30/11/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Türkiye'nin tam üyelik müzakere başlıklarının açılmasında uzlaşma sağlanması amacıyla yaşanan gerilimli süreç. Gazeteye göre Türkiye'nin tam üyelik müzakerelerinin açılmasıyla ödüllendirilmesi süreci Lefkoşa için de kârlı bir uzlaşma ile sona erdi. Avrupa Komisyonu'nun doğrudan ve ad vererek dondurulan beş müzakere başlığının açılması yönündeki tahrik edici talebi sonuçta bildirgede yer almadı. Bununla birlikte bu yönde bir perspektif açık tutuldu ve metinde "Komisyon bir sayıda başlığın açılması için ön çalışmaları 2016 yılının ilk üç ayı içerisinde tamamlama taahhüdünde bulunur" ifadesi yer aldı. Ortak açıklamada buna paralel "ön hazırlıkların ek başlıklar için devam edeceği" de not edildi. Ekonomik alanda Türkiye Suriye'den gelen göçmenler için 3 milyar Euroluk bir yardım alacak. Lefkoşa ise buna doğrudan 2,9 milyon Euroluk bir katkı sağlama durumundan kurtuldu. Buna karşı bu parayı Birlik bütçesi aracılığıyla ödeyecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Merkez Bankası Başkanı Hristalla Yorgacis bugün Meclis Maliye Komisyonu toplantısına katılacak ve bu toplantıda ağırlıklı konu bankacılık olacak. Mali kredi sisteminin büyük konuları, kredilerin hızlı bir biçimde yeniden yapılandırılması, geri dönmeyen krediler, büyük borçların yeniden yapılandırılması, faizlerin düşürülmesi, kredilerin satılması, ipotekli taşınmazların satılması bugünkü toplantıda tartışılacak temel konular olacak. Bayan Yorgacis'in Komisyon toplantısına katılımı aynı zamanda yerel bankacılık sisteminin Ortak Denetim Mekanizması tarafından değerlendirilmesi ile yaşanan alandaki değişiklikle de aynı zamana denk gelecek.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi dün Brüksel'de gerçekleştirilen Avrupa Birliği-Türkiye zirvesi. Gazeteye göre dünkü zirvede Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu Kıbrıs sorununun çözümü için çalıştığını söyledi. Zirvede Türk tarafı ekonomi konulu 17. başlık ötesinde yeni müzakere başlıklarının açılmasını elde edemedi. Elde edilen bilgilere göre zirve sırasında Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile temasları sırasında Kıbrıs sorununa kısa bir süre içerisinde çözüm konusunda taahhütlerde bulundu. Türkiye Başbakanı Kıbrıs sorununda Türkiye'nin geleneksel görüşlerine atıfta bulunmuş olsa da bu konuda son kez konuşmuş olma dileğinde bulundu. Davutoğlu zirvenin sona ermesi sonrası düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada da dünkü günü Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinde "tarihi bir gün" olarak niteledi ve "Bunun ilişkilerimize çok büyük bir ivme vermesini" bekliyoruz" dedi. Türkiye ve Avrupa Birliği'nin son 11 yılda ilk kez bir zirvede bir araya geldiklerine dikkat çekti. Ankara ve Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin ilişkilerinde yeni bir sürecin başlangıcına vurgu yaptı. 2016 yılının ilişkilerde bir dönüm yılı olacağına inandığını ifade etti. Zirvede göçmenlerin Avrupa'ya akışını durdurma konusunda yardım için Türkiye'ye 3 milyar Euro verilmesi, Türkiye vatandaşlarına vize verilmesi konusunda kolaylıklar sağlanması amacıyla müzakerelerin hızlandırılması kararları alındı. Davutoğlu 3 milyar Euroluk yardımın göçmenlerin getirdiği yükün paylaşılması için verildiğini söyledi. Eylem planında belirlenen taahhütlere Türkiye'nin uyacağı sözü verdi ve Türkiye'nin demokratik reformları ileri götüreceğini belirtti. Avrupa Birliği'ne tam üyeliğin stratejik öneme sahip bir hedef olduğuna vurgu yaptı. Bu arada dünkü zirve sırasında Türkiye'nin müzakere başlıkları konusunda Kıbrıs'ın tezleri dikkate alındı. Avrupalı diplomatlar da Kıbrıs'ın durumu dinamitlemediğine dikkat çektiler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kooperatif Merkez Bankasının sermayelendirilmesi amacıyla Bakanlar Kurulu'nun onayladığı beş yasa tasarısı yarın Meclis'e sunulacak. Bu tasarılar Meclis Maliye Komisyonunun olağan üstü toplantısında değerlendirilecek. Hedef bankaların kurtarılması ve konsilidasyonu ile ilgili Avrupa genelgesinin1 Ocak 2016 tarihinde uygulamaya girmesi öncesi Kooperatif Merkez Bankası'nın sermaye yapısının güçlendirilmesi. Bankanın sermaye yapısının güçlendirilmesi gerekliliği Ortak Denetim Mekanizması ve Avrupa Merkez Bankası'nın gerçekleştirdiği Stres Test sonrası gündeme geldi. Bu test sonucu Kooperatif Merkez Bankası geri dönmeyen kredilerini %50 oranında karşılama zorunda bırakıldı. Bu da yaklaşık 0,5 milyar Euro'ya denk geliyor.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi "Türkiye'ye yardım etmek için karşılık aldı" başlığı altında dün gerçekleştirilen Avrupa Birliği- Türkiye zirvesi. Gazeteye göre göçmen krizini ele almada dünkü Türkiye- Avrupa Birliği zirvesi ortak bir eylem planı ile sona erdi. Birlik bu konuda Türkiye'ye 3 milyar Eoroluk bir yardımda bulunma taahhüdünde bulundu. Avrupa Komisyonu Başkanı Donald Tuska göre planın amacı ortak sınırlarda düzeni yeniden tesis etmek. Komisyon Başkanı Yunger de verilecek mali yardımın tam bir biçimde denetleneceğini söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis dün yaptığı bir konuşmada Kıbrıs sorununda herhangi bir yabancı faktörün karışımına gerek duyulmadan önemli bir ilerleme sağlandığını söyledi. Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri'nin Lefkoşa'ya ziyaretleriyle de görünen uluslararası faktörün Kıbrıs sorununa ilgisinin sorulması üzerine Kasulidis " iki büyük ve güvenlik konseyi üyesi gücün gelecek hafta adayı ziyaret edecek olmaları Kıbrıs için onurdur" dedi. Çin dışişleri bakanının da adaya gelecek olduğunu hatırlattı. Bu ülke dışişleri bakanlarının adaya ziyaretleri sırasında Kıbrıs sorunundaki gelişmeler hakkında bilgi alacaklarını ve müzakerelerin iyi bir biçimde ilerlediği konusunda bilgilendirileceklerinden de emin olduğunu söyledi. Kasulidis devamla da " Bitirdiğimizi ve tüm engelleri aştığımızı söylemiyoruz. Ancak önemli bir mesafe kat ettik ve bunu da herhangi bir yabancı unsurun müdahalesi olmaksızın sağladık. Bunun sonuna kadar devam etmesini umuyoruz. Ancak zorluklar ortaya çıkarsa o zaman arzulanan hedefe ulaşmak için Amerika Birleşik Devletler, Rusya ve Güvenlik Konseyi'nin diğer ülkelerinin yardımına gerek duyulacaktır. Her durumda bulunacak çözümü Güvenlik Konseyi onaylamalıdır" dedi.

