakanlar Kurulu'nda memorandum yasa tasarılarının tümüne oy verdiğini ve bu görevinde EVROKO'dan hiçbir direktif almadığını söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos geçen gün gerçekleştirilen Avrupa Birliği- Türkiye zirvesinde Kıbrıs ile Yunanistan'ın uğradıkları yenilginin çok büyük ve belirleyici olacağı görüşünde. Papadopulos Cumhurbaşkanı'na, DİSİ'ye ve AKEL'e jeopolitik sahnenin tehlikeli durumunu anlamaları ve Kıbrıs sorununda Kıbrıs Cumhuriyeti'nin korunması amacıyla yeni bir stratejinin belirlenmesi için işbirliği yapmaları çağrısında bulundu. Zirvede alınan kararlarla Türkiye'nin 2016 yılında kazanılan Kıbrıs kaynaklı yükümlülüklerinin çöp sepetine atıldığı değerlendirmesinde de bulundu. Türk savaş gemilerinin Kıbrıs Mümnhasır Ekonomik Bölgesini ihlale etmelerinden ve Kıbrıs Cumhuriyeti'ne savaş tehdidinde bulunmalarından birkaç ay sonra Anastasaidis Hükümetinin olumlu görüşüyle Avrupa Komisyonu'nun 7 müzakere başlığının açılması için adım atmakta olduğuna vurgu yaptı.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof'un Kıbrıs ziyareti. Gazeteye göre Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof Lefkoşa'ya birçok mesajla önemli bir ziyaret gerçekleştiriyor. Lavrof Lefkoşa'da Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler ve merkezinde Suriye olmak üzere Orta- Doğu bölgesinde yaşananlar ışığında siyasi liderlikle temaslarda bulunacak. Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Rusya Dışişleri Bakanının görüşmelerinin temel konularından biri de Kıbrıs sorununda garantiler konusu olacak. Kıbrıs Hükümeti bu konuda Moskova'dan Yunan tezine destek vermesini ve Kıbrıs sorununun çözümüyle birlikte garantiler sisteminin ortadan kaldırılmasını istiyor. Lavrof Kıbrıs'a gelişi öncesi Kıbrıs Haber Ajansı'na verdiği röportajında ülkesinin Kıbrıs sorununa Güvenlik Konseyi kararları temelinde ve dış müdahaleler ve takvimler olmaksızın her iki toplumun da çıkarlarına sıkı bir biçimde bağlı çözümü desteklediğini söyledi. Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu ise Kıbrıs sorununun çözülmesi durumunda Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girişinin gerçekleşebilir bir durum olduğunu ifade ederek aynı anda Avrupa Birliği- Türkiye zirve kararlarından cesaret almış bir şekilde yasadışı bir biçimde işgal bölgesini ziyaret ediyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Hükümeti Avrupalı liderlerin Türkiye'nin Kıbrıs'a yönelik taahhütlerini yerine getirmesi olgusuna verdiği desteği de selamlarken göçmen kriziyle ilgili olarak gerçekleştirilen Avrupa Birliği- Türkiye zirve toplantısı sonuçlarından memnun. Kıbrıs yazılı olarak yaptığı açıklamada göçmen krizinin kolektif olarak ele alınması gerekliliğini bildiğini ancak Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğinin tam üyelik sürecinin bu ülkenin Avrupa Birliği'ne ve Birliğe üye devletlere karşı Müzakere Çerçevesinde, Konsey'in ilgili sonuç bildirgelerinde ve Avrupa Birliği ile üye devletlerin 21 Ekim 2005 tarihindeki açıklamasında yer aldığı biçimiyle sözleşme yükümlülüklerini uygulamasından geçtiğine dikkat çekti. Kıbrıs Hükümeti bu arada Türkiye'nin göçmenler konusunda finansmanında üye devletleri katkı yapma yükümlülüğü olmamasını da olumlu olarak not etti. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis de dün Devlet Radyo Televizyon Kurumu'na yaptığı açıklamada ortak arzu ve sonucun göçmen krizi konusunda Avrupa Birliği ile Türkiye arasında bir işbirliğinin sağlanması olduğuna dikkat çekti. Kıbrıs sorunu ve Türkiye'nin taahhütlerinin zirvenin gündeminin önemli konularını teşkil ettiğini de belirterek ortak açıklamada özellikle Kıbrıs Cumhuriyeti'nin dondurmuş olduğu müzakere başlıklarına isim verilerek atıfta bulunulmamasının Kıbrıs için önemli olduğuna vurgu yaptı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi " Kıbrıs sorununun çözümü Türkiye'nin tam üyeliğinin ön koşuludur" başlığı altında. Gazeteye göre Brüksel'deki Avrupa Birliği- Türkiye zirvesinin sonuçlarını Lefkoşa olumlu olarak değerlendiriyor. Kıbrıs sorunu ile Türkiye'nin tam üyelik sürecinin bağlanması ve Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun bunu kabul etmesi de özel bir önemde görülüyor. Somut olarak Ahmet Davutoğlu Kıbrıs sorunu çözülmesi durumunda bunun Türkiye'nin tam üyelik sürecini güçlendirecek bir olgu olduğunu söylemesi dikkat çekti. Almanya Şansölyesi Angela Merkel de Avrupa Birliğine çok sayıda üye devletin Türkiye'nin yeni müzakere başlıklarının açılmasını olgusunu Kıbrıs sorununda ilerleme sağlanması gerektiği görüşünde bağladığını ifade etti. Bu arada zirve sırasında Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Türkiye Başbakanı Davutoğlu arasında baş başa bir görüşme gerçekleştirildi ve bu görüşme sırasında Davutoğlu'nun Kıbrıs sorununa kısa sürede çözüm bulunması gerektiğini ifade ettiği belirtildi.


Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Merkez Bankası Başkanı Hristalla Yorgacis dün Meclis Maliye Komisyonunda konuşurken bankalara, öngörülerini yükseltme ve kredilerin yeniden yapılandırma uğraşılarını yoğunlaştırma çağrısı yaptı. Yorgacis farklı bir durumda bankaların sorunlarla karşı karşıya kalacakları uyarısında bulundu.Geri dönmeyen kredilerin ortalama %3 oranında bir büyümenin yakalanması durumunda 3-5 yıllık bir dönem içerisinde bugünkü %50 oranından %10 oranına gerileyeceği öngörüsünde bulundu. Uluslararası Para Fonu heyetinin yarın itibarıyla bankadaki ortaklık yönetimini daha da iyileştirme amacıyla mikroskop altına alacağını da bulundu. Bu arada DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos bankaların denk bilanço olgularının gerçeği yansıtmadığını belirtti ve bankaların kâr göstermek amacıyla hiçbir zaman alamayacakları faizleri de hesaplarına dahil ettiklerini söyledi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:16

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand