12/11/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi kredilerin satılmasını düzenleyen yasa tasarısıyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre siyasi partiler ve Maliye Bakanlığı arasında kredilerin satılmasını düzenleyen yasa tasarısına son şeklinin verilmesinde yoğun bir müzakere yapılıyor. tasarı bugün Meclis Genel Kurulu'na götürülecek ve partilerin de buna ilişkin önemli sayıda değişiklik teklifi vermeleri bekleniyor. AKEL, DİKO, EDEK, Ekoloji Hareketi ve Yurttaşlar İttifakı toplamda 18 değişiklik teklifi sundu. Bu yasa tasarısı Kıbrıs'ın uygulama programının sekizinci değerlendirmesini belirleyecek. Troyka bu süreçte tasarıda ciddi yön değişikliğinin sekizinci değerlendirmeyi bloke edeceği yönünde net mesajlar verdi. Değişiklik önerilerinin merkezinde DİKO var ve bu partinin tavrı tasarının kaderini belirleyecek. DİKO'nun değişiklik önerilerinden biri kredinin etkilenen kişi ve kefil tarafından alınmasına olanak sağlanmasını öngörüyor. Bu arada DiKO, değişiklik tekliflerinin kabul edilmemesi durumunda yasa tasarısına olumsuz oy vereceğini duyurdu. DİKO'nun diğer değişiklik teklifleri arasında geri dönmeyen kredileri yönetecek bir şirketin devlet veya özel kesim sermayesi ile kurulması da var. Bu arada İşverenler Federasyonu büyük miktarlarda toprağı ilgilendiren kredilerin satılmasında Kıbrıs'ın korunması gerektiği açıklaması yaptı. Bankalar Birliği ise açık artırma ile satışların yapılacağı alanları hazırlamaya başladı.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs-Ürdün ilişkilerinde, 53 yıl geriye giden mükemmel ilişkilerde yeni bir başlık daha açıldı. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Ürdün Kralı Abdullah iki ülke arasında sıcak ilişkilere atıfta bulundular ve bunları daha da yakınlaştırma uğraşısı içine girdiler. Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün Kral'ın Sarayı'na girişte 21 pare top atışı ile karşılandı. karşılama töreni sonrası Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Kral Abdullah baş başa bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeler daha sonra iki ülke heyetlerinin katılımıyla devam etti. Ürdün Kralı iki ülkenin siyasi ilişkilerini fantastik olarak niteledi. Ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için yolların bulunması gerektiğine vurgu yaptı. Gurur duyduğu kardeşlik ilişkilerine atıfta bulundu. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ise ziyaretinin var olan mükemmel ilişkilerin daha da ileri götürülmesi ve genişletilmesi için görüş alış verişinde bulunmak ve düşünceler ortaya koymak açısından karşılıklı kararlılıklarının bir göstergesi olduğunu söyledi. Bugünkü Avrupa Birliği zirvesine Ürdün'ün görüşlerini götüreceğinin güvencesini verdi. Amman'ın Kıbrıs'ın desteğini her zaman dikkate almasını istedi. Kıbrıs'ı Avrupa Birliği'nde bir elçisi olarak görebileceğine vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Ürdün’ün göçmen sorununda tavrına özel olarak dikkat çekti ve bir milyon iki yüz bin göçmene yaşam olanağı sağlamasının uluslararası toplum tarafından tanınması gereken insani ve sosyal bir tavır olduğuna vurgu yaptı. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bu büyük insani krizin yönetilmesi uğraşılarına destek vereceğini duyurdu.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi kredilerin satışını düzenleyen yasa tasarısının bugün Meclis genel kurulunda ele alınacak olunması. Gazeteye göre öğleden sonra oylanması amacıyla bugün sabah kredilerin satılmasını düzenleyen yasa tasarısıyla ilgili temasların ve müzakerelerin doruk noktasına ulaşması bekleniyor. Bu arada Troyka üç yıllık memorandum sürecinin 2016 Mart'ında normal bir biçimde kapanması için bu tasarının geçmesi gerektiği yönünde uyarılarda bulundu. Tasarıya ilişkin gündeme getirilen değişiklik teklifleri ciddi bir sorun. Partiler arasında bir temas noktası bulunması için DİSİ ile DİKO en büyük ağırlığı üstlenmiş durumda. DİSİ Başkanı Averof Neofitu dün konuyla ilgili açıklamasında dramatik bir ton kullandı. Tartışılan konu yeni yasada kredi kullanıcılarına kredilerini satın alma hakkının yer alıp almayacağı. Troyka heyetine göre kredi kullanıcıları hem de indirimli bir biçimde kredilerini ödeme konusunda bugün de müzakere yapma hakkına sahipler ve bu olanağın neden kurumsallaştırılmasının istendiğini anlamadıklarını ifade ediyorlar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Enerji Bakanı Kıbrıs Elektrik Kurumu mülkiyet rejimiyle ve işleyişiyle ilgili olarak dün çok zor bir durumda kaldı. Gerek Bakan'ın gerekse çalışma arkadaşlarının Troyka heyetiyle temaslarında bu konularda zorluklar ortaya çıktı. Konuya ilişkin resmi bir bilgi yok ancak elde edilen bilgilere göre Exergia şirketinin kurumla ilgili olarak yaptığı araştırma bu temasların ana çerçevesi oldu. Taraflar kurumun geleceğinin ne olacağına ilişkin ortak bir yaklaşım bulmadılar. Troyka heyetinin adaya bu konuya ilişkin gerek kurum yönetim kurulunun gerekse çalışanların ileri sürdükleri görüşlere ilişkin herhangi bir uzlaşma niyetiyle gelmediği görüldü.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi "memorandum sürecinde akrobasi" başlığı altında kredilerin satışını düzenleyen yasa tasarısı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis yarın resmi ziyaret için İsrail'e gidecek. Cumhurbaşkanının İsrail'deki temaslarının odağında Afrodit parselindeki doğal gazın ortak işletilmesi olacak. Bu konu yaklaşık 5 yıldır askıda. Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis geçtiğimiz dönemde bu konuda iki ülke arasında herhangi bir sorun olmadığını açıklamış ve Afrodis ve Levityan alanlarının paralel olarak ortak kullanımını önermişti. Bakan bu arada İsrail'in bu konuda gecikeceği durumunun ortaya çıkması halinde Kıbrıs Cumhuriyeti'nin İsrail'i bekleyemeyeceğine de dikkat çekmişti. Kıbrıs tarafı doğal gazın Mısır'a satılmasının hala daha geçerli bir seçenek olduğu görüşünde ısrarlı. İsrail'de ise bazı çevreler Türk pazarına da göz kırpıyor. Bu arada "Wall Street Jurnal" gazetesinin Salı günkü haberine göre İsrail Enerji ve Yerel Kaynaklar Bakanı Yuval Steinitz İsrail parsellerinde araştırma konusunda ilgilerini ölçmek için 20'den fazla enerji şirketi ile görüştü. Jeolojik bulgulara göre bölgede daha doğal gaz rezervlerinin var olduğunu söyledi. İsrail, Mısır ve Kıbrıs münhasır ekonomik bölgelerinde Mısır, İsrail ve Türkiye'nin ihtiyaçlarını yıllarca karşılayacak ve Avrupa'ya da ihraç edilebilecek miktarda doğal gazın varlığına dikkat çekti. Financal Times gazetesi İsrailli Bakan'ın Türkiye'ye de atıfta bulunmasına dikkat çekti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "DİSİ kredilerin satılması konusunda yeni şantajlarda bulundu" varlığı altında. Gazeteye göre DİSİ Başkanı Averof Neofitu dün Kıbrıs'ın kredilerin satışı yasasını bugün onaylamaması durumunda kabus senaryoları yaşayacağını söyleyerek yeni şantajlarda bulundu. DİSİ bu konuda DİKO ile sürekli temas halinde. Bu arada AKEL 350 bin Euro'ya kadar olan kredilerin satış dışı bırakılmasını önerdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Avrupa Komisyonu’nun Strateji Belgesi’ndeki Türkiye’nin üyelik müzakere başlıklarının açılması önerisinin göçmen krizinde Türkiye ile işbirliğine bir karşılık amacı gütmekte olduğunu söyledi. Kipriyanu müzakere başlıklarının açılmasının Kıbrıs kaynaklı yükümlülüklerini yerine getirmesi ve Kıbrıs sorununun çözümüne pratikte yardım etmesi gereken Türkiye’nin kendisine bağlı olduğunu ifade etti. AKEL genel Sekreteri belgede yer alan üye devletlerin tümünün kara sularında ve hava sahalarında egemenlik haklarına saygı gösterilmesi ifadesini de olumlu olarak niteledi. Ankara’nın Kıbrıs Cumhuriyeti ile ilişkilerini normalleştirmesi ve Ek Protokolü uygulaması dahil Kıbrıs kaynaklı yükümlülüklerin ilerleme eksikliğinin not edilmesini de olumlu olarak değerlendirdi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Değerlendirmenin ve memorandumun kaderi oylanıyor" başlığı altında kredilerin satışını düzenleyen yasa tasarı ile ilgili gelişmeler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Ürdün ziyaretinden önemli yararlar sağladı. Her şeyden önce bölgede önemli bir dost ve işbirliği ülke kazandı. Ürdün Kıbrıs'a büyükelçilik açma kararı aldı. Kıbrıs ile Ürdün altı alanda işbirliklerini geliştirme kararı aldılar. Turizm alanında Hindistan, Çin ve Japonya'ya ağırlık verilerek iki ülkeyi kapsayacak paket turlar düzenlenmesi üzerinde duruldu. Enerji alanında Ürdün Kıbrıs'tan doğal gaz almayla ilgilendi. Bu alanda iki ülke arasında teknik düzeyde görüşmelerin başlaması kararı verildi. Karşılıklı yatırımlar için de uygun çerçevenin ilerletilmesine çalışılacak.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:15

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand