17/11/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Fransa Cumhurbaşkanı Fransua Oland'ın dün Fransa Ulsal meclis'inde yaptığı konuşma. Gazeteye göre Fransua Olanb dünkü tarihi konuşmasında Fransa'nın savaşta olduğunu söyledi ve bundan sonra atacağı adımlara ilişkin işaretler verdi. Fransa geçen Cuma gününden beridir terör saldırılarının etkisi altında ve boyun eğmeyeceği mesajı ile normal ritmine geçme uğraşısı içerisinde. Terör saldırına ilişkin olarak polisin dikkat merkezinde ise Fransa ve saldırının planlanıp örgütlendiği görünümü veren komşu Belçika var. Fransa'da 23 kişi tutuklandı ve sorgulamaları sürüyor. Belçika'da da iki kişi tutuklandı. Ancak aranan esas kişiye henüz ulaşılamadı. Fransız yetkililer Paris saldırısının sorumlusu olarak Saleh Abdeslam'ı görüyor. Terör saldırısına katılanların tümünün kimlileri saptanmış durumda ve yetkililer bu kişilerin saldırının sorumluluğunu üstlenen İslam Devleti ile ilişkilerini araştırıyor. Saldırının ertesinde güvenlik ve İslam Devleti'ne karşı nasıl mücadele edileceği ana konu olarak gündemde. Bugünün koşullarında Suriye'ye kara harekatı olasılık dışı görüldüğünden tek strateji olarak hava saldırılarının devamı kalıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasaidis ve Mustafa Akıncı yoğun görüşmeler çerçevesinde bu hafta iki görüşme gerçekleştirecek. Dün müzakere heyetleri bir araya geldi ve bu iki görüşmenin hazırlığını yaptı. Bu iki görüşmede mülkiyet konusu öncelikli konu olarak ele alınacak. Bu konu geçen hafta müzakereciler düzeyinde de ele alındı ancak önemli bir ilerleme sağlanamadı. Bu görüşmelerde başlığa ilişkin bir dizi konu belirlendi ve bunlar toprak ve yerleşikler gibi daha başka müzakere başlıklarını da etkileyecek bir öze sahip. Andreas Mavroyannis ve Özdil Nami arasındaki görüşmelerin sonuçları Çarşamba günü Anastasiadis ve Akıncı'nın önüne konacak. Bu arada Birleşmiş Milletler de yoğun müzakereler sonrası var olan görüş birlikleriyle ilgili daha iyi bir görüntünün ortaya çıkmasını arzuluyor. Espen barth Eide'nın grubu bu yıl sonuna kadar daha fazla görüş birliği sağlanmasını ve tüm verilerin ortaya çıkmasını istiyor. Uluslararası toplum tarafından önemli olarak görülen yeni yılın ilk aylarında süreç de bu temelde ele alınacak. Bu arada bu hafta adaya önemli ziyaretler de gerçekleştirilecek. Kıbrıs sorununda rol oynayan veya oynamak isteyen bazı ülke dışişleri bakanları adaya gelecek. Almanya Dışişleri bakanı Stenmaier bugün Lefkoşa'da temaslarda bulunacak. Perşembe günü de Britanya Dışişleri Bakanı Filip Hamod Kıbrıs'ta olacak. 2 Ekim'de Rusya, 3 Ekim'de Amerika Birleşik Devletleri ve 21 Ekim'de de Çin dışişleri bakanları Kıbrıs'a gelecek.
POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Üstü örtülmesin suçlular cezalandırılsın" başlığı altında dün bazı Kıbrıslıtürkelre yönelik gerçekleştirilen saldırılar. Gazeteye göre dün yasadışı devletin ilanını protesto etkinlikleri sırasında Kıbrıslıtürklere ait üç arabaya saldırı gerçekleştirildi. Bunlardan birinde arabaya taş atılarak arabada bulunan iki Kıbrıslıtürkün yaralanmasına neden olundu. Polis olaylara ilişkin soruşturma başlattı ve hem ifadeler aldı hem de kapalı devre kamera görüntülerini izlmeye başladı. Polis olayla ilgili olarak en kısa sürede tutuklamalara gideceği sözü verdi Olay Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis tarafından anında mahkum edildi. Anastasiadis Türkçe de yayınladığı mesajına "Akılsız kişilerin Kıbrıslı Türk vatandaşlarımıza karşı davranışı kabul edilemez ve kınamayı hake der. Olaylarla ilgili derin üzüntümü ifade ederim. Devlet, sözde vatanseverlik gerekçesiyle adanın kalıcı bölünmesini isteyen bireylerin veya grupların bu tür davranışlarına tahammül edemez" dedi. Mustafa Akıncı da bir mesaj yayınladı ve Lefkoşa'da geçiş kapılarına yakın alanlarda ELAM'ın Kıbrıslıtürk arabalarına saldırılarının Anastasiadis tarafından mahkum edilmesinin memnuniyet duyduğunu belirtti Akıncı bu olayların sorumlularının derhal yakalanmalarını ve yargı önüne çıkarılmalarını beklediklerini de ifade etti. Bu arada aşırı sağcı ELAM örgütü bir açıklama yaparak kendi üyelerinin bu olaylarla herhangi bir bağlantısı olmadığını ileri sürdü.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Eğitim Bakanlığı dün yaşanan olayları kınadı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada sözsel veya fiziki ve görüş ayrılıklarını çözme veya protesto eyleminde her tür şiddet kullanımına karşı oldukları vurgulandı. Bakanlık 2015-2016 öğrenim yılında ırkçılığa ve hoş görüsüzlüğe karşı öğrencilerin duyarlılıklarını artırma hedefli çalışmalar konacağını duyurdu. Avrupa Kosneyi'nin nefret söylemine karşı kampanyası çerçevesinde eşitliğin, karşılıklı saygının, faklılıklarının kabulünün konularının işleneceğine burgu yaptı. Bakanlık bu arada polis teşkilatıyla birlikte dün yaşananları büyük bir ciddiyetle ve dikkatle araştıracağını ve öğrencilerin yasaların öngördüğü önlemlerin alınması için dünkü olaylara hangi durumlarda hangi oranlarda katıldıklarını tespitine çalışacakları de belirtildi. Orta eğitim öğrenciler birliği de dün bir bildiri yayınlayarak saldırıları kınadı ve bu saldırıların ülke gençliğinden değil somut bazı marjinal örgütler tarafından yapıldığını belirtti.

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi "Faşizm yeniden vurdu" başlığı altında dün Kıbrıslıtürklere yönelik yaşanan saldırlar. Gazeteye göre Kıbrıs dün Kıbrıs'ın ilk dönemki tarihine geri döndü, o günleri yaşadı. Aşırı sağın bazı grupları arabaları içinde bulunan Kıbrıslıtürklere saldırdılar. Somut öğrenci grubu " Türkler, Helen topraklarında öleceksiniz" diye sloganlar attılar. Siyasi partiler bir bütün halinde dünkü saldırıları kınadılar. Cumhurbaşkanı Anastasiadis saldırıları gerçekleştirenleri "akılsız" olarak niteledi. AKEL de faşist unsurların Kıbrıslıtürklere yönelik saldırılarını şiddetli bir biçimde mahkum etti. AKEL kin ve milliyetçilik ile şovenizmin yönlendiriciliğinde faaliyetleri ve hastalıklı ideolojileriyle bu çevrelerin Kıbrıs'ın kurtuluşuna değil işgalin ve bölünmenin değirmenine su taşıdıklarına vurgu yaptı. AKEL Basın Sözcüsü Yorgo Lukaidis bu olaylarda Hükümet'in de sorumluluğu olduğunu belirtti. Hükümet edenlerin eğitimde hedef olarak Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin barış içinde birlikte yaşama hedefini ortaya koyacak yerde öğrencileri Grivas'ın saklanma yerlerine gönderip milliyetçi ideolojiyi öne çıkardıklarına dikkat çekti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hükümet ve Troyka'nın üzerinde anlaştığı yeni uyumlaştırılmış memorandumda 7 değişiklik var. Yeni memoranduma göre ipotekli taşınmaz malların kasım ayına kadar satışı bir zorunluluk olarak gündeme getiriliyor ve konuya ilişkin yasa ilk kez aktifleştiriliyor.
ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Fransa savaş ilan etti" başlığı altında Fransa Cumhurbaşkanı Fransu Oland'ın dün Ulusal Meclis'te yaptığı konuşması ve atılan adımlar. Gazeteye göre Fransa Şarl De Gol uçak gemisini Orta-Doğu'ya gönderiyor. Oland Paris'teki sldırı sonrası ilan ettiği olağan üstü durumu da üç aylığına uzatıyor. Avrupa'daki küçük "İSİS" için insan avı başlatıldı. Bu arada Barak Obama Suriye'de kara harekatının olası olmadığını açıkladı. Putin ise son saldırıların kendilerinin haklılığını gösterdiğini belirtti. Bu arada Kıbrıs da yabancı haber alma teşkilatlarıyla sürekli iletişim içinde. Polis Komutanı, Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarında endişeye mahal verecek herhangi bir terör saldırısı bilgisi veya göstergesi olmadığını söyledi. Bununla birlikte polis teşkilatının gerekli tüm önlemleri aldığını ve olası terör saldırı tehlikesini mümkün olan en düşük düzeye düşürdüğünü belirtti. Bu çerçevede Kıbrıs yetkililerinin yasal çerçevede yabancı haber alma teşkilatları ve uluslararası örgütlerle iletişim içinde olduğunu da duyurdu. Yabancı bazı haber alma teşkilatlarının Kıbrıs’ta Dikelya üssünde misafir edilen ve Kıbrıs’a kısa bir süre önce gelen bazı somut göçmenlerle ilgili bilgi istedikleri haberlerini yorumlarken de sadece Polisin yabancı teşkilatlarla temas halinde olduğunu söylemekle sınırlı kaldı. Bazı bilgilere göre Britanya üs yetkilileri, Dikelya’da misafir edilen göçmenlerden beşinin terör gruplarıyla teması olabileceği şüphesiyle Kıbrıslı yetkililerden katkı istediler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Bugün Kıbrıs'a gelecek olan Almanya Dışişleri Bakanı Frank Stanmaier " Biz Almanlar görüşmeleri yıllardan beridir yakından izliyoruz. Almanya ve Kıbrıs'ın uzun bir bölünmüşlük ortak deneyimleri var." dedi ve devamla da ülkesinin yeniden yakınlaşma, barış ve yeniden birleşme hediyesinin keyfini yaşama şansını yakaladığını ve bunun Kıbrıs için de gerçekleşmesini dilediklerini ifade etti. Almanya Dışişleri Bakanı Kıbrıs sorununun çözümünün Kıbrıs’ın ötesinde önemli mesajlar vereceğini görüşünü de dile getirdi.

-

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:16

Son Haberler

04 Aralık
Endonezya'da yanardağın patlaması yetkilileri harekete geçirdi
14:14
Larnaka'da cinayete teşebbüs!
14:13
İran'da ahlak polisi dönemi sona eriyor
14:13
Zelensky: Rus petrolüne getirilen tavan fiyat kararı ciddi bir karar değil
11:45
AB, G7 ve Avustralya Rus petrolünün satın alınması için varil başına 60 dolarlık bir tavan fiyat getirdi
11:44
Menendez: Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satılması yönündeki baskılara boyun eğmeyeceğim
11:43
Ankara Yunanistan'ın hava sahasını ihlal etmeye devam ediyor
11:42
03 Aralık
Sendikalar, kamudaki emeklilik sisteminde ve genel olarak kamu sektöründe değişiklikler olacağına dikkat çekti.
16:15
Cumhurbaşkanı , 9 Aralık'ta yapılacak Akdeniz'e kıyısı olan Avrupa Birliği ülkelerinin liderlerinin zirvesine katılacak.
16:10
Kıbrıs Engelliler Derneği Başkan: Bugünün amacı engellilerin sorunları ve hakları konusunda anlayış geliştirilmesidir.
16:00
Anastasiadis: Türkiye'nin işgali ve tehditleri AB üyesi devleti hedef aldığı için, AB Kıbrıs sorununa daha aktif katılmalı
15:57
Amerika’daki Rusya Büyükelçiliği: Batı'nın Rus petrolüne tavan fiyat uygulama girişimine rağmen, Moskova alıcı bulacak.
15:54
Tüm haberler

Video on Demand