27/11/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof'un Kıbrıs ziyareti sırasında Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı'yı görmeyecek olması. Gazeteye göre 1-2 Aralık tarihlerinde Kıbrıs'ı ziyaret edecek olan Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof Mustafa Akıncı ile görüşmeyecek. Moskova Akıncı'ya ölü bölgede görüşme önerisinde bulundu ancak Akıncı bu görüşmenin sözde Cumhurbaşkanlığı ikametgahında gerçekleştirilmesi arzusunu dile getirdi. Bu konuda görüş birliği sağlanamayınca da görüşmeden vazgeçildi. Rusya yanlış mesaj vermek istemediklerine dikkat çekti. Rus savaş uçağının düşürülmesi sonrası Rus- Türk ilişkilerinde yaşanların gölgesinde Moskova çeşitli konularda Ankara'ya birçok mesaj geçti. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova Lavrof'un Lefkoşa temas programına atıfta bulunarak Akıncı'nın talep ettiği gibi Lavrof'un işgal bölgesine gitmeyeceği ifade etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Tiyatro binasının yapımı 2003 yılında planlanmaya başlandı ve 2011 yılında tamamlandı. Bu binanın maliyetinde ilk öngörü ve hesaplama 6 milyon 65 bin lira yani 10 milyon 370 bin Euro'ydu ancak sonuçta 23 milyon Euro'ya mal oldu. Binanın mimarının hak ediş parasının belirlenmesi için hakem olarak atanan Alekos Markidis'in kararında bu rakamlara dikkat çekildi. Tiyatro Kurumu mimara 1 milyon 51 bin Euro ödemişti ancak mimar 672 bin Euro daha talep etmişti. Konuya ilişkin hakemlik çalışmaları da 4 yıldan fazla sürdü. Sadece Kurumun ilk müdürü Varnava Kiriazi'nin ifadesinin alınması için bir buçuk yıl gerekti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Küçükler için çıtayı yükselttiler" başlığı altında seçim yasasında yapılan değişiklikler. Gazeteye göre Meclis genel kurulunun dünkü fırtınalı toplantısında seçim barajı %1,8'den %3,6'ya yükseltildi. Yasa tasarısının bu maddesine DİSİ ve AKEL milletvekilleriyle partisinin aldığı karara uymayan DİKO'dan Athina Kiryakidu olumlu oy verdiler. Bunun yanı sıra AKEL'in çekimser kalarak yolu açması ile DİSİ'nin üçüncü paylaşıma katılabilmek için en az %7,2 oranında oy alınmasını zorunlu kılan değişiklik de Meclis'ten geçti. Buna karşı DİKO'nun iki veya üç parti tarafından gerçekleştirilecek seçim ittifakları için barajın sırasıyla %8 ve %16'ya düşürülmesi önerileri reddedildi. Ekoloji Hareketi'nin karma oy önerisi de reddedilen bir diğer öneri oldu. EVROKO'nun 14 milletvekilinin bölge milletvekili olarak karma oy hakkıyla seçilmesi önerisi de kabul görmedi. EDEK'in ikinci sandalye paylaşımda barajın ve Zaharias Kuliyas'ın da parti liderleri için tercih oyunun kaldırılması önerileri de kabul görmedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Merkez Bankası verilerine göre son 34 ay içerisinde ilk kez Ekim ayında mevduatlarda bir artış görüldü. Aynı ayda toplam kredi miktarında ise düşüş yaşandı. Bu düşüş 30 aydır devam ediyor. Somut olarak 2015 Ekiminde toplam mevduatlar 287,9 milyon Euro arttı ve 47,1 milyar Euro'ya ulaştı. Bu da %0,4 oranında bir artışa tekabül ediyor. Bu artış hem Kıbrıs'ta yaşayanlar hem de Euro bölgesi ülkelerinden geldi. Üçüncü ülke yurttaşlarının mevduatlarında ise düşüş görüldü. Kıbrısta yaşayanların mevduatları Ekim ayında317,7 milyon artarak toplamda 32,97 milyara ulaştı. Euro Bölgesi ülke yurttaşlarının mevduat artışı ise 93,1 milyon oldu. Buna karşı üçüncü ülke yurttaşlarının mevduatlarında ise 122,4 milyon Euroluk düşüş görüldü. Bu arada Ekim ayında toplam kredi miktarı ise 114,7 milyon azaldı ve toplam krediler 61,1 milyar Euroya geriledi.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi " Rusya ve Türkiye siperde" başlığı altında bu iki ülke arasında yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre Rus savaş uçağının düşürülmesi sonrası Suriye kriziyle ilişkili olarak Moskova- Ankara ilişkileri sürekli ısınmaya devam ediyor. Moskova Ankara'ya yönelik aldığı güçlü ekonomik ve askeri önlemlerle krizi derinleştirirken bunun sonuçlarının kontrolü de zorlaşıyor. Bu arada Türkiye'nin İslam Devleti'ne karşı Suriye'deki " tartışmalı" rolünü eleştiren sesler yoğunlaşmaya başladı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Meclis Başkanı Yannakis Omiru ve Rusya'nın Lefkoşa büyükelçisi Stanislav Osatçi Suriye'deki son gelişmeleri ele aldıkları görüşmelerinde Türkiye'nin ikili bir oyun oynadığı konusunda görüş birliği sağladılar. Osatçi, savaş uçaklarının düşürülmesi sonrası ülkesinin Türkiye'ye karşı alacağı önlemleri incelemekte olduğunu söyledi. Bu süreçte ülkesinin Kıbrıs limanlarını kullanmayacağını, bölgedeki askeri gücünü artırmasının da nicelik olarak değil nitelik olarak gerçekleştirileceğini açıkladı. Rus Meclis Başkanı Yannakis Omiru da Rus büyükelçiye Türkiye'nin İslam Devleti hedeflerine yönelik operasyon gerçekleştiren Rus savaş uçağına yönelik saldırısı nedeniyle destek ve dayanışmasını ilettiğini söyledi. Türkiye'nin savaş uçağının önceden planlı bir tavır olduğunu ve bu durumun kendilerini çok endişelendirdiğini çünkü Türkiye'nin ikili bir oyun oynadığı şüphelerini güçlendirdiğini belirtti. Türkiye ucuz petrolden aldığı paralarla İslam Devletini güçlendirdiği görüşünü savundu. Düşürülen Rus uçağının pilotlarından birini Suriye topraklarında Bozkurtların öldürdüğünü ve bunun da Türk milliyetçilerinin de bölgede faaliyet içinde olduklarını gösterdiğine dikkat çekti. " Bu tehlikelidir" dedi. İslam Devletine karşı mücadele eden koalisyona ait olduğunu belirterek dalga geçilmek isteyenlerin dışında kimseyle dalga geçemeyeceğini söyledi. Türkiye'nin, Suriye'de Devlet Başkanı Esad'ı devirmek isteyen sözde rejim karşıtı tüm güçlere destek verdiğini ve bu tavrı ile İslam Devletini de desteklediğini ifade etti. İslam Devletinin insanlığın tümü için bir tehdit olduğunu görenlerin bunu algılaması gerektiğinin altını çizdi.

-Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis Akdeniz'in doğusunda işlenmeye hazır 1.600 milyar metre küplük doğal gazın var olduğunu söyledi. Bu rakamın 2014 yılında metre küp gaz kullanan 400Avrupa Birliğinde doğal gaz kaynaklarının çeşitlendirilmesine önemli bir katkı sağlayabileceğine dikkat çekti. Lakkotripis Brüksel'de gerçekleştirilen Avrupa Birliği Enerji Zirvesi'nde konuşurken Enerji Birliği sağlanmasında ilerleme sağlandığını ve Akdeniz'in doğusunda artan doğal gaz buluşlarının Avrupa Birliği'nin enerji tedariği olanaklarını güçlendirdiğini öngören belgenin Avrupa Komisyonu tarafından kabulünü selamladı. Kıbrıs, Yunanistan ve bölge ülkeleri arasında mükemmel işbirliği ve yoğunlaşan müzakerelere dikkat çekerek bu süreçte Kıbrıs'ın oynadığı merkezi rolün altını çizdi. Enerji alanında iç piyasa hakkında da konuşan Bakan Kıbrıs'ın enerji izolasyonun en büyük sorunu olduğunu ve bunun da konuya ilişkin Avrupa yasal düzenlemelerinde dikkate alınmasını istedi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi yurttaşların dosyalanmasına olanak veren bir yasa tasarısının dün Meclis'te onaylanması. Gazeteye göre Sol güçlerin ciddi endişelerine rağmen masum vatandaşların dosyalanmasının yolunu açan tasarı DİSİ ve DİKO milletvekillerinin oylarıyla Meclis'ten geçti. Bu yasanın geçirilmesinde ekonomiye ilişkin araştırmaların tıkanmasının bahane edilmesinin ikna edici olmadığını söyledi. Bu arada AKEL yasanın uygulanmasında erkin kötü amaçlı kullanımı engelleyecek bazı değişiklikler sağlamayı başardı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Bart Eide ile dün bir görüşme gerçekleştirdi ve partisinin Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin tezlerini anlattı. Kipriyanu görüşme sonrasında yaptığı açıklamada çok yararlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi. Kıbrıs sorununun çözümünde çok önemli olarak gördükleri bazı ilkeleri dile getirme fırsatı bulduklarını ifade etti. "Eide'ya Kıbrıs sorununun çözümünde Kıbrıs Cumhuriyeti'nin dönüşümünün net olmasının bizim için çok önemli olduğunu Eide'ya net olarak ifade ettik. Temel özgürlüklerin sağlanması ve bunların göz bebeği gibi korunmasının önemini de kendisine anlattık" dedi. Kipriyanu garantiler konusunun da çok önemli olduğunu ve bugünkü şekliyle devam edemeyeceği görüşünü de dile getirdi. Kipriyanu'ya göre Eide kendilerini dikkatli bir biçimde dinledi ve bulunacak çözümün Avrupa Birliği'nin üzerinde şekillendiği ilkelere ters bir yönde olamayacağı güvencesi verdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:16

Son Haberler

18 Eylül
İçişleri Bakanı: Yerel seçimler ertelenince, yerel özyönetimle ilgili reformların uygulanması için yol açıldı
16:50
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün Josep Borrell ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi
16:48
ABD Bakan Yardımcısı Sherman ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal arasında görüşme yapıldı.
15:19
Engomi’de merkezi bir cadde üzerinde bulunan kafeteryada şiddetli bir patlama yaşandı.
15:18
İşgal bölgelerinden gelen yüksek miktarda gümrüksüz tütün ve tütün ürünleri ele geçirildi.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bu akşam New York’a gidiyor
15:13
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
AB'nin güneyindeki 9 üye ülke, Kıbrıs'ta iki devletli çözüme yönelik öneriyi kabul edilemez olarak niteledi.
13:03
17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Tüm haberler

Video on Demand