Türkiye'deki seçim sonuçlarına tepki yağdı.

OMİRU

Meclis Başkanı Yannakis Omiru, yapmış olduğu yazılı açıklamada, Türkiye’deki seçim sonuçlarının, Tayip Erdoğan’ın yöntemli ve sistematik olarak hazırladığı, korku, güvensizlik ve toplumdaki derin bölünmüşlük ortamının, bir ürünü olduğunu belirtti.

Erdoğan’ın otoriterliğinin ve mutlakiyetinin artacağını, aynı zamanda demokrasi gibi görünen, fakat sürekli olarak diktatörlük yolunda ilerleyen bir rejimin sağlamlaştırılacağını düşündüğünü, ifade etti. Omiru, Kıbrıs sorununda Türkiye’nin tutumuyla ilgili olarak da, şimdiye kadar sürdürdüğü politikasında önemli bir değişiklik olacağını beklemememiz gerektiğine dikkat çekti.  


DİSİ

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Türkiye’de hükümet kurma konusunda herhangi bir politik engel yaşanmadan, seçimlerin sona erdiğine değinirken, Türkiye’nin istemesi durumunda, Kıbrıs sorununa doğru ve kalıcı bir çözüm bulunabileceğini belirtti. DİSİ Başkanı, çözümün, Türkiye de dahil olmak üzere, bölgede bulunan tüm ülkeler için olumlu sonuçlar yaratacağını savundu. Çözümün aynı zamanda, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik sürecine yeni bir dinamik katacağı konusundaki inancını dile getirdi.

AKEL

AKEL, Türkiye’deki seçim sonuçlarını, büyük çoğunlukla, seçim öncesi propaganda döneminde hüküm süren, korku, güvensizlik ve terör ortamının belirlediğini ifade etti. AKEL politik büro üyesi Stefanos Stefanu, Ankara’da tek başına kurulacak hükümetten, Kıbrıs sorunu da dahil olmak üzere, ülkede bulunan birçok sorunun çözümü için, söz vermesinin isteneceğini belirtti. Stefanu, Kıbrıs sorununun çözüme ulaşıp ulaşmayacağını, Türkiye’nin kararlarının belirleyeceğini vurguladı.

DİKO

DİKO Basın sözcüsü Hristiana Erotokritu, Kıbrıs rum tarafının, Türkiye’deki parlamento seçiml sonuçlarını ve söz konusu sonuçların, Kıbrıs sorunuyla olan bağlantılarını, abartıya kaçmadan, ihtiyatlı bir şekilde, ele alması gerektiğini vurguladı. Erotokritu, Türkiye’nin Kıbrıs sorununda yürüttüğü politikasını değiştireceğine dair yanlış düşünceleri bulunan kişilerin, artık bu düşüncelerine son vermesi gerektiğini savundu.

 

Editör: Bahar Yandaş
Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 23:10

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand