23/11/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi "uzmanlarla yardım eli" başlığı altında Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Britanya Hükümeti müzakere sürecine yardımcı olabilmek için tazminat konularında adaya uzmanlar göndermeye hazır olduğunu açıkladı. Elde edilen bilgilere göre Britanya Dışişleri Bakanı Filip Hamond Perşembe günü Lefkoşa'da yaptığı temasları sırasında mülkiyet konusunu görüşürken görüştüğü kişilere, ülkesinin bu konuda adaya tedavi mekanizmaları biçimlendirmeye katkı sağlayacak uzmanlar gönderebileceğini söyledi. Bu başlık Hamond'un Lefkoşa'daki tartışmalarında en çok ilgi çeken başlık oldu. Britanya Dışişleri Bakanı hem bu konuya hem de çözümün ekonomik yanına ilişkin birçok soru sordu. Sorunun çözümünün ekonomik yanlarıyla ilgili olarak Lefkoşa bedelin belirlenmesinde zamanın henüz çok erken olduğu ve Kıbrıs sorununda çözümü içeriği içinin henüz bütünsel bir görüntünün ortaya çıkmadı görüşünü savundu. Ancak bu konular çeşitli düzeylerde ele alınıyor. Elde edilen bilgilere göre Birleşmiş Milletler ve Troyka açık iletişim kanalına sahipler. Kıbrıs sorunundaki ve ekonomideki tartışmalar sürecine ilişkin olarak çeşitli taraflar bilgilendirme istiyorlar. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide adadaki varlıkları çakıştığında Troyka heyetiyle görüşmelerde bulunuyor ve uluslararası örgüt kaynaklarına göre karşılıklı bilgilendirmeler yapılıyor. Bu arada önümüzdeki günlerde Uluslararası Para Fonu'ndan bir heyetin adaya gelmesi ve sorunun çözümünün ekonomik yanlarıyla ilgili bir araştırmaya başlaması bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-2015 Eylül ayı sonu itibarıyla merkezi hükümetin borçları toplamda 18,82 milyar Euro'ya ulaştı. 2016,2016 ve 2018 yıllarında devletin borç ödemeleri az ve bu üç yılda devlet sırasıyla 736, 793 ve 872 milyon euro borç ödeyecek. Bu rakamlar Hükümet üzerinde ciddi bir baskı oluşturmuyor. Hükümet de borç ödemede kullanmak amacıya uluslararası piyasalardan kredi kullanmayı 2016 yılı içinde düşünüyor. Kıbrıs için zor dönem 2019 yılında başlayacak ve 2022 yılında sona erecek. Bu dönem içerisinde toplamda 7,1 milyar Euroluk borç ödemesinde bulunacak. 2022 yılından sonra ise borç taksitleri azalacak ve bu durum 2035 yılına kadar aynı düzeyde devam edecek.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi doğal gaz konusunda Kıbrıs ile Mısır arasında bir yakınlaşma sürecinin başlamış olması. Gazeteye göre bugün başlayan hafta içerisinde Kıbrıs ile 12. parselde Afroditte doğal gaz rezervlerini değerlendirme hakkına sahip olan ya da hak talebinde bulunan şirketler ve Kıbrıs'ın enerji planlamaları ile ilgili açık cephelerde önemli olumlu gelişmeler yaşanması bekleniyor. Politis'in elde ettiği bilgiler göre Kıbrıs Hidro Karbon Şirketi ve Noble- Delek ortaklığı bir yanda ve devlet şirketi EGAS ve Mısır'da faaliyet gösteren yabancı bazı şirketler diğer yanda bir ortak niyet belgesi imzalamaları konusunda olumlu göstergeler var ve bu yönde adımlar atılması bekleniyor. Buna paralel olarak Kıbrıs ve İsrail teknik komiteleri arasında İsrail Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne taştığı görünümü veren Afrodit rezervlerinin küçük bir kısmının ortak değerlendirilmesi konusunda bir anlaşmaya varılmasında yardımcı olacak müzakerelere yarın başlanacak ve Çarşamba günü de devam edilecek. Bu alanda bir diğer gelişme de Noble- Delek'in Afrodit'teki değerlendirme hakkının %30'dan %49'a çıkarılması amacıyla müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanması ve Amerikan şirketinin şimdi uğraşılarını, aralarında Kıbrıs doğal gazını almaya ilgi duyan Britanya BG de olmak üzere dev petrol şirketlerine çevirmiş olması.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hukuk Dairesi ve Başsavcının kişi olarak kendisi, ekonomik skandallar konusunda gerçekleştirilen araştırmalar sırasında ulaştığı elektronik yazışmaları bir kanıt olarak sunma olanağı verecek değişiklikleri içeren yasa tasarısının Meclis Genel Kurulu'na götürülmemesinden rahatsız. Başsavcı, Meclis Hukuk Komisyonu'nun bu konuyu ele aldığı dört toplantısında kişisel olarak kendisi katılmış ve söz konusu somut tasarıya ilişkin tüm detayları Komisyon üyesi milletvekillerine anlatmış ve onların tüm sorularını yanıtlamış olsa da bu konuda izahı zor yapılacak bir gecikme yaşanıyor. Hukuk Dairesi kaynaklarına göre sonuçta bu gecikme de ekonomik skandallarla ilgili bazı soruşturmaları olumsuz olarak etkiliyor. Bu arada AKEL somut olarak kendisini zorda bırakan Polas Kipriyanidu'nun emaillerine herhangi bir atıfta bulunmaksızın bu konuda bir kez daha Politis'e saldırma taktiğini seçti.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Sağlık Sigorta Kurumu'nun Genel Sağlık Programı yazılık programı için çıktığı ihaleye ilişkin gündeme gelen bazı kritik sorular. Gazeteye göre Sağlık Sigorta Kurumu'nun Genel Sağlık Programı yazılık programı için çıktığı ihalenin yasallığı ve şeffaflığı konusunda kritik sorular gündeme geldi. Kıbrıs ve Avrupa'dan onlarca şirketi devre dışı bırakarak Kurum bu ihaleye sadece iki şirketi davet etti. Genel Sağlık Programı'nın ana faktörü olan bu yazılım programının ileri götürülmesi de kısa bir açıklama ile duyuruldu. Yapılan açıklamada da bu ihalenin 55 milyon Euro büyüklüğünde olduğuna ve bu meblağın bir kısmının Avrupa Birliği tarafından finanse edileceğine herhangi bir atıfta bulunulmadı. Sözleşmenin 7 yıllık bir dönemi kapsayacağı da belirtilmedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- İslam terör örgütü ağına mensup bazı şüphelilerin adaya geldiklerine dair bilgiler sonrası Kıbrıs Cumhuriyeti güvenlik birimleri Cumartesi günü alarma geçti. Somut olarak 6 Fransız, 5 Türkiye ve bir de Cezayir vatandaşı kişinin İsviçre'dn Easyjet ile Larnaka Hava Alanına geldiği belirtiliyor. Simeriniye konuşan güvenilir polis kaynakları bu kişilerinden bazılarının verilerinin incelenmesi ve kendilerine yöneltilen sorulara verdikleri yanıtlar tatmin edici bulunmadı. Aralarından iki Türk ve bir Cezayir kökenli seyahat nedenleriyle ilgili ikna edici izahlarda bulunamadı. Polis de bir önlem olarak bu kişileri tutukladı. Kıbrıs güvenlik birimleri konuya ilişkin daha ileri boyutta araştırma için İnterpol ve Europol ile iletişime geçti. Aynı polis kaynaklarına göre 21-24 Kasım tarihleri arasında adada kalacaklarını belirten bu kişiler henüz ifade etmedikleri nedenlerden dolayı işgal bölgesine geçmeyi de planlıyordular.


ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Larnaka Hava Alanında 6 şüpheli kişi yakalandı. Üçünün cihadçı olması şüphesi var. Büyük bir olasılıkla İslam terör ağı ile ilişkililer" başlığı altında.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Kıbrıs Helenizmine yakın geçmişte Kıbrıslıtürklere yönelik gerçekleştirildiği gibi her tür huliganizm ve davranışı tekrarlamaması çağrısı ve uyarısında bulundu. 55-59 EOKA siyasi tutukluları Birliği kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı bu tür davranışların sadece güvenlik bahanesiyle kabul edilemez garantilerde ısrar etme olanağı verdiği Türkiye'ye ve Kıbrıslıtürklerin ekstrem güçlerine hizmet ettiğini belirtti. Aynı zamanda siyasi güçlere de " nelerin geleceği ve müzakereler devam ettiği sürece çözümün neyi öngöreceği konusunda sonuç çıkarmada acele etmemeleri" çağrısında da bulundu. Saati geldiğinde hiçbir kimsenin yapılacak bilgilendirmeden, tam bilgilendirmeden uzak kalmayacağının güvencesini verdi. "En nihayetinde çözümü herhangi bir lider imzalamayacak, kabul veya reddecek olan halkın kendisi olacaktır" dedi. Cumhurbaşkanı görüşmelerle ilgili olarak da Avrupa Birliği'nin çözüm sürecine aktif olarak katılmasının olası kıldıklarını ve Avrupa müktesebatının görüşmelerin bir kazanımını olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı görüşmelere atıfta bulunurken de Kıbrıslıtürk lider Akıncı ile 14 görüşmesi sonrası söyleyebileceği şeyin umudunu yitirmediği ve önlerinde Kıbrıslırumların beklentilerine yanıt verecek yaşayabilir, işler bir çözümü başarmak için tarihi bir fırsat olduğu olduğunu belirtti. Operasyonun başarısı için kararlılık ve tezlerinde istikrara gerek olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı olasılıkların değil gerçeğin dili ile konuşma zorunda olduğunu belirtip 1977 Doruk Antlaşması'ndan Kıbrıs sorununun çözüm temelinin iki toplumlu ve o dönem iki kesimli ve daha sonra iki bölgeli federasyon olarak belirlendiğine dikkat çekti.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:16

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand