8/10/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos ile Baş Denetçi Odiseas Mihailidis arasında devam eden karşıtlık. Gazeteye göre İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos'un onay verdiği Bengaldeş'ten Kıbrıs kolejlerinde okumaya gelen 800 öğrencinin belgeleriyle ilgili olarak Dışişleri bakanlığının 5 Haziran 2013 tarihli raporunda kelimesi kelimesine "bu belgeler çarpıtılmış, sahte ve üzerinde oynanmıştır" dendi. Dün Baş Denetçinin Hasikos ile Mihalidis arasında karşıtlığın doruk noktasına ulaştığı bir anda Başsavcıdan cezai soruşturma istediği bir anda bu rapor da gündeme geldi. İçişleri Bakanı bu öğrencilerin Kıbrıs'a giriş iznine onayı yetkili makamın kendisine her öğrencinin belgesinin sahteliğini ispatlamada sorunlar olduğunu söylemesi sonrası verdiğini söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Mustafa Akıncı'nın müzakerelerde üstlendiği taahhütler kısa süreli oldu. iyi haber alan bir kaynağa göre Akıncı'nın Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile baş başa görüşmelerinde ortaya koyduğu görüşlerin bir bitiş tarihi olduğu görüldü. Sorun Kıbrıslıtürk müzakereci Özdil Nami'nin kendi gündemi olmasından da kaynaklanıyor. Akıncı bu süreçte işgal bölgesinde ortaya konan tepkileri de yönetme durumunda. Bu koşullarda ortaya çıkan sonuç da net: Aldığı yükümlülüklerden geri adım atıyor ve temel konularda eski Türk tezlerini ifade ediyor. Akıncı'nın son açıklamalarında rahatsız eden olgu Avrupa müktesebatından kalıcı deregasyonlar istemesi ve Kıbrıstürk oluşturucu devletinde nüfus ve mülkiyet için garantili çoğunluk talep etmesi. Yabancı diplomatik kaynaklar ise Türkiye'nin şu anda açık bir cephe ile karşı karşıya olduğunu belirtip bununla birlikte Kıbrıstürk liderliğine fazla hareket alanı bırakmadığı değerlendirmesi yapıyorlar. Akıncı'nın son açıklamalarından açık bir biçimde rahatsız olan Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in de Pazartesi günü Akıncı ile gerçekleştireceği baş başa görüşmesinde bu konuları gündemine getireceği ifade edildi. Cumhurbaşkanı özellikle de Mustafa Akıncı'nın geri adım attığı anlaşılan noktaları gündeme getirecek. Helen ve Türk yurttaşları arasında 4'e 1 oranı üzerinde görüş birliği sağlanmıştı ve Akıncı şimdi bundan vazgeçti. Temel özgürlüklerin uygulanması konusunda da görüş birliğine varılmıştı ama şimdi Akıncı Kıbrıstürk oluşturucu devletinde garanti edilmiş nüfus ve mülkiyet çoğunluğu istiyor. Mülkiyet konusunda ise yasal mülk sahibinin hakkıyla ilgili geri adım attı. " Federal Kıbrıs Cumhuriyeti " adı üzerinde önceleri bir görüş birliği sağlanmış olsa da şimdi bu konuyu da tekrardan düşünüyor. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis de dün yaptığı bir açıklamada ortaya çıkan durumun 12 Eylül günü Anastasidis ile Akıncı aranda gerçekleştirilecek görüşmede gündeme getirileceğini söyledi. Sözcü önemli konularda ilerlemeler sağlandığına ancak taraflar arasında görüş ayrılı ve mesafenin bulunduğu konuların da var olduğuna dikkat çekti.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi İçişleri Bakanı ile Baş Denetçi arasında yaşanan karşıtlıklar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis katıldığı bir radyo programında Avrupa Birliği müktesebatından kalıcı deregasyonların Avrupa Birliği tarafından da kabul dilemeyeceğini söyledi. Hristodulidis Avrupa Müktesebatı'nın Kıbrıs sorununda müzakere başlıklarının tümünü etkilediğinin kabul edildiğini ve Avrupa Birliği'nin de bu görüşü benimsediğini ifade etti. Avrupa Birliği'nin geçmişte Kıbrıslı taraflar arasında anlaşmaya varılan her şeyi kabul etmeye hazır olduğunu ancak bunun bugün değiştiğini belirtti. "Biz müktesebata uymalıyız" dedi. Kıbrıslıtürklerin iki bölgelilik ve siyasi eşitlik konusundaki endişeleriyle ilgili olarak da buna yanıtın müzakere masasında verilebileceğini söyledi. Mustafa Akıncı'nın kalıcı deregasyonlar açıklamasının müzakerelerde daha yapılması gereken çok iş olduğunu ortaya koyduğunu ve kasım ayının bu süreçte bir dönemeç olacağını belirtti. Kasım ayında tarafların görüş ayrılığı olan noktaları ele alacaklarını da duyurdu.

- Uluslararası alanda tanınmış onkolog Nikos Zaboğlu'nun Kıbrıs'ta çağdaş ve örnek bir onkoloji merkezi kurulması rüyası ete kemiğe bürünüyor. Zaboğlu ile Limasol Mitropolitinin, mitropole ait bir arazinin kiralanması yönünde dün imzaladıkları anlaşma işe süreç başladı. Onkoloji yapımına bu yıl sonu başlanacak ve merkez ilk hastalarını 2017 yılı başında kabul edecek.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Rusya-Türkiye ilişkileri. Gazeteye göre Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya'nın bölgedeki politikasına fren koymak için Rusya'ya Suriye nedeniyle Moskova ile ilişkilerinde gerginliğin artması durumunda bunun doğal gaz hattı ve ticaretine olumsuz etkisi olacağı mesajı verdi. Diplomatik kaynaklara göre Ankara Moskova'ya diplomatik kanallardan "Turkish Stream" enerji hattı ile ilgili anlaşmanın gelişmelerden olumsuz etkileneceği görüşünü iletti. Bu arada Türkiye bölgede sadece Ruslar'dan rahatsızlık duymuyor. "Güvenli Bölge" yatama düşüncelerini resmi olarak desteklemeyen Avrupa Birliği ile sorun yaşıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Amerika Birleşik Devletleri'nin yeni Lefkoşa Büyükelçisi Bayan Kathleen Ann Doherti, Kıbrıs'ın barışçıl birleşmesinin adanın ötesinde yankı uyandıracağını, Kıbrıs'ın acı bir geçmişten sonra yeni bir gelecek sağlanmak isteyen başka ülkeler için bir ilham kaynağı olabileceğini söyledi. Büyükelçi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'e güven mektubunu sunarken yaptığı konuşmada ülkesinin Anastasiadis'in liderliğini ve Kıbrıs'ın yeniden birleşmesi amacıyla harcadığı çabaları takdirle karşıladığını, ülkesinin Kıbrıs'ın bir dost ülkesi olarak süreçte yardımcı olmaya hazır olduğunu vurguladı. ABD- Kıbrıs ilişkilerine atıfta bulunan Büyükelçi, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ABD'nin değerli bir dost ve ortağı olduğunu “ikili ilişkileri geliştirmek, bölgede ve ötesinde barış, güvenlik ve refahı teşvik etmek için söz veriyorum. Birlik içinde çalışarak, terörün yayılmasının önlenmesi, insan haklarının korunması, insan ticaretine karşı mücadele, yasaların uygulanmasının güçlendirilmesi ve deniz güvenliğinin artırılması ile ilgili çalışmalarımıza devam edebiliriz. Kıbrıs, Amerika Birleşik Devletleri ve bölge için büyük önem taşıyan konularda işbirliğinde bulunmak amacıyla yeni yollar aramaya devam edeceğiz” dedi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ise Kıbrıs sorununa bir çözümün bulunması amacıyla devam edilen müzakerelere değinerek, yeni müzakere turu sırasında, Kıbrıs sorununun hemen hemen tüm fasıllarıyla ilgili olarak ilerleme sağlandığını ancak diğer özlü konularda çözülmesi gereken önemli farklılıklar olduğunu da söyledi. Anastasiadis, söz konusu farklılıkların çözümlenmesi için adanın kuzeyinde işgal ordusu bulunduran Türkiye'nin aktif ve kararlı bir şekilde katkıda bulunmasının önemine işaret etti. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kendi Münhasır Ekonomik Bölgesinde egemen haklarını kullanmasını ihlal eden eylemlerinin tekrarlanmaması ve Kıbrıs Türk Toplum liderliğinin değişmesi ışığında yeni bir fırsat penceresi açıldığını vurgulayan Anastasiadis, yeni fırsat penceresinin açılmasıyla geçen Mayıs'ta Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözümün bulunmasını amaçlayan müzakereler için ümitleri yeşerttiğini vurguladı.


HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi İslah Kurumu ile ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Merkez Bankası İslah Kurumu'nu uhdesinde istemiyor. Merekz bankası Başkanı Hristalla Yorgacis Maliye Bakanı haris Yeorgiyadis'e bu kurumun sorumluluğunu Bakanlık olarak kendilerinin üstlenmeleri gerektiğini söyledi. Eski laiki Bankası Vasisi Kris Pavlos'un geçen gün "yeterince sabrettim" açıklaması da var olan durumu özetliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Avrupa Parlamento üyesi Takis Hacıyergiyu Kıbrıslılara Avrupa'nin istediği bölgesinde yaşama olanağı verilirken kendi ülkelerinde buna müsaade etmeyecek bir çözümün söz konusu olamayacağını söyledi. Avrupa Parlamentosu genel kurulunda konuşan Hacıyergiyu Kıbrıslıların istedikleri zamanda istedikleri yerde istediği yeri satın alma haklarının ellerinden alınamayacağına da vurgu yaptı. Bunların tersi bir durumunun Avrupa Birliği,'nin serbest dolaşım ve yerleşim hakkı ile çelişeceğine dikkat çekti.

-Kıbrıstürk toplum lideri Akıncı'nın kalıcı deregasyonlar ve nüfus ile mülkiyet çoğunluğuyla ilgili tavrını değerlendiren AKEL bu tür açıklamalardan kaçınılmasını çünkü bunları ne sorunun özüne ne de yönteme yardımcı olduğunu belirtti. AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis Kıbrıs sorunundaki müzakere sürecinin karmaşık mülkiyet konusu tartışmaların odak noktasında olmak üzere bir döneç noktasında bulunduğunu ifade ederek bu başlıkta sağlanacak ilelemenin sürecin kaderini de belirleyeceğine dikkat çekti. Bu noktada her iki tarafın da dikkatli davranması gereğinin altını çizdi. AKEL'in tartışılan konulara ilişkin görüşünün net olduğunu da belirten Lukaidis ne kalıcı deregasyonları ne de garanti edilmiş nüfus ve mülkiyet çoğunluğunu kabul edebileceklerini söyledi. Kıbrsıs yurttaşlarının tümünün sınırsız yerlşm, çalışma, ticaret yapma, mesleğini icra etme, şirket kurma ve işletme hakkına sahip oldukları yönünde Hristofyas-Talat görüş birliğinde ısrarlı olduklarını da duyurdu.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi İçişleri Bakanı ile baş Denetçi arasında yaşanan sorun.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Enerji Bakanı Yorgos Lakkotrpis Mısır'daki iki hidro karbon sıvılaştırma terminalinden birinin işletmecisi olan Britanya şirketi BG Grup Stratejik Büyüme Başkan Yardımcısı ile görüştü. Bkan bu arada Kıbrıs- Birleşik Kralık İş İnsanları Formuna da katıldı ve burada Kıbrıs'ın yabancı yatırımcılara sunduğu fırsatlar ve teşvikler hakkında bilgi verdi. özellikle de enerji, turizm alanlarına dikkat çekti. Teknolojik Park, denizcilik ve hizmet sektörü hakkında da formun katılımcılarını bilgilendirdi.

-Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, halkın önüne, 2004`te Kıbrıslı Rumların çoğunluğu tarafından reddedilen Annan Planı gibi, bir kez daha reddedeceği bir anlaşma planı koymayacağını açıkladı. 1974`teki Türk askeri işgali sırasında Girne`de ölenlerin ve hala kayıp olanların anısına yapılan bir anıtın açılış töreninde konuşan Anastasiadis, Avrupa müktesebatı kabul edilmeden ve müktesebata saygı gösterilmeden dürüst bir uzlaşma olamayacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis konuşmasında Kıbrıs`ta bir çözüm için harcanan çabalardan söz etti ve çeşitli konularda iki tarafın görüşlerinde yakınlaşmalar ve farklılıklar olduğunun açık olduğunu, kimsenin de bunu saklamadığını söyledi. Nikos Anastasiadis, “Ama işleyebilir, yaşayabilir, federal bir çözümle nihai sözü vatandaşların söyleyeceği şekilde yönetilecek bir ülke yaratmak için müzakere yapmamız gerektiği üzerinde anlaştığımız da eşit şekilde aşikardır” şeklinde konuştu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:01

Son Haberler

28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Anastasiadis: Yunanistan ve Kıbrıs, sıkı birlik koşulları altında faaliyet gösteriyor
13:37
Devlet'den döngüsel ekonomi benimseycek şirketlere 30 milyon avro
13:36
Palmas: İngilizlerin tutumu ve yönetimi şaşırtıcı değil
13:35
Güvenlik Konseyi üyeleri Kıbrıs sorununun çözümünün temeline net bir şekilde atıfta bulunulmasını talep etti.
13:34
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Türkiye için olumlu gündemi veto etme olasılığını açık bıraktı
13:31
Yunanistan'da dün 8 can kaybı ve 3 bin 593 vaka kaydedildi.
08:16
Kıbrıs Yunanistan ve Ürdün üçlü zirvesi bugün gerçekleşiyor
08:15
Anastasiadis ve Mitsotakis dün bir araya geldi
08:14
Dün 6 can kaybı ve 791 yeni vaka kaydedildi
08:13
27 Temmuz
Basın Özetleri 27.07.2021
15:22
Hükümet Sözcüsü: Lefkoşa, Maraş konusunda Brüksel'den müdahale bekliyor
13:31
Tüm haberler

Video on Demand