26/11/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi "Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecinde kırmızı çizgiler ayak altında" başlığı altında. Gazeteye göre Pazar günü gerçekleştirilecek Avrupa Birliği- Türkiye olağanüstü zirvesi için Brüksel'de kostüm, Türkiye'nin ölçülerinde kesilip biçilmeye çalışılıyor. Elde edilen bilgilere göre Avrupa- Birliği Türkiye ortak açıklama taslağında Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kırmızı çizgileri ihlal ediliyor ve Lefkoşa'nın 2009 yılında bloke ettiği ve daha sonrası da bu yöndeki tavrını sürdürdüğü beş müzakere başlığına isim olarak atıfta bulunularak açılacağı ifade ediliyor. Böylesi bir metni Lefkoşa'nın imzalaması beklenmiyor ve bu çizgi Kıbrıs Hükümeti tarafından da Brüksel'e iletildi. Pazar gününe kadar ortak bir tavra varmak için taslak teknokratlar düzeyinde tartışılacak. Buna paralel Avrupa Komisyonu göçmen krizinde Türkiye'nin ekonomik olarak destekleneceğine ilişkin üye devletlerin taahhütte bulunmalarını istiyor. Bu alanda belirlenen haraç da 3 milyar Euro. Yarısı işgal altında olan Kıbrıs Cumhuriyeti'nden de buna 2 milyon 886 bin 684 Euro katkı sağlamasını istiyorlar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıslıtürklere ait ticari binalar ve diğer taşınmaz malları ellerinde bulunduranların onda dokuzu bunları başkalarına kiralayarak kazanç elde ediyor. Bu konu DİSİ milletvekili Yorgos Yeorgiyu tarafından gündeme getirildi. Yeorgiyi Larnaka'da Makenzi bölgesine özel olarak atıfta bulundu ve buradaki 14 ticari binanın hak sahibi olmayan kişilerin elinde olduğunu dikkat çekti. Kıbıslıtürklere ait tatil evlerinin de aralarına çok zengin olanlar da bulunmak üzere hak sahibi olmayan kişilerin kullanımında olduğuna da atıfta bulundu. Kıbrıstürk malları vasiliği Müdürü Makis İkonomidis de bu yöndeki iddiaları doğruladı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi okullara barış konusunda ders konulacak olunması. Gazeteye göre Kıbrıs sorununun çözümüne yardımcı olacak barış içinde birlikte yaşama koşulları yaratma uğraşısı okullara giriyor. Öğretmen sendikaları POED ve OELMEK bu uğraşıyı olumlu olarak değerlendirdi. Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk öğrencilere temas olanağı da verilecek. Anastasiadis ve Akıncı dün eğitim için teknik bir komite kurma kararı aldı. Hedefleri eğitimde bugünkü durumu tespit etmek çatışmaları barışa dönüştürmeye, barışa ve önyargıları, ayrımcılığı, ırkçılığı, yabancı düşmanlığını ve aşırıcılığı ele almaya katkı sağlayacak programları ileri götürmek. Kıbrıslıtürklere yönelik son saldırı bu yönde adımlar atılmasına neden teşkil etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İsrail ve Yunanistan hükümetler arası görüşmelere 2016'nın Ocak ayı içinde de devam etme kararı aldı. Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras dün İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada İsrail- Yunanistan ve Kıbrıs arasında üçlü zirve görüşmesinin gerçekleşeceğini de duyurdu. Bu üçlü zirvenin büyük bir olasılıkla Kıbrıs'ta olacağını ancak bunun henüz netleşmediğini ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in de görüşü alınarak netleştirileceğini ifade etti. Bugün gerekleştirilen görüşmelerin işbirliği alanına dönüşmesi, özlü sonuçları olması ve sadece kağıt üzerinde kalmamak ve bu adımların pratiğe dönüşmesi için üçlü zirvede hangi alanlarda somut adımların atılabileceğini görmek istediklerini dile getirdi. Tsipra Yunanistan- İsrail ve Kıbrıs arasında enerji alanında büyük bir işbirliği potansiyeli olduğunu belirtti. Tsipras doğal gazın araştırılması, çıkarılması ve Yunanistan üzerinden Avrupa'ya taşınmasına özel olarak vurgu yaptı. Yunanistan'ın ekonomi, enerji, turizm ve kalkınma alanlarında İsrail ile işbirliği üzerinde özel olarak durdu. İsrail başbakanı Netenyahu ise Tsipras'ın ülke ekonomisinde reform yapma uğraşılarını bildiğini ifade etti ve Yunanistan ekonomisinin tekrardan kendine geleceğine olan inancını dile getirdi. İsrailli yatırımcılara Yunanistan'a yatırımda bulunmaları çağrısına bulundu. Yunanistan ile işbirliğini geliştirdiklerine vurgu yaparken İsrail'den Yunanistan'a artan turizm hareketine dikkat çekti. Tsipras- Netenyahu görüşmesinde İslam Devleti'nin terör saldırılarının da ele alındığı ve Tsipras'ın Suriye'de yaşanan iç savaşa Viyana anlaşması temelinde siyasi çözüm bulunması görüşünü belirtiliyor.


SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi " Rusya Türkiye'nin boynundaki imiği sıkmaya devam ediyor. Türk kamyonları Suriye'de bombalandı" başlığı altında. Gazeteye göre Rus savaş uçağının geçen gün Suriye'de düşürülmesi sonrası ekonomi alanında süreç gelişim halinde. Dün akşam Rus savaş uçaklarının Suriye'ye insanı yardım taşıyan Türk tırlarını vurduğu haberi geçildi. Bu arada Moskova Rus savaş uçağının düşürülmesini "önden planlanmış bir olay, arkadan hançerleme" olarak görüyor. Bununla birlikte Rusya, Türkiye'ye savaş açmasının söz konusu olmadığını mesajını da verdi. Bununla birlikte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün açık bir biçimde Türkiye'nin İslam Devleti ile işbirliği yaptığından bahsetti. Putin yurttaşlarına tehlikesi olduğunu söyleyerek Türkiye'ye gitmemeleri çağrısında bulundu. Rusya'nın en büyük turizm acentelerinden biri Türkiye'ye tatil paketlerini 29 Aralık tarihine kadar iptal etti. Bu arada Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı bir konuşmada Rusya ile gerginliğin derinleşmesinden yana olmadığını söyledi. Rus uçağının ise ülke güvenliğinin savunulması çerçevesinde düşürüldüğünü ileri sürdü. Amerika Bileşik Devletleri Dışişleri Bakanı Jon Keri de dün Rus mevkidaşı Sergey Lavrof ile bir tlefon görüşmesi gerçekleştirdi ve kendisine itidal ve Türkiye ile diyalog çağrısında bulundu. Lefkoşa'da bir açıklama yapan Rusya büyükelçiliği ise Tayip Erdoğan'ın her geçen gün daha fazla kökten islamcılığa yöneldiğini belirtti Rus uçağının düşürülmesinin Rus-Türk ilişkilerine yansımaları olacağına vurgu yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Rusya ve Türkiye arasında yaşanan gelişmeler Kıbrıs'ı da etkileyecek. Bu süreçte Kıbrıs en çok turizm sektöründe etkilenecek. Türkiye ile yaşanan kriz nedeniyle Kıbrıs bu dönem Rusya'dan önemli sayıda turiste ev sahipliği yapabilecek. Bunun yanı sıra Kıbrıs Rusya'ya tarımsal ürün dış satımını da artırabilir. Rusya Dışişleri Bakanı'nın Ruslara Türkiye'ye gitmeyin çağrısı sonrası 24 saat içerisinde bu ülkeye yönelik otel rezervasyonlarında %30'a varan iptaller olduğu belirtiliyor. Turizm acenteleri paralarını geri iade etmemek için şimdi yeni yönelimler arıyor. Rus turistlerin güven içinde seyahat edebilecekleri ülkelerden biri de Kıbrıs. Kıbrıs Turizm Örgütü de gelişmeleri yakından izliyor Örgüt Genel Müdür vekili Annitta Dimitriadu bu sürecin içinde olduklarını ve Moskova ve Petrololi büroları aracılığı ile gelişmeleri yakından izlediklerini söyledi. Dimitriadu daha önce de Mısır'a gitmekten vazgeçen Rus turistlerin bir kısmının Kıbrıs'a yöneldiklerini de ifade etti. Şimdi de yeni çıkan dinamizmi değerlendirmeye alışacaklarını belirtti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi " Moskova Ankara'ya diş biliyor. Suriye ile sınırda Türk tırları bombalandı." başlığı altında.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı, görüşmelerin Kasım ayı yoğun turunu tamamladıktan sonra geriye kalan sorunların, Kıbrıs sorununu çözmek amacıyla yapılan müzakereler sırasında yakın gelecekte çözülebileceği konusunda artık daha umutlu ve kendilerini daha emin hissettiklerini açıkladılar. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide tarafından sunulan bir ortak bildiride, iki lider söz konusu altı görüşme sırasında fasılların çoğunda bir dizi konunun birbirlerine bağımlı ve detaylı olarak ele alındığını ve daha fazla ilerlemenin kaydedildiğini belirtti. Açıklamada aynı zamanda, “Görüşmeler liderlerin birbirlerinin endişelerinin daha iyi anlaşılmasını sağladı." dendi. Açıklandığı üzere iki lider 4, 15 ve 20 Aralık'ta tekrar bir araya gelecekler. Anastasiadis ve Akıncı , 20 Aralık'ta, Kayıp Kişiler Komitesi'nin laboratuvarına ortak bir ziyaret yapma konusunda ve Eğitim konusunda Teknik Komitenin kurulması üzerinde de anlaştılar. Eide tarafından okunan açıklamada iki liderin gerek Kıbrıs'ta gerekse yurtdışında yapılan araştırma ve uygulamaları gözden geçirecek; eğitimin çatışmaların, önyargıların, ayrımcılık, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve aşırılıkların giderilmesine ve barış, uzlaşıya nasıl katkı yapabileceği konusunda araştırma yapacak, her iki eğitim sistemine bağlı olan okullarda bazı güven yaratıcı önlemlerin hayata geçirileceği için karşılıklı olarak kabul edilebilir bir mekanizma oluşturacak, her iki toplumdan öğrenci ve öğretmenlerin iletişimi ve işbirliğini teşvik edecek ve kalıcı, yaşayabilir ve işlevsel iki toplumlu ve iki kesimli federasyona katkıda bulunarak adadaki her iki eğitim sistemi arasında koordinasyon sağlanması amacıyla en iyi politika seçenekleri ve eylem planı konusunda tavsiyede de bulunacak bir komitenin kurulmasına karar verdikleri belirtiliyor. İki tarafın müzakerecileri ise, liderlerin görüşmelerini ele almak ve hazırlamak amacıyla yaklaşık günlük bazda bir araya gelecek. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis de dünkü görüşme sonrası yaptığı açıklamada, devam eden Kıbrıs barış görüşmelerinin başarılı olacağından umudunu kesmediğine işaret ederek, ancak her iki taraftan da aynı iyi niyetin gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı, “Her iki taraftan da aynı iyi niyet gösterildiği sürece çabalarımızın başarılı bir sonuca varması olasılığından umudumu kesmiyorum” şeklinde konuştu. Yoğun turun tamamlanmasına ilişkin ortak basın açıklamasına da değinen Anastasiadis, açıklamanın yeterince açık olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı ayrıca, uluslararası toplumun Kıbrıs sorunu ile ilgilendiğini belirterek, yurtdışına yaptığı ziyaretler sırasında gerçekleştirdiği temaslar çerçevesinde bu ilgiden faydalandığına vurgu yaptı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Çözüm kültürüne doğru" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Kıbrıs sorununun çözümü amacıyla müzakerelere devam eden iki toplum lideri Kıbrıs sorununda askıda olan sorunların yakın gelecekte çözülebileceğine ilişkin umutlu olduklarını ifade ettiler. İki bölgeli iki toplumlu federal çözüme katkı sağlamak amacıyla teknik bir komite kurma kararı aldıklarını duyurdular. Ayrımcılığın ve aşı uç eğilimlere karşı mücadele edebilmek her iki toplumun eğitim sisteminde koordinasyonu sağlayabilmek için çalışacaklarını ifade ettiler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL seyrü sefer ruhsat fiyatlarının düşürülmesi ve bunun taksitlerle ödenmesi önerisinde bulundu. AKEL bu yöndeki önerisini bugün Ulaştırma Komisyonu sunacak.

- Kıbrısrum ve Kıbrıstürk siyasi partilerinin lider ve temsilcileri, tüm vatandaşların ve toplumların hakları ve kültürlerine tam saygı göstererek birleşik çok kültürlü bir toplum vizyonunu destekleyecek. dün Kıbrıs Yeşiller Partisi'nin ev sahipliğinde Ledra Palace otelinde gerçekleştirdiği görüşmenin ardından, Slovakya'nın Kıbrıs Büyükelçisi Oksana Tomova tarafından okunan ortak bildiride Her iki toplumdan siyasi partilerin, "Sıcak bir tartışmaya devam etmek: Birleşik toplumun vizyonuna ulaşma yolları" konusuyla ilgili görüşlerini ifade etti. Bildiride aynı zamanda, “Partiler bazı Kıbrıslırum milliyetçi gençler tarafından bazı Kıbrıslıtürklere karşı yapılan son saldırıları şiddetle kınıyor. Partiler ayrıca etnik bölünme fikrini destekleyen herhangi bir yerden gelen herhangi bir şiddeti kınıyor” denildi.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:16

Son Haberler

25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
EDEK: İşgalci rejime ekonomik ve siyasi baskı getirebilecek önerilerimiz dikkate alınması gerekiyor
14:38
Stefanou: Kıbrıs sorununda somut girişimlere ihtiyaç var
14:37
Hristodoulidis bu gece Israil'e gidiyor
11:50
Sakellaropoulou: Yunanistan yayılmacı eylemleri kabul etmeyecek
11:49
Anastasiadis: Hükümet 2018'de Mağusa'daki ilk Türk eylemlerinden beri tepki gösterdi
11:47
Dün 3 can kaybı ve 789 vaka kaydedildi
11:42
24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Tüm haberler

Video on Demand