Doherty: Kıbrıs Amerikan işletmelerinin üssü olsun

Amerika Birleşik Devletleri'nin Lefkoşa Büyükelçisi Kathleen Doherty, öncelikleri arasında Amerikan şirketlerinin Kıbrıs’a getirilmesi olduğunu açıkladı. Kathimerini gazetesine verdiği röportajda Amerikan büyükelçi, Kıbrıs’ı gelecekte, daha fazla Amerikan şirketi için, bölgesel bir platform olarak görmek istediğini belirtti.

Kıbrıs’ın hizmet sektöründen ve avukatlar, muhasebeciler ve sigorta sektörlerine ilişkin beceri ve profesyonellik seviyesi konusunda etkilendiğini ifade etti. Doherty, Birleşik Devletler ve Kıbrıs arasındaki ikili ekonomik ilişkilere destek sağlayan başka sektörlerin, seyahat acentaları, turizm, hidrokarbonlar ve yenilenebilir enerji kaynakları şirketleri olduğunu vurguladı. Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry’nin yakın bir zamandaki Kıbrıs ziyareti hakkında sorulan soruya, Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Dışişleri Bakanıyla görüşeceği, geniş bir ajanda bulunduğu cevabını verdi. Kıbrıs sorunu dışında, bölgedeki bazı endişeleri de içeren ikili ilişkiler hakkında görüşeceklerini, ayrıca iki ülkenin, bazı bölgesel ve uluslararası konuların ele alınması için, birlikte çalışma yolları arayacağını dile getirdi.   Amerikan Dışişleri Bakanı’nın bu kez tamamıyla ikili ilişkiler için Kıbrıs’ı ziyaret edeceğini kaydetti. Kıbrıs sorunu hakkında Kerry’nin gelişmeleri dinlemek ve Birleşik Devletlerin, bu süreçte nasıl destek olabileceğini belirlemek için adaya geleceğini belirtti.

 

Editör: Bahar Yandaş
Kaynak: Kathimerini Gazetesi

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 23:14

Son Haberler

23 Ekim
Hristodulidis: Zirve Toplantısının sonuç metninde yer alan Türkiye’nin yükümlülükleriyle ilgili ifadeler son derece olumlu.
14:39
Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektupla, Türkiye’ni eylemlerini şikayet etti.
14:36
Epidemiyoloji Uzmanı Vonyatis: Yeni mutasyonunun Kıbrıs’ta görülmesi an meselesi
14:35
POED: Okullardaki bulaş zincirlerinin sona ermesi için, veliler semptom gösteren çocuklarını evde izole etmeli
14:34
22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
Tüm haberler

Video on Demand