31/10/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi dün gerçekleştirilen Anastasiadis-Akıncı görüşmesi. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Akıncı, Kasım ayı boyunca sürecek sürekli görüşmeler yoluyla, başta mülkiyet konusunda olmak üzere temel konularda taraflar arasında var olan görüş ayrılıklarını gidermeyi başaracakları umuduyla müzakerelerin yoğunlaştırılması konusunda anlaştılar. İki lider dün, uzun süren görüşme sırasında mülkiyet konusuna ve özellikle de mülk sahibi ve kullanıcı kavramlarına ilişkin farklı yaklaşımlara sahip olduklarını bir kez daha teyit ettiler. Türk tarafı konuya ilişkin bilinen tezinden kımıldamıyor. Bunun yanı sıra Akıncı nüfus ve mülkiyette ayrı çoğunlukların kabulünü de talep ediyor. İki liderin yoğun müzakerelerinin odağında şimdi mülkiyet konusu olacak ve kriterlerde anlaşma sağlayıp ortak bir noktaya varma noktasında uğraşı ortaya koyacaklar. Aynı zamanda Kıbrıstürk toplumunun çözüm ile uygulamaya konacak Avrupa müktesebatına hazırlanması süreci de devam edecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Enerji Düzenleme Kurulu elektrik üretimi için doğal gaz sağlama ihalesine katılan şirketlerden son iki yılda sekizinci kez teminatlarını uzatma talebinde bulundu. Yeni uzatma 18 Aralık 2015 tarihine kadar geçerli olacak. Teminatların arka arkaya uzatılması tarihi sonuçta doğal gaz alımının 1 Ocak 2016 tarihinde başlamasını öngören ilk ihalede öngörülen tarihe kadar geldi ve bu da Ocak 2014 tarihinde çıkılan ihalenin duraksadığının bir göstergesi olarak algılanmaya başlandı. İki yıllık süre ve sekiz uzatma, tedarikçi firma ile müzakerelerin durmuş olduğunu da gösteriyor.

-Troyka programının uygulanmasının sondan bir önceki değerlendirmesi yapılıyor. Bu değerlendirme için çalışmalara Pazartesi günü başlanacak ve iki hafta içerisinde tamamlanacak. Bu değerlendirme sürecinin özelleştirme ve geri dönmeyen krediler nedeniyle zor olacağı belirtiliyor. Altıncı değerlendirme sonrası, bunun olumlu olması durumunda Kıbrıs 600 milyon Euroluk bir kredi daha kullanacak ve bundan sonra da programını sonlandıracak. Memorandum programından 2016 yılının Mart ayında çıkılmış olunacak ancak bunun kolay bir mesele olmayacağı görünümü var. Kreditör temsilcilerinden oluşan heyet mali kredi sistemini yakından izliyorlar ve bu alandaki gelişmelerden çok da memnun oldukları söylenemez. Heyet Pazartesi günü başlayacağı temasları sırasında, iflas yasası ile ipotekli taşınmazların satılmasını düzenleyen yasanın uygulanması konusunu ağırlıklı olarak ele alacak.


POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi " Kasım ayı dayanıklılık testi" başlığı altında dünkü Anastasiadis-Akıncı görüşmesi. Gazeteye göre Nikos Anastasiadis ile Mustafa Akıncı Kasım ayında, mülkiyet ve Kıbrıs sorununda diğer açık başlıklarda devamlı müzakere anlamına gelecek altı görüşme gerçekleştirip Mayıs ayındaki milletvekili seçimleri öncesi süreçte bazı sonuçlar elde etme araştırması yapacaklar. Dün uzun saatler süren ve olumlu bir atmosferde gerçekleştirilen görüşmeden sonra da aslında verilerde özlü bir değişiklik olmadı. Görüşmelerin gündeminde birinci konu, müzakerecilerin hemen hemen günlük temelde ele aldıkları mülkiyet ve bir dizi kriter üzerinde anlaşmaya varmak olacak. Diplomatik kaynaklara göre eğer iki lider şu anda mülkiyet konusunda var olan engelleri aşmayı başarırsa önemli gelişmeler için yol açılmış olacak. Sonuç elde etme uğraşısı içerisinde Kasım ayında gerçekleştirecekleri 6 görüşme sonrası liderler açıklama yapmaktan kaçınacak.


Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Eurostatın verilerine göre Eylül ayı sonu itibarıyla Kıbrıs'ta işsizlik %15,1 oranında oldu. 64 bin kişi işsiz. %15,2 oranı ile bir istikrar gösteren Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları ile kıyaslandığında işsizlikte küçük de olsa bir düşüş yaşandı. 2014 yılının Eylül ayında ise işsizlik oranı %16,3'tü. 25 yaş altı grupta ise işsizlik oranı %32,6. Bu yaş grubunda ise 2014 Eylül'ünde işsizlik oranı %35,1'di. Kıbrıs en yüksek işsizlik oranında Avrupa Birliği ülkeleri arasında dördüncü sırada. Avrupa Birliği ülkeleri arasında Yunanistan % 25 ile en yüksek işsizlik oranına sahip ülke. Onu %21,6 ile İspanya, %15,4 ile Hırvatistan izliyor. En düşük işsizlik oranı ise %4,5 ile Almanya'da. Bu arada Euro Bölgesinde işsizlik oranı 2012 yılı Ocak ayından sonra en düşük düzeyine indi. Bu bölgede işsizlik oranı %10,8 oldu. Eurostat verilerine göre 2015'in Eylül ayında Avrupa Birliği'nde toplamda 22,63 milyon işsiz vardı ve bunların 17,32 milyonu da Euro Bölgesindeydi. Avrupa Birliği'nde gençler arasında ise işsizlik oranı %20,1. Bu oran bir yıl önce aynı dönemde %21,8'di.

-Dünya Bankası'nın incelemesine göre kamuda rüşvetin gelişimi liyakat duygusunu tesis etmeye davet edilen Hükümeti tek bir yola soktu. Liyakat için sınav ve oranlara bağlı puan sistemi içeren yöntem önerildi.

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi "Kıbrıs sorununda Kasım sıcak ay " başlığı altında . Gazeteye göre Kasım ayında yoğun müzakerelerin yanı sıra üçü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine üye ülkenin dışişleri bakanları olmak üzere toplam dört ülkenin dışişleri bakanı da Kıbrıs'ı ziyaret edecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Merkez Komitesi bugün toplanarak seçim yasası ile ilgili gelişmeleri değerlendirecek. AKEL milletvekili Aristos Damyanu AKEL'in bu konuda DİSİ ile önceden anlaşmaya vardığı yönündeki eleştirileri yorumlarken bu konuda herhangi bir ön anlaşmanın olmadığına vurgu yaptı. Başkalarının başka yönlere giderken AKEL'in demokrasi, çok seslilik mücadelesi verdiğine vurgu yaptı. AKEL'in seçim yasasının çağdaşlaştırılması yönünde var olan önerileri duymaya ve bunları tartışmaya hazır olduğunu da ifade etti.

-Kıbrıs Elektrik Kurumu çalışanları Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e bir mektup göndererek enerji alanının özelleştirilmesi konusunda sorumluluğunu anlattı. Kurumda örgütlü dört sendikanın başkanının imza koyduğu mektupta Hükümetin ileri götürdüğü metotla elektrik fiyatlarının matematiksel bir kesinlikle artacağına vurgu yaptılar. Enerji bakanı Lakkotrpis'ide konuyla ilgili incelemeleri önceden belirlemekle suçladılar. Yaratılacak oldu bittilerle ekonomiye geri döndürülemeyecek zararlar verileceği uyarısında bulundular.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda yoğun müzakere sürecine giriliyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs özel danışmanı Espen Barth Eide dünkü liderler görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada liderlerin kasım ayı içinde altı görüşme yapacaklarını duyurdu. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri`nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, iki lider adına okuduğu açıklamada, liderlerin 11 Şubat 2014 Ortak Metninde belirtildiği gibi birleşmiş bir Kıbrıs`a ilişkin ortak vizyonlarını yeniden teyit ederek işbirliği içinde bir araya geldiğini kaydetti. Eide devamla, liderlerin önümüzdeki ay boyunca en az altı kere bir araya gelmelerini ve görüşmelerin tarihleri konusunda anlaştıklarına işaret etti. Bu yoğun aşama, pazartesi günü 2 Kasım`da başlayacak, ardından da liderler 5, 18, 20, 23 ve 25 Kasım tarihlerinde görüşecekler. Müzakereciler ve ekipleri ise neredeyse günlük bazda bir araya gelmeye devam edecek. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis de Kıbrıs Türk toplumu lideri Mustafa Akıncı ile yaptığı görüşmeyi yapıcı ve verimli olarak niteledi, bunun yanı sıra Kıbrıs müzakerelerinin Kasım ayında yoğunlaştırılacağına işaret etti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen Kıbrıs müzakerelerinin çerçevesinde Kıbrıs Türk lideri ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı`nda yaptığı açıklamada, liderlerin Kasım ayında beklemede olan tüm konuları, bunun yanı sıra mülkiyet konusunu ele alacaklarını belirtti. İlgili soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Anastasiadis, müzakerelerin Kasım ayında bir çözüme varacak şekilde sona ereceğinin beklenmemesi gerektiğine dikkat çekti.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:15

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand