9/10/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi iki tollum müzakerecisi Mavroyannis ile Nami'nin bugün gerçekleştirecekleri görüşme. Gazeteye göre cep telefonlarının birleştirilmesi konusuna yapışıp kalan iki müzakereci Mavroyannis ile Nami bugünkü görüşmelerinde bir çözüm arayarak konuyu yeniden ele alacaklar. Mavroyannis ve Nami Kıbrıs Ticaret ve sanayi Odası ve Kıbrıstürk Ticaret Odası Başkanları ile de görüşecekler. Kıbrıstürk Ticaret Odası Başkanı aynı zamanda cep telefon şirketi Türkcell'in de ortağı. Bu görüşme sırasında var olan hukuki sorunların aşılmasına çalışılacak. Fillefteros'un elde ettiği bilgilere göre Baş Savcı hem Hükümet'e hem de cep telefonu şirketlerine bu önlemin uygulanması için Türkiye'de de faaliyet gösteren yabancı şirketlerle anlaşmaları gerektiği görüşünü iletti. Doğrudan bir anlaşmanın ciddi hukuki sorunları olacağı konusunda uyardı. Bazı haber kaynaklarına göre özel Kıbrıs şirketi Primetel İspanyol şirketi olan ve Türkiye'de faaliyet gösteren Telefonica ile anlaşmaya varmış durumda. Bu şirketin tüm Kıbrıs üzerinde ve Türkiye'de iletişim ağı olabilir. Bu arda işgal bölgesinde bir yan şirketi olan bir Türk şirketi de uluslararası bir telefon şirketi ile anlaşma imzaladı. Bu şirket çift yüzlü telefon kartıyla Kıbrıs'ın tüm bölgelerinden iletişi,m kurabilecek. Sonuç olarak bu konunun ileri götürülmesi için şirketlerin üçüncü ülkeler üzerinden bağlanması gerekecek.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Amerika Birleşik Devletleri başkentindeki görüşmelerini tamamladıktan sonra Kıbrıs ve Birleşik Devletler yetkilileri Kıbrıs'ta ve bölgede barışı, güvenliği ve refahı ileri götürmek için ortak çıkarlarını daha da önce çıkaracaklarını ve iki ülkenin ekonomik bağlarını daha da güçlendireceklerini açıkladılar. Birleşik Devletler Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından yapılan yazılı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Odası'nın ev sahipliği yaptığı bir çalışma kahvaltısına, Kıbrıs ve bölgede yatırım yapmaya ilgi gösteren Amerikalı şirketlerin katıldığı ve toplantı sırasında bir dizi ekonomik başlıklar üzerinde görüş teatisinde bulunulduğu belirtildi. Çalışma kahvaltısında ekonomik ve kamu yönetimi reformu, Kıbrıs'a yatırımcı çekme, eğitimde karşılıklı değişim, enerji güvenliği ve ticari diplomasi konuları ele alındı.
Toplantı, Birleşik Devletler Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya Bürosu Dışişleri Bakan Yardımcısı Bayan Amanda Sloat ve Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Konstantinos Petridis'in başkanlığında yapıldı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Ölü bölgeyi yeniden inşa etmek istiyorlar" başlığı altında Kıbrısrum ve Kıbrıstürk müteahhit örgütlerinin dün Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile gerçekleştirdikleri görüşme. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile bir araya gelen Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk müteahhitler, ara bölgede bulunan tarihi anıtların ve binaların iki toplumlu inşaat konsorsiyumu yoluyla yeniden imarı ve onarımına ilişkin bir öneri sundular. Kıbrıs Rum Müteahhit Dernekleri Federasyonu Başkanı, Kostas Rushas, Kıbrıs Türk meslektaşları ile birlikte, iki tarafın birbirine daha yakın gelmesine yardımcı olacak bir dizi güven artırıcı önlem sunduklarını açıkladı. Ve Cumhurbaşkanı'nın olumlu cevap verdiğini söyledi. Söz konusu öneriler ayrıca, Mağusa kentinin yeniden imarı, her iki kuruluşun temsilcilerinin inşaat sektörü ile ilgili teknik komitelere katılması ve ara bölgede, Ledra Palas otelinin yakınında her iki müteahhit federasyonunu temsil eden bir kamu hizmeti ofisinin kurulmasını içeriyor. Rushas aynı zamanda, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Komiteler ile ilgili öneriye yönelik olarak çok olumlu bir tepki verdiğini belirterek, ara bölgedeki çalışmaların iyi bir başlangıç noktası olacağına işaret etti. Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer ise, bugünkü toplantının amacının iki kurumun Kıbrıs sorununun birçok finansal olanaklar yaratması beklenen çözümüne nasıl katkıda bulunabileceğinin yollarını araştırmak olduğuna dikkat çekti. Gürcafer ise mali işbirliğinin sadece Kıbrıs sorununun çözümünün ardından değil aynı zamanda çözümün öncesinde de önemli olduğuna dikkat çekti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yeni Demokrasi Partisi Başkan adaylarından Kiryakos Mitsodakis ile görüşen DİSİ Başkanı Averof Neofitu çeşitli mesajlar verdi. Neofitu kendilerinin Troyka'yı Kıbrıs'ta olguları değiştirmek, ülkenin gerek duyduğu reformları yapmak, çarpıklıkları düzeltmek ve daha iyi bir Kıbrıs yaratmak için bir çalışma arkadaşı olarak gördüklerini söyledi. Kıbrıs'a sert önlemler konduğunu, Kıbrıs'ın kendi yanlışlarının yanı sır Euro sisteminin zayıflıklarının bedelini de ödediğine vurgu yaptı. Kıbrıs Hükümeti'nin, memorandumdan çıkmanın en kolay ve hızlı yolu olarak, belirlenen programı inançla uygulamak olarak gördüğünü de ifade etti. Kıbrıs'ın üç yıllık uygulama sonrası 2016 Mart'ında memorandumdan çıkacağından emin olduğunu de belirtti.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs'ın de içinde olduğu bölgedeki gelişmeler. Gazete " Bölge barut kokuyor" başlığı altında verdiği haberinde NATO Genel Sekreteri Gens Stoldenberg Türkiye ile Rusya arasında gerginliğin arttığı bir ortamda bir açıklama yaparak ittifakın üyelerinin güvenliğini korumaya hazır olduğunu söyledi. "NATO Türkiye dahil güney kanadında gücünü artırmaya hazırdır ve bu yeteneği vardır" dedi. NATO'ya üye ülke yurttaşlarına seslenirken de " NATO sizi koruyacaktır. NATO buradadır" dedi. Bu arada Suriye krizine siyasi bir çözüm bulunması gereksinimin her zamankinden çok olduğuna da dikkat çekti. Bu arada Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan da Rusların Akkuyu nükleer santralini yapmamaları durumunda bunu yapacak başkalarının geleceğini söyledi ve Moskova'ya ekonomik mesaj verdi. Bu arada Türkiye'nin, Rus doğal gazının en büyük tüketicisi olduğu hatırlatması da yaptı. Kremlin basın sözcüsü Dimitri Peskof ise ülkesinin Türkiye ile iyi ilişkilerini koruma arzusunda olduğunu açıkladı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Polis son günlerde seyrü sefer ruhsatı ve trafiğe çıkmada uygunluk belgesi olmayan araçlarla ilgili denetimlerini yoğunlaştırdı. Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri de yollarda bazı arabalara teknik denetim uygulaması yapıyor.

-Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis dün Mustafa Akıncı'nın Kıbrıs sorununda bazı pozisyonlarından geri adım atığını söyledi. Kasulidis'e göre Akıncı müzakere masasında görüşülen en az bir ciddi konuda tavır değiştirdi. Bunun yanı sıra Bakan, Akıncı'nın son açıklamalarında gündeme getirdiği Avrupa Birliği müktesebatından kalıcı deregasyonlar ve birinci hukukla ilgili ortaya koyduğu görüşlerden rahatsızlık duyduklarını da ifade etti. Kasulidis bu gelişmelere karşı süreçte bir anlaşmaya varma konusunda iyimser olduğunu söyledi. Gelişmekte olan müzakerelerin hiçbir dönem olmadığı kadar ilerlediğini ifade etti. "Hiçbir çözüm dıştan servis edilmeyecek" dedi. Yönetim başlığında dönüşümlü başkanlık konusunun bir karşıtlık konusu olduğunu duyurdu. referanduma sunulacak planının Annan planından daha iyi bir plan olacağı görüşünü de savundu.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Müteahhitlere milyonlarca Euro bağışladılar" başlığı altında. Gazeteye göre Larnaka Kanalizasyon yapımında müteahhitlere skandal paralar verildi ve özel yaklaşımlar ortaya kondu. Sayıştaylık bu konuda net suçlamalarda bulundu. Larnaka Kanalizasyon Şirketi Başkanı olarak Andreas Lurucadis şimdi hesap vermeye çağrıldı. Kendisinden, Konsey yönetici kadroları ile bazı verileri neden sakladığını izah etmesi isteniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Mustafa Akıncı'nın açıkladığı Davutoğlu'nun Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras'a Kıbrıs'ı birlikte ziyaret edelim önerisine "önce Kıbrıs sorununu çözelim ve bu ziyareti sonra gerçekleştirelim " yanıtı verildi. Yunan Hükümeti'nin bu konuda Kıbrıs Hükümetine bilgi verdiğini söyleyen Kıbrıs Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis de Türkiye'ye, kamuoyuna açıklamalarda bulunarak iletişim oyunlardan vazgeçmesi ve somut adımlarla çözüm desteğini pratikte göstermesi çağrısında bulundu.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Baş Denetçi ile İçişleri bakanı arasında yaşanan karşıtlıkla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Baş Denetçi'nin cezai dava araştırmasıyla ilgili İçişleri Bakanının bazı kararlarını Başsavcıya göndermesi ile ortaya çıkan gürültü dün yeni bir boyut aldı. Bengaldeşli öğrencilerle ilgili olarak yaşanan tartışamaya dün ilgili iki bakan da katıldı. Dışişleri bakanı Kasulidis ile Eğitim Bakanı kadı İçişleri Bakanı'ndan yana görüş açıkladılar. İçişleri Bakanı'nın bu soruna en pratik çözümü verdiği görüşünü savundular.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Peristerona köyünde hayatını kaybeden ve kayıp olanlar anısına dikilen anıtın açılış töreninde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrıs sorununda anlaşmanın Avrupa Birliği müktesebatına ve Kıbrıs'ın Avrupa Birliği'ne katılımına saygı göstermesi gerektiğini vurguladı.
41 yıl sonra 'Şimdi yeni bir fırsatla karşı karşıyayız' diyen Cumhurbaşkanı, Kıbrıs sorununu çözmek için art arda ortaya konan çabaların, Türkiye'nin veya Kıbrıslı Türk liderlerin uzlaşmazlığı nedeniyle başarılı olmadığına dikkat çekti. Bugün yeni bir Kıbrıslı Türk liderin, Mustafa Akıncı'nın olduğunu, ancak Akıncı'nın paylaşmadığı son açıklamalarını hafife alamayacağını ifade eden Anastasiadis, kararlılık ve üstlendikleri girişimlerin, adada çözüm sağlayacak gerekli koşulları yaratacağına, Kıbrıs'ı 1977,1979, 8 Temmuz 2006 ve 14 Şubat 2014'te kabul edilen ortak çerçeve esasında Türk işgalinden kurtaracağına inandığını kaydetti. Nikos Anastasiadis devamla da, “Hiçbir ayırımcılığın yapılmayacağını, insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı gösterilecek bir Avrupa devleti olmak, ülkemize ve halkımıza, Kıbrıslı Rumlara ve Kıbrıslı Türklere görevimizdir. Böyle bir Avrupa devleti serbest dolaşıma, serbest yerleşime, çalışma hakkına ve mülkiyet hakkına izin verecektir.” dedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:01

Son Haberler

25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
İçişleri Bakanı Kıbrıs’taki göç sorunu ve düzensiz göçmenlerin ara bölgeden geçişleriyle ilgili BM’ye bilgi verecek.
15:50
24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Tüm haberler

Video on Demand