27/10/15

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs ve Yunanistan dışişleri bakanlarının dünkü görüşmesi . Gazeteye göre Kıbrıs'a resmi bir ziyaret gerçekleştirmekte olan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas Kıbrıs sorununu bir işgal ve uluslararası hukukun ihlali sorunu olarak niteledi. Bununla birlikte iki bölgeli iki toplumlu devlet yaratılarak Kıbrıs'ın yeniden birleşmesinden yana tavır ortaya koydu. Kocas, dün Kıbrıslı mevkidaşı Yuannis Kasulidis ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin ölçülü ve ihtiyatlı bir iyimserlik ifade etti. Kişi olarak kendisinin ve ülkesi Yunanistan'ın Kıbrıs'ta çağdışı garantilerin devamını tartışmaya dahi açık olmadıklarını söyledi. Son Türk askeri adadan ayrılmadığı sürece Kıbrıs sorununda çözüm olamayacağına vurgu yaptı. Kocas, Kıbrıslı mevkidaşı Kasulidis ile görüşmesinde ana konu olarak Kıbrıs'ın birleşmesi ve Kıbrıslıtürklerin tüm ürünlerini ve mümkün olan en geniş hakları sağlayacakları ve Kıbrıslırumların Kıbrıs'taki diğer üç azınlık gibi istikrarlı bir Kıbrıs Cumhuriyeti'nde kendilerini güven içinde hissedecekleri iki bölgeli iki toplumlu federal bir Kıbrıs Cumhuriyeti'nde yaratıcı ve yapısal yaşamlarını güvence altına almalarını tartıştıklarını söyledi. Bunun olması için işgal ordusunun adadan çekilmesinin zorunlu olduğunu ifade etti. Kocas, "Yunanistan, Kıbrıs sorunuyla ilgili uluslararası toplumla sürekli temas içindedir" dedi devam eden müzakerelerde Lefkoşa'nın temel tezlerine yönelik uluslararası alanda genelde olumlu bir atmosfer olduğunu açıkladı. Kıbrıs Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis de yaptığı açıklamada Kocas'ı Kıbrıs'ta görmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti ve Yunanlı Bakan'ın Kıbrıs sorununa katkısının büyük olduğuna dikkat çekti. Bu arada iki bakanın görüşmesi sırasında Kasulidis'in Yunanlı mevkidaşına Mısır'ın Zohr havzasında zengin doğal gaz yatakları bulunması sonrası enerji alanında yaşanan son gelişmeler hakkında detay bilgi verdiği belirtiliyor. Kasulidis görüşme sonrası yaptığı açıklamada " Mısır ile üçlü işbirliği çerçevesinde sağlanan ilerlemeleri ve bundan sonra atılması gereken adımları ve aynı zamanda İsrail ile üçlü işbirliğinin ileri götürülmesi olgusunu değerlendirdik. " dedi. Kocas da bu konuda planlanan doğal gaz taşıma hattının Yunanistan'dan geçmesi veya doğal gazın sıvılaştırılması tesislerinin Yunanistan'da kurulması olgularını da ele aldıklarını duyurdu. Bu arada Yuannis Kasulidis Türkiye'nin Avrupa Birliği ile tam üyelik başlıklarının açılmasına ilişkin bir soruyu yanıtlarken de Anastasiadis-Merkel görüşmesine atıfta bulundu ve bu görüşme sırasında herhangi bir baskı hissedilmediğinin daha önce açıklandığını ifade etti. Bir olasılık bu konuyla 2016 yılı içinde karşı karşıya kalınacağını belirtti.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs'ın bölge ülkeleriyle geliştirmeye çalıştığı işbirlikleri. Gazeteye göre Kıbrıs ve Yunanistan bölge ülkeleriyle bilinen üç taraflı görüşmelerle işbirliklerini daha da güçlendirme amacıyla yoğun bir biçimde çalışıyorlar. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın dün Lefkoşa'daki temasları sırasında bu konular ele alınıp tartışıldı ve iki hükümetin bundan sonra atılacak adımları belirlemeye çalıştıkları ortaya çıktı. Elde edilen bilgilere göre Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, 24 Kasım'da İsrail'i ziyaret edecek. İyi haber alan kaynaklara göre Aleksis Tsipras, Tel Aviv'deki görüşmeleri sırasında Lefkoşa ile de anlaşmalı bir biçimde Kıbrıs'ta gerçekleştirilecek olan üçlü zirvenin tarihini belirleyecek. Buna paralel Aralık ayı içinde Yunanistan, Kıbrıs ve Mısır'ın katılımıyla Atina'da üçlü bir diğer zirvenin gerçekleşmesi bekleniyor. Bunlarla eş zamanlı bu kez Ürdün'ün katılımıyla yeni bir üçlü oluşumu da tartışılıyor. İyi haber alan kaynaklar Kıbrıs ve Yunanistan'ın jeopolitik planlamalarının önemine vurgu yaparak Yunanistan ve Kıbrıs'ın kendileriyle işbirliği yapmak isteyen tüm bölge ülkeleriyle açık iletişim kanalları tuttuklarına dikkat çektiler. Bu arada dünkü Kasulidis- Kocas görüşmesinde Kıbrıs Cumhuriyeti'nin planlamalarıyla ilgili enerji alanında yaşanması beklenen gelişmeler ışığında enerji konuları da el alındı. Ancak bu görüşmede ana konu Kıbrıs sorunu ve özellikle de garantiler ve Avrupa müktesebatından deregasyonlar oldu. 2016 yılında yaşanması beklenen gelişmeler ışığında Avrupa-Türkiye ilişkileri de görüşüldü.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Averof Neofitu'nun seçim barajını %1,8'den %5'e yükseltilmesi yönünde üstlendiği girişim partisinde sorunlar yarattı. Önemli sayıda parti kadrosunun Neofitu'nun bu girişimine karşı olduğu görünümü var. DİSİ'de dün bu öneriye karşı çıkanlar kervanına partinin Avrupa Parlamento üyesi Eleni Teoharu da katıldı. Teoharu nispi çoğunluk konusunun bir demokrasi konusu olduğunu söyledi. Bu değişikliğin Kıbrıs demokrasisini daha iyi bir konuma getirmeyeceğini, ülkenin geleceği için mücadele eden önemli sayıda sesi kısacağını belirtti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Miltiyadis Neofitu'nun kamuoyuna yansıyan ifadesi sonrası yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre Miltiyadis'in kamuoyuna yansıyan ifadesi sonrası Politis gazetesinin Pazar günkü nüshasında yayınladığı konunun özüne ilişkin tartışmalar yerine bunun basına sızdırılması konusu tartışılıyor. Andreas Vgenopulos ve FOCUS şirketi tarafından yapılan finansmanların başrol oyuncuları büyük bir hızla kamuoyunda konuyla ilgisi olmayan olguları tartıştırma eğilimine girdiler. Sonuç olarak bu ifadenin Politis'e kim ve niçin ulaştırdı tartışması yaşanıyor. Bu süreçte AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu'nun "gazetenin haber kaynağı ile çıkar ilişkisi" iddiasında bulunurken Dimitris Hristofiyas'ın o dönemi seçim kampanyası için yaptığı ileri sürülen 2 milyon Euro'dan hiç bahsetmemesi bu yaklaşımların doruk noktası oldu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Merkez Komitesi Cumartesi günü gerçekleştireceği toplantısında parti polit bürosunun seçim barajının %4'e yükseltilmesi kararını görüşecek. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün "Politis" radyo istasyonunda konuşurken seçim barajının yükseltilmesine karşı çıkmadı. Konuya ilişkin DİSİ başkanı Neofitu ile işbirliği yaptığı suçlamalarına yanıt verirken de Neofitu'nun kendisini sadece bir kez telefonla arayarak seçim yasasında değişiklik için teklif vereceği bilgisini verdiğini söyledi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Çalışma Bakanı pembe gözlüklerle bakıyor" başlığı altında. Gazeteye göre Kıbrıs toplumunun içinde bulunduğu duruma yönelik olarak Çalışma Bakanı Zeta Emilyanidu pembe bir tablo ortaya koyması sonrası muhalefet partileri, Meclis'te, Bakan'a yönelik ciddi eleştiriler yönelttiler. Bakan Meclis'te konuşurken 2016 yılında sosyal katkıların arttığını belirtmişti. Bakan'ın bu iddiası üzerine söz alan AKEL milletvekili Andreas Fakontis bu katkıların son 3 yıl içerisinde 270 milyon Euro azaldığına vurgu yaptı. Her üç yurttaştan birinin yoksulluk sınırı altında yaşadığını ifade etti. Uygulamaya konan Garanti Edilmiş Asgari Gelir'in bu kesimin gereksinimlerini karşılayamayacağına söyledi ve Hükümet'e durumu güzel gösterme uğraşılarından vazgeçmesi çağrısı yaptı. DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos da Hükümet'e Kıbrıs'ın bir "başarı hikayesi" olduğu olgusunu her gün tekrarlamaktan vazgeçmesi çağrısında bulundu. Kıbrıs'ın sosyal politikalarda Avrupa Birliği'nin en başarısız üç ülkesinden biri olduğunu da ifade ederek her üç Kıbrıslıdan birinin yoksulluk sınırı altında veya buna yakın bir noktada bulunduğunun altını çizdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-15 binden fazla küçük ve orta boy işletmenin iflası ve bunun sonucu binlerce çalışanın işsiz kalmasını AKEL trajik olarak niteledi. AKEL Meclis Grup Sözcü Vekili Stavros Evagoras, Küçük Esnaf ve Zanaatkarlar Örgütü'nün kamuoyuna verdiği rakamları yorumlarken 2013 Mart'ında yıkıcı kararları ve mevduatların tıraşlanmasının kemer sıkma politikalarıyla birlikte küçük ve orta boy işletmelerin cirolarını önemli oranda düşürdüğüne dikkat çekti. Ayakta kalmaya çalışan işletmelerin şimdi ciddi ve eşit olmayan rekabet koşullarında yaşamaya çalıştıklarını belirtti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre iyi haber alan kaynaklar Alitiya'ya yaptıkları açıklamalarda mülkiyet konusunun, kriterlerin belirlenmesi olgusunun liderlerin önüne konup bu konuyu onların çözmesini isteneceğini belirttiler.İfade edilen görüşlere göre mülkiyet bu konuyla bağlantılı toprak ve garantiler gibi diğer konuların ileri götürülmesinde kilit bir rol oynayacak. Bu arada Cuma günü bir araya gelecek olan Anastasiadis ile Akıncı'nın Kasım ayı görüşmelerini de belirlemeleri bekleniyor. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis de Alitiya'ya yaptığı açıklamada Kasım ayında çok sayıda görüşme yapılacağını söyledi. Kıbrıs sorununa dahil olan tüm çevreler iki liderin Kasım ayında yapacakları görüşmelerin süreç açısından bi,r dönemeç olacağı görüşünde.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:15

Son Haberler

23 Ekim
Hristodulidis: Zirve Toplantısının sonuç metninde yer alan Türkiye’nin yükümlülükleriyle ilgili ifadeler son derece olumlu.
14:39
Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektupla, Türkiye’ni eylemlerini şikayet etti.
14:36
Epidemiyoloji Uzmanı Vonyatis: Yeni mutasyonunun Kıbrıs’ta görülmesi an meselesi
14:35
POED: Okullardaki bulaş zincirlerinin sona ermesi için, veliler semptom gösteren çocuklarını evde izole etmeli
14:34
22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
Tüm haberler

Video on Demand