14/11/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi kredilerin üçüncü kişilere satılmasını düzenleyen yasanın Meclis'ten geçmesi sonarsı bu alanda yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre bankalar Meclis'in kredilerin üçüncü kişilere satılmasını düzenleyen yasayı onaylaması sonrası bankalar büyük kredileri ve özellikle de işletme kredilerini satma hazırlığı içerisine girdiler. Banka yöneticileri bu konuda önceden bir hazırlık yapmış olduklarını da kabul ediyorlar ve bu çalışmalarının ritminin bundan sonra daha da artacağını ifade ediyorlar. Hedefleri bilançolarında var olan geri ve ne yapacaklarını bilmedikleri büyük kredilerden mümkün olduğunca fazla oranda kurtulmak. Bankalar bu işletmelerin yönetimini devralmak da istemiyorlar çünkü bu konuda gerekli deneyime sahip değiller. Bankalar bu kredilere yurt dışındaki yatırım fonlarından ilgi olacağını düşünüyorlar. Yakın bir geçmişte gerçekleştirdikleri temaslardan var olan deneyimleri bu kredilere ilgi gösterileceği yönünde. Fonlar Kıbrıslı bankacılardan konuya ilişkin yasanın içeriğini ve ne zaman onaylanacağını öğrenmek istediler. Bu arada kooperatifler kredileri satma niyetinde değiller. Kıbrıs'ta faaliyet gösteren bir fonun kredi satın alabilmesi için Merkez Bankası'ndan onay alması gerekiyor. Bu onay da fonun niteliği, katılımcıları ve yönetim kurulu üyelerinin araştırılması sonrası verilecek. Bu olgu yasada bir güvenlik sigortası. Yasaya göre kredi kullanıcıların da satışla ilgili bilgilendirilmesi ve gerek kendisinin gerekse kefillerinin bu krediyi satın alıp almak istemediklerinin belirlenmesi gerekiyor. Bu arada kredi kullanıcıları kredi vericilerinin değişmesiyle kendi durumlarının kötüleşmesini değil iyileşmesini talep ediyorlar. Kredilerin satılacağı kurumların seçimi konusunda da endişeliler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Cumhuriyeti ile İsrail farklı konularda faaliyetler gösterecek bölgesel işbirliklerinin daha da genişletilmesi için girişim üstlenecekler. Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu ile görüşmesinde bu konuyu da tartıştı. İki liderin dünkü görüşmesinin ana konusu Mısır'ın "Zohr" havzasında bulunan büyük miktardaki doğal gaz rezervleri sonrası enerji oldu. Bu olgunun yeni perspektifler açtığı üzerinde duruldu. Amerika Birleşik Devletleri'nden dün sabah dönen Netenyahu Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile 15 dakika baş başa görüştü ve görüşme sonra da heyetler düzeyinde devam etti. Görüşmede doğal gazın ortak değerlendirilmesi konusu ele alınmadı. Bu konunun 24-15 kasım tarihlerinde Lefkoşa'da teknokratlar düzeyinde gerçekleştirilecek toplantıda ele alınacağı belirtiliyor. Görüşmede enerji konusu ile bağlantılı güvenlik konusu el alındı. Amaca ulaşılması için bölgede daha geniş işbirliklerinin sağlanması ortak tespit olarak masaya geldi. Görüşmede Atina'nın da oluru ile yeni üçlü işbirliği toplantısının Lefkoşa'da yapılması kararı alındı Somut bazı alanlarda bölgesel işbirlikleri konusunu incelemek için bir de ad hoc komite oluşturulması kararlaştırıldı. Görüşme sırasında Cumhurbaşkanı Anastasaidis Kıbrıs sorunundaki gelişmelerle ilgili bilgilendirmede de bulundu.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi EDEK'te Yannakis Omiru'nun kredilerin satışını düzenleyen yasa tasarısının Meclis'te onaylanması sürecindeki tavrına ilişkin değerlendirmeler. Gazeteye göre EDEK'te, eski Başkanları Yannakis Omiru'nun kredilerin paketlenip üçüncü çevrelere satılması yasasının onaylanması sürecinde DİSİ ve DİKO ile oyun oynadığı görüşü var. EDEK geçen hafta bu yasa tasarısına olumsuz oy verme konusunda oy birliği ile karar almıştı. Rula markulli kişisel nedenlerle yurt dışında olacağına ilişkin partiye zamanında bilgi verdi. Partinin kolektif karar organları toplantılarına katılmayan Yannakis Omiru'nun niyetinin ne olduğu ise kimse tarafından bilinmiyordu. Omiru bilinmeyen nedenlerle geçen Perşembe meclis'te değildi. Cumhurbaşkanına vekalet etmekle birlikte oylamada oy vermesini engelleyecek herhangi yasal bir engel de yoktu. Bu durum şimdi Pazartesi günü toplanacak Polit Büro toplantısında ele alınıp değerlendirilecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİKO işbirliklerine açık olduğu ancak bunun net koşulunun partinin ana söz hakkının ve baş rol oyuncu konumunun kabulü olduğu mesajı verdi. EDEK'ten sonra Ekoloji Hareketi de işbirliği arayışları içerisinde DİKO'nun kapısını çaldı. Seçim barajının yükselecek olmasının artık veri olduğu koşullarda küçük partilerin seçimlere tek başına girmesi çok zor. Bu durum da DİKO ve EDEK'e işbirliği zemini yarattı. DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos Merkezi siyasi alanının en büyük partisi olarak bu alanın var olması gerektiği düşüncesinde olduklarını, bu alanın diğer partilerinin farklı yaklaşımlarına saygı gösterdiklerini, hepsinin aynı olamayacağını ancak işbirliği zeminin de var olduğunu söyledi. Bu tür işbirliklerinin geçmişte kritik dönemlerde yapıldığına dikkat çekti ve ancak bu işbirliğinin dogmatik egemen düzene karşı çıkabileceğine vurgu yaptı.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi geri dönmeyen krediler konusunda bankaların kredi kullanıcı hane halkı ve küçük iş sahiplerini yatıştırma uğraşıları. Gazeteye göre Kıbrıs bankaları kredilerinin akıbeti konusunda hane halkını ve küçük işletme sahiplerini rahatlatmaya çalışıyorlar. Kredilerin satışını düzenleyen tasarının yasalaşması sonrası bankalar bilançolarının düzeleceğine inanıyorlar. Bu durumun reel ekonomiye nefes aldıracağını da düşünüyorlar. Kıbrıs Bankası basın sözcüsü Mihalis Persiyanis dün büyük kredilere atıfta bulunarak geri dönmeyen kredileri yönetim konusunda bankaların ellerinin güçlendiğini belirtti. BU yasanın uygulanmasında birinci konut için kredi kullananların hedeflenmeyeceğini ifade etti. Helenik Bankası krdi taksitlerini ödemede yaşadıkları zorluklara rağmen Banka ile anlaşmaya çalışan kredi kullanıcılarının korkacakları hiçbir şey olmadığı açıklaması yaptı. Helenik Bankası merkezinden alınan bilgilere göre bu banka kredileri toplu olarak satma eğilimi içerisinde değil ve geri dönmeyen kredilerin yeniden yapılandırılması süreci de normal seyrinde devam ediyor.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Hükümet edenlerin özelleştirme konusundaki çalışmaları. Gazeteye göre Hükümet ve Troyka yeni kredi diliminin serbest bırakılması için Kıbrıs Elektrik Kurumu ve Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun özelleştirilmesi konusunda görüş birliği sağladılar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos, Türkiye`nin Kıbrıs`ın bağımsızlık ve egemenliğe saygı göstermeden Avrupa Birliği yoluna doğru adım atmasını hayal edemediklerine işaret etti ve Türkiye`yi iddia ettiği gibi Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak iyi niyetli olmasını somut bir şekilde kanıtlamaya çağırdı. Kıbrıs`a resmi ziyarette bulunan Yunanistan Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Vekili ve Temsilciler Meclisi Başkanı Yannakis Omiru ile görüştü. Prokopis Pavlopoulos, görüşme sırasında, Kıbrıs`ta devam eden statükosunun kabul edilemez ve uluslararası toplum ve Avrupa Birliği için bir rezalet olduğuna işaret ederek, Kıbrıs sorununun çözümünün uluslararası ve Avrupa hukuku ile uyumlu bir çözüm olması ve Kıbrıs Cumhuriyeti`nin uluslararası toplumda egemen bir devlet ve AB ve Avro bölgesinde tam üye devlet olmasını sağlaması gerektiğine dikkat çekti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kooperatilere yapılacak sermaye katkısı. Gazeteye göre bu kooperatiflere verilecek son destek olacak. Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis bu desteğin de Avrupa Birliği Rekabet Kurulu Genel Müdürlüğünün olumlu görüşüyle yapılacağını ifade etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas Orta Doğu meselesinde 1967 yılında belirlenen sınırlar temelinde iki devletli çözüm bulunması ihtiyacına işaret ettiler. Anastasiadis dün öğleden sonra Abbas ile görüştü. Görüşmenin ardından açıklamada bulunan Anastasiadis, Kıbrıs`ın İsrail ile barış, güvenlik ve tanınma koşulları altında yan yana var olacak bağımsız, demokrat ve egemen bir Filistin devleti oluşmasını desteklediğini söyledi. Cumhurbaşkanı, Filistin İdaresi'nin Kıbrıs sorununda izlediği politika nedeniyle Abbas`a teşekkür etti. Abbas ise, Filistinlerin İsrail işgali ve yerleşiklerin düşmanca eylemlerinden dolayı “zor ve kabul edilmez hayat şartlarında” yaşadıklarını vurguladı. Avrupa Birliği`nin Filistin`e karşı politikasından memnuniyetini ifade eden Abbas, özellikle yerleşikler ve işgal altındaki bölgelerden ürünler konusundaki politika ve Avrupa Parlamentosu`nun Filistin Devletini tanıması ile ilgili önerisine işaret etti. Abbas, Cumhurbaşkanı Anastasiadis`in Filistin ziyaretinin ikili ilişkileri daha da güçlendirmesi dileğini ifade etti.
-

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:15

Son Haberler

18 Eylül
İçişleri Bakanı: Yerel seçimler ertelenince, yerel özyönetimle ilgili reformların uygulanması için yol açıldı
16:50
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün Josep Borrell ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi
16:48
ABD Bakan Yardımcısı Sherman ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal arasında görüşme yapıldı.
15:19
Engomi’de merkezi bir cadde üzerinde bulunan kafeteryada şiddetli bir patlama yaşandı.
15:18
İşgal bölgelerinden gelen yüksek miktarda gümrüksüz tütün ve tütün ürünleri ele geçirildi.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bu akşam New York’a gidiyor
15:13
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
AB'nin güneyindeki 9 üye ülke, Kıbrıs'ta iki devletli çözüme yönelik öneriyi kabul edilemez olarak niteledi.
13:03
17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Tüm haberler

Video on Demand