-Kıbrıs krismas havasına girdi. Limasol ve Larnaka bayramlıklarını giymiş durumda. Bu kentlerin ana meydanları süslendi. Meydanlarda her gün kültürel gösteriler sunulmaya da başlandı. Çocuk koroları da bu etkinliklerde önemli roller oynuyor.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye açılımı" başlığı altında.. Gazeteye göre Avrupa Birliği'nin karşı karşıya kaldığı göçmen krizi ve bu krizi ele almada zayıflığı sonuçta kendisini Türkiye'ye açılımlar yapma zorunda bıraktı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Ekonomik kriz koşullarında Hükümet 2016 yılı bütçesine özel danışmanlar için 1 milyon Euroluk bir para koydu. Bu fon Cumhurbaşkanı,Meclis Başkanı ve 11 bakanlık tarafından kullanılabilecek. Bu yetkililerden her biri yıllık 68 bin Euro'ya kadar danışmanlık parası kullanabilecek. Aslında şu anda da birçok bakanlık yasadışı bir biçimde danışman kullanıyor. Oysa Başsavcılığın özel kişilerin çeşitli bakanlıklarda görev ifade edemeyeceklerine, kamuya ait belgelere ulaşamayacaklarına ve kamu çalışanlarına direktif veremeyeceklerine ilişkin verdiği görüş var. Kamu Çalışanları Sendikası PASİDİ'nin de bu konuda ciddi tepki ortaya koyduğu biliniyor. Bu yasa dışılık giderileceğine şimdi yasallaştırılmaya çalışılıyor.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:16

Son Haberler

22 Haziran
Bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından hükümet değişikliğine gidilmesi bekleniyor.
11:51
Jane Holl Lute, yeni bir temas turu gerçekleştirmek için Kıbrıs'ta bulunuyor.
11:49
Aşı Portalı Kıbrıs çapında faaliyet gösteren Aşı Merkezlerindeki mevcut randevular bitene kadar açık kalacak.
11:37
Kıbrıs’ın özgür bölgelerinde son 24 saatte 67 yeni vaka açıklandı
11:32
21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Yarın sabah 10'da Meclis Seçim Komitesi toplanıyor.
15:46
Şiddetli yağışlar nedeniyle yollardaki görüş mesafesi kısıtlandı, Lefkoşa-Larnaka yolunda sorunlar yaşandı.
15:44
BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Lute, bu akşam Kıbrıs’a geliyor
15:29
Meteoroloji Dairesi, bu akşam saat 6’ya kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
15:27
22 Mayıs’ta Liopetri’de yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 74 yaşındaki Stella Panayi hayatını kaybetti.
15:21
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin Covid-19’la ilgili epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirdi.
15:18
Tüm haberler

Video on Demand