30/10/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi devlet hastahanelerinde çalışan doktorların durumu. Gazeteye göre devlet hastahanelerinde yetersiz olan doktorlar da var, gerekli niteliğe sahip olmakla birlikte hastalara hizmet vermeyi reddeden doktorlar da var. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Müdürü Petros Matsas bu doktorları tespit ettiklerini açıkladı ve dün kendisinin yetersiz olan bir doktorun istifasını istediğini ve bu doktorun da istifasını sunduğunu söyledi. Matsas hastahanelerde hakim olan trajik durumu dünkü açıklamasıyla net bir biçimde ortaya koydu ve hastalara karşı yaşanan ve sürekli bir biçimde kamuoyuna yansıyan bazı durumlara da böylece yanıt vermiş oldu. " Hiç ameliyat yapmayan cerrahlar, hiç hasta muayene etmeyen pratisyenler, terfi alan ancak nakil kabul etmeyen doktorlar tespit edildi" dedi. Lefkoşa dışındaki hastahanelerin bölümlerin çoğu kez başsız olduğunu, hiçbir hiyerarşinin olmadığını, hastaların hizmet için bekleme listelerinin uzadığını ve böylece hem risk altına girdiklerini hem de eziyet çektiklerini dile getirdi. Örnek olarak en basit müdahale olan katarak ameliyatı yapmayı reddederek hastalarını Limasol veya Baf'tan Lefkoşa'ya gönderen göz doktorlarını gündeme getirdi. Sağlık Bakanlığı gelinen noktada bu durumu ele alabilmek için acil önlemleri uygulamaya koyacağını duyurdu. Kamu sağlık alanında bu olumsuz durumla ilgili iki yönetsel araştırmanın gelişim halinde olduğunu da açıkladı. Bir doktorun görevden alınması önerisine karşı Kamu Hizmetleri Dairesi'nin kararı da bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıslıtürk müzakereci Özdil Nami müzakere heyetiyle birlikte Çarşamba günü Ankara'ya ani bir ziyaret gerçekleştirdi. Yoğun müzakerelere az bir zaman kala ve başta mülkiyet başlığı olmak üzere birçok konu askıdayken son direktiflerin verilmesi amacıyla Kıbrıstürk müzakere heyeti Ankara'ya çağrıldı. Türkiye seçim arifesinde olmakla birlikte özellikle de önemli konularda Kıbrıs sorununa yön vermekten geri durmuyor. Bugün başlayacak yoğun müzakereler öncesi Ankara'dan temel mesaj mülkiyet konusunda yasal mülk sahibinin haklarının ortadan kaldırılması veya büyük oranda sınırlandırılması yönünde oldu. Bunun bir yansıması olarak da Kıbrıslırumların Kıbrıstürk oluşturucu devletine yerleşiminin sınırlandırılması da gündeme geliyor. Mustafa Akıncı'nın da kamuoyuna açık bir biçimde ifade ettiği gibi Türk tarafı kendi oluşturucu devletinde nüfus ve mülk çoğunluğu istiyor.


POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Koşi köyündeki çöp toplama ve yönetme merkezinin bir firmaya verilmesi konusuyla ilgili müzakerenin yürütme organından bağımsız yetkililere geçiyor olması. Gazeteye göre dün İçişleri Bakanlığı'nda yapılan toplantıda Başsavcı Koşi'deki çöp toplama alanıyla ilgili olarak var olan sözleşmenin uzatılmasını yasadışı olarak niteledi. Bu gelişme sonrası bu konuyla ilgili müzakereleri yürütme yetkisi Değişim ve Talepler Merkez Komisyonu'na verildi. Bu komisyonun da şimdi konuyla ilgili olarak Kasım ayı başında toplanması ve yüklenici firmaya İçişleri bakanlığından taleplerini daha aşağı çekmesini istemesi bekleniyor. Elde edilen bilgilere göre yeni müzakerenin hedefleri arasında yüklenici firmanın işletme giderlerini daha aşağı çekmemesi durumunda Devlet'in aradaki farkı sözleşmenin sona ereceği 2020 yılına kadar üstlenmesi ve o zamanki yüklenici firmanın da bunu daha düşük bir fiyatla üstlenmesini sağlamak da var. Ancak tüm bu müzakereler Lefkoşa çöpleri için para cezası ödenmesi tehdidi altında sürdürülüyor.


Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın Kıbrıs ziyareti sırasında DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos'a yaklaşımı farklı yorumlara neden oldu. Kocas parti heyetlerini Hilton Otel'de kısa sürelerle kabul ederken DİKO başkanını yalnız başına görmek istedi. Otele giden DİKO heyetinden parti başkan yardımcısı Markos Kipriyanu ile örgütlenme sekreteri Fotos Konstantinu'dan bir süre dışarıda beklemelerini istedi. Kipriyanu buna tepki göstererek otelden ayrıldı. Konstantinu ise görüşmeye çağrılmak için boşuna bekledi.


SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi seçim barajının yükseltilmesi ve devlet katkılarının siyasi partilere dağılımı konusunda devam eden tartışmalar. Gazeteye göre DİSİ'nin seçim yasasında değişiklik önerisi temelinde partiler arasında karşıtlık devam ediyor. AKEL'in öneriye ilişkin tavrı yarınki Merkez Komitesi'nde belirlenecek. Ancak AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Meclis'in daha iyi işlemesi için her halükarda bazı önerileri olacağını duyurdu. Bu arada iki büyük parti DİSİ ve AKEL devlet yardımlarının partiler arasında paylaşımına ilişkin ortak bir yasa teklifi sundular. Bu öneriye göre bugün %22'si partiler arasında eşit olarak paylaştırılan devlet yardımlarında bu oran %15'e çekilecek ve geri kalan da partilerin seçimlerde alacakları oy oranları temelinde bölüşülecek. DİSİ ve AKEL bu şekilde ekonomik zorluklarını küçük partiler aleyhine çözmeye çalışacak. Küçük partiler de buna şiddetli tepki gösterdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün Türkiye'ye mesaj gönderdi ve kayıplar sorununun çözümüne özlü katkı yapmasını ve bu konudaki taahhütlerini yerine getirmesini istedi. Kayıplar konusunun çözümünün, Hükümeti'nin öncelikleri arasında olduğunu dile getirdi. Kayıpları Bulma Komitesi'nin çalışmalarına atıfta bulunarak bu Komite'nin çalışmalarına devletin katkısına dikkat çekerken hiçbir şekilde bugüne kadar elde edilen sonuçlardan memnun olduklarını da ima etmediğini söyledi. Anastasiadis devamla, Komitenin kazı programına devam edebilmesi için özellikle Türk tarafının yeterli işbirliğinin eksikliğinden kaynaklanan belirli sorunların üstesinden gelmesi gerektiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ayrıca, Kıbrıs Rum tarafının, Ankara'nın Kayıp Kişiler Komitesi tarafından yapılan çalışmalara katkıda bulunma ve sonuçları hızlandırmak için gerekli desteği sağlama konusunda ikna olması amacıyla her şekilde konuyu teşvik etmeye devam edeceğine dair güvence verdi. Anastasiadis bununla birlikte, Kıbrıs Rum tarafının bütün ülkeleri ve özellikle Avrupa Birliği üyesi ülkeleri Türkiye'ye yönelik çabalarını yoğunlaştırmaya çağırdığını da kaydetti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi bankaların şimdi etik değerleri gündeme getirmeleri. Gazeteye göre bankalar krizinin ve bir avuç bankacının topluma taban yaptırması sonrası aynı bankalar şimdi etik olgusunu keşfettiler. Merkez Bankası ve Bankalar Birliği, bankaların üçüncü çevrelere satacakları kredileri kullanıcıların ve kefillerinin bu çevrelere satacakları fiyatlarla almalarına karşı çıkıyorlar. Bu karşı çıkışlarını da ortaya çıkacak etik tehlikelere bağladılar. Hükümetin de konuyla ilgili olarak hazırladığı ve Meclis Ekonomi Komisyonu'na sunduğu yasa tasarısı ciddi eksiklikler taşıyor. Tasarı 1 milyon Euro'ya kadar kredilerin satılmasını düzenliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hükümet devlet piyangolarının özelleştirilmesiyle somut bir yatırımcıya yıllık 22 milyon Euroluk bir hediye sunmak istiyor. Devlet piyangolarının özelleştirilmesi memorandumda yer almıyordu ancak Hükümet bunu da özelleştirme kararı almış durumda. AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis'in verdiği rakamlara göre devlet piyangoları yıllık bazda net 22 milyon Euro kar ediyor. Bu piyangoların son 25 yıldaki karı da 546 milyon oldu. Lukaidis bunun yanı sıra bu piyangoların satışından önemli sayıda emeklinin de kendileri için önemli bir gelir sağladığını da ifade etti.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi Koşi'deki çöp toplama merkeziyle ilgili olarak yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre bu konuda dün İçişleri Bakanlığında gerçekleştirilen toplantıda İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos kendi yaptığı anlaşmaya tepki gösteren bağımsız kuruluşları bunun sorumluluğunu üstlenmeye kendi sorumlulukları altında anlaşma yapmaya çağırdı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL yarın gerçekleştireceği Merkez Komitesi toplantısında seçim barajı olarak %4'ü tartışacak. DİSİ Başkanı Averof Neofitu'nun gündeme getirdiği seçim yasasında değişikliğe gidilmesi ve seçim barajının yükseltilmesi önerisi küçük patilerin şiddetli tepkisini çekmişti. Elde edilen bilgilere göre AKEL ise Neofitu'nun önerisinin ele alınacağı Meclis genel kuruluna bazı karşı önerilerle gidecek. Neofitu'nun %5'lik seçim barajına karşı %4'ü önerecek. AKEL'in bir önerisi de Meclis Komisyon Başkanlığını almak için Mclis'e girecek partilerin %5 ile %10 arası bir oy almaları olacak. Bu arada DİSİ Meclis Grup Sözcüsü Nikos Tornaridis seçim yasasında değişiklik önerileri nedeniyle partisine yönelik eleştirileri "haksız eleştiriler" olarak niteledi. Seçim barajının yükseltilmesi gerekliliğini son yıllarda en azından beş kez gündeme getirdiklerini ifade etti. Bu konuda demokrasi çerçevesinde bir diyaloğun yaşanması ve çoğunluğun gerekli kararı alması gerektiğine vurgu yaptı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:15

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand