19/11/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi "Birleşmiş Milletler'de fon oluşturuyorlar" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre ağır topların Kıbrıs'ta boy göstermesi Birleşmiş Milletler'in süreci ilk kez değerlendirmesi uğraşısıyla ilişkilendiriliyor. Birleşmiş Milletler kaynakların göre bu da önümüzdeki aylarda atılacak adımların belirlenmesine yol açacak. Birleşmiş Milletler süreci ileriye iteklemek için özellikle de Amerika Birleşik Devletleri ve Britanya dışişleri bakanlarının adaya ziyaretlerini cesaretlendirdi. İfade edildiğine göre Birleşmiş Milletler görüşmeler sürecine dahil unsurlarla birlikte bu ay sonunda müzakerelerde bugüne kadar gelinen aşamayla ve özellikle yoğun müzakereler evresiyle de ilgili ilk kez genel bir değerlendirmede bulunacak. Bunun sonuçları açıklanacak ve bilgilendirme yapılacak. Almanya Dışişleri Bakanının geçen gün ve Britanya dışişleri bakanının da bugün adadaki varlıkları süreçte bir hareketlilik yaratıyor, uğraşılara güç veriyor ancak Kıbrıs sorununda büyük konularda zorluklar var olmaya devam ediyor. Nitekim dünkü Anastasiadis- Akıncı görüşmesinde kriterle ilgili olarak masaya bazı düşünceler konmuş olunsa da mülkiyet konusunda ilerleme görüşmesi. Aynı anda Akıncı'nın sahte devletin statüsünü yükseltme uğraşıları da düşündürüyor. Anastasiadis'e Cumhurbaşkanı ve kendisine de Kıbrıstürk lider sıfatı ile seslenileceğini ileri sürerek Almanya Dışişleri Bakanı onuruna verilen resepsiyona katılmaması bu yöndeki uğraşılarını doğrularken Türk tarafının niyeti konusunda da bir gösterge oldu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Avrupa'ya enerji sağlayacak ve "kritik" olarak nitelendirilen toplam yeni 195 çalışma katalogunda Kıbrıs merkez olacak iki dev enerji yatırımı da var. Bu katalog dün Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yayınlandı ve "bu çalışmalar Avrupa Birliği'nin temel taşlarını teşkil edecek" dendi. Bunun yanı sıra ifade edildiğine göre bu eserler bazı üye devletlerin enerji izolasyonunu da sonlandıracak. İlk eser deniz altından "EuroAsian İnterconnector" hattını öngörüyor. Bu hat ifade edildiği şekliyle Asya ve Avrupa'yı bağlamayı öngörüyor ve Hadera'dan başlayıp Kıbrıs'a gelmesi ve Köfünye'den Girit adasına ve oradan da Attiki'ye gideceği ifade ediliyor. İkinci eser ise Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nden doğal gaz deniz altından borularla Girit'e, oradan Yunanistan'a bağlanması hedefleniyor. Bu hat da "EastMed Pipeline" olarak adlandırıldı. Bu arada İsrail Enerji Bakanı Yuval Staniç dün İsrail'de düzenlenen uluslararası enerji kongresinde konuştu ve İsrail Globes şirketinin internet sayfasındaki haberlere göre İsrailli Bakan Kıbrıs ile birlikte iki ülkenin rezervlerini birlikte değerlendirme seçeneğini incelediklerini söyledi. İlk seçenek ortak rezervleri Mısır'da doğal gazı sıvılaştıran var olan tesislerde değerlendirmek ve ikinci seçenek de Türkiye'ye ve oradan da Avrupa'ya götürülecek bir boru hattının inşası.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye görüşme masasında sağlanan ilerlemelerin ve bunun devam edeceğinin teyit edilmesi durumunda iki liderin Kıbrıs sorununa bütünsel çözüm bulma amacıyla devam eden görüşmelerin ilk sonuçlarıyla ilgili ortak açıklama yapmaları mümkün. Anastasiadis ve Akıncı arasında dün gerçekleştirilen görüşme Kıbrıslıtürk liderin Almanya Dışişleri Bakanı'nın verdiği resepsiyona katılmaması sonucu yarattığı olumsuz ortama rağmen olumlu bir atmosfer içerisinde gerçekleşti. Dünkü görüşmede geçen gün Kıbrıslıtürklere yönelik gerçekleştirilen saldırılara da atıfta bulunuldu ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Espen Barth Eide her iki lideri de anında tepki göstermeleri nedeniyle kutladı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- DİKO'da ne Yurttaşlar İttifakı'na ne de EDEK'e bakılıyor. Merkez siyasi alanın en büyük partisi olarak DİKO seçimlere tek başına girecek. Ekoloji hareketi ve EVROKO gibi küçük partilerle işbirliğine hazır olduklarını ifade ediyorlar ancak merkezdeki partilerin koordinasyonu için ağırlığı yüklenmeyi de istemiyorlar. Böylesi bir girişimin her birinin farklı hedefi olması nedeniyle ta baştan başarısızlığa mahkum bir girişim olacağını düşünüyorlar. Bununla birlikte DİKO seçim yasasında değişiklik önerdi ve iki veya üç parti koalisyonunun meclise giriş barajının aşağı çekilmesini gündeme getirdi. Ancak DİKO üst düzey yöneticileri bu önerilerinin Mayıs seçimleri için değil daha sonrası için yapıldığını açıkladılar. Bu arada DİKO küçük partilerle işbirliğine gitmesi durumunda bunun koşulunu ilk sözün kendilerinde olması olarak belirledi. DİKO işbirliği derken de diğer partilerden bazı adayları kendi listelerinde misafir etmek olarak algılıyor.


SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Lefkoşa'da ve Ankara'da zorluklar. Müzakereciler mülkiyet konusundan kopamıyor" başlığı altında. Gazeteye göre Yunan- Türk diyalogu dün iki düzeyde gelişti. Ankara'da Yunanistan ve Türkiye Başbakanları Aleksis Tsipras ile Ahmet Davutoğlu Lefkoşa'da ise Anastasiadis ile Akıncı görüşmeleri gerçekleştirildi. Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak Lefkoşa'da iki lider mülkiyet konusunu ele almaya devam ettiler. Aynı zamanda geçen gün Kıbrıslırum öğrencilerin Kıbrıslıtürklere yönelik saldırılarını da ele aldılar. Ankara'da ise Aleksis Tsipras Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler kararları temelinde ve Avrupa müktesebatı çerçevesinde garantilerin olmayacağı karşılıklı kabul edilir bir çözüm bulunması gereğine vurgu yaptı. Ancak Yunanistan Başbakanı'nın bu tezinin Türk tarafınca paylaşılmadığı görünümü var. Türk tarafı çözüm çerçevesi olarak Avrupa Hukuku ve iki ülkenin haklarına atıfta bulundu. Tsipras dün Ankara'da konuşurken " Önümüzde bir fırsat var ancak çözüm uluslararası hukuk çerçevesinde olmalıdır" dedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Enerji ve Ticaret Bakanı Yorgos Lakkotripis'e göre Afrodit parselinden Mısır'a doğal gaz satımı anlaşması ile ilgili tartışmalar ileri bir noktada bulunuyor. Bakan konuya ilişkin bir soruyu yanıtlarken Mısır ile ikili düzeyde Afrodit doğal gazını ortak değerlendirme anlaşması olduğunu söyledi. Konunun ticari yanlarına ilişkin tartışmaların da ileri bir aşmaya geldiğine dikkat çekti. Bu arda Bakan'a göre şirketlerin ticari anlaşma imzalamalarını kolaylaştıracak devletler arası daha başka anlaşmalarla ilgili müzakereler yapılıyor. Bakan buna örnek olarak deniz altından sınır aşacak taşıma hattını gösterdi. Bu konuda Hukuk Dairesi'nin de yardımıyla hukuki metine ilişkin bazı önerilerin hazırlanmakta olduğunu duyurdu. Bu metinlerin Mısır'a sunulacağını da ifade etti. Bakan bir başka soruyu yanıtlarken de "Zohr" bölgesinin jeolojik yapısıyla ve bunun Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne yayılıp yayılmadığıyla ilgili Mısırlı mevkidaşı ile temas halinde olduğunu söyledi. " Bu devletler düzeyinde ele aldığımız bir konudur ve sondajı yapan şirketin verileri ellerinde olunca bize de verilecek " dedi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun özelleştirilmesine karşı sendikaların ve kurum çalışanlarının tavrı. Gazeteye göre Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu çalışanları ve sendikaları siyasi parti liderlerine birer mektup göndererek kurumun özelleştirilmesinin engellenmesi için acil olarak görüşme talebinde bulundular. Liderlerin yanı sıra 56 milletvekiline de kişisel mektup göndererek özelleştirmeye hayır demelerini talep ettiler. Kurumda örgütlü üç sendika özelleştirme yerine Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun çağdaşlaştırılması karşı önerisinde bulundular. Konuya ilişkin çok sayfalı bir metni de milletvekillerine ilettiler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbtıslıtürklere yönelik saldırılar nedeniyle polis dün Mahkmenin kararını yaşama geçirerek Lefkoşa Lisesi'nden 4 öğrenciyi yakaladı. Bunlardan ikisi ikiz. polis Basın Sözcüsü Andreas Angelidis'e göre ikizler 18 yaşında. Yakalanan diğer iki kişi de biri 17 ve diğeri de 16 yaşında. Yakalananların tümü de aynı okuldan. Bu kişiler hakkında yaralama, kötü niyetli zarar verme, kamu alanında barış ortamını bozma, nefret söylemi, ırkçılık ve yabancı düşmanlığını suçlamaları yapıldı. Bu arada AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis dün DİSİ'ye çağrıda bulunarak halkı bölen tavırlardan ve özellikle de devletin sahibiymiş gibi davranmaktan vazgeçmesini istedi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi " kameralar saldırılarda birçoğunu gösterdi" başlığı altında . Gazeteye göre Polis Kıbrıslıtürklere yönelik saldırılarla ilgili dün tutuklamalara başlarken Anastasiadis ve Akıncı görüşmesinde de konu gündeme geldi. Görüşme sonrası iki liderin ortak açıklaması Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs'taki İyi Niyet Misyonu Ofisi tarafından yapıldı. Ofis tarafından yapılan açıklamada, iki liderin Kıbrıslı Türklerin hedef gösterildiği utanç verici olayları güçlü bir şekilde kınadıkları belirtildi. "Liderler ırkçılık ve nefrete karşı kaynağı ne olursa olsun karşı oldukların belirttiler” dendi. Anastasiadis ve Akıncı ortak açıklamalarında Kıbrıslı Türklere yönelik saldırıyı kınayarak ırkçılık ve nefrete karşı kaynağı ne olursa olsun karşı olduklarını belirttiler. Açıklamada, liderler bu tür olayların bütünüyle inceleneceği ve cezasız bırakılmayacağını da bildirdiler. Açıklamada, ayrıca, “Sayın Anastasiadis bu olaylarda oluşan herhangi bir hasarın düzeltileceğini açıkladı ve Sayın Akıncı ise bu açıklamadan duyduğu memnuniyeti ifade etti” denildi. Açıklamada “özellikle de Kıbrıs sorununa bir çözüm bulmak için ciddi bir şekilde çalıştıkları bir zamanda iki lider böyle kabul edilemez olayların müzakereleri hiçbir şekilde tehlikeye sokmasına izin vermeyecek" diye vurgulandı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:16

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand