Türkiye'deki seçim sonuçlarına tepki yağdı.

OMİRU

Meclis Başkanı Yannakis Omiru, yapmış olduğu yazılı açıklamada, Türkiye’deki seçim sonuçlarının, Tayip Erdoğan’ın yöntemli ve sistematik olarak hazırladığı, korku, güvensizlik ve toplumdaki derin bölünmüşlük ortamının, bir ürünü olduğunu belirtti.

Erdoğan’ın otoriterliğinin ve mutlakiyetinin artacağını, aynı zamanda demokrasi gibi görünen, fakat sürekli olarak diktatörlük yolunda ilerleyen bir rejimin sağlamlaştırılacağını düşündüğünü, ifade etti. Omiru, Kıbrıs sorununda Türkiye’nin tutumuyla ilgili olarak da, şimdiye kadar sürdürdüğü politikasında önemli bir değişiklik olacağını beklemememiz gerektiğine dikkat çekti.  


DİSİ

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Türkiye’de hükümet kurma konusunda herhangi bir politik engel yaşanmadan, seçimlerin sona erdiğine değinirken, Türkiye’nin istemesi durumunda, Kıbrıs sorununa doğru ve kalıcı bir çözüm bulunabileceğini belirtti. DİSİ Başkanı, çözümün, Türkiye de dahil olmak üzere, bölgede bulunan tüm ülkeler için olumlu sonuçlar yaratacağını savundu. Çözümün aynı zamanda, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik sürecine yeni bir dinamik katacağı konusundaki inancını dile getirdi.

AKEL

AKEL, Türkiye’deki seçim sonuçlarını, büyük çoğunlukla, seçim öncesi propaganda döneminde hüküm süren, korku, güvensizlik ve terör ortamının belirlediğini ifade etti. AKEL politik büro üyesi Stefanos Stefanu, Ankara’da tek başına kurulacak hükümetten, Kıbrıs sorunu da dahil olmak üzere, ülkede bulunan birçok sorunun çözümü için, söz vermesinin isteneceğini belirtti. Stefanu, Kıbrıs sorununun çözüme ulaşıp ulaşmayacağını, Türkiye’nin kararlarının belirleyeceğini vurguladı.

DİKO

DİKO Basın sözcüsü Hristiana Erotokritu, Kıbrıs rum tarafının, Türkiye’deki parlamento seçiml sonuçlarını ve söz konusu sonuçların, Kıbrıs sorunuyla olan bağlantılarını, abartıya kaçmadan, ihtiyatlı bir şekilde, ele alması gerektiğini vurguladı. Erotokritu, Türkiye’nin Kıbrıs sorununda yürüttüğü politikasını değiştireceğine dair yanlış düşünceleri bulunan kişilerin, artık bu düşüncelerine son vermesi gerektiğini savundu.

 

Editör: Bahar Yandaş
Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 23:10

Son Haberler

23 Ekim
Hristodulidis: Zirve Toplantısının sonuç metninde yer alan Türkiye’nin yükümlülükleriyle ilgili ifadeler son derece olumlu.
14:39
Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektupla, Türkiye’ni eylemlerini şikayet etti.
14:36
Epidemiyoloji Uzmanı Vonyatis: Yeni mutasyonunun Kıbrıs’ta görülmesi an meselesi
14:35
POED: Okullardaki bulaş zincirlerinin sona ermesi için, veliler semptom gösteren çocuklarını evde izole etmeli
14:34
22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
Tüm haberler

Video on Demand