21/10/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Avrupa Birliği'nin Kıbrıs sorunun çözümü veya Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinde müzakerelerin çözülmesi yönünde gündeme getirdiği baskısı. Gazeteye göre Avrupa Komisyonu Kıbrıs sorunundaki gelişmeler ile dondurulan Türkiye'nin tam üyelik müzakere başlıklarının açılması olgusunu zaman olarak birbirlerine bağlamaya çalışıyor. Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu komiseri Johansen Hans dün Türkiye'nin Avrupa İşlerinden sorumlu bakanı Beril Derelioğlu ile görüştü ve Sözcüsü Maya Kocayannis de Filelefteros'a yaptığı açıklamada önümüzdeki Mart ayı öncesi dondurulmuş başlıkların açılması için önerilerde bulunma kararı aldığını söyledi. Somut olarak Kıbrıs Cumhuriyeti'nin tek başına dondurduğu Eğitim ve Kültür alanıyla ilgili 26. başlık ve Cumhuriyeti'nin 2009 yılından beridir bloke ettiği Temel Haklar konulu 23. , Adalet konulu 24. ve Enerji konulu 15. başlıklara ilişkin yenilenmiş önerilerde yine bulunacak. Üye devletler veto haklarını korusalar da Komisyon tarafından yapılacak bir önerinin ya Kıbrıs sorununa Mart ayına kadar çözüm bulunması ya da Türk başlıklarının açılmasına yönelik Lefkoşa üzerinde bir baskı tsunamsi yaratacağı da açık. Avrupa Birliği merkezindeki çeşitli çevreler, Komiser Jonahsn Hans'ın Lefkoşa'nın bloke ettiği 4 başlığın ileri götürülmesi yönünde ifade ettiği arzunun, göçmen konusundaki krizle ilgili Avrupa Birliği'nin Eylem Planı'na onay vermesi için müzakere başlıklarının açılacağı yönünde "daha güçlü yükümlülükler" talebine bir yanıt olarak değerlendiriyorlar. Aynı anda Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu da Kıbrıs sorununda eğer bir anlaşmaya varılmazsa bu konuyu kapatacaklarını ancak Avrupa Birliği'ne tam üyelik süreçlerinin devam edeceğini açıkladılar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa Parlamentosu hesabına Eurobarometre tarafından gerçekleştirilen son bir kamuoyu araştırmasına göre Kıbrıslılar bir numaralı tehlike olarak enerji konusunu görüyorlar. En büyük endişeleri ise yüksek oranlı işsizlik ve Avrupa'nın yetkili organlarından bu sorunun çözümü için girişim üstlenmesini istiyorlar. Araştırma verilerine göre her 4 Kıbrıslıdan 3'ü,, somut olarak %78'i işsizliğin Avrupa için en büyük sorun olduğuna inanıyor ve bu Avrupa Birliği'ne üye ülkeler arasında en yüksek oran. Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde ortalama en büyük sorun olarak göçmenler ve terör sorunları öne çıkıyor.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi DİSİ Başkanı Averof Neofitu'nun seçimlerde baraj konusunu yeniden gündeme getirme uğraşısı içerisine girmesi. Gazeteye göre 2014 Avrupa Parlamento seçimleri sonrası bugünkü Hükümet Partisi Başkanı Averof Neofitu Meclis'te temsil edilen büyük partilere seçim barajının, milletvekili sayısının yükseltilmesini ve Kıbrıs milletvekili seçilmesiyle karma oy kullanım hakkının yer aldığı bir öneri paketi sunmuştu. Neofitu'un öneri paketinde milletvekili seçimleriyle yerel seçimlerin eş zamanlı yapılması da vardı. Reporter gazetesinin dünkü internet sayfasında iki büyük partinin, DİSİ ile AKEL'in sonuçta seçim barajını %4'e yükseltme konusunda anlaştıkları ileri sürüldü. Ancak Politis'in elde ettiği bilgilere göre DİSİ Başkanı Averof Neofitu'nun hazırladığı ve 29 Ekim tarihinde Meclis'e sunması beklenen yasa teklifinde seçim barajının %5 olması yer alıyor. Teklifte AKEL'in karşı çıktığı herhangi bir unsur, yani karma oy ve milletvekili sayısının artırılması konuları olmayacak. AKEL daha önceleri seçim barajının yükseltilmesi olgusuna kolektif parti organları düzeyinde onay vermişti. AKEL bu arada hangi partilerin Meclis'te temsil edilen partiler olarak görüleceği ve Meclis Başkanı'na kimin vekalet edeceği gibi konularda Meclis yasasının güncelleştirilmesini de istiyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hükümetin sıvılaştırılmış gazda Katma Değer Vergisi uygulamasını %5'ten %19'a yükseltme kararını Vergi Dairesi yanlış yorumladı. Dün Meclis'te verilen izahata göre bu artış sadece gazla çalışan arabalar için geçerliydi. Vergi Dairesi Müdürü Yannakis Lazaru da dün Meclis Ticaret Komisyonunda konuya ilişkin yanlış anlaşılmayı kabul etti

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Kıbrıs Elektrik Kurumu iki parçaya bölünüyor" başlığı altında. Gazeteye göre yurt dışından yabancı uzmanlar Kıbrıs Elektrik Kurumu'nun ikiye bölünmesini ve denetim devlette olacak bir biçimde kısmi özelleştirmeye gidilmesini önerdiler. Bu konuda yabancı uzmanlarca hazırlanan rapor özünde Hükümet'in hedeflerine dayandırıldı. Uzmanlar kurum çalışanlarının arzuladıkları senaryoyu da düşük bir biçimde puanladılar. İncelenmeye alınan 12 senaryodan en çok tercih edileni Hükümetin ve yetkili bakan olarak Enerji Bakanı'nın yaklaşımlarına yanıt veriri durumda. Exergia kuruluğu Kıbrıs Elektrik Kurumu'nun bölünmesiyle daha fazla üretkenlik sağlanacağı görüşünü ortaya koydu. Bunun piyasada rekabeti artıracağını ve somut olarak bu alana yeni yatırımcıların girmesine fırsat yaratacağına vurgu yaptı. Buna paralel olarak, bu şekilde, dağıtım ağının üretimden ve tedarik ediciden ayrılmasının sektörde kısmı bir rekabeti de beraberinde getireceğinin altını çizdi. Bu arda Kurum çalışanlarını temsilen sendikalar bu incelemenin Hükümet siparişine uygun olarak yapıldığı görüşünü ortaya koydular.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi " kendi ölçülerinde kesilip biçilen bir araştırma " başlığı altında Kıbrıs Elektrik Kurumu'nun geleceğine ilişkin gerçekleştirilen bir çalışma . Gazeteye göre Hükümet kendi istedikleri ölçüde kesip dikecek bazı uzmanlar alıp onlara Kıbrıs Elektrik Kurumuyla ilgili bir imceleme yaptırdılar. Bu uzmanların önerileri de somuttu: Kurumu dağıtın, çözün ve ucuza satın. Bu araştırma şimdi Bakanlar Kuruluna sunulacak ve sonra da Troyka'ya gönderilecek. Bu arada kurumda örgütlü sendikalar bu incelemeyi yapanlardan birinin Kuruma ara çözüm olarak doğal gaz sağlama ihalesine teklif veren şirketle ilişkisi olduğu suçlamasında bulundular.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün Brüksel'de görüştüğü Avrupa Birliği yetkililerine Kıbrıs sorunundaki son gelişmelerle ilgili bilgi verdi ve Türkiye'nin Avrupa Birliği ile Kıbrıs'a yönelik taahhütlerini yerine getirmesi öncesi tam üyelik müzakere başlıklarının açılmasının söz konusu olamayacağı mesajı verdi. Andros Kipriyanu dün Sosyalistler ve Demokratlar Grup Başkanı ile bir raya geldi. Bu görüşme sırasında Kıbrıs sorununun çözüm ilkelerini sıraladı. Avrupa Birliği'ne üye bir ülke olarak Kıbrıs'ın üçüncü ülkelerden garantörlere gerek duymadığı görüşünü savundu. Kıbrıs halkının temel haklarını ortadan kaldıracak Avrupa müktesebatından kalıcı sapmalar olmayacağına dikkat çekti. Müzakerelerde mülkiyet başlığına ilişkin görüşmelerin olumlu sonuç vermesinin genelde müzakerelere yeni bir ivme kazandıracağı görüşünü savundu. Görüşme sonrası AKEL tarafından yapılan açıklamaya göre Sosyalistler ve Demokratlar Grup Başkanı Pitela da Kıbrıs sorunun çözüm ilkeleri konusunda AKEL ile görüş birliği içinde olduklarını söyledi. Andros Kipriyanu dün Brüksel'de Başkan adına Kıbrıs sorununu izleyen Komisyon Başkanı'nın büro sorumlu vekili Clara Martinezü Alberola ile görüştü.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununa çözüm amaçlı müzakereler. Gazeteye göre müzakere sürecini yakından izleyen çevreler mülkiyet konusunda kriterlerin belirlenmesi çalışmalarında taraflar arasındaki mesafe büyük ve bunun daraltılması için uğraş veriliyor. Nitekim Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs özel danışmanı Espen Barth Eide'nin Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmesi sonrası yaptığı ve acele edilmiş bir çözüm yerine iyi bir çözüm bulunması daha iyi olur açıklaması ilginçti. Eide bu açıklaması ile çözüm için zamana gerek duyulduğu mesajı verdi. Eide bu arada 30 Ekim görüşmesini ve Kasım ayındaki yoğun müzakere programını hazırlamak amacıyla dün Kıbrıslıtürk lider Akıncı ile de görüştü. Bu arada Hükümet Sözcüsü Nikos Anastasiadis dün bir açıklama yaparak Türk basınında çıkan tarafların Federal Kıbrıs'ın nüfusu konusunda anlaşmaya vardıkları haberlerini yalanladı. Sözcü, mülkiyet konusunda kriterlerin 30 Ekim Anastasiadis- Akıncı görüşmesinin gündemine getirilip getirilemeyeceğine ilişkin bir soruyu yanıtlarken de bu konunun şimdi iki müzakereci arasında görüşüldüğü, bu tartışmanın nasıl gelişeceğini görmek için beklemek gerektiğini, bu konunun duyarlı bir konu olduğunu, görüş ayrılıklarının bulunduğunu ve iki lider arasında kişisel mülkiyet hakkıyla ilgili olarak varılan anlaşmayı pratiğe geçirecek kriterlerin arandığını söyledi.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:15

Son Haberler

24 Haziran
Temas Takip ekibi başkanı: Önümüzdeki günlerde vaka sayısının ikiye katlanmasını bekliyoruz
13:35
Kıbrıs'a girişlerde AB dijital sertifikası kullanılabilecek
13:34
Kıbrıs'da Hint koronavirüs mutasyonu artan bir eğilim gösteriyor
13:33
Jean-Pierre Lacroix, dört günlük bir ziyaret için bugün Kıbrıs'a geliyor.
13:31
Yunanistan'da şırı kalabalık olmayan dış mekanlarda koruyucu maske kullanma zorunluluğu kaldırıldı
10:11
Anastasiadis'in eksikliğinde Bakanlar Kurulu toplantısına Meclis Başkanı Annita Dimitriou başkanlık edecek
10:10
Avrupa Konseyi'nin niyeti Doğu Akdeniz'deki gerilimi azaltılmasını memnuniyetle karşılamak
10:09
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Brüksel'de
10:08
Dün 167 yeni vaka kaydedildi
10:07
23 Haziran
Türk sahil güvenlik gemisi Kıbrıslı balıkçı teknesini taciz etti!
14:21
Sağlık Bakanlığı dün kaydedilen vakalar konusunda endişeli
14:19
Siyasi partiler hükümet değişikliklerini değerlendirdi
14:18
Tüm haberler

Video on Demand