6/10/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan'ın dün Brüksel'de gerçekleştirdiği temasları. Gazeteye göre Avrupa'ya göçmen akışını durdurmak için Avrupa Birliği ile işbirliğinde Erdoğan bazı karşılıklar talep etti. Türkiye'nin şantajları karşısında da Avrupa Birliği Ankara'nın taleplerini "mümkün olduğu ölçüde" karşılamaya hazır olduğu görünümü verdi. Erdoğan dün Komisyon, Konsey ve Avrupa Parlamento Başkanları ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu. Erdoğan bu görüşmelerinde somut olarak Kıbrıs'ın dondurduğu 15. müzakere başlığı olan enerji, 24. başlık olan adalet, özgürlükler ve savunma, 31. başlık olan dış politika, güvenlik ve savunma başlıklarının açılarak Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecinin ileri götürülmesini istedi. Fransa'nın dondurduğu ve ekonomi ve parasal birlik konularını kapsayan 17. başlığın müzakereye açılmasını da talep etti. Erdoğan Avrupalı yetkililerle görüşmeleri sırasında PKK'nın eylemlerini ileri sürerek Suriye toprakları içerisinde 80 kilometre uzunluğunda ve 18 kilometre derinliğinde bir güvenlik kuşağının yaratılmasını da gündeme getirdi. Vize konusuyla ilgili görüşmelerin hızlandırılmasını da istedi. Tüm bunlara ilaveten pastanın üzerinde mum olarak da Kıbrıs sorununun çözümü konusunda hazır olması hakkında şüphe belirterek Avrupa Birliği'nden Lefkoşa üzerindeki etkisini kullanmasını
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Britanya Kıbrıs'ta garantörlük konusunda esnek. Bunun yanı sıra Kıbrıs sorununun çözümünün ekonomik yanlarına destek vermeye de hazır. Muhafazakar Parti'nin kongresi çerçevesinde Kıbrıs'ın Dostları Grubu'nun organize ettiği toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı Filip Hamod New-York'ta geçen hafta Espen Barth Eide ile görüşmesi sırasında son 12 aydan beridir var olan Kıbrıs sorunun çözülmesinin olanaklı olduğu düşüncesini bir kez daha teyit ettiğini söyledi. Bakan daha sonra da ülkesinin Kıbrıs sorununun çözümüne her yoldan yardımcı olmaya hazır olduğunu belirtti. " Biz Kıbrıs anayasasının garantör güçlerinden biriyiz ve gelecekte bu konudaki rolümüzle ilgili tamamı ile esnek bir pozisyondayız, Eğer yardım edecekse, tarafların anlaşması için her tür seçeneği inceleyeceğiz" dedi. Britanya Dışişleri Bakanı Kıbrıs sorununda askıda olan mülkiyet konusunun çözümünde önemli bir mali desteğe gerek duyulacağına da dikkat çekti ve " Uluslararası toplumun çözümün gerek duyduğu ekonomik destek konusunda harekete geçmesi için Avrupa Birliği'ndeki ortaklarımı ve Amerika Birleşik Devletleri ile işbirliği çalışmasını üstlendik" dedi. Helmos dört beş aylık bir uğraşı sonrası gelecek yıl Kıbrıs'ta bir referandum olasılığının bulunduğuna da dikkat çekti. " Bu tarihi bir an olacak. Şimdi bir fırsat penceresi var ve eğer bunu kaybedersek bu hiçbir zaman aynı biçimde gelmeyecek. Umarım ki gerçekten tarihi bir gelişmenin arifesindeyiz" dedi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Kilisesi tarafından aforoz edilen Andreas Pitsillidis ile ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Andreas Pitsillidis kendisini aforoz eden Azizler Konseyi'nin kararına itiraz etmeyi düşünüyor ancak bunun mümkün olmaması durumunda Ekumenik Patriğe başvuracak. Pitsilidis dün katıldığı bir radyo programında Başpiskopos tarafından yönlendirilen aforoz kararının Kilise tüzüğüne aykırı olduğunu belirtti. Pitsilidis bu arada DİSİ Başkanı Averof Neofitu'nun dün kendisiyle iletişime geçtiğini ve kendisine milletvekili seçimlerinde partisinin Lefkoşa listesinden aday yapmayı arzuladığını söylediğini belirtti. DİSİ çevreleri de Pitsilidis ile iletişimi doğruladı ancak adaylık konusunda tüm parti üyelerinin uyması gereken ve tüzük tarafından belirlenen bir süreç olduğuna dikkat çektiler. Bu arada Başpiskopos Hrisostomos Pitsikllidis'in merhamet dilemesi istedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa İstikrar Mekanizması Kıbrıs'la ilgili uyumlaştırılmış memorandumu onayladı. Mekanizma’nın Başkanı Klaus Rengling Kıbrıs’ın 2016 yılının ilk çeyreğinde programını başarılı bir biçimde tamamlama yönünde bir adım daha attığını söyledi. Kıbrıs Hükümeti’nin reform programını uyguladığını ve sonuçların sadece dengesizliklerin giderilmesi ve mali kredi sisteminde 500 milyon Euroluk kredi kullanma yolunu açtı. istikrarın sağlanmasıyla kalmayıp aynı zamanda aşamalı bir biçimde ekonomide büyümeye geçilmesini ve işsizliğin azalmasını getirdiğine de dikkat çekti. Rengling buna paralel olarak reform gereksinimlerinin programın son evresinde de devam ettiğini belirtti. Kıbrıs’ın özellikle de bankalara yük olan ve ekonomiyi destekleme olanaklarını sınırlayan yüksek oranda geri dönmeyen krediler sorununu acil bir biçimde çözmesi gerektiğine vurgu yaptı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "yatırım fonlarını ayaklarına halı seriyorlar" başlığı altında. Gazeteye göre Hükümetin hazırladığı yasa tasarısı kredi kullanıcının kendi kredisini diğer alıcıların alacağı fiyattan alma olanağına sahip olmaksızın kredilerin paket haline getirilip satılmasını öngörüyor. Bu yasa tasarısı birinci konutun veya küçük mesleki iş yerinin ipotek olarak verildiği krediler için de herhangi bir koruma ve güvene öngörmüyor. Bankalar ve yatırım fonları kredileri çok düşük fiyata satın alırken kredi kullanıcıları veya onların yakın akrabaları bu süreçte yer alamayacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Slovenya Meclis Başkanı ülkesinin Kıbrıs sorununun çözümünü desteklediğini söyledi ve bu sorunun bir Avrupa sorunu olduğuna vurgu yaptı. Kıbrıs'ı ziyaret etmekte olan Slovenya Meclis Başkanı ve parlamento heyeti dün Temsilciler Meclisi başkanı Yannakis Omiru tarafından kabul edildi. Slovenya Meclis Başkanı bu kabul de yaptığı açıklamada Slovenya ile Kıbrıs'ın dostluk ilişkilerin atıfta bulundu. Kıbrıs sorununa bulunacak olan çözümün Avrupa Birliği ilke ve değerlerine dayalı olmasının önemine işaret eden Meclis Başkanı, “Türk işgalinin sona ermesi, işgal ordusunun geri çekilmesi ve yerleşiklerin geldikleri yerlere dönmesi, 1960 garantilerinin ortadan kaldırılması ve insan haklarının uygulanması demektir” dedi. Milan Brglez ise, Avrupa Birliği çerçevesinde işbirliğinde bulunan Kıbrıs ve Slovenya arasında sağlanan dostça ilişkilere atıfta bulunarak, her iki ülkenin, sorunların Uluslararası ve Avrupa Birliği hukuku temelinde barışçıl bir şekilde çözümlenmesini desteklediğini vurguladı. Brglez, Kıbrıs ve Slovenya'nın karşılıklı destek ile Avrupa Birliği içinde daha iyi işler başarabileceklerini belirtti.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis'in Kıbrıs'ın kredi kullanımı için uluslararası piyasalara çıkacağı açıklaması. Gazeteye göre Kıbrıs önümüzdeki aylarda uluslararası piyasalara çıkacak. Bu Kıbrıs'ın 2015 yılı içinde uluslararası piyasalardan ikinci kredi kullanımı olacak. Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis Simerini'ye yaptığı açıklamada bunun Kıbrıs'ın kredi kullanma yeteneğini yeniden teyit eden Kamu Borçları Stratejik Yönetimi'nin öngördüğü bir hareket olduğunu söyledi. Bakana göre bu çıkışta ne kadar bir meblağın ne kadar bir süre için talep edileceği de henüz belirlenmedi. Bakana göre bu uluslararası piyasalarda var olan koşullara göre belirlenecek. Bakan bu arada Kıbrıs yeni bono satışıyla var olan borçlarını ödeme ve uzun vadeye yayma olanağına kavuşacak. Devletin nakit pozisyonu güçlenecek ve bütçede var olan küçük açık da kapatılacak. "Financel Times" gazetesi de Kıbrıs'ın ekonomideki hareketlenmesinin Avrupa Merkez Bankası'nın önlemleriyle Avrupa ekonomisindeki iyileşmeyle birlikte yatırımcıların Kıbrıs'a olan ilgisinin arttığını yazdı.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi Kıbrıs'ın kredi kullanmak amacıyla uluslararası piyasalara çıkma kararı alması.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs Elektrik Düzenleme Kurumu'nun yeni Başkanı Andreas Pullikas ve yeni Başkan Yardımcısı Filippos Filippu'nun görev yemini töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Kıbrıs'ın enerji sektörünün temelde değiştiğine işaret etti. Kurumun, ülkede oluşturulan büyük bir enerji haritasında ekonomisinin gidişini büyük ölçüde belirleyecek olan yeni ve ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı, söz konusu zorlukların, Kıbrıs'ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde keşfedilen doğal gazın kullanılması, yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretiminin daha da geliştirilmesinin, yanı sıra modern, çevreye duyarlı ve daha verimli enerji teknolojisinin piyasaya girmesi ile ilişkili olduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis bununla birlikte, Hükümetin Kıbrıs Elektrik Düzenleme Kurumu'nun Kıbrıs'ta "yeni elektrik tedarikçilerinin ve uyumlu, yenilenebilir enerji kaynaklarından yeni elektrik üreticilerinin faaliyete geçmesin sağlayacak” yeni bir rekabetçi elektrik piyasası modeli ile ilgili planlamayı sonuçlandırmasını ve uygulamasını beklediğine dikkat çekti.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:01

Son Haberler

29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Anastasiadis: Yunanistan ve Kıbrıs, sıkı birlik koşulları altında faaliyet gösteriyor
13:37
Devlet'den döngüsel ekonomi benimseycek şirketlere 30 milyon avro
13:36
Palmas: İngilizlerin tutumu ve yönetimi şaşırtıcı değil
13:35
Güvenlik Konseyi üyeleri Kıbrıs sorununun çözümünün temeline net bir şekilde atıfta bulunulmasını talep etti.
13:34
Tüm haberler

Video on Demand