7/11/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi imar alanlarının değiştirilmesi sonucu haksız kazanç sağlayan bazı siyasetçilerin olması ihtimali. Gazeteye göre Lefkoşa, Limasol ve Baf'ta imar bölgelerinin değiştirilmesinde hilelerin yapılmış olması ihtimali olan 6 davanın kısa bir süre sonra Başsavcılığa iletilmesi bekleniyor.Bu davalara bazı siyasilerin adlarının karışması da olasılık dahilinde. Başsavcı, kendisine iletilmesi durumunda bu olaylarda cezai suç unsuru olup olmadığını araştırıp karar verecek. Şüpheli kişilerin veya yakın akrabalık bağıyla bağlı oldukları kişilerin taşınmazları imar alanı değişikliği nedeniyle bir gecede yüz binlerce Euroluk değer kazandı. Açığa çıkmış bazı siyasiler bu sürece ya doğrudan dahil oldular ya da makamları nedeniyle söz konusu değişiklikleri bildiklerinden bu avantajlı bilgiyi kullanarak hem kendilerine hem de yakın çevrelerine çıkar sağladılar. Sayıştaylık gerek tapudan gerekse imar dairesinden aldığı veriler temelinde aylardan beridir incelmeye aldığı bu konuyla bazı siyasetçilerin bağı olduğunu ortaya çıkardı. Bazı durumlarda bu kişilerin çeşitli seçimlerde partilerin aday listelerinde yer aldığı ve bazılarının seçildiği bazılarının ise seçilmediği görüldü. Sayıştaylığın raporu yetkili bakan olarak kendi görüşünü ortaya koyması için İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos'a sunuldu. Bakanlık bu davada hiçbirinin üstünün örtülmesinin söz konusu olmadığı mesajı verdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Ahmet Davutoğlu'nun 15 Kasım'da Kıbrıs'ın işgal bölgesini ziyaret ederek Kıbrıs sorununda seçimler sonrası ilk mesajını vermesi bekleniyor. Davutoğlu'nun seçim sonrası ilk ziyaretini somut olarak bu tarihte yasadışı devlete yapma kararının anlamını yorumlamada kimsenin falcı olmasına gerek yok. Türkiye Kıbrıs sorununda yıllardan beridir var olan tezlerini savunmaya devam ediyor.

-Başpiskopos Hrisostomos bir Avusturya gazetesine verdiği röportajda " İntihar etmeyeceğiz" dedi. Kıbrısırumlar ile Kıbrıslıtürkler arasında ilk debgeleri koruması durumunda Kıbrıs sorununun çözümüne destek vereceğini belirten Hrisostomos bunun adaya getirilen nüfusun ve onların burada doğan çocuklarının adadan ayrılması anlamına geldiğine vurgu yaptı. Yerleşiklerin Kıbrıs sorununun çözüm temeli olarak değerlendirilmeleri bunun şimdi belirlenemeyecek bir zaman diliminde adanın Türkleşmesi anlamına geleceği görüşünü de savundu. Kıbrıs sorununa güçlü merkezi bir hükümetle iki federe devletli federasyonun mu yoksa iki devletli bir çözümün mü olacağı ana sorusuna henüz net bir yanıt verilmediğini de ifade etti. Cumhurbaşkanın yetkilerinin neler olacağının henüz bilinmediğine dikkat çekti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi belediye çalışanlarının maaşlarında kesintiye gidilmesi önerisi. Gazeteye göre İçişleri bakanı Sokratis Hasikos yerel yönetimlerde reform yapılması ve devletin belediye gelirlerini artırma niyeti çerçevesinde belediyelerin maaşlar ve haklarla ilgili bütçelerinde %30 indirim istedi. Bugün belediyeler devletten yıllık bazda 90 milyon Euro alıyorlar ve şimdi bazı vergileri toplamak dahil bazı yetkilerin belediyelere devriyle bu miktarın 120 milyon Euro'ya yükseltilmesi planlanıyor. Hükümet bunun gerçekleşmesi için belediyelerin maaşlar için ödedikleri miktarı azaltmalarını ve gelirlerinin %60'nı personel maaşı olarak kullanmamalarını koşul olarak ileri sürüyor. İçişleri Bakanı maaş giderlerinin azaltılmasını gündeme getirirken işten çıkarmalara gidilmesini önermediğini, belediyelerde çalışan bazı personelin ihtiyaç olan diğer devlet dairelerini nakillerini veya gönüllü işten ayrılmalarını önerdiklerini de dile getirdi.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Eide doğal gaz konusunda şantaj yapıyor" başlığı altında. Gazeteye göre Eide'nın Kıbrıs sorununda çözüm öncesi doğal gazın yönetimi konusunda sorun yaşanacağı yönünde açıklaması tepki yarattı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs özel danışmanı Eide Kıbrıs sorunun çözüm zamanı ile ilgili olarak günlerden beridir savunduklarına ters bir tavır içine girdi. Norveçli diplomat Birleşmiş Milletler kanalına konuşurken müzakerelerin gelişimine ilişkin var olan iyimserliğe karşı müzakerelerde kesin bir sonuna varmak için daha kat edilmesi gereken yeterince bir yol olduğunu belirtti. Oysa Eide geçen hafta Ekonomist Dergisi'nin kongresinde konuşurken Kıbrıs halkına düşünüldüğünden çok daha kısa bir sürede gelebilecek bir çözüme hazır olmaları çağrısında bulunmuştu. Eide bu röportajında önce müzakerelerde hakim olan olumlu havadan bahsetti. ve Kıbrıs sorunun ancak karşılıklı uzlaşmalarla çözülebileceği görüşünü savundu. Birleşik bir Kıbrıs'ta ortaya çıkacak ekonomik büyüme olasılıklarına atıfta bulundu. İki toplumda var olan havaya ilişkin bir soruyu yanıtlarken de bir heyecan yaşandığını ve ortaya çıkacak yeni durumla ilgili herhangi bir korku olmadığı tespiti yaptı. Doğal gaz konusunda ise Kıbrıs sorununa bulunacak siyasi bir çözümle bulunan doğal gazın Kıbrıslıların tümünün yararına değerlendirilebileceğini söyledi. Yakın geçmişin siyasi bölünmüşlük koşullarında doğal gaz ekonomisi için adım atmanın çok kötü bir şey olduğunu ortaya koyduğu görüşünü savundu. Eidenın bu görüşü de tepki çekti. Yurttaşlar İttifakı Eide'yı bir yandan süreçle ilgili açıklama ambargosu koyarken diğer taraftan kendisinin röportaj vermekle suçladı. Eide'nın bu röportajında doğal gazın yönetimi konusunda şantaj yaptığına da dikkat çeken İttifak Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e suskunluğunu bozma çağrısında bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Hidro Karbon Şirketi Başkanı Tula Onufriyu Doğu Akdeniz'de hidro karbon çıkarmak için yapılan faaliyetlerde kazaların önlenmesinde Kıbrıs'ın merkezi bir rol oynayabileceğini söyledi. Onufriyu Mısır Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde "Zohr" parselindeki dev rezervler için yapılan sondaj çalışmalarına atıfta bulunurken buna komşu ülkelere olası etkileri de dikkate alınarak olası kazaların engellenmesi için işbirliğinin zorunluluğa vurgu yaptı. Onufriyu Mısır’ın Zohr havzasında kısa bir süre önce büyük miktarlardaki doğal gaz rezervlerinin bulunması sonrası Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde de yakın gelecekte daha fazla faaliyetler ve olumlu sonuçlar beklendiğini söyledi. Hidro karbon konusuyla ilgili kongre çerçevesinde konuşan Onufriyu, Kıbrıs’tan sadece birkaç kilometre uzaklıkta bulunan Zohr havzasındaki büyük miktarda doğal gaz bulunması sonrası Kıbrıs için de yeni rezervler için çok olumlu bir perspektif ortaya çıktığını belirtti ve bu durumun hem Kıbrıs’ta bu alanda faaliyette olan hem de Kıbrıs deniz bölgesinde parsellere sahip olmak isteyen şirketlerin ilgisini büyük oranda yeninden canlandırdığına vurgu yaptı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi APOEL taraftarlarının Avrupa Şampiyonluğu grup maçlarında çıkardıkları olaylar. Gazeteye göre bir kısım APOEK taraftarı meydana getirdikleri olaylarla adlarını tüm dünyaya duyurdular ve APOEL yönetimini de zor durumda bıraktılar. APOEL'e şimdi UEFA tarafından ağır cezalar verilmesi bekleniyor. APOEL'e daha önce de çeşitli defalar UEFA tarafından ceza verilmişti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Uluslararası Para Fonu'na göre 2015 yılının ikinci çeyreğinde Kıbrıs'ta taşınmaz mal fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre %5,5 oranında düştü. Fon 60 ülkede taşınmaz mal fiyatlarına ilişkin araştırma yaptı. Aynı dönemde en büyük fiyat düşüşü %55 ile Ukrayna'da yaşandı. Onu %10 ile Rusya, %6 ile Letonya ve %5 ile de Çin izledi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi taşınmaz mal piyasasında görülen canlanma. Gazeteye göre taşınmaz mal sektöründe canlanma ve bu da inşaat sektöründe dinamik bir hareketlenmeyi beraberinde getiriyor. Tapu Dairesi'nin açıklamasına göre 2015 yılında Ekim ayına kadar dönemde taşınmaz mal satım önemli bir yükseliş gösterdi. Bu olgu da Kıbrıs ekonomisinin durgunluğu artık geride bıraktığının bir kanıtı. Verilere göre Ekim ayında taşınmaz mal satımında 2014'ün aynı ayına göre %23'lük bir artış oldu. İlk on aydaki artış ise %8. 2013 yılı ile kıyaslandığında 2015 yılındaki artış %33'e denk geliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry`nın 14-15 Kasım tarihleri arasında Kıbrıs`a yapması planlanan ziyareti Suriye`deki gelişmeler nedeniyle ertelendi. Hükümet sözcüsü Nikos Hristodulides Kıbrıs Haber Ajansı`na yaptığı açıklamada, Kıbrıs hükümetinin Kerry`nin Kıbrıs ziyaretinin ertelenmesi konusunda ABD tarafından resmi olarak bilgilendirildiğini söyledi. Sözcü, “ Kerry`nin yakın gelecekte adayı ziyareti konusunda Amerika Birleşik Devletleri hükümeti ile bir tarih belirlenmesi için temaslarda bulunuyoruz” dedi.

-

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:15

Son Haberler

28 Eylül
Başpiskopos Hrisostomos: Kıbrıs sorununda diyaloğun başlamasına dair umutlar bulanık
15:29
Atina ve Paris bugün tarihi bir savunma anlaşmasına imza atıyor.
15:27
Tatar, BM Genel Sekreteri’nin yeni fikirler araştırması umudunu ifade etti.
15:24
Cumhurbaşkanı: Görüşme verimli geçti ve iki tarafın fikir ayrılıkları kaydedildi
15:19
Basın Özetleri 28.09.2021
13:25
27 Eylül
Girit adasının doğusunda meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremde 1 kişi hayatını kaybetti
14:10
Nüfus kontrol programı koordinatörü, okullardaki epidemiyolojik tabloyu iyi olarak niteledi
14:08
83 yaş ve üzeri kişilere koronavirüs aşının 3. dozu bugün yapılmaya başlanıyor.
13:57
Bazı şirketlerin destek planlarından para alabilmek için sahte veriler beyan ettikleri tespit edildi.
13:51
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin pandemiyle ilgili güncellenen listesini yayınladı.
13:48
Anastasiadis, bugünkü görüşmenin diyaloğun tekrarlanmasına yol açması umudunu ifade etti
13:42
Britanya: Kamyon şoförlerine verilen vize sonucu benzincilerde daha önce görülmemiş bir tablo ortaya çıktı.
13:36
Tüm haberler

Video on Demand