2/11/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Türkiye'de dün gerçekleştirilen seçimlerin sonuçları. Gazeteye göre Türkiye'de dün gerçekleştirilen seçimlerin sonuçları Ahmet Davutoğlu'nu bayram ettirdi. Tayip Erdoğan da bu sonuçlardan mutlu. Adalet ve Kalkınma Partisi önümüzdeki dört yıl için tek başına hükümet edebileceği güçlü bir Meclis çoğunluğu sağladı. Erdoğan için ise Meclis'te Kürtlerin varlığı anayasayı değiştirip tüm erki kendi bünyesinde toplamasına bir engel teşkil ediyor. Erdoğan anayasa değişikliği için gerekli çoğunluğu sağlamada başarısız kalsa da korku seçimleri aracılığıyla Adalet ve Kalkınma Partisi'ni %49,35 oranında bir oy ve 316 sandalye ile güçlü bir zafere götürmeyi başardı.Kürt yanlısı Halkların Demokratik Partisi ise geçen Haziran ayındaki seçimlerde aldığı oyu koruyamamakla birlikte %10,55 oranı ve 59 sandalye ile Meclis'e girmeyi başardı ve böylece Erdoğan'a anayasayı değiştirecek mutlak çoğunluğu sağlama olanağı vermedi. Ana muhalefet partisi Cumhuriyetçi Halk Partisi de %25,32 oranı ile 134 sandalye kazandı. Avrupa Birliği'nin Erdoğan'a verdiği desteğin dünkü seçim sonuçlarının ortaya çıkmasında rol oynadığı görümünü var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kasım ayında gerçekleştirilecek yoğun müzakereler çerçevesinde altı görüşmenin ilki bugün yapılıyor. Anastasiadis ile Akıncı arasında bugün gerçekleştirilecek görüşmede mülkiyet konusu yine ana gündem maddesi olacak ve taraflar mülk sahibi ile kullanıcı için kriterler üzerinde görüş birlikleri sağlamak amacıyla ortak noktalar aramaya devam edecek. İki lider arasında geçen Cuma günü gerçekleştirilen görüşmede taraflar arasında herhangi bir yakınlaşma görülmemişti. Türk tarafı kullanıcının ilk söz hakkına sahip olduğuna ilişkin uzlaşmaz görüşünde ısrar ediyor. Diğer taraftan taraflar arasında bir diğer görüş ayrılığı da Akıncı'ın nüfus ve mülkiyette garanti altına alınmış çoğunluk konusunda ısrarı. Kasım ayındaki altı görüşme sürekli müzakere biçiminde gerçekleştirilecek ve müzakere alanına gazeteci alınmayacak.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi "Erdoğan baş döndürdü Kıbrıs umutlu" başlığı altında dün Türkiye'de gerçekleştirilen seçimler. Gazeteye göre Adalet ve Kalkınma Partisi'nin henüz ömrünü tamamlamadı. Tüm öngörüleri alt üst ederek tek başına hükümet kuracak %49,2 oranında bir oy aldı. Davutoğlu bu oy oranı ile şimdi tarihi sorumluluklarıyla karşı karşıya. Tayip Erdoğan'ın anayasa değişliliğini gündemden çektiği bir ortamda Türkiye Başbakanı Davutoğlu'nun zaferi şimdi kendisine öne çıkma ve Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkilerinde, Kürt sorununda ve özellikle de Kıbrıs sorununda reformları ileri götürme fırsatı veriyor. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin milliyetçilerle ittifakı bağımlılığı olmaksızın Kıbrıs sorununun çözüm kapılarını da tamamı ile açmış durumda.


Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Tarım Bakanlığı bütçesi Meclisin ilgili komisyonunda tartışılırken Orman Dairesi çalışanları iki saatlik iş durduracak. Kamu Çalışanları Sendikası'nın açıklamasına göre bu iş durdurmanın temel nedeni 2016 yılı bütçesinde Orman Dairesi'nden 22 kadronun iptalinin öngörülmesi ve Daire'nin rolünün aşağı çekilmesi. Sendikaya göre daha önce de Daire'den 27 kadro kaldırıldığından yeni durdurmalar sonrası Daire'nin işleyişinde ciddi sorunlar yaşanacak.

SİMERİNİ gazetesinin d bugünkü ana haberi "Erdoğan yine Sultan" başlığı altında Türkiye'deki dünkü seçim sonuçları.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Türklerin yüzsüzlüklerinin sonu yok. Bu kez de menşei korumalı ürün olarak tescil edilmesine ilişkin Avrupa Komisyonu'nun hazırladığı anlaşma çerçevesini havaya uçurarak hellim konusunu siyasallaştırmaya çalışıyorlar. Mustafa Akıncı bu konuda Brüksel'e bir protesto belgesi göndererek bu çerçeveyi "tamamı ile kabul edilemez" olarak niteledi. Antena televizyon kanalının açıkladığına göre Akıncı, Komisyona, Türk tezlerini dikkate almaması ve önerisini geri çekmemesi durumunda Kıbrıs'ta yapıcı bir rol oynama ve doğrudan müzakerelere olumlu katkıda bulunma fırsatını yitireceği uyarısında bulundu. Türk tarafı bu belgede bir adım daha atarak durumun ciddiyetinin algılanması, Komsiyonu'nun önerisinin ileri götürülmesinin engellenmesi ve olası bir krizin önüne geçilmesi için daha fazla müzakere yapılmasını istedi.

-AKEL Merkez Komitesi'nin DİSİ'nin %5'lik seçim barajını yüksek bulması sonrası 22 Mayıs seçimleri öncesi %3,5 oranı üzerinde bir anlaşma sağlanması olasılığı ortaya çıktı. Bu konuda tavırların önümüzdeki günlerde netleşmesi beklenirken DİSİ'nin değişiklik teklifinin Perşembe günü Meclis'te el alınmaya başlamasıyla iki büyük partinin tavrına ilişkin ilk işaretlerin de ortaya konacağı ifade ediliyor. Perşembe günü EDEK'in önerisi de tartışılmaya başlanacak. EDEK'in önerisi birinci ve ikinci paylaşımların her seçim bölgesinde yapılmasını ve ikinci paylaşımda herhangi bir barajın uygulanmamasını içeriyordu. Bu toplantıda Ekoloji Hareketi'nin karma oy önerisi de gündeme gelecek. Bu koşullarda Perşembe günü itibarıyla Meclis'te şiddetli tartışmaların yaşanması bekleniyor.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Despotça tavrına rağmen Erdoğan büyük başarı sağladı" başlığı altında.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Türkiye'deki seçimlere gözlemci olarak giden AKEL'in Avrupa Parlamentosu üyesi Takis Hacıyeorgiyu'nun Diyarbakır'da askerler tarafından seçim merkezine girişi engellendi. Hacıyeorgiyu Kıbrıs Haber Ajansına yaptığı açıklamada askerlerin Türk vatandaşı olmayanların seçim merkezlerine giremeyeceğini belirtip kendisinin seçim merkezine girişini engellediğini söyledi.

-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı'nın Kıbrıs Cumhuriyeti'nin işleyişini durduramayacağını anlaması gerektiğini söyledi. Akıncı'nın hellim konusunda Avrupa Komisyonu'na gönderdiği mektubu yorumlayan Kipriyanu aynı zamanda Anastasiadis ile Akıncıya Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin beklentilerine yanıt verecek bir çözüme ulaşma ve bu şekilde geri kalan sorunların tümünün çözülmesi için çalışmaları çağrısında da bulundu.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Erdoğan yine sınırsız güce sahip" başlığı altında Türkiye'deki dünkü seçim sonuçları.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL'in seçim barajının yükseltilmesi konusundaki tavrı olumlu ve DİSİ Başkanı Averof Neofitu'nun beklediği de buydu. Konuya ilişkin tartışmalara önümüzdeki günlerde Meclis İçişleri Bakanlığı Komisyonu'nda önümüzdeki günlerde başlayacak. Şimdi iki parti arasında seçim barajı oranı için bir tartışma başlayacak. AKEL, seçim barajını %3'te kapatmak istiyor. ELAM'ın %3'ün biraz altında bir desteğe sahip olduğu koşullarda DİSİ ise %4'ün altında bir oranı kabul etmeme işaretleri veriyor. DİSİ Başkanı Averof Neofitu partisinin %5'in altında bir oranı tartışmak niyetinde olmadığını söyledi. Ancak AKEL'in de kabul etmesiyle %4'lk bir barajı kabul etmenin ötesinde bir seçeneği olmadığı da görülüyor. Bu arda DİKO'nun da baraj getirilmesini tercih ettiği ancak kendisinin dışında karar alınabileceği için bu konudaki oyuna girmeyeceği belirtiliyor.

-Anastasiadis ile Akıncı yoğun müzakerelere bugün başlıyor. Hükümet Sözcüsü Nikolas Hristodulidis geçen Cumartesi günü yaptığı açıklamada yoğun müzakerelerin müzakerecilerin görüşmeleriyle birlikte devam edeceğini söyledi. Tüm başlıkların tartışılmasıyla ilerleme olabileceğini görüşünü de savundu ve kasım ayının müzakere süreci açısından belirleyici bir ay olacağı görüşünü tekrarladı. Sözcü bu arada taraflar arasında farklılıklar ve görüş ayrılıklarının var olduğunu ancak zorlukların aşılması için iradenin de var olduğuna dikkat çekti. Yoğun müzakere sürecine atıfta bulunurken her görüşme sonrasında açıklama yapılmaması kararı alındığını da hatırlattı. Ancak altı görüşme sonrası gerek duyulması halinde bütünsel bir değerlendirme yapılacağını söyledi. DİSİ Başkanı Averof Neofitu da yaptığı açıklamada bir Avrupa ülkesinde garantilere yer olmadığı görüşünü savundu. " Birleşik bir Avrupa ülkesi yabancı garantörleri ve askerleri kaldırmaz. Konu çok basit" dedi.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:15

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand