26/10/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununa çözüm aranan müzakereler. Gazeteye göre Kıbrıs sorunundaki müzakerelerde mülkiyet konusu ele alındığında yakıcı bir konuya dönüştü. Mülkiyet konusunda kriterlerin ele alınmasında müzakerecilerin kullanıcı kavramı sorununu aşamadıkları görünümü var. Elde edilen bilgilere göre bu konuya netlik kazandırılamazsa görüşmeler özünde ilerlemeyecek. Mülkiyet konusu direkt bir biçimde toprak ve yerleşikler konularını da etkiliyor. İki tarafın müzakere heyetleri şimdi konuyu yoğun bir biçimde tartışmaya devam ediyorlar. Konu Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Kıbrıslıtürk lider Akıncı arasında Cuma günü gerçekleştirilecek görüşmenin gündeminin de ön sıralarında olacak. Kıbrısrum tarafı konuya ilişkin seçim hakkının yasal mülk sahibinde olduğu ve kullanıcının da kendi pozisyonunu ortaya koyma hakkına sahip olduğu ve bu pozisyonun ancak yasal mülk sahibinin tavrı ile çakışması durumunda uygulanabileceği görüşünde. Elde edilen bilgilere göre şimdi soruna ilişkin çeşitli formüller üzerinde çalışılıyor ve görüş ayrılıkları arasında bir köprü oluşturmak amacıyla masaya bazı düşünceler konmuş durumda. Birleşmiş Milletler de bu konunun genelde müzakereleri olumsuz etkilemesinden endişe ediyor. Bununla birlikte bu konunun Anastasiadis-Akıncı görüşmesinde netleşeceği umudu da taşıyor. Bu arada Mustafa Akıncı'nın Sözcüsü Barış Burcu Kıbrıstürk oluşturucu devletinde net çoğunluk ve birinci hukuk olgularının Kıbrıslıtürklerin tümü için kırmızı çizgi olması gerektiği görüşünü savundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-%5'lik seçim barajı önerisi nedeniyle DİSİ Başkanı Averof Neofitu'ya yönelik yoğun eleştiriler var. EVROKO Siyasi Büro üyesi Yorgos Zahariyadis dün yaptığı bir açıklamada "DİSİ ile partinin kurucusu Glafkos Kleridis'in bugünkü nispi temsiliyetin geçerli olması için verdikleri mücadeleyi unuttular." dedi. Bu arda şimdiye kadar olmayan bir biçimde neden Avrupa'ya benzeme olgusuna atıfta bulunulduğu sorusunu da sordu. "Averof Avrupa'yı çok geç hatırladı. Averof'un Avrupa 'ya benzemek için değişiklikler yapılmasına ilişkin on yıldır böylesi bir iştahı olduğunu görmemiştik" dedi.

-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Hloraka köyünde EOKA'cıalrı anma toplantısında konuşurken kimsenin vatanın bir kısmının kaybı tehlikesiyle işgal ordusunun adada kalmasını, garantileri, işgal altındaki bölgelerin Türkleştirilmesini kabul etmediğini söyledi. Anastasiadis birlik olgusuna da vurgu yaparak çözüm çerçevesinin 19 Eylül 2009 Ulusal Konsey kararlarında belirlendiğini ifade etti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Elektrik Kurumu'nun özelleştirilmesi konusuyla ilgili tartışmalar. Gazeteye göre Exergia-MRC ortaklığının danışmanlarının Kıbrıs Elektrik Kurumu ile ilgili ara incelemesinde elektrik dağıtım ve taşıma ağını yönetecek olan Kıbrıs Elektrik Kurumu Şirketi'ne, devlet adına, denizde ve karada doğal gaz taşınmasında taşıma hattının da sorumluluğunu veriyor. Öneri Kıbrıs Elektrik Kurumu'nun hukuki bölünmesi çerçevesinde gündeme getirildi ve amacı da elektrik üretecek ve satacak olan birim ile bunun herhangi bir bağlantısı olmamasını amaçlıyor. Yasal açıdan tamamı ile ayrılma temelli senaryo elektrik dağıtım ağı şirketinin gelecekte sanayi birimlerine ve büyük tüketicilere doğal gaz dağıtacak ağın ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi ile Vasiliko'yu bağlayacak hattın da yönetimini de üstlenmesini öngörüyor. Uzmanların bu önerisi Kıbrıs Elektrik Kurumu için bir sürpriz olmadı çünkü Enerji Bakanlığı yetkilileri Kurum ve Kurum'da örgütlü sendika yöneticileri ile daha önce gerçekleştirdikleri temaslarında bu olasılığı gündeme getirmişlerdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde aramalar için izin amaçlı üçüncü kez ihaleye çıkılmasına yönelik kamuoyu önünde ilk siyasi tepki DİSİ başkanı Aveof Neofitu tarafından dile getirildi. Neofitu enerji konusunda yaptığı açıklamada önce Hükümet'in enerji konularında tüm olasılıkları incelemeye almasını doğru bir tavır olarak niteledi ancak devamında " üçüncü bir izin süreci bu aşamada hiçbir yarar getirmeyecektir" şeklinde net bir ifade kullandı. Neofitu'nun bu görüşü Enerji Bakanı'nın dev petrol şirketlerinin yeni araştırma izinlerine büyük ilgi gösterdiklerini ifadesinden sadece 24 saat sonra yapmış olması dikkat çekti. Enerji bakanı Lakkotripis bu açıklamasında yeni tur izinler konusunu Hükümeti düşündürdüğünü de ifade etmişti.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi seçimlerde baraj oranı ile ilgili tartışmalar. Gazeteye göre seçimlerde barajının yükseltilmesi durumunda Meclis'te görüntü ciddi değişikliklere uğrayacak. herşeyden önce Meclis'te temsil edilen siyasi parti sayısı değişecek. Bununla birlikte partilerin milletvekili sayısı da değişime uğrayacak. Seçim barajında değişiklik önerisi dün DİSİ ile küçük partiler arasında şiddetli bir karşıtlık yaşanmasını getirdi. DİSİ konuyla ilgili teklifinde seçim barajının %5'e yükseltilmesini gündeme getirmişti ve bunda da ısrarlı. Küçük partiler ise buna şiddetli bir biçimde karşı çıkıyorlar. Dros Nasiu Orinu'nun Simerini'ye yaptığı detaylı analize göre de bu değişiklik her şeyden önce halkın iradesinin yansıması açısından bir sorun yaratacak. Siyasete olan ilgiyi azaltacak, seçmen kitlesinin önemli bir kesiminin temsiliyetini engelleyecek

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas üç günlük resmi bir ziyaret için bugün Kıbrıs'a geliyor. Kocas Lefkoşa'da önce Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis daha sonra da Başpiskopos Hrisostomos ile görüşecek. Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından da kabul edilecek.Meclis Başkanı Yannakis Omiru ile de bir araya gelecek. Bu arada Ekoloji Hareketi Yunanlı Bakan'ın adaya gelmeden önce Kıbrıs'ta garantilerle ilgili olarak ortaya koyduğu görüşlerin memnuniyet verici olduğunu açıkladı. Hareket tarafından yapılan açıklamada " Kocas'ın dün ortaya koyduğu Kıbrıs sorununa çözüm bulunması durumunda Kıbrıs'ta garantörlük sisteminin devam edemeyeceğine ilişkin yaklaşımı ile görüş birliği içindeyiz" dendi. Hareket göre Kıbrıs'a garantörlük sisteminin konduğu koşullar Türkiye'nin çıkarları ötesinde değişmiş durumda. Hareket bu arada Yunanistan Dışişleri Bakanı'nın Avrupa müktesebatından sapmalar olamayacağı görüşüne de destek ifade etti. Sapmaların Kıbrıs'ı diğer Avrupa ülkeleri yanında dezavantajlı bir konuma sokacağı uyarısında da bulundu.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi İsviçre Frangı üzerinden kredi kullanıcıları ile ilgili gelişmeler . Gazeteye göre Maliye Bakanlığı bankaların İsviçre Frangı ile kredi kullananların durumuyla ilgili yeni düzenlemelerini incelemeye aldı. Kredi kullanıcıların bu para birimiyle toplamda 2,7 milyar Euro büyüklüğünde kredi kullandıkları ifade ediliyor. Maliye Bakanlığı konuyla ilgili olarak Avrupa Merkez Bankası'nın Hırvatistan'a gösterdiği tepkiyi ileri sürerek özünde bu kredilerin bugünkü değerinden Euroya dönüştürülmesine özünde karşı çıkıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Anastasiadis iki bölgeli iki toplumlu federasyonu ideal çözüm olarak görmeyenlerin görüşlerine katıldığını ancak bunun bir zorunluluk olduğunu ve bugün bunun tersini önerenlerin de ondan sonra olacak olanların hesabını çıkarması gerektiğini söyledi.


ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi seçim sisteminin değiştirilmesine ilişkin tartışmalar. Gazeteye göre DİSİ'nin geçen hafta önerdiği seçim sisteminin değiştirilmesinde ve %5'lik esçim barajı getirilmesinde AKEL anahtar konumunda. Elde edilen bilgilere göre ana muhalefet partisi AKEL bu önerinin artılarını ve eksilerini tartıyor. AKEL'in konuya ilişkin kesin tavrını parti merkez komitesi belirleyecek. Parti Merkez komitesi bu konuyu görüşmek için gelecek Cumartesi için toplantıya çağrıldı. Bu arada Meclis İçişleri Komisyonu önümüzdeki Perşembe günü toplanarak bu konuya ilişkin tartışma sürecini belirleyecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Yakıt fiyatlarının aşağı çekilmesi çerçevesinde Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis'in uğraşıları EDEK'i memnun etti Bu uğraşılar çerçevesinde EDEK de gündeme 3 öneri getirdi. Bu önerilerden ilki Hükümetin yakıta koyduğu tüketici vergisi, Katma Değer Vergisi gibi vergilerde ciddi indirime gidilmesi. İkinci önerisi ise yakıt fiyatları konusunda yanıltıcı veriler ortaya koyan yakıt şirketlerine caydırıcı cezalar konması. EDEK son olarak da fiyat indiriminde rekabeti sağlamak amacıyla yeni benzin istasyonlarının açılmasına izin verilmesini gündeme getirdi.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:15

Son Haberler

23 Ekim
Hristodulidis: Zirve Toplantısının sonuç metninde yer alan Türkiye’nin yükümlülükleriyle ilgili ifadeler son derece olumlu.
14:39
Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektupla, Türkiye’ni eylemlerini şikayet etti.
14:36
Epidemiyoloji Uzmanı Vonyatis: Yeni mutasyonunun Kıbrıs’ta görülmesi an meselesi
14:35
POED: Okullardaki bulaş zincirlerinin sona ermesi için, veliler semptom gösteren çocuklarını evde izole etmeli
14:34
22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
Tüm haberler

Video on Demand