3/11/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi seçim yasasında değişiklik tekliflerine ilişkin tartışmalar. Gazeteye göre seçim sistemi ile ilgili ilan edilmemiş savaş devam ediyor ve her iki taraf da birbirini ağır bir biçimde salvo ateşi altına almış durumda. DİSİ ve AKEL konuya ilişkin tekliflerini ileri götürmede ve Meclis genel kurulundan karar çıkartmada ısrarlı olacakları görünümü veriyorlar AKEL Genel Sekreteri DİSİ'nin %5'lik seçim barajı önerisiyle ilgili arasına kesin bir mesafe koymakla birlikte hem seçim barajı konusunda hem de seçim sisteminin çağdaşlaştırılmasıyla ortak bir görüşe varmak amacıyla siyasi güçlerin tümüyle bir görüşme süreci başlattı. DİSİ başkanı Averof Neofitu ise kendi önerisini savunurken diyaloga da hazır olduğunu belirtiyor. Küçük partiler ise büyüklerin seçim etkinliklerini genişletmeyi başaramadığını belirtip sert eleştirilerde bulunuyorlar. Muhalefet partileri ise baraj konmasını engellemek amacıyla konuya ilişkin baraj önerileriyle karşı saldırıya geçmiş durumdalar. EDEK sandalye paylaşımında ikinci paylaşımda değişikliğe gidilmesini önerdi. Ekoloji Hareketi ise karma oy konusunda var olan tekliflerini yeniledi ve bu arada aktif eylem uyarısında da bulundu. EVROKO ise 14 milletvekilinin tüm ada çapında seçilmesi ve karma oy hakkı önerisi yapma hazırlığı içerisinde. DİKO da 2017'den itibaren uygulanması koşuluyla Meclis'e girme oranının aşağı çekilmesi önerisinde bulundu.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı dün gerçekleştirdikleri görüşmede mülkiyet konusuna ağırlık verdiler. Dünkü görüşme akşam üzeri saat 6'da Lefkoşa Hava Alanı'nda başladı ve daha sonra iki lider Lidra palas yakınlarında bir restorantta yedikleri yemekte devam etti. Yoğun müzakereler çerçevesinde dünkü ilk görüşmede iki lider mülkiyet konusunda odaklanmaya karar verdiler. Bu konu iki liderin geçen Cuma günkü görüşmesinin de ana konusu olmuştu. Dün akşam yapılan üç saatlik görüşmede konuya ilişkin taraflar arasında var olan mesafenin korunduğu ve en küçük bir ilerleme sağlanamadığı görüldü. Taraflar karşılıklı olarak konuya ve kullanıcı ve mülk sahibi kavramlarına ilişkin pozisyonlarını koruyor. Türk tarafının pozisyonunda kendi oluşturucu devletinde nüfus ve mülkiyet çoğunluğunu koruma yaklaşımı temel. Kıbrısrum tarafı ise bu yaklaşımı reddetmeye devam ediyor. Mülkiyet konusunda devam eden çıkmaza karşı iki lider müzakerecilere bu konuyu tartışmaya devam etme direktifi verdi. Tartışma bu başlığın tüm yanlarını kapsayacak. Dikkate değer olgu hem geçen Cuma günü hem de dün akşam liderlerin, müzakerecilerin ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs özel danışmanın da katılımıyla görüşmeyi seçmiş olmaları. Bu iki görüşmede daha önceleri olduğu gibi geniş müzakere heyetlerinin katılımları söz konusu olmadı. Önümüzdeki Perşembe günkü görüşmelerinde ise iki liderin mülkiyet konusunun yanı sıra daha başka başlıkları da ele almaları bekleniyor.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Seçim barajı AKEL ile %3,5-4'e kilitlenmiş durumda" seçim sistemine ilişkin devam eden tartışmalar . Gazeteye göre AKEL Merkez Komitesi'nin kararı sonrası seçim barajının yükselecek olması artık bir veri. Averof Neofitu konuya ilişkin gelişmelerle ilgili bugün parti polit bürosuna bilgi verecek. Bugünkü toplantıda konuya ilişkin bir karar alınması beklenmiyor DİSİ var olan bazı tepkilere karşı parti meclis grubunda bu konuda fire verilmeyeceğine ilişkin iyimser. Bu arada seçim barajının yükseltilmesine yönelik tepkiler ise AKEL'd e çok şiddetli oldu. AKEL Merkez Komitesi'nin Cumartesi günkü toplantısına katılmayan ve katılıp da farklı görüş ortaya koyan üye sayısı çok oldu. Elde edilen bilgilere göre Hristofyas ailesinden bu toplantıya katılanların tümü de barajın artırılmasına karşı çıktı. Buna rağmen parti liderliğinin seçim barajının %4'e yükseltilmesi konusunda DİSİ ile bir uzlaşmaya varması bekleniyor. AKEL liderliği parti içerisindeki tepkilerin yönetilebilir olduğunu düşünüyor. AKEL'de konuya ilişkin oylama gizli olsaydı ret oyu çıkacağı düşüncesi var. AKEL Merkez Komitesinde karar baraj için %3,5 olarak alındı ve %4 da kırmızı çizgi olarak belirlendi. Bu arada DİKO seçim sisteminin değişiminin artık bir veri olarak ortaya çıkması sonrası oyunun koşullarını değiştirecek ve küçük partileri kendi arkasına alacak başka bir öneride bulundu. Küçük partiler de ortaya çıkan yeni konjonktürde kendi seçimlerini arıyorlar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİKO dün bir manevra yaparak seçim sisteminde kendi değişiklik önerisini yaptı. Bu tavır çeşitli yorumlara yol açtı. DİKO tarafından dün yapılan açıklamaya göre parti Başkanı Nikolas Papadopulos partiler yasası ve seçim yasasına ilişkin Meclis'e iki değişiklik teklifi sundu. Birinci teklifte mecliste temsil edilen partilerin özelden mali katkı almasının yasaklanması gündeme getiriliyor. İkinci öneride ise partiler koalisyonunun ikinci paylaşıma katılımında asgari oranın aşağı çekilmesi gündeme getirildi. Somut olarak DİKO iki partinin katıldığı ittifakının ikinci paylaşıma katılımında baraj %10'dan %8'e düşürülecek. DİKO teklifinin yaslaşması durumunda 2017 yılı sonrası uygulamaya konmasını da önerdi.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde yeni doğal gaz ve petrol arama izinleri verilmesi. Gazeteye göre Hükümetin enerji planlamaları temelinde Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde yeni arama izinlerinin verilmesi için ihaleye Krismas döneminde çıkılması bekleniyor. Elde edilen doğrulanmış bilgilere göre bu konuda belirlenen hedef sondaj çalışması yapan dev petrol şirketlerinin gerek diplomatik yollardan gerekse doğrudan günlük bazda ifade ettikleri ilgiyle bağlantılı. Yeni ihale tarihi olarak Krismas'a yakın günler belirlenmiş olsa da resmi açıklama yapılana dek her şey değişebilir. Aynı haber kaynaklarına göre Enerji bakanı Yorgos Lakkotripis Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Fransız danışmanlarına kesin karar alma amacıyla Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne somut bazı parsellerde enerji gücünü ve jeolojik verileri incelemesi direktifi verdi. Henüz karar alınmamış olunmasına rağmen TOTAL şirketinin kesin olarak terke ttiği 10 parsel yeni izin bölgeleri arasında olacak. Yine TOTAL'in Kıbrıs'a devretme durumunda olduğu 11. parseldeki alan da ihalede yer alacak. 12. parselde Noble enerji şirketine verilmeyen alanlara da Zohr'da bulunan büyük miktardaki doğal gaz sonrası ilginin büyük olması bekleniyor. Bu arada Sohr bölgesine yakın olması nedeniyle değil ancak jeolojik yapıları nedeniyle 6. ve 7. parseller de düşünülen alanlar arasında. Simerinin temasa geçtiği teknokratlar ihaleye açılacak alanlar belirlenirken belirleyici olacak olanın jeolojik durumları olduğuna vurgu yaptılar.
ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Trokya heyetinin sekizinci değerlendirme çalışmaları. Gazeteye göre Kıbrıs'ın ekonomik uyum programı bugün tekrardan Trokya'nın mikroskobu altına giriyor. Troyka Kıbrıs mali kredi kuruluşlarında geri dönmeyen kredilerin yüksekliği ve reformların hızından endişe duyuyor. Kıbrıs'ın uluslararası kreditörleri reformların yavaş ilerlemesinden rahatsız. Reformların hızı konusunda endişeler Avrupa Komisyonu tarafından da ifade ediliyor. Bu arda geri dönmeyen krediler konusunda DİSİ başkanı Averof Neofidu ile DİKO başkanı Nikolas Papadopulos'un ortak bir girişim üstlenmesi bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİSİ ile kısa adı TDP olan Toplumcu Demokrasi Parti 19 Aralık'ta iki toplumlu bir festival düzenleyecekler. DİSİ'nin dün Toplumcu Demokrasi Partisi'ni ziyareti sırasında bu yönde karar alındı. DİSİ ve TDP başkanları Averof Neofitu ve Cemal Özyiğit dünkü görüşmeleri sonrası yaptıkları açıklamada bu yönde karar aldıklarını belirttiler. Neofitu TDP ile ilişkilerinin gelişmesine atıfta bulunurken bu ilişkilerin karşılıklı saygı ve anlayışa dayandığına dikkat çekti. Birleşik bir Kıbrıs için vizyonlarını dün bir kez daha teyit ettiklerine vurgu yaptı. TDP'nin yapıcı tezlerinin ortak vizyonu yaşama geçirmede yaşamsal bir öneme sahip olduğunun altını çizdi. Önde var olan yolun zorluklarına gözlerini kapatmadıklarını ancak bu zorlukların karşılıklı anlayışla aşılacağı görüşünü savundu.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:15

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand