3/10/15


FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Rus hava yolu şirketi Transaero'nun iflasının Kıbrıs turizmine etkileri. Gazeteye göre Rus hava yolu şirketi Trabsaero'nun iflasının Kıbrıs turizmine çok ciddi olumsuz etkileri olması bekleniyor. Kıbrıs'a gelen Rus turistlerin %70 bu hava yolu şirketin,i kullanıyordu. Rusya'dan Kıbrıs'a turist gönderen turizm acentelerinin çok büyük bir kısmı da sadece bu hava yolu şirketiyle çalışıyordu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Fransız iş adamları, Kıbrıs`ta enerji, turizm, nakliye ve teknoloji gibi çeşitli alanlarda yatırım yapmaya ilgi gösteriyor. Kıbrıs Yatırım Örgütü Enerji, Ticaret, Turizm ve Sanayi Bakanı Yorgos Lakkotripis, Fransa`nın Kıbrıs Büyükelçisi Jean Luc Florent, Kıbrıs - Fransız İşadamları Derneği ve Fransız iş adamlarının katıldığı ve yatırım olanakları ve yatırımların kolaylaştırılmasının ele alındığı bir çalışma kahvaltısı düzenledi. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Bakan Lakkotripis, gelecek cuma günü, Paris`te, TOTAL şirketinin Kıbrıs`ın Münhasır Ekonomik Bölgesi ile ilgili planlarını görüşmek üzere, şirketinin Orta Doğu ve Kuzey Afrika Başkanı ile bir araya geleceğini söyledi. Paris`te, Kıbrıslı ve Fransız iş adamları ağırlıklı olarak turizm, enerji ve nakliye sektöründe, her alandaki yatırımları görüşmek üzere bir araya gelecek. Lakkotripis ayrıca, Fransız yatırımcıların ilgisinin kumarhane ve teknoloji parkına da uzanabileceğine işaret etti. Bakan aynı zamanda, Kıbrıs`a gelen Fransız turistlerin Ağustos`a kadar % 36 oranına ulaşan sayısının artmasını memnuniyetle karşıladı. Fransız Büyükelçisi ise yaptığı açıklamalarda, Kıbrıs ve Fransa arasında iş ve yatırım sektörlerindeki ilişkileri geliştirme yolları konusunda birçok fikir alışverişinde bulunduklarına dikkat çekti. Önümüzdeki hafta Paris`te Fransa ve Kıbrıs şirketleri arasında, ağırlıklı olarak turizm enerjisinde, nakliye sektöründe, tüm alanlar üzerinde bir buluşma gerçekleşeceğini sözlerini ekledi ve Kıbrıs`ta ekonominin ve mali durumun iyileştirilmesini dikkate alarak iyileştirme için yer olmasına dair görüşünü dile getirdi. Büyükelçi devamla, iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerinin örnek nitelikte olduğuna işaret etti.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi Rus hava yolu şirketi Transaero şirketinin iflası. Gazeteye göre Rus hava yolu şirketi Transaeronun batışı Kıbrıs'ta alarm verilmesine neden oldu. Bu hava yolu şu ana kadar bu yıl Kıbrıs'a 350 bin Rus turist getirmişti. Kıbrıs turizmi için ikinci büyük pazar olan Rus pazarında adaya gelecek turistleri taşıma konusunu kısa dönemli olarak yönetilebilecek bir konu. Her şeyden önce turizmde yaz sezonunun sonuna gelinmiş bulunuyor. Bu hava yolunun bıraktığı boşluğu Aralık ayına adar Aeroflot kapatacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades, Anayasa'nın koruyucusu olarak, cuma günü Kıbrıs Yüksek Mahkemesi`nin Başsavcı Yardımcısı Rikkos Erotokritou ile ilgili kararını onayladığını duyurdu. Ancak Cumhurbaşıanı yeni bir başsavcı atama konusunda tereddütlü. Cumhurbaşkanı geçmişte bu makamın anaysaya göre Kıbrıslıtürklere ait olduğu ve iki toplum arasında dengelkerin korunması gerektiği görüşünü savunmuştu


HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi “öngörülemeyen sonuçlarla karmaşa “ başlığı altında Rusya’ya ait hava yolları şirketi Transaeoro’nun iflası.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL araştırma bürosu sorumlusu Haris Polikarpu dün yaptığı bir açıklamada Kıbrıs istatistik Dairesi'nin yakın bir geçmişte ücretelrle ilgili olarak yayınladığı verilerde Kıbrs'ta hem rakamların hem de yurttaşların refah içinde olmadığını ortaya koyduğuna dikkat çekti. On çeyrekten beridir Kıbrıs'ta çalışanların ücretleri sürekli olarak düşüyor. Buna karşı şirketlerin kârlarında kazançlarında ise artış var. İşletmelerin Kıbrıs ekonomisindeki payları sürekli büyüyor. Hükümetin bugün uyguladığı politikaların da hedefi net: Krizin yükü çoğunluğun sırtına aktarılırken küçük bir kesimin kazançlarında, ceplerine giren paralarda azalma olmaması. Bugüne kadar izlenen ve bundan sonra izlenecek politikalarla ücretler ve emekli maaşları daha da düşürülecek, kamuda sağlık olgunun önemi daha da aşağı çekilecek ve sosyal devlet bitirilmeye çalışılacak. Hükümet edenlerin felsefesi devam ettiği sürece sunmak istedikleri başarı hikayesi toplum için şimdiye kadar olduğu gibi yine olumsuz olmaya devam edecek.

-Haklarına yapılan %30’un üzerindeki kesintiler sonrası emeklililerin yaşam standartı ciddi bir biçimde düştü. Emekililer ciddi sorunlarla karşı karşıya. PEO’ya bağlı emeklilile sendikası EKİSİ’den bir heyet Çalışma Bakanı Zeta Emilyanidu ile bir araya gelerek emeklililerin karşı karşıya oldukları sorunlar hakkında Bakan’a bilgi verdiler. Garatnti Altına Alınmış Asgari Gelir’e yapılan başvuruların incelenmesinde ciddi gecikmeler yaşandığına dikkat çektiler. Bir yıl geçmesine rağmen henüz yanıt alaınamayan başvurlar olduğuna dikkat çektiler. Çalışma Bakanı Emilyanidu da sendika yetkililerine düşük emekli maaşı alan 28 bin 2 yüz başvurucunun başvurlarının incelendiğini bunlardan 3.500’üne hak sahibi olduklarına dair mektup gönderildiğini ifade etti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “Rusya’dan uçuşlarda boşluyk var” başlığı alında.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Elde edilen bilgilere göre Nikos Anastasiadis ile Mustafa Akıncı 12 Ekim tarihinde gerçekleştirecekleri görüşmede görüşmede görüş ayrılığı olan konuları kayda geçirecekler. Görüş birlikleri ve görüş ayrılıkları sürecinin tamamlanamsıyla da iki lider görüş ayrılıkları arasında köprü oluşturmaya çalışacaklar. İki lider 30 Ekimde de bir araya gelecek. Özlü tartışmara ise liderlerin görüşmeleri yoğunlaştırma kararı aldıkları Kasım ayında başlanması bekleniyor. Mülkiyet konusunda sağlanacak görüş birliğinin müzakere sürecinin olumlu gelişmesinde kilit öneme sahip bir konu olarak görülüyor. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis 1 Ekim bağımsılzık günü nedeniyle yayınladığı deklerasyonda taraflardan herhangi birinin lehine olacak bir anlaşmanın yaşayabilir bir seçenek olmayacağına dikkat çekti. Müzakerelere atıfta bulunan Anastasiadis, “şu ana kadar farklıları köprülemeyi başardık ve tabii ki, bazı boyutlardaki boşluluğu da tespit ettik” dedi ve “her iki toplumun endişeleri ve hassasiyetlerini dikkate alarak Kıbrıs`ın yeniden birleşmesi benim birinci önceliğim” görüşünü savundu. Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün siyasi eşitlik, tek egemen, tek vatandaşlık ve tek uluslar arası kimliğe sahip, iki toplumlu, iki taraflı bir federasyon olması gerektiğini ve bu temelde Kıbrıs Cumhuriyeti`nden oluşturulacak olan yeni devletin tüm Kıbrıslıların haklarını koruyacağı bir devlet olması gerektiğini vurguladı. Söz konusu devletin Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslar arası kurumlara üye olmaya devam edeceğini ifade eden Anastasiadis, oluşturacak devletin egemenliği, toprak bütünlüğü ve yasallığının çağdışı garantör ve garantiler sisteminden etkilenmemesi gereken bir devlet olması gerektiğini söyledi. Kıbrıs sorununun çözümlenmesi için Avrupa Birliği üyeliğini değerlenme zamanı geldiğini belirten Cumhurbaşkanı, böylece ada ve adanın vatandaşlarının diğer Avrupa vatandaşlarıyla eşit olacağını vurguladı. Anastasiades, Kıbrıs`ın özgürlüğü için hayatlarını kaybedenleri onurlandırmak amacıyla adada barışın sağlanması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı, konuşmasında, “genç nesillere birlikte yaşama, ortak yaratma ve ilerleme sağlayacak bir devlet ilan etme görevimiz var” dedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:01

Son Haberler

22 Eylül
86 yaş ve üzerindeki kişilere üçüncü doz aşı verme çalışmaları başladı
13:31
Blinken ve Çavuşoğlu bir araya geldi
13:30
basın özetleri 22.09.21
13:29
36 yaşındaki jinekolog tutuklandı
13:29
Anastasiadis Elpidoforos görüşmesi iptal edildi
13:28
Dün 117 yeni vaka kaydedildi
09:01
Erdoğan: Kıbrıslı Türkler tarafından önerilen yeni çözüm vizyonunu desteklemeye devam edeceğiz
08:59
Hristodoulidis Hindistan, Filistin ve Gambiya'dan mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi
08:58
Anastasiadis - Guteres görüşmesi yaratıcı bir atmosferde gerçekleşti
08:56
21 Eylül
86 yaş üstü vatandaşlara üçüncü doz aşılar yarın yapılmaya başlanacak
13:50
Dendias AB Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye'nin son suçları hakkında bilgi verdi
13:49
Ersin Tatar egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü politikasını açıklamak için New York'a gitti
13:48
Tüm haberler

Video on Demand