Türkiye'deki seçim sonuçlarına tepki yağdı.

OMİRU

Meclis Başkanı Yannakis Omiru, yapmış olduğu yazılı açıklamada, Türkiye’deki seçim sonuçlarının, Tayip Erdoğan’ın yöntemli ve sistematik olarak hazırladığı, korku, güvensizlik ve toplumdaki derin bölünmüşlük ortamının, bir ürünü olduğunu belirtti.

Erdoğan’ın otoriterliğinin ve mutlakiyetinin artacağını, aynı zamanda demokrasi gibi görünen, fakat sürekli olarak diktatörlük yolunda ilerleyen bir rejimin sağlamlaştırılacağını düşündüğünü, ifade etti. Omiru, Kıbrıs sorununda Türkiye’nin tutumuyla ilgili olarak da, şimdiye kadar sürdürdüğü politikasında önemli bir değişiklik olacağını beklemememiz gerektiğine dikkat çekti.  


DİSİ

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Türkiye’de hükümet kurma konusunda herhangi bir politik engel yaşanmadan, seçimlerin sona erdiğine değinirken, Türkiye’nin istemesi durumunda, Kıbrıs sorununa doğru ve kalıcı bir çözüm bulunabileceğini belirtti. DİSİ Başkanı, çözümün, Türkiye de dahil olmak üzere, bölgede bulunan tüm ülkeler için olumlu sonuçlar yaratacağını savundu. Çözümün aynı zamanda, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik sürecine yeni bir dinamik katacağı konusundaki inancını dile getirdi.

AKEL

AKEL, Türkiye’deki seçim sonuçlarını, büyük çoğunlukla, seçim öncesi propaganda döneminde hüküm süren, korku, güvensizlik ve terör ortamının belirlediğini ifade etti. AKEL politik büro üyesi Stefanos Stefanu, Ankara’da tek başına kurulacak hükümetten, Kıbrıs sorunu da dahil olmak üzere, ülkede bulunan birçok sorunun çözümü için, söz vermesinin isteneceğini belirtti. Stefanu, Kıbrıs sorununun çözüme ulaşıp ulaşmayacağını, Türkiye’nin kararlarının belirleyeceğini vurguladı.

DİKO

DİKO Basın sözcüsü Hristiana Erotokritu, Kıbrıs rum tarafının, Türkiye’deki parlamento seçiml sonuçlarını ve söz konusu sonuçların, Kıbrıs sorunuyla olan bağlantılarını, abartıya kaçmadan, ihtiyatlı bir şekilde, ele alması gerektiğini vurguladı. Erotokritu, Türkiye’nin Kıbrıs sorununda yürüttüğü politikasını değiştireceğine dair yanlış düşünceleri bulunan kişilerin, artık bu düşüncelerine son vermesi gerektiğini savundu.

 

Editör: Bahar Yandaş
Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 23:10

Son Haberler

07 Aralık
Kombos ve Shapps, Gazze'ye insani yardım sağlamak üzere deniz koridoru oluşturma girişimi hakkında görüştü.
11:21
Mitsotakis-Erdoğan görüşmesi Yunanistan-Türkiye ilişkilerinin geleceği açısından belirleyici olacak.
11:18
Erdoğan, Atina ziyareti ve Mitsotakis ile yapacağı görüşmesi öncesinde Yunanistan'a yeni bir mesaj gönderdi.
10:55
İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kasabasının merkezine ulaştı
10:51
Guterres: Yaklaşmakta olan felaket, barış ve güvenlik açısından geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir.
10:48
06 Aralık
basın özetleri 06.12.23
14:41
Soruşturmalar devam edecek ve gerekirse sorumluluk atfedilecek
10:21
Bu yıl rekor sıcaklıklar yaşandı
10:19
Filipinler'de otobüs kazasında 17 kişi öldü
10:17
Han Yunus şehri kuşatma altında
10:12
Maria Angela Holguin Cuellar'ın BM'nin Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği temsilci oldu
10:09
05 Aralık
Atina hükümet sözcüsü: Mitsotakis ile Erdoğan görüşmesi nedeniyle 7 Aralık "çok önemli bir gün"
15:56
Tüm haberler

Video on Demand