6/11/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi seçim barajı ile ilgili gelişmeler. Gazeteye göre yeni seçim yasası ile seçimlerde bir partinin ikinci tur sandalye paylaşımına katılması için %3,6 barajı konacak. Mayıs 2016 milletvekili seçimleri şimdi yeni koşullarda gerçekleştirilecek. Konu Meclis İçişleri Komisyonunda tartışılırken DİSİ Başkanı'nın AKEL'in bu yöndeki önerisinden yana tavır alması ile dönemeç geçildi. Bu şekilde şimdi %1,8 olan baraj iki katına çıkacak. Ancak kesin karar 26 Kasım'da alınacak ve konu Mclis Genel Kurulu'na götürülecek. DİSİ Başkanı Averof Neofitu'nun ilk baraj önerisinde oran %5'ti. Dünkü Komisyon toplantısı sırasında Ekoloji Hareketinin karma oy hakkı, EDEK'in ikinci paylaşımın ilçeler bazında yapılması, EVROKO'nun karma oy ve Kıbrıs milletvekilliği ve DİKO'nun partiler ittifak yapması durumunda ikinci paylaşıma katılımlarında oranların düşürülmesi önerileri de görüşüldü. AKEL ise herhangi bir yasa teklifi sunması ancak diğer partilere somut önerilerde bulundu. EVROKO ile Ekoloji Hareketi seçim sisteminin değişimine bütünüyle karşı çıktı. DİKO ile EDEK ise seçim barajı konusunda tavır almaksızın kendi önerilerini sundular.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Dün Troyka heyetiyle görüşen Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri bu yıl ekonomide artı büyümeye geçilmesini olumlu bir gelişme olduğunu ancak bunun reel ekonomide var olan sorunları çözmede yeterli olmadığı görüşünü savundular. Ticaret ve Sanayi Odası üst düzey yetkilisi Leonidas Pashalidis "İstikrar kazandığımız görünümü var, iyi bir yoldayız ancak büyüme hızı öngörülerden daha iyi olmakla birlikte bu oran reel ekonomide var olan sorunlarımızı aşmamız için yeterli değildir" dedi. İşsizlikte önemli düşüş sağlamak için Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'nın %3 civarında büyümesi gerektiğine vurgu yaptı. Ancak böylesi bir büyümenin beklenmediğini, piyasada nakit sorunu yaşandığını ve geri dönmeyen krediler bugünkü düzeyde var olmaya devam ettiği sürece de bankaların yeni krediler vermesinin zor olduğu görüşünü de savundu.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun emeklilik fonunda ortaya çıkan açığın toplum tarafından ödenecek olunması. Gazeteye göre Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun emeklilik fonunda ortaya çıkan 160 milyon Euroluk açık sadece piyasadaki düşük faiz uygulamasından kaynaklanmıyor. Açığın esas nedeni 11 taşınmaz mal alımında alınacak taşınmazlara aşırı değerler biçilmesi oldu. 2010-12 döneminde yapılan taşınmaz mal alımlarından 73 milyon Euro zarar edildi. 2013 yılında mevduatlarda yapılan tıraşlamadan da fon 88 milyon Euro kayba uğradı. Bu açıkları şimdi fonun garantörü olarak Kıbrıs Elektrik Kurumu ödeyecek. Kurum her taksiti 17 milyon Euro olmak üzere 10 taksitle 170 milyon Euro bir ödeme yapacak. Yani bu parayı yarı resmi kamu kuruluşunun tek hiisse sahibi olan devlet ödeyecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Eski Cumhurbaşkanlarından Glafkos Kliridis'in ölümünün ikinci yıl dönümüne az bir süre kala Cumhurbaşkanı Anastasiadis Bakanlar Kuruluna Larnaka Uluslararası Hava Alanı'nın adının Glafkos Kliridis Hava Alanı olarak değiştirilmesi önerisinde bulundu. Bakanlar Kurulu da bu öneriye yeşil ışık yaktı. Toplantı sonrası yapılan resmi açıklamada bu karara gerekçe olarak Kliridis'in 1993-2003 döneminde Cumhurbaşkanı olmasının ötesinde Nazizme karşı mücadeleye büyük katkılar sağlayan uluslararası boyutta bir şahsiyet olduğuna da vurgu yapıldı. Buna paralel Kliridis'in Kıbrıs Hlenizminin mücadelesine yaptığı çok boyutlu katkıya ve özellikle de Kıbrıs'ın Avrupa Birliği'ne tam üyeliğine da atıfta bulunuldu. Glafkos Kliridis Enstitüsü Bakanlar Kurulu'nun bu kararını selamladı. Ancak muhalefet Bakanlar Kurulu'nun bu kararına tepki gösterdi. Beklenildiği gibi AKEL bu karara karşı çıktı. AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis Kliridis'e bütün saygılarına karşı onun bu ülkenin sağ güçlerinin lideri olduğuna vurgu yaptı. EDEK de bu kararı geçersiz ve yanlış bir karar olarak değerlendirdi
SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi orta okullarda Yeni Yunanca dersinde okutulan bir kitapta var olan bazı atıflara tepkiler. Gazeteye göre orta okulda Yenş Yunanca pratik dersi için seçilen bir metinde yer alan bazı ifadeler soru işaretleri yarattı. Bu metinde 15 yaşında bir kız öğrencinin 25 yaşında bir gençle flört etmesi anlatılıyor. Konuya ilişkin tepkiler sonrası Eğitim Bakanlığı söz konusu parçanın öğretilmediğini açıkladı. Bu metin 2 yıldan beridir söz konusu pratik kitabında yer alıyor ve geri çekilmedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa Komisyonu 2015 Sonbahar öngörülerinde Kıbrıs ekonomisine ilişkin iyileştirmelere gitti. Özel sektörde artan talebin, Euru'nun değer kaybının ve petrol fiyatlarındaki düşüşün Kıbrıs ekonomisinin iyileşmesine olumlu katkılarda bulunduğuna dikkat çekti. Komisyona göre Kıbrıs ekonomisi önümüzdeki yıllarda da sürekli bir iyileşme yaşayacak. Kıbrıs ekonomisi üç yıllık durgunluktan sonra 2015 yılının ilk yarısında büyümeye geçti. 2015 yılında büyümenin %1,2'yi yakalaması bekleniyor. Bununla birlikte işsizlik yüksek oranlarda varlığını korumakla birlikte bir düşüş eğilimi de görülmeye başlandı. 2015 yılı için %15,6 oranında olan işsizliğin 2016 yılında %14,6'ya düşmesi bekleniyor. Büyümenin ise 2017 yılında %2 oranına ulaşacağı öngörüsü var.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Ankara'dan ilk adım" başlığı altında kayıp mezarlarının araştırılması için işgal bölgesinde 30 noktaya erişim olanağı sağlaması. Gazeteye göre Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı dün Türk ordusunun işgal bölgesinde sözde 30 askeri bölgede kayıpların araştırılması için görüş birliği sağladığını açıkladı. Cumhurbaşkanlığı da bu gelişmeyi kayıpların akıbetlerinin belirlenmesinde olumlu bir gelişme olarak niteledi. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada bunu, Türk ordusunun arşivlerine ulaşma gibi somut daha başka adımların izlemesinin beklendiğine işaret edildi. Diplomatik kaynaklar da Ankara'nın ilk kez bu konuda olumlu bir adım attığına dikkat çekip bunun Anastasiadis ile Akıncı arasında devam eden yoğun müzakere sürecine olumlu katkı yapmasını beklediklerini belirttiler. Kıbrıs'taki Kayıp Kişiler Komitesi'nden yayımlanan basın açıklamasında da bölgelere girişin üç yıllık bir döneme yayılacağı, Ocak 2016'da 10 bölgeye girileceği ve her yıl 10 bölgenin kazılacağı belirtildi.
Açıklamada, “Kayıp Kişiler Komitesi Üyeleri, Komite'nin bu insani çalışmasını kolaylaştıracak bu kararı memnunlukla karşılamaktadır. Komite bu önemli gelişmenin sağlanmasına katkıda bulunanlara teşekkür etmeyi arzulamaktadır” denildi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs ile İsrail'in ortak " Onisilios-Gedeon" tatbikatı başarı ile sona erdi. tatbikata 24 İsrail savaş uçağı ile 2 destek uçağı katıldı. İki destek uçağı Baf'taki Andreas Papandreu Hava Üssüne indi. Bu tatbikattaki senaryoya göre İsrail saldırıda bulunan ve Kıbrıs ta kendisini savunan ülke konumundaydı. Tatbikat ağırlıklı olarak Trodos bölgesinde gerçekleştirildi ve bu bölgenin seçimi rast gele olmadı. İsrail'in böylesi bir bölgeyle ilgili deneyim sahibi olmak istemesi nedeniyle tatbikat için bu bölge seçildi. Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis, Kıbrıs'ın Ulusal Muhafız Ordusuna ve tüm katılımcılara tatbikatın başarıyla gerçekleştirilmesi nedeniyle tebriklerini dile getirdi.


HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Kazılar için Atila'dan yeşil ışık" başlığı altında kayıpların akıbetinin belli olması için Türk ordusunun işgal bölgesinde 30 alana erişim olanağı sağlama kararı almış olması.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs ekonomisinde büyüme eğilimi güçleniyor ancak yüksek işsizlik de varlığını korumaya devam ediyor. Avrupa Komisyonu Kıbrıs ekonomisine ilişkin sonbahar öngörülerinde iyileştirme yaptı. Bu arada Komisyonun çalışanlarla ilgili öngörülerine göre ücretler ve haklar azalmaya devam edecek. 2015 yılında birim başı emek değeri %1,7 oranında azalacak. 2016 yılında ise bu %1,1 oranında artacak. Bu artış 2017 yılında ise %2,3 olacak. Birim başı emek değeri 2012 yılında %2,3, 2013'te %5,3 ve 2014 yılında ise %4 oranında azalmıştı.

-AKEL'in girişimi sonrası 48 komünist ve işçi partisi Kıbrıs halkının özgürlüğü ve yeniden birleşme için işgale karşı verdiği mücadeleye destek belirtti. Türkiye'de gerçekleştirilen komünist ve işçi partileri toplantısında Türkiye'nin Kıbrıs sorununda izlediği ve adanın taksimini kalıcı hale getiren uzlaşmaz politika da eleştirildi. Uluslararası toplumun Kıbrıs'ta yasadışılığa tepkisiz kalması da kabul edilemez olarak nitelendirildi. Kıbrıs sorununa uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları temelinde en kısa sürede çözüm bulunması talep edildi.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:15

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand