13/11/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi kredilerin üçüncü kişilerce alını satılmasını öngören yasa tasarısının Meclis tarafından onaylanması. Gazeteye göre kredilerin üçüncü kişilerce alını satılmasını öngören yasa tasarısı sonuçta dün Meclis'ten 25'e karşı 26 oyla geçti. Meclis'te çoğunluğu toplantıya katılmayan milletvekilleri belirledi. Tasarıya olumsuz oy veren EDEK'ten 2 milletvekili oy kullanmadı. Yannakis Omiru Meclis Başkanı olduğu ve oturumu yönettiği için oy kullanamazken Mavrinokola da Meclis'te değildi. Yurttaşlar İttifakı'ndan Nikos Kutsu da Meclis'te yoktu. Buna karşı yasaya destek veren DİSİ-DİKO cephesinden de 2 milletvekili Meclis'te değildi. Tasarının oylanması öncesi DİKO'nun gündeme getirdiği ve Troyka'nın da kabul ettiği görünümü olan bir dizi değişiklik yapıldı. Bu değişikliklerle kredi kullanıcısı veya kefili satışa çıkarılacak kredisini satın alabilecek. Ulusal çıkarlar gündem geldiğinde de kredilerin satışı yasaklanabilecek. Yurt dışından ipotek gösterilen krediler de satılamayacak. Bunların yanı sıra kredileri satın alabilecek bir şirket de kurulacak ve bu şirketin sermayesi hem özelden hem de devletten sağlanabilecek. Tasarının dün yasallaşması sonrası Memorandumdan çıkış öncesi son değerlendirme olan sekizinci değerlendirmenin de artık tamamlanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Göçmenler kriziyle ilgili dün Malta'da gerçekleştirilen Avrupa Birliği zirvesinde bazılarının Türkiye'den alınacak desteğe karşı dondurulmuş Türk müzakere başlıklarının açılması için ortaya koydukları uğraşılara karşı Lefkoşa şiddetli çekinceler koydu. Avrupa Konseyi'nin gayri resmi toplantısında göçmen konusunu ele almada Türk Hükümeti'ne verilecek destekler de tartışıldı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türkiye'nin tam üyelik sürecinin ileri götürülmesi ve somut olarak bazı müzakere başlıklarının açılamasıyla ilgili olarak bunun Ankara'ya bağlı olduğu görüşünü net bir biçimde ortaya koydu. Avrupa- Türkiye ilişkilerinin ileri götürülmesinin yolunun Ankara'nın yükümlülüklerini uygulamasından geçtiğinin altını çizdi. Anastasiadis'in bu tezi Avrupa Birliği'ndeki güçlü ortaklardan destek gördü. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis yaptığı açıklamada " Türkiye Kıbrıs sorununun çözümü uğraşılarına özlü katkı sağlamalıdır ve bu tez Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin tümü tarafından desteklenmektedir" dedi. Bununla birlikte müzakere başlıklarının açılması için Türk taleplerinin karşılanmasına yönelik Kıbrıs'a baskılar olacağı net. Ancak bu konuda karar alınması için oybirliğinin olması gerekiyor yani Lefkoşa olur vermeden Türkiye'nin hiçbir müzakere başlığını görüşmeye açılamaz.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi " Son engel bir oy farkla geçildi" başlığı altında. Gazeteye göre DİSİ- DİKO- Troyka üçgeninde dün son iki saatlik yoğun perde gerisi çalışma sonrası kredilerin üçüncü kişilerce alınıp satılmasını öngören yasa tasarısı Meclis'ten geçti. Troyka DİKO'nun desteği için bu partinin ileri sürdüğü değişiklik taleplerini kabul etti. En kritik değişiklik kredisi bir üçüncü kişiye satılmadan önce özünde kredi kullanıcısının kredi borcunu ödemesi anlamına gelen bu kredisini satın alması hakkına sahip olması oldu. Kredi kullanıcısı kredisini satın almak için öneride bulunma konusunda 45 güne sahip olacak. Bankalar da bütününü veya bir kısmını satacakları kredileri basın ve resmi gazete aracılığı ile kamuoyuna duyurma zorunda.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Troyka heyeti Kıbrıs Elektrik Kurumu'nun 2018 yılı ortalarına kadar özelleştirilmesi maddesinin memorandumdan çıkarılmasını kabul etmiyor. Dün öğleden sonra taraflar arasında yoğun müzakereler sonrası tamamlanan süreç Troyka'nın bir konuda ısrarlı olduğunu gösterdi. Trokya bütün olarak veya kısmen özelleştirme ile bağlantılı olamayacak bir biçimde Kurum'un sonuç alıcı bir biçimde yasal olarak bölünmesinden yana. Bu da Troyka'nın Kurum'un işlerlik veya muhasebe açısından bölünmesini kabul etmediği anlamına geliyor. Sağlıklı rekabet ve sonuç alıcı bir elektrik pazarı için Kurum'un faaliyetlerinin ayrılması gerektiğini düşünüyor. Elde edilen bilgilere göre Troyka Kurum'un iki tam varlığa bölünmesini talep ediyor. Bunlardan biri üretimi ve ticareti diğeri ise dağıtım ağını ve elektrik taşınmasını yönetecek. Kurum çalışanları ve sendikaları Troyka'nın bu isteğine karşı çıkıyor. Bu süreçte en kritik ay da Aralık. Hükümetin Aralık ayı içerisinde Kurum'la ilgili kesin kararını vermesi gerekiyor.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi " Kredi taksitini almak için kredileri verdik" başlığı altında Meclis'in dün kredilerin alım satımına olanak sağlayan yasal düzenlemeyi yapmış olması.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Güven Artırıcı Önlemlerde önceleri büyük beklentiler yaratılmış olunmasına karşı İki taraf arasında mobil telefonların birleşmesi konusunda çıkmaza girildiği görünümü var. Kıbrıstürk basınına göre bu sürecin dondurulmasının sorumluluğu Kıbrısrum tarafında. Kıbrısrum tarafının sahte devletin tanınması korkusu ile bu süreci dondurduğunu ileri sürüyorlar. Bu arada "Mağusa Girişimi" dün yasadışı hükümeti Derinya geçiş kapısını açmak istememekle suçladı. Girişim adına konuşan Okan Dağlı güven artırıcı önlemlerin ileri götürülmesi için somut adımların atılmadığını ve Derinya barikatının açılması için de herhangi bir uğraş ortaya konulmadığını söyledi.

-Nikos Anastasiadis Hükümeti'nin Kıbrıslı gemi sahiplerine verm kararı aldığı bir teşvik adaya büyük yatırımların gelmesine yardımcı olacak. Somut olarak Bakanlar Kurulu şirketlerinin faaliyetlerini Kıbrıs'a taşımaları için Kıbrıslı gemi sahiplerine ve onların yurt dışında yaşayan çocuklarına askerlikten muafiyet kararı verdi. Bu konudaki öneriyi Ulaştırma ve Savunma bakanları birlikte yaptı. Bu önerinin Ulaştırma Bakanlığının adaya yatırımcı çekme genel politikası çerçevesinde gündeme geldiği belirtiliyor.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi geri dönmeyen kredilerin üçüncü çevrelere satılmasını öngören yasa tasarısının dün Meclis tarafından onaylanması. Gazeteni konuya ilişkin haber başlığı ise şöyle " Satışlar DİSİ- DİKO- Troyka eliyle."

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hükümetin Larnaka Hava Alanı'nın adını tek taraflı olarak "Glafkos Kliridis" hava alanı olarak değiştirme kararı Meclis genel kurulunda tartışılack. AKEL bu konuda talepte bulundu. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dünkü Meclis Genel Kurul çalışmaları sırasında bu konunun gündeme alınmasını istedi. Hükümetin özellikle de kritik bir dönemde tek taraflı ve keyfi kararalar aldığını söyledi. DİSİMclis Grup Sözcüsü Tornaridis ise AKEL'in önerisine karşı çıktı ve bu konunun kamuoyu önünde zaten tartışıldığını söyledi. Hava alanının adının değiştirilmesi konusunun Meclis'te tartışılmasına gerek olmadığı görüşünü savundu.

-Kooperatif Merkez Bankası sermaye tabanını güçlendiriyor. Dün yapılan açıklamada kesin rakam belirtilmedi ancak bu güçlendirmenin 100 ile 200 milyon Euro arasında olması bekleniyor. Bu güçlendirme bu yıl sona ermeden yeni Avrupa iyileştirme mekanizması devreye girmeden yapılacak. Kooperatifler daha önce de devletten 1,5 milyar Euroluk destek almışlardı. Bu arada kooperatif kredi kuruluşlarının Ocak- Eylül döneminde net 228 milyon Euro zarar ettikleri açıklandı. Oysa geçen yıl aynı dönemde 109,5 milyon Euro'luk kar etmişlerdi. Kooperatiflerde 90 günü geçmiş ödenmeyen kredi miktarı 6 ,01 milyar Euroya ulaştı.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:15

Son Haberler

14 Haziran
Sizopoulos: Geniş kabul gören bir hükümete katılma konusundaki kararı EDEK'in kolektif organları verecek
13:48
Hristou: ELAM geniş çapta kabul gören bir hükümetin parçası olmayacak
13:47
Kyprianou: AKEL'in geniş çapta kabul gören bir hükümete katılımı söz konusu değil
13:46
Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı'nın Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmesi çerçevesinde Mitsotakis ile görüştü
13:45
Basın Özetleri 14.06.2021
13:20
Tüm gözler Erdoğan - Biden görüşmesinde
08:14
NATO zirvesi bugün Brüksel'de başlıyor
08:13
Cumhurbaşkanı Anastasiadis siyasi parti liderleri ile temaslara başlıyor
08:12
Dün 33 yeni vaka kaydedildi
08:11
13 Haziran
Anastasiadis: Kıbrıs Rum tarafı AB'nin ilkelerine ve değerlerine saygı duyan bir devlet istiyor.
18:09
Cumhurbaşkanı: Siyasi parti liderleriyle Kıbrıs'ı ileriye taşıyacak uzlaşı ortamı yaratılması hedefleniyor.
18:07
Sayıştaylık, vatandaşlıklarla ilgili Araştırma Komitesi'ni görev tanımını aşmakla suçladı.
18:05
Tüm haberler

Video on Demand