Kocias: Kıbrıs Cumhuriyeti adil çözüm için mücadele edebilir

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, bugün sabah saatlerinde Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirmiş olduğu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Atina-Lefkoşa işbirliğinin, son iki günde daha sağlam, daha ayrıntılı ve daha vasıflı hale geldiğini ifade etti.

Bu durumun iki ülke arasındaki işbirliğinde büyük pratik bir adım oluşturduğunu vurguladı. Kocias, Anastasiadis’in Kıbrıs sorunu müzakereleri konusunda yapmış olduğu bilgilendirme sonrasında elde ettiği izlenimler hakkındaki soruya, ‘Kıbrıs Cumhuriyeti, adil bir çözüm adına mücadele etmek için gerekli irade, yetenek ve kapasiteye sahiptir’ şeklinde cevap verdi. Nikos Kocias, Lefkoşa’nın bu çabasında, Atina’nın tam desteğine sahip olduğu konusunda güvence verdi. Yunan Dışişleri Bakanı, garatörlüklerin kaldırılmasının temel mesele olduğunu ve birçok uluslararası gücün bu fikri benimsediğine dikkat çekti. Bu gelişmenin, uluslararası ortamı dikkate alan, Türkiye’yi de etkilemesi gerektiğini ifade etti. Kıbrıs sorununda uluslararası toplumun tutumunu yorumlayan Kocias, bazı kişilerin süreci desteklediğini, bazılarının gerektiğinden fazla acele ettiğini  ve bazılarının ise sadece izlemekle yetindiğini kaydetti. Yunanistan’ın karşı karşıya olduğu ekonomik sorunların, ülkenin dış politika yapması için, stratejik önemini ve becerisini azaltmadığını savundu.


Editör: Bahar Yandaş
Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 23:11

Son Haberler

22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
21 Ekim
Ankara Doğu Akdeniz'de ipleri germeye devam ediyor
13:43
Nautical Geo araştırmalarına bugün devam ediyor
13:42
Mısır'da trafik kazası: 19 kişi hayatını kaybetti
13:41
Atina'da Kıbrıslı öğrencilerin oturduğu kafeteryaya yapılan saldırıda bir Kıbrıslı öğrenci yaralandı
13:40
Tüm haberler

Video on Demand