28/11/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi devlete gündelikçi nitelikte işçi alım sisteminde yaşanan çürüme. Gazeteye göre Çalışma Bakanı Zeta Emilyanidu Bakanlar Kurulu'na sunduğu bir bilgilendirme notunda devlette ve kamu kurumlarına gündelikçi olarak işe alım sisteminin çürüdüğünü ortaya koydu. Var olan sistemin müdahalelere açık bir sistem olduğunu ifade ederken şeffaf ve eşit olamayan yaklaşımlara, denetim eksikliğine dikkat çekti. Bu sistemle iş piyasasında çarpık durumlar yaratıldığına vurgu yaptı. Bakan var olan sistemde işe alım süreçlerini yenilemek ve çağdaşlaştırmak amacıyla değişikliklere gidebilmek için Bakanlar Kurulu'ndan yetki istedi. Meclis gündeminde olan 2016 yılı bütçesine göre bugün bu statüde çalışan sayısı 7 bin 955 ve bunlardan 6 bin 540'ı değişmez pozisyonda. Geri kalan 751 kişi ise değişebilir pozisyonlarda çalışıyor. Çalışma Bakanı Zeta Emilyanidu bu kadar insanın işe alımında müdahalelere karşı savunmasız bir sürecin yaşandığı görüşünde. İşe alımların denetiminde zayıflıklar olduğunu da belirten Bakan buna neden olarak da işsizlilerin kayda geçirilme sisteminin, işsizlerin istihdamının kamuya değil özel sektöre yönelik olarak planlandığını ifade etti. Bakanlar Kurulu bu kamuya gündelikçi sıfatıyla işe alımlarda idare hukukunun temel ilkeleri temelinde ve herhangi bir müdahaleye açık olmayacak yeni süreçleri ileri götürmesi için yetki verdi.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin ani bir biçimde kötüleşmesi diğer birçok olgunun yanı sıra Kıbrıs dahil birçok komşu Akdeniz ülkesine ve turistik destinasyona kısa ve uzun dönemli yararlar elde etmek için koşullar yarattı. Rus yetkililer şu anda Türkiye'de bulunan yaklaşık 10 bin Rus turisti geri getirme için hummalı bir çalışma içerisinde. Rus Hükümeti de turizm acentelerine bu yıl sonuna kadar Türkiye'ye turizm paketlerini iptal etmeleri çağrısında bulundu. Moskov'dan yetkili bir kaynağın Filelefteros'a verdiği bilgiye göre 6 binin üzerinde Rus turist Türkiye'ye tatile gitmek için paket almıştı. Şimdi bu kişiler ya ödedikleri paralarını geri alacaklar ya da bir başka komşu ülkeye gidecekler. Gidebilecekleri ülkeler arasında doğal olarak Kıbrıs da var. Aynı kaynağa göre yakın dönemli yararın yanı sıra 2016 yılı başta olmak üzere Kıbrıs bu süreçten yarar sağlayacak. Büyük Rus turizm acenteleri Kıbrıs'a, 2016 yılı için kullandıkları kontenjanı korumanın yanı sıra adaya getirecekleri turist sayısında rasyonel artış olacağı güvencesi veriyorlar.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Öldürdü ama bilmiyor" başlığı altında. Gazeteye göre Limasol'da üç kişiyi öldüren kişi bu kişileri sadece dövdüğünü sanıyor. Bu nedenden dolayı da bu kişileri öldürdükten sonra babasının restoranına geri döndü ve pirzola pişirmeye devam etti. Bu üç kişiyi öldürmüş olduğunu televizyon haberlerinden öğrendi. Sonuçta üç kişiyi öldürdüğünü kabul eden Hristos Tomas polise ifadesinde bu bilgiyi verdi. Bu kişi şimdi yoğun güvenlik önlemleri altında göz altında tutuluyor. Bu olayda kendisine yardım ettiği şüphelenen bir kişinin evinde de kokain, ektasi hapı ve esrar bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs İstatistik Dairesi'nin dün açıkladığı verilere göre 2014 yılında da Kıbrıs'ta doğum oranları düşmeye devam etti. Evliliklerde de düşüş görülürken boşananların sayısı ise arttı. 2014 yılı Demografik Raporu'na göre Kıbrıs'ın özgür bölgesinde nüfus 847 bin olarak tahmin ediliyor. Oysa bu rakam bir yıl önce 858 bindi, yani nüfusta %1,3 oranında bir düşüş yaşandı. 2013 yılında 9.341 çocuk doğarken bu rakam 2014 yılında 9.258 oldu. Kadın başına doğurganlık 1.31 ve bu rakam 1995 yılından beridir nüfusun aynı oranda devamı için gerekli olan 2'nin altında. 2014 yılında 5.250 kişi öldü ve bu da her bin kişiye 6,2 oranında bir ölüm oranı. Yaşam süresi Kıbrıs'ta kadınlarda 84,5 ve erkeklerde ise 80,7. 2014 yılı rakamlarına göre 2013 yılında evlilik sayısı 12,683 iken 2014 yılında 12,404'e düştü. Kiliselerde gerçekleştirilen dini evliliklerin sayısında ise artış oldu. 2013 yılında 3.652 evlilik kilisede gerçekleştirilirken bu rakam 2014 yılında 3.706'ya çıktı. Medeni evlilikler ise 2013 yılında 8,698 iken 2014 yılında 9,031`e ulaştı. Verilere göre, 2013 yılında boşanmalar 1,857 iken 2014 yılında 1,884 oldu Göç konusunda ise Kıbrıs 1983'den 2011 yılına kadar göç alan ülke konumundaydı. 2012 yılından sonra ise ters durum yaşanmaya başlandı 2012 yılında gelen ve gidenler arasında eksi 629 fark vardı. Bu rakam 2014 yılında eksi 15.000'e çıktı.


HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Rüyalarını çalıyorlar" başlığı alınfa . Gazeteye göre gençlerin yarısı eğitim gördükleri alanda iş bulamamaktan endişe duyuyor. Onda ikisi de genelde iş bulamayacağı korkusu yaşıyor. Bu durumda özünde uygulanan neoliberal memorandumcu politikaların bir sonucu. Gençlik Örgütü'nün yaptığı araştırma bu sonuçları verirken özünde gençlerin gelecek rüyalarının çalındığını da gösteriyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Ekonomik Araştırmalar Bürosu'nun turizmde gelişme stratejisi için hazırladığı tezlerin tartışılması amacıyla düzenlediği seminerde konuşan AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu ülke turizminin desteklemeyi görev olarak gördüklerini söyledi. Devletin ve bunun bir sonucu olarak toplumun bu sektöre büyük yatırımlar yaptığını ve doğal olarak bu oranda bundan sonuç almayı beklediğini ifade etti. AKEL'in turizmi, ülkenin ağır sanayisi olarak gördüğünü ve bu konuya bu çerçevede yaklaşılması gerektiğine vurgu yaptı. Rakamların bu yaklaşımı doğruladığını ifade enden Kipriyanu 2010-2014 beş yıllık dönemde turizmden sağlanan gelirin 2 milyar Euro'yu aştığını ve Gayri Safi Yurt İçi, Hasıla'daki payını bu dönemde %8,1'den %11,5'e çıkardığını ifade etti. Sektörün buna dolaylı katkısının ise %25 oranında hesaplandığına dikkat çekti. 2015 yılının ilk 9 aylık verilerine de atıfta bulunan Kipriyanu bu sektörün ekonomi için önemini ortaya koyarken Kıbrıs ekonomisinin bu sektöre bağlılığını da gösterdiğini söyledi. Kıbrıs'ın turizmde avantajlarının iyi değerlendirilmesini, "güneş ve deniz" geleneksel yaklaşımının yanı sıra yeni biçimlere geçilmesini ve turizmde niteliğe yatırım yapılmasını önerdi.

- AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu dün Kıbrıs`taki Filistin Büyükelçisi Dr Walid Hasan ile görüştü. Kiprianu, Filistinli Büyükelçiye partisinin Filistin halkına desteğini ifade etti. Görüşmenin ardından açıklamada bulunan Filistin Büyükelçisi Hasan ise , AKEL`in gösterdiği destek için teşekkür ederek, 2015 yılında Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü New York`ta Birleşmiş Milletler`in New York`taki Genel Merkez binası önüne Filistin bayrağının Birleşmiş Milletler`de göndere çekilmesinden iki ay sonra kutlanıyor” dedi. Büyükelçi, bu önemli gelişmenin Filistin devletinin diplomatik başarılardan dolayı sağlandığını ve yaklaşık 145 ülkenin Filistin Devletini tanıdığını vurguladı. Filistin`de mevcut kritik durumuna değinen Hasan, ülkesinin Uluslar arası topluluğa savunmasız, silahsız Filistin halkının uluslararası koruma sağlaması çağrısında bulunduğunu ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi`nin 1967 öncesi sınırlar ve Doğu Kudüs`ün başkenti olması, İsrail`in işgalinin sona ermesi için bir zaman çerçevesi koyması ve iki devletli çözüm temelinde barışın sağlanması için net parametreleri içeren “güçlü bir karar” alması gerektiğini vurguladı. Büyükelçi, son olarak, Kıbrıs hükümeti ve Kıbrıs halkının Filistin halkına gösterdikleri destek ve dayanışma için teşekkür etti.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Rusya Dışişileri Bakanı Sergey Lavrof'un Kıbrıs ziyareti. Gazeteye göre Lavrof 1-2 Aralık tarihlerinde Kıbrıs'a gerçekleştireceği ziyarette Mustafa Akıncı ile görüşmeyecek. Bu görüşmenin gerçekleşmesi için Akıncı'ya bir uzlaşı önerisi olarak Yeşil Hat önerildi. Ancak Akıncı bu Hem öneriyi reddetti ve görüşmenin konutunda gerçekleştirilmesi görüşünde ısrar etti. Ancak Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'ne göre böylesi bir şey Rusya'nın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni tanıması anlamına gelecekti. Bu arada siyasi partiler Lavrof'un bu tavrını selamladılar. DİKO, EDEK, Yurttaşlar İttifakı ve Ekoloji Hareketi Hükümet'e Kıbrıs sorunundaki taktiklerini değiştirmesi ve gerek Avrupalı yetkililerin gerekse "müttefiklerin" işgal bölgesine geçişlerine müsaade etmemeleri çağrısında bulundular. Bu arada EDEK Başkanı Marinos Şizopulos Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Rusya'nın bölgedeki gelişmelere katılımını değerlendirmesini istedi. Rusya'ya askeri kolaylıklar sağlanması olgusunun Hükümet tarafından ciddi ciddi düşünülmesi olgusunu da talep etti. Bu arada Lavrof'tan sonra Kıbrıs'a gelecek olan Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Jok Keri ise hem Cumhurbaşkanı Anastasiadis hem de Akıncı ile görüşecek.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:16

Son Haberler

21 Eylül
basın özetleri 21.09.21
13:07
Dün 1 can kaybı ve 156 yeni vaka kaydedildi
08:35
Erdoğan ve Guteres bir araya geldi
08:34
Anastasiadis: İstediğim kadar iyimser değilim
08:33
20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Tüm haberler

Video on Demand