10/11/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Amerika Birleşik Devletleri Lefkoşa Büyükelçisi Katlin Doreti'nin işgal bölgesinde verdiği resepsiyonun yarattığı kriz. Gazeteye göre Birleşik Devletleri'nin Lefkoşa Büyükelçisi daha kamuoyu önüne daha çıkışında kriz yarattı. Ancak bu kriz yatıştırıldı ve Lefkoşa da ses tonunu aşağıya çekti. Büyükelçinin yeni görevi nedeniyle işgal bölgesindeki resepsiyonuna Türk subayların da katıldığının görülmesi karmaşa yarattı. Bu konu dün Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis'in Büyükelçi ile programlı görüşmesinde ele alındı. Büyükelçi konuyla ilgili Bakana izahatta bulundu ve bu konuda açıklama yapacağını ifade etti. Ancak Büyükelçinin açıklaması eksik oldu ve Türk askerlerinin resepsiyondaki varlığına ilişkin soruları ortadan kaldırmadı. Büyükelçilik tarafından yapılan açıklamada ne Büyükelçinin ne de bir başka Amerikalı yetkilinin bu resepsiyon sırasında Türk ordusu ile ilgili herhangi bir atıfta bulunmadıkları ifade edildi. Bunun yanı sıra Kıbrıs sorunundaki politikanın değişmediğine de vurgu yapıldı. Büyükelçinin açıklamasında sadece resepsiyonda yaptığı konuşmaya ilişkin Milliyet gazetesinde çıkanlara atıfta bulunuldu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Amerika Birleşik Devletleri Lefkoşa büyükelçisinin işgal bölgesindeki resepsiyonuna siyasi partiler şiddetli tepki gösterdi. AKEL Amerika Birleşik Devletleri Lefkoşa Büyükelçisini protesto etti ve ona ve Birleşik Devletler Hükümeti’ne uluslararası hukuka saygı göstermesi tavsiyesinde bulundu. Bunun ötesinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olarak Birleşmiş Milletler oylamalarına ve kararlarına saygı göstermesi gerektiğine vurgu yaptı. AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis Birleşik Devletlerin Kıbrıs sorunun yaratılmasında ve bugüne kadar var olmasında en büyük sorumluluğu taşıyan ülke olduğunu da belirtti ve Riçard Holburg’un bunu kamu oyu önünde itiraf ettiğini hatırlattı. DİKO Basın Sözcüsü Hristina Erotokritu da Anastasiadis'in Hristofiyas'ın politikalarını izleyerek sahte devlete ve Akıncı'ya statülerini yükseltme olanağı verdiğini söyledi. Yabancı diplomatların şimdi bir eş başkan gibi Kıbrıslıtürk lideri de ziyaret etmekte olduklarına dikkat çekti. EVROKO Başkan Vekili Mihalis Yorgallis de yaptığı açıklamada " sahte devletin statüsünün yükseltilmesi yetmezmiş gibi şimdi de yasadışı işgali ve Türk ordusunun Kıbrıs'taki yasadışı varlığını yasallaştırmaya çalışıyorlar. Hem de güya Kıbrıs sorununa doğru, güvenli ve işler çözüm bulmamıza yardımcı olmasını istediğimiz Amerika Birleşik Devletleri tarafından" dedi. Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas ise Büyükelçinin tavrının Anastasiadis Hükümetine güçlü bir şamar olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı'nın Kıbrıs'ın Amerika'nın stratejik bir ortağı olduğunu söylediği bir anda Amerika'nın politikasıyla işgalci Türkiye'ye destek verdiğine vurgu yaptı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi banka kredilerinin satılmasında dengenin bulunması noktasına geliniyor olunması. Gazeteye göre Maliye Bakanlığı ile Merkez Bankası kredilerin satılmasını öngören yasa tasarısına ilişkin DİKO'nun gündeme getirdiği değişiklik önerilerine çekince koymadılar. DİKO'nun değişiklik teklifiyle, kredi kullanıcısı, kredinin satılması sürecinde herhangi bir gecikmeyi getirmeyeceği koşuluyla kendi kredisini alma hakkına sahip olacak. Bu gelişmenin yaşanması ve yasa tasarısının Meclis'te onaylanması durumunda Troyka'nın sekizinci değerlendirmesi tamamlanacak ve Kıbrıs 600 milyon Euroluk kredi dilimini alabilecek. Konuya ilişkin tartışmaları bilen bir yetkili de gazeteye yaptığı açıklamada " kredilerin satılması konusu ortadan kalkarsa, süreç bitecek. Kreditörler de böylesi bir durumda net çıkıştan bahsediyorlar" dedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Enerji, Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Yorgos Lakkotripis, Enerji Bakanlığı'nın üçüncü bir ruhsat vermeden önce Kıbrıs'ın Münhasır Ekonomik Bölgesi'ni yeniden değerlendireceğini bildirdi. Temsilciler Meclisi Maliye Komitesi'ne bakanlığının 2016 bütçesini sunan Bakan Lakkotripis, Mısır'ın Münhasır Ekonomik Bölgesi 'nde Zohr doğal gaz alanı keşfinin, Kıbrıs'ın Münhasır Ekonomik Bölgesi için yeni ve daha olumlu bir görünüm yarattığını bildirdi. Lakkotripis milletvekillerine, Mısır'ın Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde bulunan Zohr alanında büyük doğal gaz alanı keşfedilmesi ve kendilerine Kıbrıs'ın Münhasır Ekonomik Bölgesi'nin sismolojik verilerinin bulunduğu şirketlerin büyük ilgi göstermesinden sonra danışmanlarından Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde yeni bir değerlendirme istediğini açıkladı. Mısır piyasasına Kıbrıs doğal gazı sağlanmasıyla ilgili olarak da Bakan, Kahire'ye son ziyaretinde, Mısır'ın Kıbrıs gazına hem yerel piyasada hem de ihracat için ihtiyacının yeniden teyit edildiğini, görüşmelerin devam ettiğini anlattı. Kıbrıs'ta bir doğal gaz sıvılaştırma terminali yapımıyla ilgili olarak da Enerji Bakanı, doğal gaz alanı Afrodit'te var olan miktar bakımından bunun şu an için bir seçenek olmadığını, ancak terminalin daha fazla miktarın keşfi halinde bir gereklilik haline gelebileceğini, şu an için tek uygun seçeneğin bölgesel boru hatları olduğunu söyledi.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi hastahanede ameliyat olan bir kişinin sakat kalması. Gazeteye göre 62 yaşındaki Panayotis İraklus 13 Mart tarihinde ciddi bir yara ile hastahaneye gitti. Şimdi bu kişinin oğlunun yaptığı şikayete göre babasına hastahanede yanlış teşhis kondu. Yapılan ameliyat sonrası da babası sakat kaldı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Amman ziyareti sırasında Atina- Lefkoşa- Kahire üçlü işbirliğine Ürdün'ün de katılmasını ve dörtlüye dönüştürülmesini gündeme getirecek. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis'in açıklamasına göre Filistin ve İsrail enerji aracılığıyla Kıbrıs'ın bölgesel rolünü güçlendiriyorlar. Sözcü, Cumhurbaşkanın Orta-Doğu'ya ziyaretinin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin komşu ülkelerle mükemmel ilişkilerinin bir göstergesi olduğuna da vurgu yaptı. Bu mükemmel ilişkilerle Avrupa Birliği'nin bir temsilcisi olarak Kıbrıs'ın endişeleri bilen ve olguları objektif bir biçimde olduğu şekliyle Avrupa Birliği'ne taşıyacağını bildiklerini söyledi. Hükümet Sözcüsü Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak da yoğun diyaloğun devam ettiğini liderlerin iki kez bir araya geldiğini, mülkiyet, yönetim ve vatandaşlık konularını görüştüklerini, iki müzakereciye liderlerin 18 Kasım`daki gelecek görüşmelere kadar bu konuları ele almaları için daha net yol gösterdiklerini söyledi. Hristodulidis, mülkiyet konusundaki görüşmenin müzakerelere hükmetmesinin beklendiğini kaydetti ve “Devam etmekte olan diyalog yoluyla daha olumlu bir sonuç ümit etmeye izin verecek koşullar oluşacağını umuyorum” dedi. Bu konuyla ilgili bir başka soruyu yanıtlayan Sözcü, bu ada işgal altında olduğundan herkesten çok Kıbrıs Rum tarafının bir çözüm bulunması için acele ettiğini belirtti ve “Bu nedenle bu diyalog yapılmaktadır ve ümit ederiz işgali sona erdirecek ve ülkemizi yeniden birleştirecek bir çözüme ulaşılması için koşullar yaratılır” dedi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi banka kredilerinin satılmasını öngören yasa tasarısının Meclis'ten geçecek olması. Gazeteye göre DİSİ ile DİKO kredilerin satılması için gerekli çoğunluğu sağladılar. DİKO bir kez daha kredilerin paketlenip üçüncü çevrelere satılmasında DİSİ Hükümeti'ne dayanak oluyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıslı sendikalar çözüm ve Kıbrıs'ın yeniden birleşmesinden yana. İki toplumlu sendikal form bu yönde güçlü mesaj verdi. İki toplum liderine gönderdikleri mektupla da tezlerini sunmak amacıyla kendileriyle iki tarafın müzakereciler olarak görüşme talebinde bulundular. Pansendikal Formda yer alan 18 örgüt bu görüşmelerin gerçekleşmesi durumunda birleşik Kıbrıs'ta sosyal yaşam ile iş ilişkilerini kapsayan alanlarda üzerinde çalıştıkları ve görüş birliği sağladıkları düşünceleri ve önerileri kendilerine sunacaklar. PEO Genel Sekreteri Pambis Kiritsis de yaptığı açıklamada birleşik Kıbrıs'ta birleşik iş ilişkileri sisteminin, iş ilişkilerinin, istihdam koşullarının ve sosyal sigorta sisteminin uygulanması gerekliliğine vurgu yaptı. Ücretlerin belirlenmesinde, serbest dolaşım ve iş seçme hakkının sağlanması gerektiğine dikkat çekti. Hiç kimseye etnik kökeni, dini, rengi, cinsiyeti ve cinsel tercihleri nedeniyle uygulanamayacağı belirtti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:15

Son Haberler

26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Pelekanos: Rosemary Di Carlo sonbaharda Kıbrıs'ı ziyaret edecek
13:57
basın özetleri 26.09.22
12:56
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
Tüm haberler

Video on Demand