7/10/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos ile Baş Denetçi Odiseas Mihailidis arasında yaşanan karşıtlık . Gazeteye göre ikili arasında yaşanan karşıtlığın ardında Baş Denetçi tarafından Başsavcılığa iletilen bir ceza soruşturması talebi var. Bu konu dünkü Meclis Denetim Komisyonu toplantısı sırasında yeni bir boyut kazandı. Dava, İçişleri Bakanı'nın üçüncü ülkelerden Kıbrıs'a giriş izni verdiği ve sahte belge sunan 800 öğrenciyle ilgili. İşçileri Bakanı dün bu konuyu somut bir şey söylemeden gündeme getirdi. Sokratis Hasikos, Baş Denetçi'nin bu konuda kendisine suçlamalar yönelttiğini ve Başsavcı'dan cezai bir işleme gerek olup olmadığının belli olması için konuyu araştırmasını istediğini söyledi. Baş Denetçi ise bu konudaki suçlamaların kişisel olarak İçişleri Bakanı Hasikos'a yönelmediğini cezai bir suç olan bu olaya karışan herkese yöneldiğini belirtti. Filelefteros'un elde ettiği bilgilere göre 800 yabancı uyruklu öğrencinin Kıbrıs'a giriş için koyduğu belgeler sağlıkla ve parasal durumlarıyla ilgili belgelerdi. Ancak daha sonra yapılan araştırmalarda bu belgelerin sahte olduğu görüldü. Bakanlardan oluşan bir komite de konuyu araştırdı ve bu meselede ters olan bir durum tespiti yaptı. Buna karşın öğrencilerin adaya girişini imzasıyla onaylayan İçişleri Bakanı her şeyin yasal olduğu görüşünde. Gelinen noktada Başsavcı'nın polise konuyla ilgili araştırma direktifi vermesi bekleniyor. Üçüncü ülkelerden öğrencilerle ilgili tavır konusunda Avrupa Birliği'nin genelgesi de var.

 


Gazetenin diğer haberlerinden bazıları

-Mustafa Akıncı, Ankara'nın geçmişteki kırmızı çizgilerini tazeleyerek ortak anlayış köprülerini havaya uçuruyor. Akıncı New-York'taki temaslarını değerlendirirken Türk tarafının başta Avrupa müktesebatından kalıcı sapmalar ile nüfus ve toprakta net bir çoğunluk olmak üzere ısrarlı olduğu temel konuları gündeme getirdi. Akıncı varılacak anlaşmanın Mahkeme tarafından ihlal edilmemesi için bunun bir kısmının Avrupa Birliği'nin birinci hukuku haline getirilmesini istiyor. Akıncı’nın buna benzer daha başka talepleri de var. Elde edilen bilgilere göre Akıncı'nın tavrı Lefkoşa'nın ciddi tepkisini çekti. Lefkoşa daha sonra yumuşak ama net bir açıklama yaptı.


HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi "kurumlar horoz dövüşü yapıp birbirlerini rezil ediyorlar" başlığı altında İçişleri bakanı ile Baş Denetçi arasında yaşanan sorunlar.


Gazetenin diğer haberlerinden bazıları

-Her 10 işsizden dördü Çalışma Bakanlığı'nın işsizler listesinde kayıtlı değil. Bu kişiler her ay işsizlik dairesine gidip kaydolmaktan usanmış durumda. İşte bu koşullarda Devlet İstatistik Dairesi dün Eylül ayı kayıtlı isiz sayısını 38.365 olarak açıkladı. Bu rakam Ağustos ayında 40.088'di. Bir yıl önce aynı dönemde işsiz sayısı ise 43.017'ydi. Avrupa istatistik Dairesi verilerine göre ise Kıbrıs'ta işsiz sayısı 66.000. Aradaki fark kayıt yaptırmayan işsizleri gösteriyor. Bu arada İstatistik Dairesi verilerine göre 2014 yılının ikinci çeyreğinde 2013 yılına göre istihdam edilen iş gücü sayısı 18.193 düştü. Bu durum da Kıbrıs'tan yurt dışına güçlü bir göç dalgası olduğunu gösteriyor.


-Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı müzakerelerde hızlı bir süreç olduğunu ve en kısa sürede çözümü arzuladığını ve garantör güçlerin de sürece müdahale anının geldiğini ifade etti. Akıncı garantörler konusunu Birleşmiş Milletler Genel Sekreteriyle görüşmesinde de ele aldıklarını söyledi. Garantiler ve güvenlik konularına her iki toplumun duyarlılıklarını ele alan bir formül bulunabileceğini ifade etti. Bu arada Türkiye Başbakanı Davutoğlu ile son görüşmesinde Davutoğlu'nun Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras'a yaptığı bir öneriyi gündem getirdiğini söyledi. Bu öneriye göre Davutoğlu ile Tsipras Larnaka üzerinden Lefkoşa'ya gelecekler, burada Anastasiadis ile üçlü bir görüşme gerçekleştirecekler ve daha sonra da bu üçlü birlikte kuzeye geçerek Akıncı'nın da katılımıyla dörtlü olarak bir araya geleceklerdi. Akıncı bu öneriye yanıtın sorulması üzerine de "eğer Davutoğlu olumlu yanıt alsaydı bana söylerdi" dedi.

 


POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi " Hasikos- Odissea iki yıldır didişiyor" başlığı altında bu iki devlet yetkilisi arasında yaşanan sorunlar. .


Gazetenin diğer haberlerinden bazıları

-Cumhurbaşkanı bazı bakanlar ve iş insanlarının oluşturduğu bir heyetle 13-19 Ekim tarihleri arasında Çin'i ziyaret edecek. Heyete Bakanlar kurulundan Dışişleri bakanı Kasulidis, Hükümet Sözcüsü Hristodulidis, Ulaştırma Bakanı Dimitriyadis katılacak. Dimitriyadis bu ziyaret sırasında maliye ve Enerji bakanlarını da temsil edecek. Kıbrıs'a Yatırım çekme örgütü, Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odaları temsilcileri, Kıbrıs Turizm Örgütü temsilcisi de heyette yer alacak. Bu ziyaret öncesi geçtiğimiz günlerde Dışişleri bakanlığında bir toplantı yapılarak Çin'den Kıbrıs'ı ziyaret edecek olanlara vize kolaylıkları konusu ele alındı. Kıbrıs turizmde Çin pazarına açılma hesapları yapıyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Çinde kalacağı süre içerisinde biri Pekin'de diğeri Şangay'da iş insanlarının katılacağı iki toplantıda konuşmacı olacak. Bu arada Çin Komünist Partisi kongresine de katılacak. Anastasiadis bu kongreye katılım daveti alan tek Avrupalı lider.

 


-Kasulidis ile Hristodulidis DİSİ Polit Bürosu'nu Kıbrıs sorunundaki son gelişmelerle ilgili bilgilendirdiler. Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis bilgilendirme sırasında bazı somut partilerin Kıbrıs sorununda yeniden korku yaymaya çalıştıklarını söyledi ancak bu kez umudun galip gelmesi gerektiği mesajını verdi. DİSİ Başkanı Averof Neofitu toplantıda fazla söz almayarak iki katılımcıya konuşma olanağı verdi. Elde edilen bilgilere göre Kasulidis bilgilendirme yaparken iyimserlik yada kötümserlik yayacak bir sürece girilmemesi gerektiğine dikkat çekti. Önemli olanın umudun canlı tutulması olduğuna vurgu yaptı. Tartışılan tüm başlıklarda ilerleme sağlandığını belirten Kasulidis her iki tarafın da uzlaşı niyetinde olduklarını gösterdiklerini belirtti. Kasulidis'e göre müzakerelerde şimdiye dek sadece toprak konusu ele alınmadı. Bu konuya sadece bir görüşmede kısaca değinildi. Tartışılmayan bir diğer konu ise güvenlik konusu oldu. Kasulidis tüm başlıklarının birbirleriyle bağlantılı olduğuna dikkat çekerek mülkiyet konusunda da tarafların ilk kez bu kadar derine indiklerini ifade etti. Türkiye'ye atıfta bulunurken de Ankara'nın garantiler konusunu ve somut olarak da tek taraflı müdahale hakkının kaldırılması konusunu tartışabileceği görünümü verdiği değerlendirmesinde bulundu. Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümünü istemesi için çok nedene sahip olduğunu ifade etti. Bölgede enerji planlamalarına dahil olmak istemesini nedenlerden biri olarak gösterdi.

 

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi " Hasikos, Başsavcı'dan, Baş Denetçi'nin yetkilerini netleştirmesini istedi" başlığı .

 


Gazetenin diğer haberlerinden bazıları

-Kamu Çalışanları Sendikası PASİDİ’nin kreşinin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, sendikal hareketin de tavrı nedeniyle kamu hizmetlerinde reformların hızlı ve dev adımlarla ilerlediğini söyledi. Hedeflenen reformların amacının yuırttaşların beklentilerine yanıt vermek olduğunu belirtti. Hükümetin hazırladığı çağdaşlaşma değişikliklerine Kamu Çalışanları Sendikası PASİDİ’nin daha iyi bir kamu hizmeti için gelecekte de katkı koymaya devam edeceğinden emin olduğunu ifade etti. PASİDİ Genel Sekreteri Glafkos Hacıpetru da yaptığı konuşmada kamu alanında Kıbrıs yurttaşına daha sonuç alıcı hizmet vermek ve bu alanda daha sonuç alıcı olmak için gerek duyulan herşeyi yapacaklarını belirtti. Hacıpetru yıllardan beridir Hükümetin örnek bir işveren olduğu görüşünü de savundu ve ekonomik kriz nedeniyle bu durumun yitirildiğini ancak tekrar eski hale gelinmesi gerektiği görüşünü savundu.

 


- Enerji Strateji Konseyi’nin Konsey Başkanı Andreas Pullikas Konsey'in birinci yıllık raporunu dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e sundu. Raporda kurumun yapısı, yetkileri, çalışma süreçleri ve kadrolanması olguları yer aldı. Cumhurbaşkanı raporu alırken yaptığı konuşmada Konsey’in ve benzer örgütlenmelerin rollerine değindi ve bilim insanlarının daha fazla değerlendirileceğini not etti.

 


SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Rusya ile Türkiye arasında yaşanan gerginlik. Gazeteye göre Türkiye Genelkurmay başkanlığı dün bir açıklama yaparak Rus savaş uçaklarının 5 Ekim günü Türk hava sahasını ihlal ettiğini duyurdu. Bu arada iki ülke arasındaki gerginliğe NATO da dahil oldu.

 

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları

-Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı'nın kalıcı deragasyonlar talebine Hükümet tepki gösterdi. Hükümet Sözcü Vekili Viktoras papadopulos Kıbrısrum tarafının iradesinin ve tezinin her iki toplumun da yararına Avrupa müktesebatının kalıcı deragasyonlar olmaksızın bütününde uygulanmasında yana olduğunu söyledi. İki bölgeliliğe saygının temel insan haklarının uygulanmasıyla çatışmadığına dikkat çeken Papadopulos, Hükümetin şu anda Kıbrıslıtürk liderin açıklamalarına kısmi olarak yanıt vermeyi gerekli görmediğini Cumhurbaşkanının bunları müzakere masasına getireceğini de belirtti.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:01

Son Haberler

29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Anastasiadis: Yunanistan ve Kıbrıs, sıkı birlik koşulları altında faaliyet gösteriyor
13:37
Devlet'den döngüsel ekonomi benimseycek şirketlere 30 milyon avro
13:36
Palmas: İngilizlerin tutumu ve yönetimi şaşırtıcı değil
13:35
Güvenlik Konseyi üyeleri Kıbrıs sorununun çözümünün temeline net bir şekilde atıfta bulunulmasını talep etti.
13:34
Tüm haberler

Video on Demand