Kıbrıs açıklarında batmakta olan sandalda 26 göçmen kurtarıldı

Gavo Greko açıklarında batma tehlikesi geçiren bir sandalda çoğu kadın ve çocuk 26 göçmen yoğun uğraşılar sonucu Kıbrıslı yetkililer tarafından kurtarıldı.

 

Kurtarma operasyonuna polis ve Milli Muhafız Ordusu’na bağlı deniz ve hava güçleri katıldı. Bu güçler şiddetli fırtanın yarattığı dalgalara karşı gerçek anlamda verilen yoğun uğraşı sonrası göçmenler kurtardılar. Kurtarılan göçmenlerin 16’sı Larnaka ve Mağuda hastahanalerinde tedaviye alındı. Durumu kritik olarak değerlendirilen bir çocuk Lefkoşa Genel hastahanesi’ne nakledildi. RİK muhabiri Argiro Zupanyotis’in bildirdiğine göre kurtarılanların büyük bir çoğunluğu Suriye’nin Tartus kentindi ve bunlardan bazılarının seyahat belgeleri de var. Verilen ifadelere göre bu kişiler Yunanistan’a gitmek için Lübnan’dan yola çıktılar ancak yolda bu kaçışı organize eden kişi 26 göçmeni dalgalara rehin bırakarak bir başka gemiye geçti. Bu kişinin reşit her yolcu için 2 bin ve reşit olmayanlar içinse bin dolar aldığı da ifade edildi.
Larnaka Arama ve Kurtarma Koordinasyon Merkezine giden Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis de 26 Suriyeli göçmenin kurtarılması operasyonunu yakından izledi. Fokaidis gece yarısından hemen sonra yaptığı açıklamda çok zor olarak nitelediği operasyonun başarı ile tamamlandığını söyledi. Operasyona katılanlara teşekkür eden Bakan bu kişilerin büyük fedekarlık duygusuyla çok zor bir görevi yerine getirdiklerine vurgu yaptı. Fokaidis bu arada Unifil adına bölgede denetimler yapan torpidonun herhangi başka bir kurtarılması gereken göçmen olup olmadığı araştırması için bölgeye davet edildiğini de belirtti.

Editör: M. Hasan

Kaynak:KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 23:10

Son Haberler

22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
21 Ekim
Ankara Doğu Akdeniz'de ipleri germeye devam ediyor
13:43
Nautical Geo araştırmalarına bugün devam ediyor
13:42
Mısır'da trafik kazası: 19 kişi hayatını kaybetti
13:41
Atina'da Kıbrıslı öğrencilerin oturduğu kafeteryaya yapılan saldırıda bir Kıbrıslı öğrenci yaralandı
13:40
Tüm haberler

Video on Demand