5/11/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Troyka heyetinin temasları. Gazeteye göre Troykanın Kıbrıs'ta geçen gün başladığı değerlendirme çalışmalarının uzun sürmesi ve sonuncusu olması bekleniyor. Bankacılık sektöründe dikkatler geri dönmeyen kredilere, borçların yeniden yapılandırılmasına, İsviçre Frangı ile kullanılan kredilere ve kredi kuruluşlarının iyileştirilmesine çevrilmiş durumda. Troyka heyeti dün Kıbrıs Bankası, Helenik Bankası ve kooperatif bankasının yönetici kadrolarıyla bir araya geldi. Bu görüşmelerde ağırlık geri dönmeyen sorunlu kredilere ve bu sorunun ele alınmasına verildi. Kamu ekonomisi ve ön talep düzenlemelerde ise reformlar, Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun statüsü ve geri dönmeyen kredilerle ilgili yasa tasarısı tartışıldı. Hükümet kaynaklarından elde edilen bilgilere göre Troyka'nın yeni başlayan sekizinci değerlendirmesi Ocak ayına kadar devam edecek. Kıbrıs Aralık ayındaki Euro Grup toplantısında ele alınmayacak. Bu arada gelişmeler, Troyka'nın Kıbrıs ekonomisine yönelik bu değerlendirmesinin son değerlendirme olacağı görünümü veriyor ve Kıbrıs memorandumdan çıkacak. Bu süreçte belki Şubat ayında küçük bir zamana ihtiyaç duyulacak. Kıbrıs'ın mart ayında memorandumun uzatılmasını istemesinin söz konusu olmayacağı ifade ediliyor. Bu arda adadaki troyka heyetiyle ilk siyasi düzeyde görüşmenin de Maliye Bakanı ile Pazar günü yapılması bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa Birliği müktesebatından kalıcı deregasyonlar Türk tarafının temel hedeflerinden biri ve Mustafa Akıncı mahkemeler önünde dayanacak bir anlaşma istedikleri görüşünde. Kıbrıslıtürk lider yaptığı son açıklamalarda Kıbrıs sorununun Avrupa boyutunu da gündeme getirdi ve " eğer tümü değilse de anlaşmanın bazı unsurları birinci hukuka dönüştürülebilir" dedi. Bu ifade de Türk tarafının Avrupa müktesebatında kalıcı deregasyonlar içeren bir anlaşma arzuladığınıortaya koydu.

-Anna Hristoforu'nun bugün devlet iç denetim pozisyonuna atanması bekleniyor. Anna Hristoforu bugün Kıbrıs Elektrik Kurumu'nda iç denetçi görevini yürütüyor. Bu görevi 9 Kasım'da sona erecek

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu emekli sandığından 73 milyon Euro'nun kaybolduğu iddiası. Gazeteye göre Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu emekli sandığında büyük delik olduğu görüldü. Bunun temel nedeni de 2010-2012 döneminde bu fondan yapılan yatırımlarda yaşanan zarar. Fon İdare Kurulunun atadığı danışmanlar şimdi bu dönemle ilgili şimdi araştırma yapıyor. Bu dönemde 11 taşınmaz malın alındığı ya da alımının finanse edildiği belirtiliyor. Bunlar arasında Dromolokşa köyündeki Aero binası da var. Bu taşınmazların alımında 179 milyon Euro harcandı ve değer kayıpları sonucu da 73 milyon Euroluk bir zarara yaşandı. Zararlara neden olan en önemli olgusunun alımlardaki aşırı değer belirlemeler olduğu görüşü var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL'in ısrarlı tavrı nedeniyle seçim barajı %3,6 olarak belirleniyor. Nitkim DİSİ Başkanı Averof Neofitu da geçen gün partisinin polit büro toplantısında bilgi verirken oranının bugünkünün iki katı olacağını söyledi. Bugünkü oran %1i8. AKEL'e yakın güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgilere göre iki büyük parti arasında bu konudaki uzlaşma %3,6 oranında oldu. Bu oran da AKEL Merkez Komitesi'nin Cumartesi günü almış olduğu karar çerçevesinde. EDEK'ten bir yetkili şimdi bu oranın bazılarına mücadele için umut vereceğini söyledi. Bu arada seçim barajının değişmesi siyasi partiler alanında da bazı değişikleri beraberinde getirecek. Seçim barajının değişmesiyle birlikte EVROKO ve Ekoloji Hareketi gibi partiler Meclis'te temsiliyet konusunda büyük zorluklar yaşayacak. Bu durumda da işbirliği arayışlarına girmenin ötesinde başka seçenekleri yok. Bu da ya EDEK ile Ekoloji Hareketinin Avrupa Parlamento seçimlerinde yaptıkları gibi partiler arası işbirliği şeklinde ya da bazı adaylarının diğer partilerin aday listelerinde misafir edilmeleri şeklinde olacak. Nitekim Ekoloji Hareketi diğer partilerle temaslara başladı. Ancak Hareketin geçen gün EDEK ile görüşmesinde işbirliği konusu gündeme gelmedi.

-Birleşik Rusya Partisi heyeti çeşitli temaslarda bulunmak amacıyla Kıbrıs'a geldi. Partinin Genel Konsey Başkanlığı üyesi Andri Klimof dün AKEL ve DİKO'yu ziyaret etti. AKEL'de polit büro üyesi Hristos Hristofidis ile bir araya geldi. AKEL tarafından yapılan açıklamaya göre bu görüşmede Kıbrıs sorunu, Kıbrıs-Rusya ilişkileri , Ukrayna krizi ve Suriye ile geniş bölgedeki gelişmeler ele alındı.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi kredi kullanıcıların ödemedikleri kredilere karşı bankaların alacakları taşınmaz malların devir vergisi ile ilgili hazırlanmakta olan yasa tasarısı. Gazeteye göre Bankalar, kredi borcunu ödemeyen kişilerin taşınmaz mallarını almada devir vergisi ve sermeye vergisi ödemek istemiyorlar ve elde edilen bilgilere göre bu konudaki yasa tasarısı bankaların talepleri yönünde aşamasında. Bu yönde atılacak bir adımın devlet bütçesine olumsuz etkisi olacak ancak Bankalar Birliği ve Maliye Bakanlığı bu süreci destekliyor. Destekleme nedenleri de bankalara yüksek maliyeti nedeniyle yeniden yapılandırma ve taraflar arasında uzlaşmalarda ciddi bir durgunluk yaşanıyor olması. Bankaların değerlendirmelerine göre böylesi durumlarda bunun bankalara olan yükü çoğu kez taşınmaz malın %20'sini aşıyor. Bu arada Bankalar Birliği birinci sekreterine göre bu düzenleme bankaların değil kredi kullanıcıların lehine olacak çünkü vergi bağışı açık artırmaya çıkacak taşınmazları değil ipotekli taşınması ötesinde taşınmazı olan ve banka ile anlaşmaya gidecek olan kredi kullanıcıların bu mallarında kullanılacak.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi " Savcı topu başka yere atıyor" başlığı altında. Gazeteye göre başsavcı ekonomi konusunda araştırma ve soruşturmalarda yaşanan gecikmeler konusunda kendine yönelik eleştirilerden rahatsız oldu ve topu polise attı. Polis komutanı ise kendilerinin Başsavcının denetiminde, yönlendiriciliğinde ve onun direktifleri doğrultusunda hareket ettiklerini açıkladı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis DİSİ-Anastasiadis Hükümeti'nin büyük çıkarlar lehine politikalarının haklı bir biçimde başarı hikayesi olarak nitelendirilebileceğini söyledi. Hükümetin ifade ettiği başarı hikayesinin ise gerçekte mutsuz büyük çoğunluğun ve izlenen kemer sıkma politikaları nedeniyle cefa çekenlerin kolektif cezalandırılması anlamına geldiğini belirtti. Lukaidis bu arada Troyka'dan daha çok troykacı olanların memorandum ideolojilerinde dogmatik bir biçimde ısrar ederek Kıbrıs'ın kredi sözleşmelerinin sona ereceği 16 mart sonrası da memorandum politikalarına devem edeceklerini açıkladıklarına da dikkat çekti. Bugün Hükümet edenlerin üç yıl önce baharı getirecekleri sözü verirken bugün yurttaşların, çalışanların , küçük ve orta boy işletme sahiplerinin ağır bir kış yaşadıklarını ifade etti.

-Yığınsal göç nedeniyle işsizlik oranında düşme yaşandı. Dün yapılan açıklamaya göre kayıtlı işsizlerin sayısı Ekim aynında 37.016'a geriledi. Bu rakam bir ay önce, yani Eylül'de38.365'ti. Bu arakam bir yıl çnce aynı dönemde ise41.334'tü. Verilere göre işsizler listelerinde her iki kişiden biri en az altı aydan beridir işsiz. Bir yıldan fazla bir süredir işsiz olanların sayısı 12.141. İşsizlerin 29.368'i Kıbrıslırum, 190'nı Kıbrıslıtürk, 5.314'ü Avrupa Birliği vatandaşı ve 2.144'ü de yabancı uyruklu. Kayıtlı işsizlerin sayısındaki bu düşüşün en büyük neden, 30.000'nin üzerinde yığınsal göç.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi hastahanelerde ameliyat için bekleme listelerine neşter vuruluyor olunması. Gazeteye göre Sağlık bakanlığı devlet hastahanelerinde ameliyat bekleme listelerine neşter atıyor. Bakanlar Kurulu'nun bugünkü toplantısı sırasında ilgili bakanlığın hazırladığı teşvik programını onaylaması bekleniyor. Bu teşvik programı ile cerrahlara ve personele normal çalışma saatlerinin dışında çalışma çağrısı yapılacak. Bu programın uygulanması için ayrılan 777 bin Euroluk bütçe aşılmayacak. Bu para da hastalara yarım fonundan yapılacak tasarruflardan sağlanacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos geri dönmeyen krediler sorununun yönetimi konusunda Avrupa Merkez Bankası'nın ortaya koyduğu tezi yorumlarken geri dönmeyen kredilerin yönetimi için kötü bir banka oluşturulması görüşlerinin bazılarının reddetmede çok acele davrandıklarını söyledi. Hükümete ve Troyka heyetine geri dönmeyen krediler sorunun nasıl ele alınacağına ilişkin önerilerini ortaya koymaları çağrısında bulundu. Papadopulos kendilerinin kötü banka önerisinde bu bankanın devlet bütçesi aracılığıyla finanse edilmesinin ön görülmediğini, Troyka'dan yeni bir kredi istenmesini de gündeme getirmediklerini söyledi. Bu bankanın finansmanı için Avrupa Merkez Bankası'ndan İrlanda örneğinde olduğu kamu borçlarına eklenmeyecek olan gibi özel tahvil istediklerini ifade etti.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:15

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand